• Başkasının rüyasında varolmak

  Açık pencereden yüzüme değen ayaz bile hayalhanemden çıkaramıyor beni. Düşünüyorum. Anlattıklarına bakılırsa sorunu, insanların hakkında olumsuz düşünmesinden endişelenmek de değildi.

  Esas sorunu, insanların hakkındaki düşüncelerini önemsemesiydi. İnsanların hakkımızda olumlu düşünmesini ne kadar önemsersek, olumsuz düşünmelerinden de o kadar endişe duyarız.

  Hayalhaneme bir insan ilişiyor. Gece rüzgârla salınıyor. Şehrin karanlığında insanlar uyuyor. O ise boğulmuş hüznüyle şehrin tam ortasında, ayazda donuyor. Aç susuz. Acı çekiyor. Şehir sessizlik havuzunda yüzüyor ağır ağır. Her şey titreyerek yaşıyor şehirde. Ay, bulutların arasından sürükleniyor. Ona bir varoluş verilmiş. Sonsuz Varlığın kudret elinden çıkmış bir varoluş. Başka hiçbir varlığın onaylamasına, teveccühüne, takdirine, övgüsüne, hakkında olumlu olumsuz düşünmesine gerek duyulmayacak değerde bir varoluş bu aslında. O'nun sonsuz rahmetiyle yoğrulmuş bir varoluş. Her an üzerinde tecelli eden sonsuz şefkat pırıltıları tüm dünyevi pırıltıları söndürüyor. "Ben size yetmez miyim?" diyor O. Ama onun gözleri kendinden başkalarına kaymış. İnsan varoluşunu/kendini unutursa başkalarına kayar gözleri.

  Başkaları yeter mi bize? Tüm dünya bizi sevse, değer verse, övgüler yağdırsa, hayran olsa, teveccüh gösterse yeter mi ki?

  Şehrin yarısı adamın mükellef bir sofrada, sıcak bir odada, rahat içinde olduğu rüyalar görüyor. Başkalarının rüyasındaki varoluş, başkalarından akıp gelen teveccüh bize yeter mi? Ruhumuzu ısıtabilir mi? Ruhumuza nur getirebilir mi? Geçici bir narsisistik hazdan öte ruhumuza hakiki teselli olabilir mi?

  Adamın ruhu üşümeye devam ediyor.

  Başkalarının rüyasında kötü bir insan olmamız, düşüncelerinde olumsuz bir imgeye sahip olmamız, arzu ettiğimiz teveccühü bulamamamız onların rüyalarında varolmaktan öte nedir ki?

  Birkaç gün önce okumuştum o paragrafı. "Bütün onların teveccühü, iltifatı, tesellileri yakınımda olan kabir kapısına kadar gelebilir, orada söner. Ve şöhretperestlerin bir gaye-i hayali olan şan ü şerefin süslü perdesi altında sakil bir riya, soğuk bir hodfüruşluk, muvakkat bir sersemlik suretinde gördüğümden anladım ki; beni şimdiye kadar aldatan bu işler, hiçbir teselli veremez ve onlarda hiçbir nur yok."

  Biraz teselli buluyorum, benzer sorunları o da yaşamış diye.
  Seansa geldiğinde elinde Lewis Carroll'un "Aynanın İçinden-Alice Harikalar Ülkesinde-2"si (Can Yayınları) var. "İnsanları kırmaktan korkmamın asıl nedeninin, hakkımda kötü düşünmelerinden endişelenmem olduğu tespiti çok yerindeydi. Bu ağır gelse de. Evet, insanların hakkımdaki düşüncelerini çok önemsiyorum. Niye böyleyim peki?" Niye böyle? Niye böyleyiz?

  "Sence insanların hakkındaki olumsuz düşüncelerini mi yoksa olumlularını mı daha çok önemsiyorsun?" Duraksıyor. "Diyorsun ki, insanların hakkımda olumlu düşünmelerini çok önemsediğim için olumsuz düşünmelerinden korkuyorum."

