• Ahmet Telli'nin 1982 yılının sonunda basılan göz yaşartan kitabı.

  Yazarın 12 Eylül sonrası cezaevinde yaşadıklarını anlatır. Kötü zamanlardır ve beynindeki hücreleri düşünmek adına kullanan her insanın yolu bir şekilde düşer hapishane hücrelerine. Ahmet Telli 'de sever ülkesini. Yangın yerine çevrilen yurdun daha insanca yaşanılabilir olmasını düşler. Bu düşlerine gem vurulduğunda da boş durmaz, sarılır kalemine. 79 yılında çıkan iki kitabı "Yangın Yılları" ve "Hüznün İsyan Olur" da, yaşanılan acılardan bahseder. 80' de dövüşen anlatsın der çıkardığı yeni kitabında. Darbe olduğunda adı ilk sıralarda geçer adı mahkeme tutanaklarına.
  Sonrası; hücreler ve bu hücrelerden arta kalan, belki de dünya üzerinde bir hücreyi ve orda yaşanılan acıları en iyi tasvir eden öykü formatında bir şiir çıkardı ortaya; "Su Çürüdü".
  Evet; kokuşmuş bir düzen vardır. Tüm değerler çürümüş, insanlık onuru hiçe sayılmıştır o yıllarda. "Su Çürüdü" ifadesi de masum insanlara yapılan eziyetlerin, insanlığın dibe vurduğu anların en yüce ifadesidir.

  Şiirde şair; 72 gün bir dolapta kilitli geçirdiği zamanı anlatır ve en vurucu cümleleri en sona saklar;

  7

  Suyum, bir litrelik karton süt kutusu içinde. Yetmiş iki gündür
  sakındığım ve hergün ancak bir kere dudaklarımı
  değdirdiğim... Dilimi bir köpek gibi değdirdiğim. (Dilin suya
  dokunuşu... Bir süngerin denizi yutuşu yani. Bir çölün seraba
  kesilmesi bir an için.) Her gün ancak bir kere değdiriyorum
  dudaklarımı suya. Dilimi kaçırıyorum artık. Sünger, bütün
  vantuzlarını birden uzatmasın diye... Bataklıktaki suyun da bir
  su yanı vardır. Çürüyen bir bedenin bile dayanılabilir
  kokusuna. Kutuda kalan son bir yudum su, bu bile değildi
  artık. Küstü, öldürdü kendini su...
  Su çürüdü...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum


  Evet çürümüştür su. Ve şairimiz bu şiiri şöyle anlatır ;

  "Belli ki kimya bilimi suyun çürümediğini söyler. Oysa eğer şair ya da şiir ‘su çürüdü’ diyorsa işin vahameti korkunç bir boyuta ulaşmış demektir. Durumun vahameti daha iyi sergilenmiş olarak düşünüyorum."
 • 191 syf.
  ·1 günde·Beğendi·10/10
  Ahmet Telli` 'nın okuduğum ikinci kitabı Kalbim Unut Bu Şiiri oldu. Şiirler 7 başlık altında toplanmış. Pir Sultan Abdal, Nazım Hikmet, Karaoğlan, Dadaloğlu, Neruda ve Lorca gibi büyüklere yazılmış dörtlükler yer alıyor. Benim hoşuma giden kısmı "Şu Çürüdü" oldu. Çok kısa bir süre içinde okunuyor. Tekrar dönüp okumak isteyeceğim şiirler de oldu. Eski şiirlere bakarak yeni yazılan şiirleri daha çok sevdiğimi farkettim. Her satırda farklı bir duygu geçişine hazır olun.
 • Rosa Parks Ayağa Kalkmayı Reddetti Ve Ülkeyi Ayağa Kaldırdı

  1 Aralık 1955 Perşembe günü, Alabama’nın Montgomery şehrinde, 42 yaşındaki siyahi bir kadın terzi, şehir fuarındaki işinden akşam saat 6’da çıktı. Çok yorgundu ve tek istediği bir an önce evine ulaşmaktı. Belediye otobüsünün ortasındaki ‘değişken’ statülü koltuklardan birine oturdu.

