BaharKoyuncu, bir alıntı ekledi.
Dün 16:54 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Nereden geldiğini, kim olduğunu asla unutma, çünkü etrafındaki kimse unutmaz bunu. Kendi gerçeğini güce çevir. Böylece hakkındaki gerçek asla zayıf noktan olmaz. Gerçeğin senin zırhın olsun ki, kimse seni o gerçeği kullanarak incitemesin. "

Taht Oyunları, George R. R. MartinTaht Oyunları, George R. R. Martin
Esman kanboz, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:01 · Kitabı okuyor

...ve zekanın keskin kalabilmesi için kitaplar gerekli. Tıpkı bir kilicin keskin kalabilmesi için bileği taşına gerek olduğu gibi.

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 127 - Tyrion Lannister)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 127 - Tyrion Lannister)
Anıl Ersoy, Oz’un Kalbi Mu Kıtası'ı inceledi.
16 Mar 21:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı bitirir bitirmez yorumumu yazmalıydım. Çünkü kendimi daha fazla tutamayacağımı biliyordum. Hani şu hepimizin severek okuduğu Taht Oyunları ve Yüzüklerin Efendisi serisi var ya, işte alın o iki seriyi üzerine de Türk mitolojisini ekleyin, işte karşınızda Mu Kıtası!
Okurken kitaptaki her bir ayrıntı, her bir şehir, heykel, karakter gözümde canlandı. Kitabı okumak yerine kitabı yaşadım. Bazen bunun yazarının Türk olduğunu düşünüp şaşırdım ve sonra kendi kendime dedim ki; “Neden şaşırıyorum? Türk yazarları elbette bu kadar yeteneklidir” Neyse gelelim kitaba; beni biraz sıkan şeylerin başında kıyafetlerde kullanılan hayvan motifleri geliyor. Bir ara “yetti bu kadar hayvan” demişliğim vardır. Ama genele bakacak olursak kıyafet ve karakter tasvirleri güzel olmuş.
Atahan ve Börükan Hanedanları, Uyguriler, Lemuriler ve Demirdağlılar (favorim) Mu diyarında oluşturan topluluklar. Mu diyarını yöneten kişi Ra-Mu ünvanıyla hükmediyor. Kitaptaki Ra-Mu yani bir diğer deyişle kralların kralı Atahan Hanedanlığından çıkmış. Börükan Hanedanlığı ise Demirdağlılardan oluşuyor ancak onlar yönetimde değil ordularıyla diyarın korumasını üstleniyorlar. Mu diyarında hayat böyle devam ederken denizlerin ötesinde bir de Atlantis var. Başlarda Mu’ya başlı ancak Vagnar varya o Vagnar, her şeyi karıştıracak güce sahip. Neyse ipucu vermemek için kendimi tutuyorum.
Hanedanlar, milletler, mitolojik ögeler, dil ve üslup hepsi yerli yerinde, hepsi bizden, bizim anlayacağımız dilden konuşuyorlar. Bu arada şunu da söylemek istiyorum, kadın karakterlerin çok az, hatta bir elin beş parmağını geçmemesi beni biraz üzdü. İsterdim ki güçlü ve savaşçı bir kadın karakter, bir han olsun ama yazarımız öyle düşünmemiş belli ki. Son sözüm, lüften bir an önce gidin, alın ve okuyun!

N. Emre Yılmaz, Dunk & Egg 1: Gezici Şövalye'yi inceledi.
07 Mar 20:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Belki de gelmiş geçmiş en iyi kral olabilecek Baelor 'Blackspear' Targaryen'i öne çıkartmak gerekir bu eserde. Blackfyre isyanı bastırılmış, Kızılçimen savaşı sonuçlanmış ve yedi krallık bir nebze de olsa sakinleşmiştir. Bu kitap, Ser Uzun Duncan'ın yaverliğini yaptığı Ser Arlan Metelikağacı'nın Ashford turnuvasına giderken yolda hastalanıp ölmesi ile başlar. Devamında da yumurta gibi kafası olan Egg ile yolları kesişir ve olaylar başlar. Kale kapısı kafalı yaver Dunk ve kimliği henüz belli olmamış Egg'in mükemmel maceralarını anlatır. Serinin ilk kitabıdır. Taht Oyunları başlangıcından yaklaşık 80 sene öncesinde geçen bu olaylarda ejderhaların nesli henüz tükenmiş ve Targaryenlar için sarsılmaz olan taht ilk kez tehdide uğramıştır. Biraz da olsa Don Quijote gururuna sahip Duncan, saflığı ile bu meziyetini masumane bir hale büründürerek Westeros'un görüp görebileceği en iyi şövalyeler arasına girmeye bu eserle başlar.

Esra, bir alıntı ekledi.
06 Mar 15:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bunu biç unutmadığından emin ol. Acı gerçekler tutunması en zor olanlardır.

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 805 - Epsilon Yayıncılık)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 805 - Epsilon Yayıncılık)
Esra, bir alıntı ekledi.
06 Mar 15:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiçbir şey göremeyen adamın gözleri işe yaramıyor demektir," dedi Dağ. "Onun gözlerini oyup bir sonraki keşifçiye verirsin. Dört gözün, iki gözden daha iyi göreceğini söylersin. Baktın ki görmüyor, bir dahaki keşifçinin altı gözü olur."

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 788 - Epsilon Yayıncılık)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 788 - Epsilon Yayıncılık)
ALİCANPAŞA, bir alıntı ekledi.
06 Mar 15:13

... Sonra belli belirsiz babasının sesini duyar gibi oldu.
"Kış geldiğinde ve kar düştüğünde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamaya devam eder."

Arya, "Ama sürü yok," diye fısıldadı büvet ağacına. Bran ve Rickon ölmüştü, Sansa Lannisterlar'ın elindeydi. Jon, Sur'daydı. "Ben ben bile değilim artık, ben Nan'im."

"Sen Kışyarı'nın Arya,sısın, kuzeyin kızısın. Güçlü olabileceğini söylemiştin bana. Senin damarlarında kurt kanı akıyor." ...

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 236 - Epsilon Yayınları)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 236 - Epsilon Yayınları)
Esra, bir alıntı ekledi.
06 Mar 15:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ne zaman eskisi gibi olacak?" diye sordu Dany talepkar bir sesle.
"Güneş batıdan doğup, doğudan battığı zaman," dedi Mirri Maz Duur. "Denizler kuruduğu, dağlar rüzgârda yaprak gibi sallandığı zaman. Rahminiz uyanıp canlı bir çocuk taşıdığı zaman. O zaman eskisi gibi olacak işte. Daha önce değil."

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 783 - Epsilon Yayıncılık)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 783 - Epsilon Yayıncılık)
Esra, bir alıntı ekledi.
06 Mar 15:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dönüp arkama bakarsam karanlığın içinde kaybolurum.

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 782 - Epsilon Yayıncılık)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 782 - Epsilon Yayıncılık)