  Elinde tuttuğu kitabın öyküsü kısaca şöyle:

  Alice kedisinin yavrusu Kitty'yi de yanına alıp evindeki kocaman aynanın içine, Ayna-Ev'e girer. Kendini satranç taşlarının doldurduğu bir Ayna-Dünya'da bulur. Bu dünyanın her yeri satranç tahtasına benzemektedir. Orada Eciş ve Bücüş'le karşılaşır. Sonra üçü birlikte Kızıl Kral'ı görürler. Kızıl Kral homurtularla uyumaktadır.
  Kitabın 60. sayfasını açıp okuyabilir mi?
  Okuyor:
  "Düş görüyor," dedi Bücüş, "sence ne düşlüyor?"
  "Bunu kimse kestiremez," dedi Alice.
  "Seni tabii ki!" diye haykırdı Eciş. Utkuyla el çırptı. "Ya seni düşlemekten vazgeçseydi, nerede olurdun dersin?"
  "Şu anda olduğum yerde elbet" dedi Alice.
  "Sen sen olmazdın ki!" diye tersledi Bücüş küçümsercesine. "Sen hiçbir yerde olmazdın. Onun düşündeki bir şeysin sen yalnızca!"
  "Kral uyanacak olsaydı," diye ekledi Eciş, "sen püff, diye sönerdin mum gibi!"
  "Hiç de değil!" diye bağırdı Alice içerleyerek. "Hem ben yalnızca onun düşündeki bir şeysem, siz nesiniz sorabilir miyim?"
  "Tıpkısı" dedi Eciş.
  "Aynen, tıpkısı!" diye haykırdı Bücüş.
  Öylesine bağırmıştı ki Alice, "Suss! Böyle gürültü edersen kralı uyandıracaksın" dedi.
  "Onu uyandırmaktan söz etmenin yararı yok" dedi Eciş "Sadece onun düşündeki şeylerden biri olduğuna göre. Sen de gerçek olmadığını biliyorsun."
  "Gerçeğim ben!" dedi Alice, ağlamaya başladı.

  Biz de Alice gibi gerçeğiz. Bütün dünya hakkımızda olumlu da olumsuz da düşünse, hakikatimizi değiştirebilir mi? Biz neysek oyuz. Sonsuz Kudret Sahibi'nin dünya misafirhanesinde aziz bir yolcuyuz! "Teveccüh" talep ettiğimiz "nâs" gibi. Tuhaf olan da bu değil mi zaten!

  Mustafa ULUSOY
 • Sanat eserinde aradığın temel niteliklerden biri nedir deseler bir çırpıda “basitlikte derinliktir” deyiveririm. Gerçi, sanatçılardan büyük büyük laflar, metafizik derinliklerden gelen damıtılmış cümleler beklenmiştir, beklenecektir de… Aynı zamanda bu beklenti edebiyatımızın geleneğinde de vardır ama bir gerçek var ki o da halkın gönlünde yaşayan ve yüzyıllara meydan okuyup çağımıza sıçrayan sözler, hep sanatçının hiç tornadan geçmemiş gibi duran doğal söyleyişlerinde bulunur. Yunus da öyledir, Nedim de öyle, Nazım da keza…

  Hayatın akışı içinde duygular, kimi şairlerin egolarının baskısı altında açığa çıkamazlar. Çıksalar bile böyle zamanlarda duyguların sesleri kısıktır, utangaçtır; oysa bastırılmış arzular, özlemler, yakarışlar ancak bir meydan okumayla dile gelebilir, imgelerin arkasına gizlenerek değil elbette.

  Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şiiri ise, imgelerin demir parmaklıkları arkasında değildir, saklanmaz. Öncelikle okuyucuyla şiirde duygudaşlık arar, konuşma dilinin imkanları içindeki deyişler, basit ama çarpıcıdır. Onun şiirinde kalp ağrıları, yalnızlıklar, küskünlükler sıradan insanın dağarcığındaki sözcüklerle dile gelir; bu da şairin okuyucu ile arasındaki bağı kuvvetlendirir. Bestekarların onun şiirlerinden yararlanmaları boşuna değildir. Aslında şiirleri serbest nazımla yazıldığı için bestelenmeye elverişli değilmiş gibi görünür. Ancak şarkılar için aranan basitlik, doğallık ve korunaksız deyişler onun şiirinin temelini oluşturduğu için birçok şiiri bestelenmiştir.

  “Ayrılanlar İçin” şiiri bunlardan biridir. Timur Selçuk’un bestelediği şiiri hem kendi sesinden hem de Nilüfer’in yorumundan dinlediğimizde şiir bir kat daha değer kazanır.

  “İspanyol Meyhanesi” şiiri yine Timur Selçuk bestesiyle efsaneleşir. İntihar eden oğlu için yazdığı “Beni Köy Kuyularda Merdivensiz Bıraktın.” şiiri bir ağıttır ve Timur Selçuk’un kürdilihicazkâr makamındaki bestesiyle ölümsüzleşmiştir. Başta Timur Selçuk olmak üzere Emel Sayın, Edip Akbayram gibi sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. “O Benim İşte” adlı şiirini Avni Anıl nihavent makamında bestelemiş, özellikle Müzeyyen Senar’ın yorumuyla şiir bambaşka mecralara taşınmıştır. “Dost Bildiklerim”adlı şiiri Muzaffer Özpınar ‘ın bestesiyle Zeki Müren’in klasikleri arasında girmiştir.

  Bunların dışında “Bir gün”, “Sevdiğim Dünyalar Kadar” şiirleri ile “Beyaz Güvercin ”, “Bu Kadar İçten Çağırma Beni”, “İçimde Türlü Keder” , “Uzuyor Yıllar Gibi, Dakikalar, Sen Yoksan” şiirleri de bestelenmiş şiirlerdir.

  işte Oğzucan'ın bestelenen bazı şiirleri;

  AYRILANLAR İÇİN
  Yollarımız burada ayrılıyor
  Artık birbirimize iki yabancıyız
  Her ne kadar acı olsa, ne kadar güç olsa
  Her şeyi evet her şeyi unutmalıyız

  Her kederin tesellisi bulunur, üzülme
  İnsan ne kadar sevse unutabilir
  Mevsimler, gelir geçer, yıllar geçer
  Sen de unutursun bir gün gelir

  Hiç yaşamamışçasına, hiç sevmemişçesine
  Unutursun o günlerimizi, gecelerimizi
  O günlerce gecelerce sevişmelerimizi

  Her şeyi evet her şeyi unutabilirsin
  Hatta bütün yazdıklarımı satır satır
  Kalırsa, içinde bir derin sızı kalır


  BENİ KÖR KUYULARDA

  Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın,
  Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın,
  Öylesine yıktın ki bütün inançlarımı;
  Beni bensiz bıraktın; beni sensiz bıraktın.


  BEYAZ GÜVERCİN

  Süzülüp mavi göklerden yere doğru
  Omuzuma bir beyaz güvercin kondu

  Aldım elime, usul usul okşadım
  Sevdim, gençliğimi yeniden yaşadım

  Bembeyazdı tüyleri, öyle parlaktı
  Açsam ellerimi birden uçacaktı

  Eğildim kulağına; dur, gitme dedim
  Hâreli gözlerinden öpmek istedim

  Duydum; avuçlarımda sıcaklığını
  Duydum; benden yıllarca uzaklığını

  Çırpınan kalbini dinledim bir süre
  Ve uçmak istedim onunla göklere

  Ak güvercinin iri gözleri vardı
  Güzelliğinden fışkıran bir pınardı

  Soğuk sularından içtim, serinledim
  Çağlayan bir nehrin sesini dinledim

  Belki buydu sevmek hayat belki buydu
  Işıl ışıldım, gözlerim dopdoluydu

  Bir nağme yükseldi sevinçten ve hazdan
  Bir nağme yükseldi, güzelden beyazdan

  Uzattı sevgiyle pembe gagasını
  Birden öğrendim hayatın mânâsını

  Kaderde sevgiyi sende bulmak varmış
  Seninle bir çift güvercin olmak varmış


  BİR ATEŞİM YANARIM

  Bir ateşim yanarım külüm yok dumanım yok
  Sen yoksan mekanım belli değil zamanım yok
  Fırtınalar içinde beni yalnız bırakma
  Benim senden başka sığınacak limanım yok

  BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİM

  Bu kadar yürekten çağırma beni
  Bir gece ansızın gelebilirim
  Beni bekliyorsan, uyumamışsan
  Sevinçten kapında ölebilirim
  Belki de hayata yeni başlarım
  İçimde küllenen kor alevlenir
  Bakarsın hiç gitmem kölen olurum
  Belki de seversin beni kimbilir
  Kal dersen, dağlarca severim seni
  Bir deniz olurum ayaklarında
  Aşk bu özleyiş bu, hiç belli olmaz
  Kalbim duruverir dudaklarında.
  Ya da unuturum kim olduğumu
  Hatırlamam belki adımı bile
  Belki de çıldırır, deli olurum
  Sana kavuşmanın heycanıyle
  Aşk bu, bilinir mi nereye varır
  Ne durdurur özlemini, seveni
  Bakarsın ansızın gelebilirim
  Bu kadar yürekten çağırma beni.


  BİR GÜN

  Apansız uyanırsan gecenin bir yerinde
  Gözlerin uzun uzun karanlığa dalarsa
  Bir sıcaklık duyarsan üşüyen ellerinde
  Ve saatler gecikmiş zamanları çalarsa
  Bil ki seni düşünüyorum

  Bir vapur yanaşırsa rıhtımına bin,açıl
  Örtün karanlıkları masmavi denizlerde
  Ve dinle kalbimi bak nasıl çarpıyor nasıl
  O bütün özlemlerin koyulaştığı yerde
  Bil ki seni bekliyorum

  Bir sabah gün doğarken aç perdelerini,bak
  Sevinçle balkonuna konuyorsa martılar
  Kendini tadılmamış derin bir hazza bırak
  Dökülsün dudağından en umutlu şarkılar
  Bil ki seni istiyorum

  Gecelerden bir gece uyanırsın apansız
  Uzaklarda elemli,garip bir kuş öterse
  Bir ceylan ağlıyorsa dağlarda yapayalnız
  Ve bir gün kabrimde bir sarı çiçek biterse
  Bil ki seni seviyorum  DOST BİLDİKLERİM


  Sanırdım gündüzdü onlarla gecem
  İçimde ümitti dost bildiklerim.
  Ne zaman yıkılıp yere düştüysem
  Bırakıp da gitti dost bildiklerim.

  Hepsi varken baharımda, yazımda;
  Kışın bir burukluk kaldı ağzımda,
  Seneler senesi oysa gözümde
  Cihana eşitti dost bildiklerim.

  Nerede o sözlere kandığım günler?
  Her gülen yüzü dost sandığım günler;
  Acıdan kahrolup yandığım günler
  Ta canıma yetti dost bildiklerim.

  Meydana çıkalı asıl çehreler
  Aydınlanmaz oldu artık geceler
  Yalanlar tükendi, indi maskeler
  Birer birer bitti dost bildiklerim.

