kıvanç ersoy, bir alıntı ekledi.
Dün 13:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Nasıl ki bir kılıç bir bileyleyiciye ihtiyaç duyuyorsa, bir zihin de kitaplara ihtiyaç duyar.”

Taht Oyunları, George R. R. MartinTaht Oyunları, George R. R. Martin
B., bir alıntı ekledi.
Dün 12:34 · Kitabı okuyor

Taht oyununda ya kazanırsın ya ölürsün. İkisinin arası yoktur.

Taht Oyunları, George R. R. MartinTaht Oyunları, George R. R. Martin
Uğurtan Ciğer, Taht Oyunları'ı inceledi.
21 May 18:23 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

George R. R. Martin'in kurduğu bu orta çağ düzeninde geçen fantastik dünyanın ilk giriş kapısı. Haneleri tanıdığımız, siyasi gelişmeleri gözlemleyebildiğimiz ilk göz ağrımız. Taht kavgalarının ne denli kanlı ve ne denli derin olaylar silsilesine yol açacağının ilk adımlarını anlattığı muhteşem eser.

İslam toplumlarının en önemli hatası kurdukları medeniyetler kadar sağlam siyasi güçler oluşturamamaları. Kendi aralarındaki küçük taht oyunları ile oyalayıp büyük resmi görmekten mahrum bir topluluk olmaları. Oysa oluşturulacak büyük ittifaklar en az o tahtlar kadar büyük güçleri ellerinde bulundurmaları manasına geliyor. Biz bu rekabet ruhunun aile içerisinde sadece düşmanlık doğurduğunu anladığımız gün aslında fecr vaktinin ilk ışıklarının müjdecisi olduğu güneşin hakikat payı kadar hakikat üzere bir güç ile güçlenip medeniyetlerimizi bir sonraki seviyeye bilince çevirmiş olacağız. Yaptıklarımız bizler için ritüel değil hakikat ile muhattap olduğumuzu hatırlatacak.

Leyla yüksel, Kralların Çarpışması - Kısım 2'ı inceledi.
19 May 19:14 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

her seferinde daha da mükemmel oluyor. Dizi dahi final yapmamışken kendimi bir çukurun içine attım,pişman değilim. Taht Oyunları serisinin üçüncü kitabı olan Kralların Çarpışması kısım iki an itibari ile bitti ve MUAZZAMDI.
Hep şey diyorlardı işte kitabı okuyanlar bilir, kitap diziden farklı ilerliyor gibisinden bir cümle herkesin ağzında dolaşıyordu ama ben üçüncü kitaba kadar öyle keskin bir fark göremedim taaki bir yere kadar. kitapta, dizide tanıdığımız herkes bir parça daha farklı. tamam, herkeste entrikanın envai çeşidi var ama işte küçük bir yerde değişiyor.
kitap hakkında söylemek istediğim o kadar çok şey var ki atlamayım derken daldan dala atlıyorum. :D
öncelikle yazarın anlatımı MÜKEMMEL bir savaş sahnesi yazmış, akıllara zarar resmen savaşı, toprağı, kanı hissettim. Betimlemelerinin neredeyse hepsi gözümde canlandı. (biraz dizinin etkisi oldu tabi)
Bu kitapta en çok okuduğunuz karakter Tyrion oldu ve ben o adamı seviyorum. En az okuduğumuz karakterlerin arasında Catelyn ve Sansa geliyor. bu arada Sansa tam bir mal! O kadar sinir ediyor ki beni çektiği sıkıntılar için nerdeyse hakediyor diyecek kıvama geldim.
Arya yine bildiğimiz gibiydi yazık kız leydi olmak istemiyordu tamam ama bu kadar şeyi de haketmiyordu bence. Şimdi sana dizide hakkı yeterince verilmemiş bir kişiden bahsedeceğim
JAQEN H'GHAR!
Şimdi itiraf ediyorum dizide de bu adam etkileyici konuşuyor ama kitaba gelince tüm işler değişti. Adamın yaydığı o kadar değişik bir aura var ki dönüp dönüp tekrar okudum o bölümleri. Arya-Tazı bölümlerini merak ediyordum bu zamana kadar ama bu saatten sonra sabırsızlıkla Arya-Jaqen bölümlerini bekliyorum.
Kitaba puanım:5/5⭐⭐

B., bir alıntı ekledi.
16 May 03:37 · Kitabı okuyor

"...her acının bir ders olduğunu ve her dersin insanı daha güçlü kıldığını söylüyor."

Taht Oyunları, George R. R. MartinTaht Oyunları, George R. R. Martin