•Muhayyîr•, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Elimizde nur var, topuz yok. Nur incitmez, ışığıyla okşar. Ve bilhâssa ehl-i ilim olsa, ilimden gelen enaniyeti de varsa, enaniyetlerini tahrik etmeyiniz. Mümkün olduğu kadar,  وَاِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا düsturunu rehber ediniz.

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said NursîTarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî
Okuryazar@, bir alıntı ekledi.
 17 saat önce

Raskolnikov, tekrar gülümsedi. Porfiry'nin ne istediğini anlamiști. Onu tahrik etmek istiyordu, bu firsati kaçirmamaya karar verdi.

Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiSuç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Arrente, bir alıntı ekledi.
Dün 13:20 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aşırı mutluluk insanı kışkırtarak, mutsuzluğa kıyasla daha rahatsız edici olabilir. Pek çok kadın için sürekli hoşnut olmak, umutsuz durumlarda yaşanan devamlı tatminsizlikten daha yıkıcıdır. Bazen tokluk açlıktan daha tahrik edicidir.

Korku, Stefan Zweig (Sayfa 20 - Panama)Korku, Stefan Zweig (Sayfa 20 - Panama)

Hayatlarımız, ağır tahrik altında.
Misal: Terbiyeli bir insana sürekli "terbiyesiz" derseniz, sonunda dayanamaz ve bir şey söyler. Sonra da siz, bunu, "bakın, ben demiştim" diye kullanmaya başlarsınız. Bilmem anlatabiliyor muyum? Önce öfkelendirir, hemen ardından da "çok öfkeli" deyip sükûnete davet ederler.

İbrahim Tenekeci: Doğru insana yanlış yapmak

heysem, bir alıntı ekledi.
Dün 00:07 · Kitabı okuyor

Âşıklara haber vermek isterim. Kalbin bütün meseleleri yalnız kalpte halledilir. Çünkü bir hissin hakkından ancak başka bir his gelir. Ümitsiz bir aşkın panzehiri nefrettir. Fikirler, ancak bu mukavemet hislerini yaratan tahrik ve telkin unsurlarıdır.

Yalnızız, Peyami Safa (Sayfa 43 - Beta Kitap)Yalnızız, Peyami Safa (Sayfa 43 - Beta Kitap)
Nihal Badem, bir alıntı ekledi.
18 May 23:31 · Kitabı okuyor

Bir yüreğin adamakıllı sarsılabilmesi için her zaman ille de kaderin güçlü bir tokadı ya da her şeyi sert bir şekilde söküp atan bir güç gerekmez; hatta gelişigüzel nedenle yıkımı yaratmak, kaderin ele avuca sığmaz heykeltıraş isteğini tahrik eder. Biz insanoğlu, kendi anlaşılmaz dilimizde bu ilk hafif dokunuşlara bahane deriz ve onun o küçücük cüssesiyle çoğu zaman muazzam etkili gücüne şaşar kalırız; fakat bir hastalık nasıl sinsice ortaya çıkarsa, bir insanın kaderi de ancak her şey gözle görülür hale geldiğinde ve olaylar başladığında kendini belli eder. Kader, yüreğe dıştan dokunmadan çok önce beyinde ve kanda içten içe ilerler her zaman.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (Sayfa 66 - İş Bankası)Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (Sayfa 66 - İş Bankası)
Zülküf Tan, bir alıntı ekledi.
18 May 01:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen tokluk, açlıktan daha tahrik edicidir.

Korku, Stefan Zweig (Sayfa 20 - Panama)Korku, Stefan Zweig (Sayfa 20 - Panama)

Henry David Thoreau
Övülmek istemiyorum, çünkü bu ilerlememize bir katkıda bulunmaz. Tahrik edilmemiz lazım.

Büşş, bir alıntı ekledi.
15 May 19:50 · Kitabı okuyor

Ben kocama herkesin içinde 'sen' derdim. Yalnız kalınca 'siz' derdim. Resmiyet hem erkeğin gururunu okşar, hem de tahrik eder onu.

Yalnızız, Peyami Safa (Sayfa 58)Yalnızız, Peyami Safa (Sayfa 58)