Shimo, Hayat Yolunda'yı inceledi.
11 Mar 21:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Genclere yol haritası niteliginde yazılmış, bence tarafsiz, onyargisiz ve elestirel bir dil kullanilmakla beraber, kendini caresiz hisseden bircok insan icin rehber olabilecek guzel bir eser, okumaktan keyif aldim

Öneri
Taha Akyol bugün köşe yazısında II.Abdülhamid ile ilgili güzel bir yazı kaleme almış okumanızı öneririm.

‘Ulu Hakan’ - Taha Akyol

Hanife Hilal AHLATÇALI, bir alıntı ekledi.
12 Şub 00:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nice kudretin olsa zulümden hazar et! Çünkü Allah mazlumun intikamına şiddet katmıştır!

Azerbaycan Sovyetler ve Ötesi, Taha AkyolAzerbaycan Sovyetler ve Ötesi, Taha Akyol
Adige Tekin, Tarihin Gölgesinde'yi inceledi.
31 Oca 01:15 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap, İlber Ortaylı ile Taha Akyol arasında soru cevap şeklinde ilerliyor. Belli bir konuya bağlı kalmaması dolayısıyla insan okurken sıkılmıyor. Tarih severler için ganimet değerinde bir kitap :)

Necip Fazıl İçin Söylenenler...
«— Acısını, onun çektiği bir muazzam ıstıraba, bugünkü Türk nesilleri olarak biz çok şeyler borçluyuz. Dayanılmaz fikir ve aksiyon çilesini o çekti ama biz, sayıları elliye ulaşan büyük bir eser külliyatına kavuştuk. Sadece bu mu? Hayır! CHP diktatörlüğünün en ceberrut devrinden başlayıp ömrünün sonuna kadar «bir derecelik inhiraf göstermeksizin» devam eden bir mücadele örneği…»

/ Taha AKYOL

Hilafet ya da imamet dini bir mesele midir?
Sünnilikte hilafet ya da imamet dini değil siyasi bir meseledir. Şia’da ise dini ve ruhani bir meseledir. Nitekim Şiiliğe göre, Hz. Ali devlet başkanı olmadan evvel de İmam idi. Diğer imamlar da devletin başında olmadıkları halde İmam idiler. Bu anlayışın Şia’nın dünyevi otoriteyi, devlet kurumunu meşru saymadığına dair bir delil olduğu açıktır (Akyol, Taha (1999). Osmanlı’da ve İran’da Mezhep ve Devlet sf. 138-139 . İstanbul: Milliyet Yayınları. ). 

Taha Akyol, tarihsel bölücüğe karşı Osmanlı - Cumhuriyet hattının kafalardaki kopuklukla malul olmadığını ''hukuk'' açısından ortaya koyuyor.
Yani ki bir günde hiçbir şey değişmiyor.
Bir süreçtir işliyor...

M E R V E, bir alıntı ekledi.
06 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı

Ünlü düşünür Montaigne, "Türk disiplininin içten gelen bir ağırbaşlılığa dayandığını, sert ceza sisteminin de bunu güçlendirdiğini" belirterek Fransız askerlerinin bir an önce bu disiplinle tanışıp örnek almalarını dilemektedir.

Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 16 - C.D. Rouillard, The Turk in French History, Thought and Literature)Bilim Ve Yanılgı, Taha Akyol (Sayfa 16 - C.D. Rouillard, The Turk in French History, Thought and Literature)