  Korkar oldum bana "dostum" diyenden
  Yoksa yok olandan,varsa yiyenden
  Ne onlardan eser kaldı ne benden
  Beni benden etti dost bildiklerim.  İSPANYOL MEYHANESİ

  Kararmış tahta masamızda bir şişe şarap,
  Gecelerden bir gece bezginiz.
  Üstelik adamakıllı sarhoşuz.
  Ellerin, ellerimde..  İspanyol meyhanesinde bir kadın
  Çığlık çığlığa şarkı söylüyor.
  Belli yıkılmış bir kadın.
  Hayli çirkin, hayli geçkin, ağlamaklı.
  Zayıf, incecik elli, kalın dudaklı.
  Sesi bir tokat gibi patlıyor kulaklarımızda;
  Yüzümüz al al oluyor.
  İçimiz hüzün dolu, kahır dolu,
  Gözlerimiz kanlı..  İspanyol meyhanesinde bir gece
  Seninle başbaşayız
  Üstelik sarhoşuz adamakıllı.
  Daha içelim, daha içelim..  Başını dizlerime daya gözlerin kapalı
  Ağla biraz,
  Bak ben de ağlıyorum.
  Ocakta odunlar sönüyor,
  Görüyor musun?
  Çığlık çığlığa bir kadın,
  Duyuyor musun?  Ah ölelim artık;
  Bitsin bu delicesine koşu,
  İspanyol meyhanesi yerin dibine batsın.
  Yeter! yeter!
  Öleceksek ölelim.
  Hadi vur kendini şaraba,
  Kedere ve aşka vur.
  Daha içelim, daha içelim..  Alkol duvarını geçelim artık;
  Damarlarımızdan ispirto akmalı.
  Hey garson!
  Sustur şu çığlık sesli kadını.
  Söyle masamıza gelsin, içelim.
  Hey garson!
  Bütün hesaplar benden bu gece sen de iç.
  Kapat kapıları;
  Yabancı gelmesin.
  İspanyol meyhanesinde öldüğümüzü
  Kimse bilmesin.
  Daha içelim, daha içelim..


  O BENİM İŞTE

  Biraz kül, biraz duman,
  O benim işte...
  Kerem misali yanan,
  O benim işte...
  İnanma gözlerine ben ben değilim
  Beni sevdiğin zaman,
  O benim işte...

  SEVDİĞİM DÜNYALAR KADAR

  Sevdiğim Dünyalar Kadar
  Gel Dese Bir Gün Gel Dese
  Nesi Var Ömrün Nesi Var
  Vesvese Hepsi Vesvese
  Bir Şarkı Gelir Uzakdan
  Söyler Aşkdan Yaşamakdan

  Bir Ses Ki Ruhdan Dudakdan
  O Sese Yandın Ah O Sese
  Madem Ki Gönül Böyle Deli
  Delicesine Sevmeli
  Usanıp Yine Sevmeli
  Bitmese Sevgi Bitmese

  KAYNAK: https://www.edebiyatyuvasi.com/...elenen-siirleri.html
 • Ben seni tanıdıktan sonra yaşamağa başladım...
 • 314 syf.
  ·10/10
  bedel ödeyecekler.
  they would pay.
  bedel ödeyecekler.
  they would pay.
  bedel ödeyecekler.
  they will fucking pay for this.
  .
  .
  .
  her ne kadar 'they would pay' başka başka şeylere çevrilebilse de benim aklımda her zaman 'bedel ödeyecekler' olarak kalacak. Ne yazık ki.

  Ben bu serinin bir yerinden girsem, çıkacak bir yer bulamam. Lanetlemeye kalksam lanetlerimi yazmaktan düşüncelerimi yazamam. Cut, Daniel ve Bonnie'nin nasıl gebermesini istediğimi yazsam yanlış tarafımı ortaya çıkarmış olurum... En iyisi sessiz kalmak ve her zamanki gibi normal şeylerden bahsetmek -ama pardon, bu kitapta normal hiçbir şey yoktu...

