Meryem Durgut, bir alıntı ekledi.
30 Nis 23:18 · Kitabı okuyor

Stelyanos Hrisopulos Gemisi
.. denize bir dakika durup bakmaya vakitleri olmadığını söyleyen bu insanlar ne zevksiz mahluklardı.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Aziz Erdoğan, bir alıntı ekledi.
13 Nis 17:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Stelyanos Hrisopulos Gemisi
Ve denize bir dakika durup bakmaya vakitleri olmadığını söyleyen bu insanlar ne zevksiz mahluklardı.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları)
Tolga, bir alıntı ekledi.
11 Nis 23:24 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Stelyanos Hrisopulos Gemisi
Fakat toprağın üstünde koşan, onun üstünde beş on para kazanmak kaygısı ile dönüp dolaşan insanlar ne tuhaf mahluklardı.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları)
İsmail şafak, bir alıntı ekledi.
28 Mar 08:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Stelyanos Hrisopulos Gemisi
Kış ne kadar çok, ne kadar uzun olursa olsun; balık ne kadar az çıkarsa çıksın; yine yaz, bildiği gibi mahrumiyetlerin içinden kafasını kaldıracak ve onu bekleyenlere gelecek.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Berna ŞAHİN, bir alıntı ekledi.
 28 Şub 22:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Stelyanos Hrisopulos Gemisi
" Ve denize bir dakika durup bakmaya vakitleri olmadığını söyleyen bu insanlar ne zevksiz mahluklardı."

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 8 - undefined)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 8 - undefined)

Kitabın içerisinde on dokuz öykü var.

Başlangıçta kitaba ismini veren "Semaver" isimli kısa bir öyküyle karşılaşacaksınız. Bu öykü, muhtemelen durum itibarıyla sizi hüzünlendirecek fakat içindeki harika tasvirleri okuyunca edebi açıdan haz alacaksınız.

Stelyanos Hrisopulos Gemisi başlıklı ikinci öyküye geçtiğinizde, Trifon isimli bir çocuğun gemilere olan tutkusunu okuyacaksınız. Büyük bir geminin hayalini kuran Trifon, kendi yaptığı küçük, oyuncak gemilerle avunur. Son gemisine ihtiyar dedesinin ismini verir. Fakat Trifon'u ve onun gemilerini çekemeyen semtin diğer çocukları Trifon'un gemisini sudayken batırır. Zavallı Trifon'un hüznü, sizi de hüzünlendirebilir. Çünkü yazar bu durumu kitapta çok iyi öykülüyor.

Meserret Oteli isimli üçüncü öykü ana hatlarıyla bir tablo konusu üzerine bina edilmiş. Otele gelen arkadaş grubu otelin girişindeki enteresan tabloyu görür ve bu tablo hakkında otelciden izahat alır. Bu tabloyu yapan kişinin kim olduğu ve tablonun yapılış biçimi okuduğunuzda sizi hayrete sevk edebilir.

Kitabın dördüncü öyküsünün adı "Bir Kıyının Dört Hikayesi." Bu başlık altında içinde dört hikaye barındırıyor. Bunlar: "Soğan Kayığı", "Kediler", "Çocuklar", "Ve Ölü".
Kayıkçıların, sahil ahalisinin, balıkçı ağlarına iştahla bakan kedilerin, denizin yosun ve misina kokan havasının bütün enerjisini satırları okurken hissedebileceksiniz.

Babamın İkinci Evi başlıklı köy hikayesi sizi şehrin gürültüsü ve kaosundan alıp götürecek ve köyün, köylünün kendine has dokusuna temas etmenizi sağlayacak. Huzurun hikayesi...

İpekli Mendil başlıklı öykü bence kitabın en trajik hikayesi. Çocuk yaşta bir hırsızın sevdiceğine armağan etmek için bir ipekli mendil çalma gayretini anlatıyor. İlk seferinde yakalanmasına rağmen ardından bir daha aynı yere giriyor. Fakat kaçarken yüksekten düşüp ağır bir biçimde yaralanıyor. Bekçi çocuğun yanına gelip avucunu açtığında parmaklarının arasından buruşmuş, ipekli mendil kayıp yere düşüyor.

Kitabın son bölümde ise yurt dışında geçen öyküler var. Bu öyküler diğerlerine kıyasen daha lirizm yüklü cümlelerle anlatılıyor. Anlatım üslubu kitabın son öykülerinde daha farklı.

Öykülerin genelinde yoksul insanların, balıkçıların, kahvehanecilerin, hamalların, talebelerin, çocuk işçilerin hayatına dokunuluyor. Kitabın içi buram buram deniz kokuyor. Öyküler birer dalga gibi kalbimize vuruyor. Kitabı okuduktan sonra "her şeye rağmen yaşamak" fikri uzun süre aklınızda kalacak...

Gözde Kaptıkaçtı, bir alıntı ekledi.
 04 Şub 13:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Stelyanos Hrisopulos Gemisi öyküsünden
Trifon toprağı sevmez, ona hürmet ederdi. Çünkü birçok sevdikleri orada, onun altında, aklın durduğu bir yerde yaşıyorlardı. Fakat toprağın üstünde koşan, onun üstünde beş on para kazanmak kaygısıyla dönüp dolaşan insanlar ne tuhaf mahlûklardı. Ve denize bir dakika durup bakmaya vakitleri olmadığını söyleyen bu insanlar ne zevksiz mahluklardı.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - undefined)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - undefined)
FIRAT SATICI, bir alıntı ekledi.
15 Oca 15:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Stelyanos Hrisopulos Gemisi
Dersler deniz kadar güzel, deniz kadar öğretici miydi acaba?

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 8 - Türkiye İşbankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 8 - Türkiye İşbankası Kültür Yayınları)
FIRAT SATICI, bir alıntı ekledi.
08 Oca 00:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Stelyanos Hrisopulos Gemisi
Bu, artık şimdiden kaptan olacağı anlaşılan bir delikanlının gemisiydi. İçinde açılmak, uzaklaşmak, seyehat arzuları dolu, hür, serazat, vatansız bir insanın gemisiydi. İçinde dalgalar, fırtınalar, sakin denizler, acayip balıklar, bambaşka, bize benzemeyen, bize benzeyen insanlar dolu, bir insanın tahayyüllerinin,hatıralarının gemisiydi. Bu gemiyle deniz kenarına gidilir, bu geminin arkasındaki bandıra direğine bir ip bağlanır ve bu geminin yelkenleri rüzgarla şişer ve bu geminin sahibi, yelkenleri pupa gidenin arkasından neler, ne başka vatanlar, ne başka sular düşünebilirdi.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 7 - İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 7 - İş Bankası Kültür Yayınları)
FIRAT SATICI, bir alıntı ekledi.
07 Oca 23:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Stelyanos Hrisopulos Gemisi
Bir balıkçı ne kadar ihtiyar olursa olsun, derisi ne kadar buruşuk bulunursa bulunsun her zaman kafası genç, dinç; boynu sağlam ve diktir.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları)