• Tahminlerde hep bir doğruluk payı vardır ama tatminleriniz her zaman bir yanılsamadır.  Çünkü "tatmin olmak" dediğimiz şey "insanın tatmin olmak" için "kendine" karşı uydurduğu bir yalandır. Belki insanın tek tatmin olabildiği nokta budur. Gerçekliğin olduğu yerde "tatmin" olamaz. Lacan insan arzulanmayı arzular insan derken kastettiği, insan tatmin olma duygusuyla tatmin olur demekti belki de. Temel mesele arzulanmaktı, yani (psikolojik yönden) tatmin olma tutkusu.. Yani tatmin eden duyumlar değil tatmin edilmiş olma duygusuydu. Çünkü kaynağını arzunun bizatihi doyurulmasından değil -varlığından- alan tatmin, gerçekliğin katlini vacip kılar.  Din adamları bu noktayı bilimadamlarından daha iyi kavramıştı. Çünkü onlar hedef tahtasına yalnızca tatmini değil arzuyu ve arzulanmayı da yerleştirmişlerdi. Ve savaş aletleri insanı   kimyasal yoldan hadım etmek yerine sosyal yönden hadım etmekti. Böylece henüz embriyo halindeyken tatmini ortadan kaldırıyorlardı. Bunu hadım etmekle değil, hadım edilme korkusunu zerkederek başarıyorlardı. "Fakat korkunun olduğu yerde tutku vardır" önermesi gereği arzu, sürekli yön değiştiriyor kimi zaman da yeni arzularla birleşerek daha da büyüyordu. Bu haliyle ideal toplumun oluşması mümkün görünmüyordu.

  Psikolojik gerçeklik ve sosyal gerçeklik işte tam da böylesi bir noktada çakışır. Ve insan denilen mahluk bir sürüye dahil edilerek kastre edilmeye çalışılır. Bilim ve Din yine yanlış yerdedir. (dolayısıyla "kimyasal hadımı iki anlamda-dini ve bilimsel-anlamda kullanan siyasiler de) İki taraf da sürüye indirgedikleri toplumun kafasına uymaktadır çünkü. İkisi de olayı "yağlı bir urgan"la herşeyin düzeleceğini düşünür. Oysa insan uçsuz bucaksız bir muammadır. Ve suç katsayısı ve suç işleme isteği her durumda her insanda farklı şekilde tezahür eder. Bu yüzden de ne imgesel ne simgesel ne de reel kastrasyon asla tecavüzün önüne geçemeyecektir. (bu cümleyi geçecektir olarak bitirseydim de anlamı aynı olacaktı;buradaki yanılsama nasıl ki aynı anda herkese aynı anlamı gösterdiyse) her türlü yanılsama yani her türlü gerçek de yine aynı yere başladığımız yere bizi geri getirmekten ileriye gidemeyecektir. Ve başta da dediğim gibi tahminleriniz doğru olabilir, ben yanılıyor olabilirim;yağlı urgan her şeye çözüm olabilir. Ama tatminleriniz asla doğru olmayacak. Çünkü bu sefer de falan suçu işleyen de asılmalı diyeceksiniz. Ya da tecavüzcüye asılmak yetmez işkence de edilmeli diyeceksiniz. Çünkü en zor tatmin olan şey de gariptir -vicdan-dır. Çünkü en büyük yanılsama orada mevcuttur. Kendimize ait olamayacak kadar büyük bir yanılsama olduğu için...
 • Bu romanda cinayetler silsilesi siyasi nedenlere dayalı. 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde ülkenin sağ-sol çatışması, dış güçlerin ülke üzerindeki oyunu, darbe sonrasında sağ-sol demeden herkesin mağdur olması, mafyalar, Susurluk olayı, derin devlet gibi olaylar zemininde gazeteci Adnan’ın hikayesi bu. Özel hayatı ve iş hayatı sallantıda olan Adnan bir gün üvey kardeşi Doğan ile karşılaşır ve kendini istemeden bir takım cinayetlerin aydınlatılması için çabalarken bulur. Ak koyun, kara koyunun karıştığı, kime güveneceğini şaşırdığı bir dönemde Adnan gerçeklere ulaşabilecek midir?

  Kitabı hayatın karmaşasında 45 günde anca okuyabildim. Kitabı elime aldığım anlarda gayet akıcıydı ama maalesef elime bile alamadım uzun bir zaman. :( Adnan’ın iç dünyasının karmaşıklığı, geçmişle hesaplaşmaları ve çevresindeki insanların hayatlarından kesitler cinayetler haricinde romanın içinde kendine ayrı bir yer edinmiş. Olaylar olurken birden kendinizi bir arkadaşın aşk hayatını, işteki başarısızlıklarını ya da Adnan için önemini okurken buluyorsunuz. Bu geçişleri birçok yerde hissetmesem de beni rahatsız ettiği anlar da oldu.

  Siyasi olayları belki de olabilecek en tarafsız şekilde aktarmış Ahmet Ümit.

  Sürekli bir heyecan, aksiyon yok. Olaylar ara ara alevleniyor. Sona doğru çok heyecanlandım. Bir yerden sonra -eğer çok fazla polisiye okuyup izliyor iseniz- tahminleriniz doğru çıkabilir. Ama yine de sizi şaşırtacak bir ayrıntı mutlaka yazıyor canım yazarcım.

  Uzun bir zamanda okudum ama yine de sabrıma ve enerjime değdi. Eğer eski siyasi dönemi okumak sizi sıkmaz ise severek okuyabilirsiniz.

  Keyifli okumalar (:
 • Yazarın okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen bundan sonra ki hiçbir kitabını kaçırmayacağıma eminim. Kitap oldukça sürükleyici günde 200 sayfa okuduğum bile oldu. Özellikle ele aldığı konu çok önemli günümüzde oldukça artmaya başlayan çocuk istismarını en karanlık yönüyle ele almış etkileyici bir anlatıma sahip ve başta kitap ile ilgili tahminleriniz tutmayınca daha da bir merak uyandırıyor. Bu nedenle kitaplığınızdan eksik etmeyin mutlaka okuyun.
 • Şahanelikten yıkılan son kitap heyecanı ciddi manada yükseltiyordu..
  Öyle ki son kitap olunca hep aklınızda "Acaba, acaba?!" soruları oluşuyor.. Kitabın sonuna kadar tahminleriniz de tutmuyor.. Sabredip sonuna geldiğinizde de sonu çok ölçülü bir sondu diyorsunuz..
  Serinin üçüncü kitabında Jacob, ikinci kitabın can alış sonunun ardından hızla bir plan yapıyor.. Geride kalan tuhaflar, ölenler, yeni tuhaflar derken Şeytanın Arka Bahçesi'ne doğru bir gezi başlıyor.. Ahh pardon! Bir macera başlıyor! Gölge Şehir'de çok fazla mekan varken Ruhlar Kütüphanesi'nde olay daha çok Şeytan'ın Arka Bahçesi'de geçiyor.. Jacob'ı yıllardır bekleyen, evcil bir ayının kucağında gezen kaçık bir adamın ilginç evi ve amaçları kafaları karıştırıyor.. Dedesinin ruhu hakkında hiç bilmediği o korkunç sır neydi?! Kaçırılan Tuhafların ruh özlerinin nektar olması, nektar müptelalarının bunun için her şeyi yapacak delilikte olması.. Jacob' ın gölgelerle imtihanı.. Şifacı ananın müthiş fedakarlığı..
  Bu kitapta o kadar çok şey var ki kesit vermemek için direniyorum.. Sonunu söylememek için kasılıyorum resmen.. Muazzam bir son.. Harry Potter'dan yazılan en muhteşem kitap serisi.. Helal olsun ödediğim bi ton para! Kitap o kadar farklı ki sanki rüyamdı bu ve bitince uyandım.. Karakterler içimde yaşıyor resmen.. Sanki her an biriyle karşılaşabilir isim gibi..
  Filmi acayip eksik ve alakasızdı.. Çok sevdiğim Tim Burton'dan nefret etme sebebim bu filmi yapmayı üstelenmesi oldu.. Batırmış.. Önce okuyun lütfen filmi izlemeyin..
 • Eureka, annesiyle yaptığı bir araba yolculuğu esnasında yakalandıkları fırtınada kaza geçirir ve annesini kaybeder. Olayın üzerinden 4 ay geçer ve Eureka kaldığı yerden hayatına devam etmeye çalışır.
  Ander, bir tohumtaşıyanlardandır. Kayıp kıta Atlantis soyundan gelmektedir. Atlantis sular altından kalmadan kurtulmayı başaran birkaç insandan biridir ailesi. Ve tohumtaşıyanların tek bir amacı vardır Selene soyundan gelen, göz yaşı potansiyeli olanları kaza süsü verip öldürmek. Bu noktada Ander, hayatının büyük kısmını Eureka'yı izleyerek geçirmiştir ve ona aşıktır. Ki kızın annesiyle geçirdiği kazada aslında ölmesi gereken Eureka'dır ama Ander buna izin vermez ve onu kurtarır.
  Hikaye genel olarak böyle.
  İtiraf etmeliyim ben bu kitabı Düşüş serisinden daha fazla sevdim. Ve sadece serinin 2 kitabının olduğunu görünce de derin bir nefes aldım, çünkü diğer seri gereksiz yere uzamıştı da uzamıştı..
  Yazar bence hikayeye çok geç girmiş kitapta. Yani 100. sayfalara gelmeme rağmen hala olaya hakim değildim. Tahmin ediyorsunuz ama o tahminleriniz istediği gibi tatmin etmiyor sizleri.
  Kitaba o nedenle geç adapte oldum, yoksa çoktan bitirmiş olurdum. Bu saate kadar elimde kalmazdı.
  Mesela Ander'i daha fazla okumak isterdim. Çoğu zaman Eureka'nın çevresinden yalıtılmış halde buldum.
  En yakın arkadaşı Cat'e ise ısınamadım. Son sayfadaki olaya kadar kızın aklı fikri erkeklerdeydi. Yani kitap boyunca kaç herife yazdı çetelesini tutamadım bile.
  Brooks var bir de.. Küçüklüklerinden beri birlikteler. İyiydi araları ta ki kazaya kadar. Ondan sonraysa nam-ı diyar Atlas çıktı karşımıza.
  Ve içler acısı bir baba. Kızını ne dinleyen, ne yardım eden, ne destekleyen, ne de savunan.. Ve en önemlisi de ona gram inanmayan.. Acayip sinir oldum.
  Tabi bir de üvey anne Rhoda vardı. Kızı resmen evinde kalmasına izin verdiği için ayaklarına kapanması lazımmış gibiydi. Koca kitap boyunca Eureka için ağzından tek iyi kelime duymadım. Hep bir tersleme, kızma. Ve babanın da buna müsade etmesi.
  Kitap, bir diğer tohumtaşıyı Solon'u arama macerası ile devam edecektir büyük ihtimalle. O da en son Ander'in dediğine göre Türkiye'de imiş. Yani bakarsınız ikinci kitap en azından bir bölümü bizim buralarda geçer ;)
 • Yüksek doz spoiler içerir :)


  Sana aşkım kitabı 'içsel ve deneme tarzı bir kurgu romandır' yazıyor tanıtımda, ben roman tadı alamadım kitaptan. Ama kurgusunu çok güzel aldım. Sayfalar ilerledikçe tahminleriniz bir bir suya düşüyor sonra biraz daha ilerleyince böyle olabilir diyorsun ama yine de yanılıyorsun.

  Kitaptaki bazı cümleler sana yön veriyor "Ne zaman aklıma düşsen ne zaman 'sen' desem yazmak geliyor içimden' gibi cümleleri günlük tutuyor bu kadın dedirtti bana ve sonunu nasıl bağlayacak acaba diye düşünmedim değil.
  Kitapta ilk aşık olma duygularını yaşadım. 'Aşkı tarif et deseler yalnızca seni gösterirdim' gibi cümleler ile gözü kara, damarlarından çılgınca kan akan deli çağlar geldi aklıma, hani merkeze koyarsın birini kim ne dedi umrunda olmaz gözler kör, kulak sağır olmuştur ya işte o hesap.
  102-104 sayfalarını beğendim en çok ve itiraflar kısmını ahh ön yargı kitap karakterine bile yaptım bunu, üzgünüm :/ Aslında tahmin ettiğim bir çok konu da doğruymuş ama tahmin edemediklerim de varmış.
  İtiraf kısmından sonra herşey oturdu yerine ve kahramanımıza üzüldüm yaşadıklarına, çektiklerine ve bundan sonra olacaklara...
  Zordur çünkü bazen bazı olayların karşısında durmak. Kendine rağmen sever bazen insan...

  Hep mümkün olabilecek bir sevgiyle kalın...
 • Olasiliksiz ...Aklın sınırlarını zorlayan;matematik ve fizik terimleri birlikte kullanılarak felsefe ve psikolojiyle yoğrulmuş okunmaya değer bilim kurgu kitabı ...Aksiyon filmi seyredercesine karakterlerin her birini ayrı ayrı hissediyorsunuz.Kitaptaki her bir karakter ayrı bir öneme sahip .Hiçbiri basit değil ,herbirinin hayatı siradanligin ötesinde ...

  David Caine bir Epilepsi hastası .Kumar oynadığı bir sırada geçirdiği nöbet neticesinde kumarı kaybeder ve Rus mafyasina 11.000 dolar borclanir .Kullandığı ilaçlara cevap veremeyince ,söz konusu borcunu da düşününce "denek "olma teklifini mecburen kabul edecektir .Çok iyi yetistirilmis Ajan Vaner Korelilerle yaptığı işte aksilik çıkınca,paralarını geri iade edemeyince bunu telafi etmek için başka yollara basvuracaktir .Bu sırada da CIA tarafından görev yeri degistirilecektir .
  Dr.Tversky de İnsan beynini geliştirerek geleceği ön görmesini saglayabilecek bilgilere ulaşabilecegi deneysel çalışmalar üzerinde yogunlasacaktir.Tommy Dasouza intihar etmeyi düşündüğü sırada çalan telefonuyla hayatı tamamen değişecektir. (:

  Domino taşının devrilip büyük resmin ortaya çıkması gibi tüm bu karakterlerin yolu ustaca kesisecektir.Hepsinin hayatı ince ince detaylandirilarak muhteşem bi şekilde harmanlanmış.Ayrıca açıklanan teorilerle kitap sizi ayrı bir bağlıyor kendisine sonrasında araştırma ihtiyacı duyuyorsunuz.

  Laplace Şeytan Teorisi ayrı bir ilgimi çekti.Evrende sebepsiz bişey olmayacağını ,olabilecek tum olasılıkları An'da odaklanilip seçim yapılırsa hata payı en aza düşebilir ve tahminleriniz gerçekleşebilir .

  Kitabı okuduktan sonra nedense "tesadüf " ve "tevafuk " kavramları üzerinde düşündürdü beni .Tesadufte kendiliğinden olma,hesapsizlik,basibosluk basibozukluk;tevafukta ise hiçbir şeyin rastlantı olmadığı ,Ilahi hikmete sımsıkı sarılma vardır . Nasıl ki sebepler Rabbimize bir perdeyse,tesadüf de cehlimizi örten bir perdedir.Bize göre rastlantı olarak düşündüğümüz şeyler Rabbimizin Ilahi hikmetidir . Bir âyeti kerîme bizlere ışık tutuyor: “Denizde, karada ne cereyan ediyorsa, Allah’ın ilmi dâhilinde cereyan ediyor. Bir yaprak düşmez ki Allah’ın ilmi dâhilinde olmasın!.”

  Keyifli Okumalar (: