• yûsuf
  yûsuf İtibar Dergisi - Sayı 96'ı inceledi.
  @Yusuftahir·23 Eyl 10:37·Kitabı okumadı
  İtibar, 96. sayısı olan Eylül sayısıyla karşınızda. Türk Edebiyatının her kuşaktan önemli isimlerinin ürünleriyle katkıda bulundukları İtibar, doyurucu bir sayı ile okurunun karşısına çıkıyor.

  İbrahim Tenekeci’nin yönetimindeki İtibar, usta çizer Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. Her zaman olduğu gibi şiirleriyle dikkat çeken dergi, Ali Emre’nin “Güzel Türkistan” isimli şiiriyle sayfalarını açıyor. Ahmet Murat’ın “Gariplerin Kitabı”, Murat Güzel‘in “Ağaçların Diyalektiği” ve Mustafa Ruhi Şirin’in “Yeni Çocuk Çağı Bildirisi” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise Ali Sali, Emel Özkan, Büşra Yavuz, Beyzanur Turcihan, Zülal Sema, Aslı Bey, Ervanur Erdoğan, Aynur Dilber, Süleyman Unutmaz, Kâzım Özkardaş, Mehmet Tepe, Eray Sarıçam, Mehmet Aycı, Mehmet Ali Yafez, Mehmet Doruk Kandemir, Mehmet Fatih Öz, Nurettin Durman, Ömer Yücedal, Yunus Emre Güneş, Suavi Kemal Yazgıç, Tayfun Doğan, Yunus Karadağ ve Hüseyin Atlansoy.

  İtibar’ın Eylül sayısının öykü sayfalarında Necdet Subaşı’nın “Deliler Kahvesi”, Okan Erdağı’nın “Men Gom Şodem”, Meral Afacan Bayrak’ın “Fesleğenler” ve Mehmet Şeker’in “Düğünde Bir Gazi” isimli öyküleri bulunuyor.

  Denemeler ve Kitap Tahlilleri

  İtibar’ın Eylül sayısının deneme ve kitap tahlili bölümleri de son derece zengin. Dursun Çiçek, “Hafıza ve Nostalji Arasında Fotoğraf” diyerek önemli bir konuya temas ediyor. Muhammed Enes Kala, “Mütefekkir ve Fikir” başlıklı yazısıyla aramızda. Asım Öz, “Abdülhak Şinasi Hisar’ın Yahya Kemal’i” başlıklı yazısıyla bu sayımızda yer alıyor. Berat Demirci, “Bir Kalbur Saman Dört Mala Yeter” diyor. Nuri Kaan Farklı, “Müslüman’ın Baktığı Yer”i anlatıyor. Hatice Ebrar Akbulut, “Kitaba Dair Mülahazalar”da bulunuyor. Kitap tahlili bölümümüzde ise Mustafa Özel, Mustafa Kutlu’nun “Fırtınayı Kucaklamak”, Ahmet Karacan, Necip Tosun’un “Edebiyat Atlası”, Harun Yakarer, Rıdvan Tulum’un “İnsansın ve Akşam”, Yusuf Emre Şen, Enes Kılıç’ın “Bütün Ölümlerimle Aynı Arabada”, Muzaffer Serkan Aydın, İlker Nuri Öztürk’ün “Ölüm Öncesi”, Ayşegül Özdoğan, Cemal Şakar’ın “Edebiyatın Doğası”, Okan Erdağı, Ayşegül Genç’in “Ceylan Uykusu”, Fidan Yaman, Veysel Altuntaş’ın “Yaşamak Sandığım” ve Suavi Kemal Yazgıç, Âdem Yazıcı’nın “Türkçenin Göklerinde” adlı kitaplarını değerlendirdi.
 • yûsuf
  yûsuf İtibar Dergisi - Sayı 95'ı inceledi.
  @Yusuftahir·10 Eyl 05:52·Kitabı okumadı
  Yine her zamanki gibi çok güzel bir sayıydı.

  İtibar, 95. sayısı olan Ağustos sayısında Gökhan Ergür ile yapılmış bir söyleşiye yer veriyor. Türk Edebiyatının her kuşaktan önemli isimlerinin ürünleriyle katkıda bulundukları İtibar, doyurucu bir sayı ile okurunun karşısına çıkıyor.

  İbrahim Tenekeci’nin yönetimindeki İtibar, usta çizer Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. Her zaman olduğu gibi şiirleriyle dikkat çeken dergi, Mustafa Muharrem’in “Çeyrek Şathiye” isimli şiiriyle sayfalarını açıyor. Ahmet Edip Başaran’ın “Melez Armoni”, Mehmet Narlı‘nın “Havale” ve Orkun Elmacıgil’in “Kendi” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise Zafer Acar, Enes Talha Tüfekçi, Süleyman Unutmaz, Mustafa Ruhi Şirin, Ahmet Ölmez, Güven Adıgüzel, Bayram Zıvalı, İsmail Aykanat, Kenan Yusuf Taşkın, Ayşegül Baytut, Abdulhâlik Aker ve Ali Emre.

  İtibar’ın Ağustos sayısının öykü sayfaları da son derece zengin. Bu sayıda Necip Tosun’un “Kanatları Kar İçinde”, Selma Aksoy Türköz’ün “Kolye” ve Selime Kahraman’ın “Böğürtlen Reçeli” isimli öyküleri bulunuyor.

  Gökhan Ergür Söyleşisi

  İtibar’ın Ağustos sayısının söyleşi bölümünde İbrahim Tenekeci sordu, Gökhan Ergür cevapladı. Ergür, “Dostluk ve yoldaşlık, insana yük olduğunda değil, yükünü hafiflettiğinde kıymetli olur.” diyor. Gökhan Gökçek, “Zaferler Ayında Bir Zafer: Malazgirt” diyerek önemli bir konuya temas ediyor. Münire Daniş, “Rüya Günlüğü” başlıklı yazısıyla aramızda. Ercan Yıldırım, “Yerli ve Milli’nin Hasılası” başlıklı yazısıyla bu sayımızda yer alıyor. Leylâ İpekçi, “Senin Rüyanda Bir Mânâ!” diyor. Mustafa Özel, “Bir Dava Adamı: Hüseyin Avni Bey”i anlatıyor. Ömer Yalçınova, “Aydınlık ve Karanlık Yönleriyle Osmanlı’nın Son Dönemi”ni irdeliyor. Ahmet Edip Başaran, “Rüzgâr Külü” başlıklı yazılarının üçüncüsüyle bu sayımızda yerini alıyor. Bekir Salih Yaman, “Okumak Bir Hobi Değildir” diyor. Kemal Sayar, “Narsistlerden Korunma Rehberi” başlıklı yazısıyla yürüyüşünü sürdürüyor. Hatice Ebrar Akbulut, “Bir Kütüphane Hayali”nden bahsediyor. Yusuf Bilal Aydeniz, “Kültür, Medeniyet, Yabancılaşma ve Batılılaşma Ekseninde Tartışmalar” yazısıyla önemli bir konuya değiniyor. Zeynep Merdan, “Kötülüğe Karşı Tezler” başlıklı yazısıyla bu sayıda yerini alıyor. Tayfun Doğan, “Şiire Koşarken” başlıklı yazısıyla Muzaffer Serkan Aydın’ın “Koşma Hissi” şiirini inceliyor. Kitap tahlili bölümümüzde ise Suavi Kemal Yazgıç, Leylâ İpekçi’nin “Leylâ’nın Defteri”, Özlem Karapınar, Necip Tosun’un “Edebiyat Atlası”, Harun Yakarer, Fatih Muhammet Atasever’in “Türkçe Karakter” ve Tuba Kaplan, İlker Nuri Öztürk’ün “Ölüm Öncesi” adlı kitaplarını değerlendirdi.
 • “ne güzel çağırıyorsun ecel gönderip
  biçilmiş çimlerin verdiği tazelikle
  cümle kapısından geçerken
  o son cümle dudaklarımı mühürlesin
  o son şahitlik gözlerimi”
 • “geri dönmek için geç
  yeniden doğuş imkansız
  atılan adım yerde kalıyor
  söylenen söz kayıtta
  eşiğe gelince duraksarız yine de
  tövbe kapısında hep gölgeler
  hep gölgeler”
 • “dünya kıyamete kadar aldığı mühleti
  bekliyor bana kurduğu tuzağa bakarak
  bekliyor bir gaflet anımı
  bekliyor kendime güvenip o adımı atmamı
  ve düşmemi nefesimin sığlığındaki
  o derin esaretime
  o ağaç gölgesinde bekliyor beni dünya”