• Başrolünde Sylvester Stallone'nin oynadığı, 1982 yılında çekilen, kitapla aynı adı taşıyan ilk Rambo filminin de konusu olan kitap.

  Filmi ilk kez, kitabı okumadan, hatta oldukça uzun zaman önce izlemiştim. Kitap, film ile bazı konularda paralellik gösterse de, konunun ilerleyişi açısından çok daha farklı. Yine de konunun daha detaylı olarak işlenmesi ve çevirinin de güzel olması kitabı akıcı hale getiriyor.
 • Kitapsever bir Disleksi
  Lütfen okumanızı istiyorum..
  Kardeşim, okula başlamadan önce çoğu harfi bilirdi.. Ali ata bak, ot, ota bak, gibi oldukça basit kelimeleri de bilirdi, öğretmiştik.. Birinci sınıfa başlayınca sistem değişmişti.. El yazısı olmuştu ve ek olarak direkt harflerden başlanmıyordu.. Önce cümleleri öğrendiler sonra da harfleri.. Bu sistemi hala saçma buluyorum..
  Kardeşim çok zorlandı ama biz bunu önceden öğrendiğinden farklı olduğu için böyle zorlandığını düşündük.. Dersleri iyiydi de.. Tek fobisi vardı: Sesli okumak..
  Öğretmenler tarafından çok sevilirdi bu yüzden de hep ona okuturlardı fakat bilmedikleri bir şey vardı.. Benim kardeşim bir Disleksiydi..
  Önce bunu nerede fark ettik?! Kardeşim bölümü izlerken "tıpkı bendeki gibi!" dedi.. Kardeşimin okumakta güçlük çektiğini, çoğu kez harflerin yer değiştirdiğini söylüyordu.. Shake It Up! Hadi Çalkala adlı Disney Channel gençlik dizisinde Cece adlı karakterin Disleksisi olduğunu gösterdikleri bir bölümdü.. Bu bir farkındalık mesajıydı ve başarılı oldu.. Direkt internette araştırdık.. Özgün Öğrenme Güçlüğü'ymüş..
  Elbette ki bunun eski yeni hali yok, bu doğuştan gelen bir şey.. Çocuk Psikiyatristine gittik.. "Öğretmenlerin bunu fark etmesi gerekirdi!" dedi doktor.. Şimdiler de Kamu Spotu şeklinde zorunlu yayın yapıyorlar ama çok geç kalındığına inanıyorum ben.. Çünkü doğuştan olan bu sorunu biz, kardeşim 17 yaşındayken fark ettik.. Şu an bunun için tedavi görüyor ama bu ilaçlar sadece odaklanma sorununa biraz ışık tutuyor..
  Kardeşimin alfabesi 14 harften oluşurdu ve ilk harfi D'ydi .. Alfabeyi sayarken çok fazla hata yapardı ki hala yapıyor 19 yaşında.. Matematikten de nefret ediyor çünkü sayılar bazen ona farklı görünüyor..
  Çoğu ünlünün de Disleksi olduğunu biliyor muydunuz?!
  1. Albert Einstein
  2. Thomas Edison
  3. Wolfgang Amadeus Mozart
  4. Wright Kardeşler
  5. Tom Cruise
  6. Stephen Hawking
  7. Winston Churchill
  8. Walt Disney
  9. Agatha Christie
  10. Sylvester Stallone
  11. Dwight D. Eisenhower
  12. Pablo Picasso
  13. John Lennon
  14. Leonardo da Vinci
  15. Ebru Cündübeyoğlu
  16. Aslı Enver
  Görüldüğü üzere tarihe imza atmış insanlar da Disleksi olabiliyor.. Kardeşim muazzam aşk mektubu yazar -Edebi olarak cidden içinde bir şair yatıyor- ve harika resim çizer.. Kitap okumayı çok sevse de zorlandığı için bıraktığı oluyor çünkü sürekli unutuyor.. Sürekli gözüne kestirdiği kitabı fiyatı ne olursa olsun direkt alır.. Kitaplarını kimseye vermez, özenle korur.. Hep kitapçı olmayı istiyor.. Kitaplar satılsa da satılmasa da o dükkanı istiyor..
  Kardeşimle gurur duyuyorum çünkü o başarılarını ön plana çıkartmakla meşgul, disleksisini ön plana çıkartıp bahaneler sıralamasıyla değil!
 • 33 Aşağıdaki isimlerden hangisi iyiliğin yenilmez gücünü temsil eder?

  a) Arnold Schwarzenegger
  b) Sylvester Stallone
  c) Jean-Claude Van Damm
 • "Tamam. Hangi oyuncuları beğendiğin konusunda bana bir fikir ver."
  "Eski filmlerde... Paul Newman, Robert Redford ve Steve McQueen."
  Zack kasetlere bakıyordu. Genç kadının nezaket icabı bile olsa kendi adını anmamasına şaşmış ve biraz da
  alınmıştı. Ama tekrar düşününce, kendi filmlerinin eski filmler kategorisine girmeyeceğine karar verdi. Bu üç
  oyuncunun oynadığı filmleri görmezden gelerek, "Buradaki filmlerin çoğu son on yıl içinde çekilmiş," dedi. "Yeni
  oyunculardan kimleri beğeniyorsun?"
  Kendi adını söylemesini bekliyordu. "
  "Hmm... Kevin Costner, Micheal Douglas, Tom Cruise, Richard Gere, Harrison Ford, Patrick Swayze, Mel
  Gibson ve Sylvester Stallone!" Julie bildiği bütün film artistlerini saymıştı.
  Zack onun kendisini en sevdiği oyuncular listesine dahil etmemesine çok sinirlenmişti.