1000Kitap Logosu

Suikast girişimi

fazi
bir alıntı ekledi.
Reck-Malleczewen Hitler'e suikast girişimi için yazıyor
"İş işten geçmedi mi biraz beyler? Bu adamı, Almanya'nın en büyük katili yapıp işler yolunda gittiği sürece pe­şinden ayrılmayan sizdiniz; hiç duraksamadan istenen her yemini eden ve yüz binlerin ölümünden sorumlu olan, bütün dünyayı göz­ yaşlarına boğup gazap oklarını üstüne çeken bu suçluya uşaklık edecek kadar alçalan... sizlerdiniz; şimdi ona ihanet ediyorsunuz."
Hannah Arendt
Sayfa 111 - Metis Yayınları Şubat 2012, 2. Baskı Çeviri: Özge Çelik
1
12
Resulullah'ın(sav) hayatına bakıp kimsenin ondan daha fazla musibete maruz kalmadığını anlamak önemlidir. Efendimizin (sav) Hz. Fâtima(ra) haricindeki bütün çocukları, kendisi hayattayken vefat etmişti. Böyle bir şeyi hayatında kaç kişi tecrübe etmiştir? O(sav), altı çocuğundan beşinin can vermesine şahit oldu. Babası daha kendisi dünyaya gelmeden, annesi ise o daha küçük bir çocukken vefat etmişti. Daha sonra, ona sahip çıkan dedesinin vefatına şahit oldu. Hakk'a daveti karşısında, kendi milleti ona gaddarca sırtını döndü. Bir zamanlar ona saygı gösterenler artık kendisine ifrita atıyor; ona mecnun, yalancı veya sihirbaz diyorlardı. Onu sinsice izleyip vücudu kan içinde kalana kadar taşlıyorlardı. Onu boykot ediyor ve ona çok ağır hakaretler ediyorlardı. En yakın arkadaşlarını ve Hz. Hamza(ra) gibi yakın akrabalarını kaybetmişti. Yirmi beş yıllık mutlu bir evliliğin ardından, sevgili zevcesi Hz Hatice'yi(ra) en zor zamanlarında kaybetti. Aynı dönemde kendisini koruyan amcası Ebu Tâlib de vefat etti. Resulullah’ın (sav) canina kastedilen on üç suikast girişimi vardı. Kaç kişi ömrü boyunca bu kadar zorlukla karşılaşmıştır? Buna rağmen onun, Allah’a yalvarmak haricinde halinden şikâyetçi olduğunu ifade eden bir tek hadis bile yoktur.
Osman Nuri Topbaş
Sayfa 105 - Erkam Yayınları
1
1
Lina
Gazi Paşaya Suikast'ı inceledi.
108 syf.
·
7 günde
·
9/10 puan
Bir suikaste kurban giden Uğur Mumcu'dan objektif bir kalemle yazdığı bir suikast girişiminin yargılanmasını anlatan bir kitap . Bugünkü fes heveslilerinin aksine kendisi kitabı yazarken hayal dünyasına dayanarak değil kaynaklara dayanarak yazdığı bir araştırma. İzmir suikasti , sadece Atatürk’ün canına kast girişimi değil. Onun kurduğu "Cumhuriyet"e kastir .Ve her daim tarihin kara sayfalarinda yer alacak bir olay. Istiklal mahkemelerinin incelediği son davadır bu olay. Mahkeme İzmir ve Ankarada görülmüştür. Izmirdeki dava suikast girişimi davası, Ankara'daki ise Kuvayı-Milliyetci -Ittihatci hesaplaşma davası. Atatürk'ün söylemiş olduğu: “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” bu olay üzerine söylenmiştir. Bugün ölümünün üzerinden 83 yıl geçmiş olmasına rağmen onun dediği gibi Cumhuriyet hala var ve ilelebet payidar kalacaktır. Fes heveslilerine duyurulur :)) Yakin tarihin kara sayflarinda yer alan bu olayı daha iyi anlamak ve o günkü şartlarda istiklal mahkemelerinin nasıl bir is çıkardığını anlamak adına mutlaka okunması gereken bir araştırma.
Gazi Paşaya Suikast
9.1/10
· 213 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
51