Zaten Falih Rıfkı Atay’da kelime “uydurulduğunu” itiraf ediyor… Örneğin “Genel” kelimesinin uydurulmuş olduğunu açıkça yazıyor.[8]

Bu konuda bir örnek olarak aslı Arapça olan “hüküm” kelimesinin nasıl Türkçeleştirildiğini reform çalışmalarına katılan Falih Rıfkı Atay’dan dinleyelim:

“Dolmabahçe Sarayı’nda toplanmıştık. Sağımda Naim Hazim Hoca, solumda Yusuf Ziya. Sıra “hüküm” kelimesinde. “Bir karşılığı yoksa alıkoyalım” dedim. Naim Hoca’da, Yusuf Ziya da “Olamaz” dediler… Hayli tartıştık. Toplantıdan sonra Asya Türk lehçelerini pek iyi bilen Prof. Abdulkadir Inan bana gelerek: “Hiç üzülmeyin, “hüküm” kelimesini yarın Türkçe yaparız Falih Bey” dedi. Ve ertesi gün usulca elime bir pusula verdi. Radloff’a göre bazı Türkçe lehçelerinde “ök” akıl demekmiş, “ük” şekline girdiğini gösteren örnekler de kağıtta yazılı idi. Bir uzak lehçede “um”, “üm”le isim yapıldığı üzerine de bilgi edinmiştim. Alt tarafı kolaydı: ük, üküm kullanıla kullanıla “hüküm” olmuştu. Toplantıda “Hüküm Türkçedir” dedim ve sabahleyin öğrendiklerimi sayıp döktüm. Iki hoca da susa kalmışlardı. “Uydurma” demeyeyim de “yakıştırmacılık” ilminin temelini atmıştık.”[9]

Ölümlere susa, Molotoflarla dindir,
Hücre değil yapı taşın; ezeli kindir.
Giden her atsız kahraman bir Kül-Tegindir!
Canım barut, aşkım mermi, canan ok, yürü!

Hocalı Neden Hedef Oldu ?
Dağlık Karabağ meselesi ile başlayan Azerbeycan-Ermenistan savaşında Hocalı kenti Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde stratejik önem taşıyan bir noktadaydı ve Ermenilerin işgal planlarını bozuyordu.

Hocalı; Hankendi'nin 12 kilometre kuzeydoğusunda, Ağdam-Şuşa ve Askeran-Hankendi ulaşım yolları arasında bulunmaktaydı.

Kentin önemini arttıran bir husus da Dağlık Karabağ'daki tek havaalanın burada bulunmasıydı. Bu nedenlerden dolayıdır ki Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin başlıca amacı Hocalı'dan geçen Askeran-Hankendi ulaşım yolunu ve Hocalı'daki havaalanını kontrol altına almaktı.

mdh, bir alıntı ekledi.
07 Oca 12:35 · Kitabı okudu

İnsan haklıysa susmamalı. Susmak her şeyi kabullenmektir çünkü. Önce susarsınız, sonra korkarsınız, sonra da sinersiniz. Susa susa gün gelir haykırır bedeniniz. Kendi kendinizle savaşa başlarsınız. Ve kendinizi içten yıkar, yok edersiniz.

Kaybolan Ben, Hasibe AkdişKaybolan Ben, Hasibe Akdiş

Gözlerimden anla beni,susa susa konuşmayı da unuttum be, gözlerimden anla beni.

Uyan!
bir tek şimdinin garantisi var,
dün, yarın uzak..
var olduğun yer, aşk.
sonsuz kirpiklerinin arasına sokulan rüzgar benim.. sevmekten başka cevabım yok,
sevgilim.. sana bir sır vereyim,
evi bul diye perdeleri ve gözlerimi hiç kapamıyorum
elimi bırakma,
tamam mı.. kaybedenleri, düşenleri, senden hoşlanıyorum diyenleri gör.. hayatın ellerini hiç bırakma.. sessiz olmalarım, sensiz olmamdanmış sevgilim..
susma,
susa susa dün olduk.
uyan,
hadi uyan,
sonsuz kirpiklerinin zamanı şimdi …
senden çok hoşlanıyorum..