  1900 yılından beri uygulanan yasaya göre, Montgomery belediye otobüslerindeki ilk 4 sıra koltuklar, derisi beyaz olan yolculara aitti. Siyah derili insanlar, belediye otobüslerinin yolcularının toplamda yüzde 75’ini oluşturmalarına rağmen, onlara otobüslerin en arka koltukları ayrılmıştı. Ortadaki değişken statülü koltuklarsa beyazların sıraları doluncaya kadar siyahların da oturabilecekleri koltuklardı. Beyaz sıralar dolduğunda ya da şoför istediğinde siyahlar oturdukları bu koltukları boşaltıp en arkaya geçmek zorundaydılar. Eğer arkada da yer yoksa orada ayakta durmaları, eğer ayakta duracakları yer de yoksa otobüsten inip bir sonraki otobüsü beklemeleri gerekiyordu. Yine kurallara göre siyah yolcular beyazlar ile aynı sırada bir koltukta da oturamazdı. Dolayısıyla, otobüs şoförü, 4’ncü sırada duran ‘colored (siyah yolcular)’ tabelasını gerekli gördüğünde otobüsün arka sıralarına doğru kaydırma yetkisine sahipti. Ve yine eğer otobüsün ön sıralarında beyaz yolcular oturmuşsa, siyah yolcular onların yanından geçerek arkaya yürüyemezdi, ön kapıdan girip şoföre parasını ödedikten sonra tekrar inerek arka kapıdan binmeleri gerekiyordu.

  Montgomery’li siyahların çoğu, sadece siyahlardan oluşan ortamlarda sohbet ederken ‘bu büyük haksızlık’ diye yakınıyordu ancak hiçbiri de bu zalim kamu düzenine karşı gelme ceareti gösteremiyordu. Ta ki o 1 Aralık günü Rosa Parks adlı 42 yaşındaki terzi kadın ‘artık yeter!‘ diyene kadar…

  Hafta içi her gün otobüse binmek zorunda olan Rosa Parks bu ayrımcılığın neden olduğu aşağılanma duygusunu artık taşımakta zorlanıyordu. Sonradan, ‘’Otobüslerdeki bu muameleye tahammülsüzlüğüm 1 Aralık günü başlamadı. Montgomery’de otobüse binmek yerine işe yürüyerek gidip geldiğim çoktur’’ diye anlatacaktı. Nitekim bu olaydan 2 yıl önce yine bir gün otobüse binip ücretini ödediğinde James Blake adlı şoför inip arka kapıdan binmesini ister. Otobüsten inen Parks, arka kapıdan binmez ve bir sonraki otobüsü bekler. Bir daha da şoförün Blake olduğunu gördüğü hiçbir zaman otobüse binmez. Ancak 1 Aralık 1955 günü çok yorgundur ve şoförün de James Blake olduğunu baştan farketmemiştir.

  İlk dört sıra dolup da bazı beyaz yolcular ayakta kalınca şoför yerinden kalkıp arkaya doğru yürüyerek, değişken statülü koltuklardaki siyahlara ‘kalkın’ şeklinde bir el işareti yaptı. ‘’Şoförün yaklaştığını görünce siyah bedenimi, elbiselerimin içine adeta gömmeye çalıştım’’ diye anlatıyor o anı. Şoförün uyarısı üzerine değişken statülü koltukların ilk sırasındaki, üçü de erkek olan diğer siyah yolcular kalkarak arkaya yöneldi. Rosa Parks’ın yanında cam kenarında oturan erkek yolcu da kalktı.

  Rosa Parks da o kısacık anda hareketlendi ancak sosyal kabullerin ve kamu düzeninin zıt tarafına… Yerinden kalkmak yerine cam kenarındaki koltuğa kaydı ve artık yorgunluktan bitkin düşmüş bir insana özgü kayıtsızlıkla, hiç hesapsız hiç plansız şoförün gözlerine bakmaya başladı. Herkes büyük bir şok yaşıyordu. Devlet düzenine baş kaldırılmıştı. Kamu görevlisi Blake, ‘neden kalkmıyorsun?’ diye kızgınlıkla sordu. Parks, insanlığa yakışan yanıtı verdi: ‘Çünkü kalkıp yerimi bir başkasına vermem gerektiğine inanmıyorum.’

  Parks, o anda yasaya isyan etmeye karar verdiğini sonradan, ”artık bir insan ve bir vatandaş olarak hangi haklara sahip olmadığımı kesin olarak bilmek istiyordum’ düşüncesiyle anlatıyor ve ekliyor:

  ‘’İnsanlar, benim o gün çok yorgun olduğum için koltuğumdan kalkmayı reddettiğimi söyleyip duruyorlar. Doğru, yorgundum ama asıl sebep bu değildi. İş günü olmasının fiziksel yorgunluğu değildi bu. Yaşlı da değildim, 42 yaşındaydım. Çok yorgundum. Sürekli aşağılanmaktan ve bunu kabullenmekten yorgundum’’

  Şoför otobüsü durdurdu ve polis çağırdı. Rosa Parks tutuklandı.

  Otobüsten indirilirken, kendisini çekiştiren polise, ‘neden beni itip kakıyorsunuz?’ diye sordu.

  Polis devlet adına konuştu: ‘Bilmiyorum. Yasa yasadır ve sen de bir tutuklusun’.

  Rosa Parks, ‘’tutuklanırken tek bildiğim, bir daha asla bu aşağılamayı kabullenmeyeceğim ve bu utancın yolcusu olmayacağımdı’’ diye hatırlıyor.

  Parks, 1992 yılında NPR’da katıldığı programda şöyle konuşacaktı:

  Aşağılanmak istemiyordum. Parasını ödediğim koltuktan kaldırılmak istemiyordum. Tutuklanmak gibi hevesim yoktu. Zaten işim başımdan aşkındı. Ancak o yol ayrımına gelince, direnişi seçmekte tereddüt etmedim. Çünkü buna artık yeterince katlandığımızı hissettim. Ne kadar taviz versek, ne kadar sussak, baskı da aynı oranda artıyordu.

  Parks’ın tutuklanması, o baskı atmosferinde ilk başta pek kimsenin dikkat çekmedi. Siyah hakları aktivist organizasyonu NAACP’nin Montgomery şubesi başkanı sendikacı Edgar Nixon ve Parks’ın bir arkadaşının 100 dolarlık kefaleti ceplerinden ödemesi üzerine 24 saat sonra Cuma akşamı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Nixon, Cuma günü Kadınların Politik Konseyi üyesi ve Alabama Eyalet Üniversitesi profesörü Jo Ann Robinson’u konudan haberdar etti. Robinson, harekete geçmeye karar verdi ve aynı gece hiç uyumayarak 35 bin el ilanı hazırlayarak Montgomery halkını otobüsleri boykot etmeye çağırdı. Kadınların Politik Konseyi (WPC) boykota destek veren ilk grup oldu. 4 Aralık Pazar günü şehirdeki küçük siyah kiliselerde otobüs boykotu eylemi hakkında çağrılar yapıldı. Montgomery Advertiser gazetesi de habere ilk sayfasında yer verince eylem bütün şehirde duyuldu. O gece kiliselerde yapılan toplantılarda alınan karara göre, ‘insani muamele görünceye, siyahi şoförler de işe alınıncaya ve ortadaki değişken statülü koltuklara ‘ilk gelen oturur’ statüsü verilinceye kadar’ boykota devam kararı aldılar.

  5 Aralık Pazartesi günü Rosa Parks mahkemeye çıkarken, Montgomery şehri tarihinin en heyecan dolu gününü yaşıyordu. Şehirde o gün yağmur yağıyordu ancak nerdeyse bütün siyahlar boykota katılıyordu. Bazıları özel arabalarıyla taşıyabildiği kadar siyahı taşıyordu. En az 40 bin belediye otobüsü yolcusu o gün yürüyerek gitti işine. Bazıları 32 kilometrelik yolu yürüdü ama yine de belediye otobüsüne binmedi. Boykot başarılı olmuştu ve şehirde bir duyarlılık oluşturmuştu. O akşam aralarında Rosa Parks’ın da olduğu bir grup aktivist, Mt. Zion kilisesinde bir araya gelerek sonraki adımlarını tartıştılar. Montgomery Improvement Association adlı bir birlik oluşturmayı kararlaştırdılar. Başkanlığına, Dexter sokağındaki Baptist kilisesinin o günlerde 26 yaşındaki genç vaizi Martin Luther King Jr.’ı seçtiler. Organizasyonun ilk kararı boykota devam kararı oldu.

  Rosaparks_bus
  Rosa Parks, Montgomery belediye otobüslerinde ırka göre koltuk uygulamasının resmen kaldırıldığı 21 Aralık 1956 günü belediye otobüsüne yeniden bindi. Arkasında bu tarihi ana tanıklık edense UPI haber ajansı adına direnişi takip eden gazeteci Nicholas C. Chriss.

  Rosa Parks o gün mahkemece, kamu düzenine itaatsizlikten 14 dolar para cezasına çarptırıldı. Associated Press haber ajansı da o gün ilk kez konuyla ilgili haber geçince, olay bütün ülkede duyuldu. 7 Aralık günü J. Edgar Hoover‘ın başında olduğu FBI, ”Montgomery’de ajitatör ve provokatörlerin huzuru bozmak için faaliyet içinde olduğunu” ilk kez resmi kayıtlarına geçirdi ve Hoover’ın Martin Luther King’e karşı takıntısı başladı.

  Şehirdeki siyahlar tam 381 gün boyunca otobüslere binmediler. İşlerine okullarına yürüdüler. Sıradan bir ev kadının anlık direncinin ilk kıvılcımını yaktığı bu etkileyici eylem, arkasındaki isimle beraber büyümeye başladı. Siyahlar buldukları her özel araçla, belediye otobüsü bilet fiyatına yolcu taşımaya başladılar. Bazı beyaz ev kadınları da arabalarıyla siyahlara destek verdi. Belediye otobüslerini işleten şirket büyük maddi zarar yaşadı. Bazı otobüsleri adeta çürüdü.