  4.kitabın yani Üçüncü Borç kitabının sonunda Jethro ve Kestrel vurulmuştu. Nila'yı Daniel'a vermişlerdi.. İşte ben bu sondan sonra seriye bayağı ara verdim.

  Geri döndüğümde aynı sahneden devam ediyordu, Nila Daniel'ın olacakken.. Jasmine ortaya atlayıp 'Jethro'dan sonra ben doğdum, Jethro öldüğüne göre İlk Doğan benim' diyor. Yani Nila artık Jasmine'in. eheheh. Bayağı şaşırmıştım ama şaşırmamalıydım çünkü ben artık 'burada bitti işi, bitti, kesin bitti, nasıl kurtulabilir ki?' dediğim an bir kurtuluş yolu çıkıyor.

  Yani böyle olmasını istemediğimden değil de.. neyse...

  Jethro ve Nila kitabın yarısından fazlasında ayrı gayrı. Nila işkence üstüne işkence çekiyor. Yani işkence dediğim de basit bir şey gibi algılanmasın. Bildiğimiz işkence aletleriyle yapılan işkenceler. Artık işkence aletlerini dakika başı aratmak zorunda kalıyordum.. Ben artık bu adi şerefsizlere küfür etmekten yoruldum.

  Jasmine ve Flaw olmasa Jethro ve Kestrel domuzlara yem olmuştu. Jethro uynadı, iyileşti. Kestrel komada...

  Ben, her ne kadar Jethro onu sevse de Third Debt'ten sonra Kestrel'i sevmiyorum. Sevemem de yani. Üzgünüm. Ama uyanıp savaşa katılması güzel olurdu, o ayrı.

  Bonnie, Nila'yı yanına çağırıp eski fotoğrafları gösteriyor. Aynı Nila ve Jethro'ya benzeyen iki kişi Owen ve Elisa. Tek aşık olanlar Nila ve Jethro değilmiş yani. Yıllar önce de bu borç lanetinde birbirine aşık olanlar olmuş. Ve bu iki kişi Nila ve Jethro'nun ikizi gibi.

  Tabii ki, aşık olduklarını öğrenmişler. Owen'ı öldürüp, Elisa'ya işkence etmeye devam etmişler. Cut ve Bonnie, yine aynı şeyin yaşandığını düşünüyor... yanılıyorlar eheheh Jethro ölmedi.

  Neredeyse 3 hafta Jethro hastanede, iyileşiyor.. Bu sırada Nila'yı merak ettiği, ne durumda olduğunu bilmek istiyor. Delirecek durumda. Kurşun yarasını unutup, hastaneden kaçar ama doktor bırakmıyor. En sonunda oradaki görevli bir kadına telefon nereden alabileceğini soruyor. Görevli kadın gitmesine izin veremeyeceğini söylüyor. Bir kaç kat aşağı inmesi gerekiyor çünkü... En sonunda kendi telefonunu Jethro'ya veriyor. Jethro, yaşadığını söylemesi gereken biri olduğunu söylüyor. Yani ben olsam bu kadar uzatmazdım bile flkjdg direkt, telefonumu verirdim. Kadın da öyle yaptı. Ertesi gün Jethro'ya yeni bir telefon ve hat getirdi.

  Ayyy, ya o kadar ayrılıktan sonra mesajlaşmaları iyi hoştu ama ilk telefon görüşmesi beni bitirdi... kalbimi orada unuttum sanırım. Konuşma aynen şöyle;
  Nila: Hello?
  Jethro: Fuck!

  Haftalar sonra sesini ilk defa duyuyor ve tepki bu. Of Jethro ya... İkinizi çok özledim ben :'(

  Artık şu üç büyük zehirli yılanın katledilmesini görmem lazım. Yeter. Yeter. Yeter.

  Jethro Hawksridge Hall'a Nila'nın Cut, Bonni ve Daniel tarafından yine yanlarına alınıp, Jasmine'in geri planda bırakılması sayesinde geliyor. Yani artık sınıra geliyor Jethro. Nila'nın acı çekmesini istemiyor. Bütün bunları ödeteceğini söylüyor. Doğal olarak.

  Nila, işkenceden yeni kurtulmuş. Odasına yıkılmış bir şekilde dönmüş. Tamamen yıkıldığının farkında, yapılan o son şey onu mahvetti. Evet, bana yapılsaydı bende öyle hissederdim. Gerçekten bunu sadece yaşayan bilir. Daniel şerefsizi o kırmızı-siyah zar atmalarının en sonuncusunda 'ya Vaughn'ın parmakları ya da saçın' diyor..

  ya neymiş yüzyıllar önce Weaver'lar Hawk kadınların işkence etmiş.. şunu bunu yapmış. Yemin ederim hepsini parçalamak istiyorum. Bir insan bir insana bunu neden yapar? Yaparken ne zevk alır? Nasıl zevk alır?

  O Heretic's Fork zaten beni öldürecekti. 10 saniye bile boynumu o şekilde tutamadım ben, bu adi piçler odanın etrafında 3 tur dön diyor. Bir de şerefsiz Cut, tam Nila turu bitirecekken ayağını önüne koyuyor. Kız yere düşüyor. Elleri de arkadan bağlı.

  Neyse.. En son Nila tabii ki saçlarının kesilmesini seçiyor. Kardeşinin zarar görmemesi ve oyunu doğru oynamak için. Oyunu doğru oynarsa Vaughn'ı göndereceklerini söylediler çünkü. Elinden olmadan onlara güvenmek zorunda kalıyor. Başka ne yapabilir ki benim tatlı, minnoş, güçlü, savaşçı kadınım.

  Jethro, ben karar verdim. Gelip Nila'yı senden çalacağım.

  P*iç Daniel, Nila'nın saçlarını makasla kesiyor. Nila orada parçalara ayrılıyor. Odasına geldiğinde kendisine bakası bile gelmiyor. Bütün umutları sönmüş, yaşamak istemiyor daha fazla.

  O sırada penceredeki tıklama seslerini duyuyor. O soğukta pencereyi açıyor, kuşu görüyor. Kuş dediğim de ya şahin ya da kartal olması lazım.. tam bilmiyorum onun türünü.

  Kuşun üstünde bir mesaj var..
  JETHRO'DAN.. eheheh
  Nila bi' kendine geliyor.
  Bende bi' kendime geliyorum artık.
  Kağıtta 'ahıra gel' yazıyor.
  Kamera izlemeyen tek yer orası.

  Orada ne oluyor.. Aycan kalp krizi geçiriyor.
  Jethro, Nila'nın kafasındaki başlığı çıkarmasını istiyor.
  Nila çıkarmak istemiyor.
  En sonunda açtığında Jethro kesilmiş, eğri büğrü saçları görüyor.
  Şimdi en CAN ALICI kısmı yazıyorum...
  Nila'yı çekiyor, bir makas buluyor. Oturuyor. Yamuk olan, birbiriyle uyuşmayan o uzunlukları düzeltmeye başlıyor. Saçını kesiyor, düzeltiyor.
  Bir duygulanmışım, anlatamam.
  Yani bir insan böyle bir sahne okuduktan sonra başka romantik sahne okuyamam herhalde diyor.

  Final sahnesi zaten diğer kitapların sonu gibi dehşet vericiydi. Yani yine diyorum 'bundan nasıl kurtulacak? kurtulmasına imkan yok!'

  Hadi bakalım Nila, bu sefer kim alacak seni Daniel'ın ahtapot kollarından..

  Ya aşkım, umarım kimse sana bir şey yapmadan kurtarılırsın.
  Bak Jethro, Kill'den bile yardım istedi. Ben Kill'i sevmem, ama seni kurtarmaya yardım edecekse ayrı..