  Ve bir süre sonra boykotçulara yönelik şiddet yükseldi. King’in evine yangın bombası atıldı. Bombadan sonra evinin önüne toplanan yüzlerce öfkeli siyaha hitaben yaptığı konuşmada, ‘Buraya silahıyla gelen varsa evine götürsün. Silahı olmayan silah edinme peşinde olmasın. Şiddete şiddetsizlikle karşılık vereceğiz. Beni durdursalar bile bu hareket durmayacak‘ şeklindeki uyarısıyla sivil haklar hareketinin bir şiddetsiz direniş karakterine bürünmesini sağladı. King boykot süresince defalarca tutuklandı, baskı gördü. Bütün bunlar ulusal medyanın dikkatini Montgomery’e çekti. Bir defasında King tutuklanırken gazetecilere, ‘suçumla gurur duyuyorum‘ diye bağırdı. Beyaz ırkçılardan oluşan çeteler, işe yürüyerek giden siyahlara saldırmaya başladı. Bazılarını linç ettiler. Ancak siyahlar boykota devam etti.

  ABD Yüksek Mahkemesi’nin 1956 yılı Aralık ayı başında, benzeri bir başka dava kapsamında (Browder v. Gayle) ırk ayrımcılığını yasaklayan içtihadının zoruyla, Montgomery’deki belediye otobüslerinde de ayrımcılık kalktı. Montgomeryli siyahlar otobüs boykotunu 20 Aralık 1956 günü sona erdirdiler. Eylem başarıya ulaşmıştı. Beyaz ırkçıların tepkisi sert oldu. King’in evine saldırdılar. Otobüslere silahlı saldırılar gerçekleştirdiler. Siyahları dövdüler. Ancak, devran dönmüştü artık.

  Martin Luther King’in liderliğinde devam eden sivil haklar hareketi, 1964 yılında Sivil Haklar Yasasının çıkmasını sağladı.

  Rosa Parks, 1957’de ölüm tehditleri ve beyazların ona iş vermemesi nedeniyle önce Virginia’ya bir yıl sonra da ölünceye kadar yaşayacağı Detroit’e taşındı. Bir yandan çalışmaya bir yandan da sivil haklar hareketinde mücadelesine devam etti.

  Bill Clinton, 19 Ocak 1999 günü Kongre’deki Birliğin Durumu konuşmasına başlarken, Rosa Parks’ın mücadelesinden bahsedecek ve o gün Amerikan Kongresinin özel davetlisi olarak şeref locasında oturan Parks’ı göstererek, ”Şu an o da aramızda. Bugün ayağa kalkıp kalkmayacağına kendisi karar verecek” diyecekti. Parks, ABD başkanının, yüksek yargı üyelerinin ve her iki partinin bütün milletvekili ve senatörlerinin ayakta alkış ve tezahüratları üzerine ayağa kalkarak Amerikan Kongresini selamlayacaktı.

  Artık toplumun bütün kesimlerinin kahramanı olan Rosa Parks, 24 Ekim 2005 günü 92 yaşında hayatını kaybetti.

  Detroit Belediyesi, Parks’ın öldüğü 24 Ekim’den toprağa verildiği 29 Ekim gününe kadar şehirdeki bütün belediye otobüslerinin ilk dört sıra koltuklarına siyah kurdela taktı. Rosa Parks, bir eyalet kongre binası içine defnedilen ilk sivil Amerikalı oldu. Cenaze törenine katılan ABD’nin ilk siyah kadın dışişleri bakanı Condoleezza Rice, ‘Parks olmasaydı muhtemelen ben bugün dışişleri bakanı olamazdım’ dedi.


  1 Aralık 2013 günü ABD Başkanı Barack Obama, bugün artık Detroit’teki Henry Ford müzesinde sergilenen o ünlü otobüste, Rosa Parks’ın zorla kaldırıldığı koltuğuna oturmuş düşünürken görüntülendi. Bu fotoğraf bir yandan nereden nereye gelindiğinin bir yandan da hala ayrımcılığın devam ettiği ABD’de alınacak ne kadar mesafe olduğunun sembolü oldu.

  Martin Luther King Jr, 1958’de yayınlanan Stride Toward Freedom adlı kitabında, ‘’Kimse, bardağın dolması kuralını bilmeden Rosa Parks’ın eylemini anlayamaz. Bir an gelir insan ”artık yeter” der, daha fazlasını kaldıramam der ve taşar.’’ diye yazacaktı. İşte o an geldiğinde, ‘artık yeter!’ diye bağıran, çelimsiz ve yoksul bir terzi kadın bile olsa, en kudretli düzeni sarsar.
 • SU ÇÜRÜDÜ

  1
  Yetmiş iki gündür bir dolapta kilitliyim. Yalnızca anahtar
  deliğinden hava giriyor ve ölü bir ışık sızıyor içeri. Yalnızlık
  hiç de tanrısal değil, görkemli değil. O yalnızca geçmişle
  gelecek, ölümle yaşam arasında kocaman bir karanlık nokta.
  Geçmişi ve geleceği olmayan, ölümle yaşam arasında irinli bir
  leke yalnızlık denilen. Şimdi ne varsa, anahtar deliğinden sızan
  havayla ışıkta... (Farkına varsalar, kapatırlar mıydı onu da?)
  Bütün belleğimdekileri yokettim. Elektrikli bir aygıtla yaktım,
  jiletle kazıdım. Çığlıkların aralığından uçurdum hepsini, kül
  edip savurdum.

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  2

  Zamanı yiyip bitirdi karanlık. Gece yoktu. Güneş çoktan
  kömürleşmiş ve yeryüzü yapışkan bir karanlıkla örtülmüştü.
  Yabanıl sesler geliyordu derinlerden ve karanlığı ince bir bıçak gibi
  yırtıyordu. Saklayan kırbaç gibi... Acı duvarını aşan bu
  sesler, madeni bir gürültüye dönüyor ve yerkabuğunu
  zorluyordu artık. Sesim yoktu. Karanlığın karnında yitirdim
  sesimi. Kör bir kuyuda unutulan Yusuf'tum belki. Ama
  durmadan soruyorlardı. Tanrılar bilmiyordu sordukları şeyleri,
  peygamberler büsbütün hain çıkmıştı. Ama yine de soruyorlar,
  soruyorlar, soruyorlar...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  3

  İki şeyi bilmek istiyorum. (Belki aynı şeyi iki kere bilmek
  istiyordum.) Duvarların rengi neydi? Derimin rengi neydi?
  Dokunuyorum duvarlara; parmak uçlarımla, avuçlarımla,
  dilimle dokunuyorum. Duvarların bir rengi olmalı. Ama hiçbir
  duvarcının, hiçbir ressamın bu rengi bildiğini sanmam. Adı
  yoktu bu rengin, kimyası yoktu. Belki renksizliğin rengiydi bu.
  Çürüyen bir bedenin kokusuydu duvarların rengi...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  4

  Bir böcek gibi antenlerimi gezdiriyorum bedenimde. Anahtar
  deliğinden sızan ölü ışıkta ellerime bakıyorum. Ellerim... Sanki
  bir kadının memelerini hiç okşamamış, sicaklığını duymamış.
  Ellerim... Her dizesi çığlık olan şiirleri hiç yaratmamış sanki. Ne
  beyaz tenliyim artık, ne esmer, ne de kara... Cüzzamlının,
  vebalının bir rengi vardır. İrinin bir rengi... Ölünün bile bir
  rengi vardır ama derimin rengi yoktu. Belki çürüyen bir kentin
  rengiydi bu. Çürüyen bir dünyanın...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  5

  Killi, ayakları üzerinde duramayan bir yaratıktım artık.
  Soyumun neye benzediğini unuttum. 'İnsana benziyorlardı'
  diye duymuştum bir vakitler. Demek ki şimdi maymun
  halkasında insanlık...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  6

  Ağzımı anahtar deliğine dayayıp havayı emiyorum. Böcek
  sokması gibi bir yanma duyuyorum boğazımda. Oysa kuru bir
  yaprağı bile dalından düşürecek gibi değil bu esinti. Belki
  çöle dönmüş toprağa tek yağmur damlasının düşüşü yalnızca.
  Çamur gibi bir yağmur damlası... Ama toprak, bu damlayla
  çatlatacak bağrındaki tohumu. Çöl, bütün vahalarını bu
  damlayla yeşertecek... Genzim yanıyor. İnce bir kan şeridi
  sızıyor dudaklarımdan. Kirli, sıcak ve simsiyah...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  7

  Suyum, bir litrelik karton süt kutusu içinde. Yetmiş iki gündür
  sakındığım ve hergün ancak bir kere dudaklarımı
  değdirdiğim... Dilimi bir köpek gibi değdirdiğim. (Dilin suya
  dokunuşu... Bir süngerin denizi yutuşu yani. Bir çölün seraba
  kesilmesi bir an için.) Her gün ancak bir kere değdiriyorum
  dudaklarımı suya. Dilimi kaçırıyorum artık. Sünger, bütün
  vantuzlarını birden uzatmasın diye... Bataklıktaki suyun da bir
  su yanı vardır. Çürüyen bir bedenin bile dayanılabilir
  kokusuna. Kutuda kalan son bir yudum su, bu bile değildi
  artık. Küstü, öldürdü kendini su...
  Su çürüdü...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum

  Ahmet Telli
 • Öncelikli : https://www.youtube.com/watch?v=YMt4PshDne8

  1
  Yetmiş iki gündür bir dolapta kilitliyim. Yalnızca anahtar
  deliğinden hava giriyor ve ölü bir ışık sızıyor içeri. Yalnızlık
  hiç de tanrısal değil, görkemli değil. O yalnızca geçmişle
  gelecek, ölümle yaşam arasında kocaman bir karanlık nokta.
  Geçmişi ve geleceği olmayan, ölümle yaşam arasında irinli bir
  leke yalnızlık denilen. Şimdi ne varsa, anahtar deliğinden sızan
  havayla ışıkta... (Farkına varsalar, kapatırlar mıydı onu da?)
  Bütün belleğimdekileri yokettim. Elektrikli bir aygıtla yaktım,
  jiletle kazıdım. Çığlıkların aralığından uçurdum hepsini, kül
  edip savurdum.

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  2
  Zamanı yiyip bitirdi karanlık. Gece yoktu. Güneş çoktan
  kömürleşmiş ve yeryüzü yapışkan bir karanlıkla örtülmüştü.
  Yabanıl sesler geliyordu derinlerden ve karanlığı ince bir bıçak gibi
  yırtıyordu. Saklayan kırbaç gibi... Acı duvarını aşan bu
  sesler, madeni bir gürültüye dönüyor ve yerkabuğunu
  zorluyordu artık. Sesim yoktu. Karanlığın karnında yitirdim
  sesimi. Kör bir kuyuda unutulan Yusuf'tum belki. Ama
  durmadan soruyorlardı. Tanrılar bilmiyordu sordukları şeyleri,
  peygamberler büsbütün hain çıkmıştı. Ama yine de soruyorlar,
  soruyorlar, soruyorlar...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  3
  İki şeyi bilmek istiyorum. (Belki aynı şeyi iki kere bilmek
  istiyordum.) Duvarların rengi neydi? Derimin rengi neydi?
  Dokunuyorum duvarlara; parmak uçlarımla, avuçlarımla,
  dilimle dokunuyorum. Duvarların bir rengi olmalı. Ama hiçbir
  duvarcının, hiçbir ressamın bu rengi bildiğini sanmam. Adı
  yoktu bu rengin, kimyası yoktu. Belki renksizliğin rengiydi bu.
  Çürüyen bir bedenin kokusuydu duvarların rengi...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  4
  Bir böcek gibi antenlerimi gezdiriyorum bedenimde. Anahtar
  deliğinden sızan ölü ışıkta ellerime bakıyorum. Ellerim... Sanki
  bir kadının memelerini hiç okşamamış, sıcaklığını duymamış.
  Ellerim... Her dizesi çığlık olan şiirleri hiç yaratmamış sanki. Ne
  beyaz tenliyim artık, ne esmer, ne de kara... Cüzzamlının,
  vebalının bir rengi vardır. İrinin bir rengi... Ölünün bile bir
  rengi vardır ama derimin rengi yoktu. Belki çürüyen bir kentin
  rengiydi bu. Çürüyen bir dünyanın...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  5
  Killi, ayakları üzerinde duramayan bir yaratıktım artık.
  Soyumun neye benzediğini unuttum. 'İnsana benziyorlardı'
  diye duymuştum bir vakitler. Demek ki şimdi maymun
  halkasında insanlık...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  6
  Ağzımı anahtar deliğine dayayıp havayı emiyorum. Böcek
  sokması gibi bir yanma duyuyorum boğazımda. Oysa kuru bir
  yaprağı bile dalından düşürecek gibi değil bu esinti. Belki
  çöle dönmüş toprağa tek yağmur damlasının düşüşü yalnızca.
  Çamur gibi bir yağmur damlası... Ama toprak, bu damlayla
  çatlatacak bağrındaki tohumu. Çöl, bütün vahalarını bu
  damlayla yeşertecek... Genzim yanıyor. İnce bir kan şeridi
  sızıyor dudaklarımdan. Kirli, sıcak ve simsiyah...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  7
  Suyum, bir litrelik karton süt kutusu içinde. Yetmiş iki gündür
  sakındığım ve her gün ancak bir kere dudaklarımı
  değdirdiğim... Dilimi bir köpek gibi değdirdiğim. (Dilin suya
  dokunuşu... Bir süngerin denizi yutuşu yani. Bir çölün seraba
  kesilmesi bir an için.) Her gün ancak bir kere değdiriyorum
  dudaklarımı suya. Dilimi kaçırıyorum artık. Sünger, bütün
  vantuzlarını birden uzatmasın diye... Bataklıktaki suyun da bir
  su yanı vardır. Çürüyen bir bedenin bile dayanılabilir
  kokusuna. Kutuda kalan son bir yudum su, bu bile değildi
  artık. Küstü, öldürdü kendini su...
  Su çürüdü...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.
 • Su Curudu

  Ahmet Telli

     

  1

  Yetmiş iki gündür bir dolapta kilitliyim. Yalnızca anahtar
  deliğinden hava giriyor ve ölü bir ışık sızıyor içeri. Yalnızlık
  hiç de tanrısal değil, görkemli değil. O yalnızca geçmişle
  gelecek, ölümle yaşam arasında kocaman bir karanlık nokta.
  Geçmişi ve geleceği olmayan, ölümle yaşam arasında irinli bir
  leke yalnızlık denilen. Şimdi ne varsa, anahtar deliğinden sızan
  havayla ışıkta... (Farkına varsalar, kapatırlar mıydı onu da?) 
  Bütün belleğimdekileri yokettim. Elektrikli bir aygıtla yaktım,
  jiletle kazıdım. Çığlıkların aralığından uçurdum hepsini, kül
  edip savurdum.

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  2

  Zamanı yiyip bitirdi karanlık. Gece yoktu. Güneş çoktan
  kömürleşmiş ve yeryüzü yapışkan bir karanlıkla örtülmüştü.
  Yabanıl sesler geliyordu derinlerden ve karanlığı ince bir bıçak gibi
  yırtıyordu. Saklayan kırbaç gibi... Acı duvarını aşan bu
  sesler, madeni bir gürültüye dönüyor ve yerkabuğunu
  zorluyordu artık. Sesim yoktu. Karanlığın karnında yitirdim
  sesimi. Kör bir kuyuda unutulan Yusuf'tum belki. Ama
  durmadan soruyorlardı. Tanrılar bilmiyordu sordukları şeyleri,
  peygamberler büsbütün hain çıkmıştı. Ama yine de soruyorlar,
  soruyorlar, soruyorlar...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  3

  İki şeyi bilmek istiyorum. (Belki aynı şeyi iki kere bilmek
  istiyordum.) Duvarların rengi neydi? Derimin rengi neydi? 
  Dokunuyorum duvarlara; parmak uçlarımla, avuçlarımla,
  dilimle dokunuyorum. Duvarların bir rengi olmalı. Ama hiçbir
  duvarcının, hiçbir ressamın bu rengi bildiğini sanmam. Adı
  yoktu bu rengin, kimyası yoktu. Belki renksizliğin rengiydi bu.
  Çürüyen bir bedenin kokusuydu duvarların rengi...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  4

  Bir böcek gibi antenlerimi gezdiriyorum bedenimde. Anahtar
  deliğinden sızan ölü ışıkta ellerime bakıyorum. Ellerim... Sanki
  bir kadının memelerini hiç okşamamış, sicaklığını duymamış.
  Ellerim... Her dizesi çığlık olan şiirleri hiç yaratmamış sanki. Ne
  beyaz tenliyim artık, ne esmer, ne de kara... Cüzzamlının,
  vebalının bir rengi vardır. İrinin bir rengi... Ölünün bile bir
  rengi vardır ama derimin rengi yoktu. Belki çürüyen bir kentin
  rengiydi bu. Çürüyen bir dünyanın...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  5

  Killi, ayakları üzerinde duramayan bir yaratıktım artık.
  Soyumun neye benzediğini unuttum. 'İnsana benziyorlardı'
  diye duymuştum bir vakitler. Demek ki şimdi maymun
  halkasında insanlık...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  6

  Ağzımı anahtar deliğine dayayıp havayı emiyorum. Böcek
  sokması gibi bir yanma duyuyorum boğazımda. Oysa kuru bir
  yaprağı bile dalından düşürecek gibi değil bu esinti. Belki
  çöle dönmüş toprağa tek yağmur damlasının düşüşü yalnızca.
  Çamur gibi bir yağmur damlası... Ama toprak, bu damlayla
  çatlatacak bağrındaki tohumu. Çöl, bütün vahalarını bu
  damlayla yeşertecek... Genzim yanıyor. İnce bir kan şeridi
  sızıyor dudaklarımdan. Kirli, sıcak ve simsiyah...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum.

  7

  Suyum, bir litrelik karton süt kutusu içinde. Yetmiş iki gündür
  sakındığım ve hergün ancak bir kere dudaklarımı
  değdirdiğim... Dilimi bir köpek gibi değdirdiğim. (Dilin suya
  dokunuşu... Bir süngerin denizi yutuşu yani. Bir çölün seraba
  kesilmesi bir an için.) Her gün ancak bir kere değdiriyorum
  dudaklarımı suya. Dilimi kaçırıyorum artık. Sünger, bütün
  vantuzlarını birden uzatmasın diye... Bataklıktaki suyun da bir
  su yanı vardır. Çürüyen bir bedenin bile dayanılabilir
  kokusuna. Kutuda kalan son bir yudum su, bu bile değildi
  artık. Küstü, öldürdü kendini su...
  Su çürüdü...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum
 • 1
  Yetmiş iki gündür bir dolapta kilitliyim. Yalnızca anahtar
  deliğinden hava giriyor ve ölü bir ışık sızıyor içeri. Yalnızlık
  hiç de tanrısal değil, görkemli değil. O yalnızca geçmişle
  gelecek, ölümle yaşam arasında kocaman bir karanlık nokta.
  Geçmişi ve geleceği olmayan, ölümle yaşam arasında irinli bir
  leke yalnızlık denilen. Şimdi ne varsa, anahtar deliğinden sızan
  havayla ışıkta... (Farkına varsalar, kapatırlar mıydı onu da?)
  Bütün belleğimdekileri yokettim. Elektrikli bir aygıtla yaktım,
  jiletle kazıdım. Çığlıkların aralığından uçurdum hepsini, kül
  edip savurdum.
  Adımdan gayrısını bilmiyorum.
  2
  Zamanı yiyip bitirdi karanlık. Gece yoktu. Güneş çoktan
  kömürleşmiş ve yeryüzü yapışkan bir karanlıkla örtülmüştü.
  Yabanıl sesler geliyordu derinlerden ve karanlığı ince bir bıçak gibi
  yırtıyordu. Saklayan kırbaç gibi... Acı duvarını aşan bu
  sesler, madeni bir gürültüye dönüyor ve yerkabuğunu
  zorluyordu artık. Sesim yoktu. Karanlığın karnında yitirdim
  sesimi. Kör bir kuyuda unutulan Yusuf'tum belki. Ama
  durmadan soruyorlardı. Tanrılar bilmiyordu sordukları şeyleri,
  peygamberler büsbütün hain çıkmıştı. Ama yine de soruyorlar,
  soruyorlar, soruyorlar...
  Adımdan gayrısını bilmiyorum.
  3
  İki şeyi bilmek istiyorum. (Belki aynı şeyi iki kere bilmek
  istiyordum.) Duvarların rengi neydi? Derimin rengi neydi?
  Dokunuyorum duvarlara; parmak uçlarımla, avuçlarımla,
  dilimle dokunuyorum. Duvarların bir rengi olmalı. Ama hiçbir
  duvarcının, hiçbir ressamın bu rengi bildiğini sanmam. Adı
  yoktu bu rengin, kimyası yoktu. Belki renksizliğin rengiydi bu.
  Çürüyen bir bedenin kokusuydu duvarların rengi...
  Adımdan gayrısını bilmiyorum.
  4
  Bir böcek gibi antenlerimi gezdiriyorum bedenimde. Anahtar
  deliğinden sızan ölü ışıkta ellerime bakıyorum. Ellerim... Sanki
  bir kadının memelerini hiç okşamamış, sicaklığını duymamış.
  Ellerim... Her dizesi çığlık olan şiirleri hiç yaratmamış sanki. Ne
  beyaz tenliyim artık, ne esmer, ne de kara... Cüzzamlının,
  vebalının bir rengi vardır. İrinin bir rengi... Ölünün bile bir
  rengi vardır ama derimin rengi yoktu. Belki çürüyen bir kentin
  rengiydi bu. Çürüyen bir dünyanın...
  Adımdan gayrısını bilmiyorum.
  5
  Killi, ayakları üzerinde duramayan bir yaratıktım artık.
  Soyumun neye benzediğini unuttum. 'İnsana benziyorlardı'
  diye duymuştum bir vakitler. Demek ki şimdi maymun
  halkasında insanlık...
  Adımdan gayrısını bilmiyorum.
  6
  Ağzımı anahtar deliğine dayayıp havayı emiyorum. Böcek
  sokması gibi bir yanma duyuyorum boğazımda. Oysa kuru bir
  yaprağı bile dalından düşürecek gibi değil bu esinti. Belki
  çöle dönmüş toprağa tek yağmur damlasının düşüşü yalnızca.
  Çamur gibi bir yağmur damlası... Ama toprak, bu damlayla
  çatlatacak bağrındaki tohumu. Çöl, bütün vahalarını bu
  damlayla yeşertecek... Genzim yanıyor. İnce bir kan şeridi
  sızıyor dudaklarımdan. Kirli, sıcak ve simsiyah...
  Adımdan gayrısını bilmiyorum.
  7
  Suyum, bir litrelik karton süt kutusu içinde. Yetmiş iki gündür
  sakındığım ve hergün ancak bir kere dudaklarımı
  değdirdiğim... Dilimi bir köpek gibi değdirdiğim. (Dilin suya
  dokunuşu... Bir süngerin denizi yutuşu yani. Bir çölün seraba
  kesilmesi bir an için.) Her gün ancak bir kere değdiriyorum
  dudaklarımı suya. Dilimi kaçırıyorum artık. Sünger, bütün
  vantuzlarını birden uzatmasın diye... Bataklıktaki suyun da bir
  su yanı vardır. Çürüyen bir bedenin bile dayanılabilir
  kokusuna. Kutuda kalan son bir yudum su, bu bile değildi
  artık. Küstü, öldürdü kendini su...
  Su çürüdü...

  Adımdan gayrısını bilmiyorum

  Ahmet Telli