Seher B, bir alıntı ekledi.
Dün 14:47

Zamanın memleketi
İnsan bir yerde doğdu mu oralı olmuyor, o zamanlı oluyor daha çok. Memleketi o zaman oluyor. Doğduğumuz büyüdüğümüz şehirdeki bütün değişimleri hüzünle kaydetmemizin nedeni bu. Hüzünlenmek için illa somut bir yıkıma da gerek yok. “Eskiden bu okulun kapısı paslıydı ne güzel,” diye üzüldüğüm de oldu. Konu doğduğumuz yerin mazisi olunca asla vazgeçemeyeceğimiz takıntılar var çünkü. Renkler var, sesler var, kokular var, binlerce ıvır zıvır var. Sonsuza kadar yitirilmiş anlar var. İnsan zamanını durdurmak istediği yere aittir.

Hikayem Paramparça, Emrah Serbes (Sayfa 40 - iletişim yayınları)Hikayem Paramparça, Emrah Serbes (Sayfa 40 - iletişim yayınları)
Birsen Kınaçar, Küçük Prens'i inceledi.
05 Mar 09:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçük gözüyle büyüklerin yaptıkları saçmalıklar ve takıntılar... Etkileyici anlatım... Büyüklerin farkındalığını da arttıracak bir kitap.
Insan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir! Gerçeğin mayası gözle görülmez.

Mehmet, bir alıntı ekledi.
04 Mar 21:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat kısadır... Neticeler çabuk alınmalıdır... Ve takıntılar insanı yürümekten alıkoymamalıdır...

Atsız Hikayeler, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 50 - Erkek, Kız - Ötüken Neşriyat)Atsız Hikayeler, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 50 - Erkek, Kız - Ötüken Neşriyat)
Hatice, bir alıntı ekledi.
 03 Mar 18:05 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

Tesla, "çok sayıda tuhaf beğeni, antipati ve huy edinmişti"; bunlar takıntı da denebilirdi elbet. İlerleyen zamanlarda kadınların taktığı küpe ve incilere karşı keskin bir nefret geliştirmekle beraber diğer mücevherlere karşı daha ılımlıydı. Başka insanların saçlarına dokunmaktan kaçınıyor, kâfur kokusundan rahatsız oluyordu." İçi sıvı ile dolu bir kaseye kare şeklinde küçük kağıt parçaları atınca ağzımda tuhaf ve berbat bir tat beliriyor(du)," diye yazmıştı." Yürürken adımlarımı sayıyor, çorba kaselerinin, kahve fincanlarının ve yiyecek parçalarının hacimlerini hesaplıyordum. Bunu yapmazsam yemeklerimden zevk alamıyordum. Tekrarladığım her davranış ya da işlem üçe bölünebilmeliydi ve eğer hata yaparsam saatlerce sürse bile her şeyi tekrar baştan yapmam gerekiyordu." Bu takıntılar Tesla'nın hayatı boyunca başına bela oldu ve nedenlerini anlamaya uğraşmasına karşın hepsi de kurduğu insan ilişkilerini hiç şüphesiz etkiledi.

Tesla, W. Bernard Carlson (undefined)Tesla, W. Bernard Carlson (undefined)
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov, bir alıntı ekledi.
03 Şub 23:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Keyiflerine düşkün insanlar böyle takıntılar edinmeden yaşayamazlar; çevrelerinde gereksiz kimseler olmadan rahat edemezler.

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 48 - Hasan Ali Yücel)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 48 - Hasan Ali Yücel)
Ebru Vatanseven, Mutluluk Uygulamaları'ı inceledi.
16 Oca 23:19 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

“Hepimiz stresli, gergin ve mutsuz olmanın nasıl hissettirdiğini biliriz. Elimizde sihirli bir değnek olmasını ve tüm bu duyguların bir anda yok olmasını dileriz. Ne yazık ki çoğu zaman takıntılar, korkular, duygu merkezli davranışlar ve aşırı öz eleştiri gibi psikolojik tuzaklarla her şeyi daha kötüye sürüklemeye başlarız. Araştırmalar gösteriyor ki mantığa dayalı düşünmek bizlere stresle başa çıkmada, doğru önceliklerimizi göz önünde bulundurmada, sorunları daha iyi bir şekilde çözmede ve akıl sağlığımızı dengede tutmada yardımcı oluyor.” Birçok araştırma, teknik ve uygulamalı çalışma kağıtları sayesinde farkındalığın artmasını sağlayan bir kitap.

Brit, bir alıntı ekledi.
15 Oca 18:24

anılar var
… Konu, doğduğumuz yerin mazisi olunca asla vazgeçemediğimiz takıntılar var çünkü. Renkler var, sesler var, kokular var, binlerce ıvır zıvır var. İnsan zamanını durdurmak istediği yere aittir.

Hikayem Paramparça, Emrah SerbesHikayem Paramparça, Emrah Serbes
İlkay Şal, Düşe Kalka Büyümek'i inceledi.
13 Oca 19:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çocuğunuzun bebeklikten ergenliğine kadar yaşayabileceğiniz tüm konular özet olarak bulunmakta."Çocukla iletişim nasıl kurulur?,empati becerisi kazanma,sınav kaygısı ve çözümleri,depresyon-dikkat bozukluğu-tikler-takıntılar-korkular konusunda neler yapılmalı ?" gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz...

İletişime engel olan bazı haller;
-genellemeler/ötekileştirme
-ön yargılar/tanımadan-hissetmeden karar/hüküm
-kuruntular/vehim/takıntılar

İnsanlar anlaşmayı başaramıyorlar çünkü birbirlerinden korkuyorlar; birbirlerinden korkuyorlar çünkü birbirlerini tanımıyorlar; çünkü birbirleriyle iletişim kurmamışlar. Niki Walker

"Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı* hakkında söz söylemekten kaçındığımız halde ilk rast geldiğimiz insan halkında son kararımızı verip gönül rahatlıyla öteye geçiveriyoruz?" Sabahattin Ali

Kapı Zili, Kardeşimin Hikayesi'ni inceledi.
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde

Livaneli'nin en çok satan kitaplarından biri olan Kardeşimin Hikayesi öngörülemeyen sonu, dilinin yalınlığı ve sürükleyiciliği ile aklımda kalacak bir roman. Ancak bende içime sindiremediğim ve tam da adını koyamadığım bir terslik hissi yarattı. Şöyle ki;

Anlatıcı ve ana karakter olan Ahmet Arslan insanlardan kendini soyutlamış, her bir köşesi kitapla dolu bir evde garip takıntılar ile yaşan bir adam. Ben bu karakteri kaba bir entellektüel olarak tanımlıyorum şimdilik. Zülfü Livaneli, çok görmüş geçirmiş, çok okumuş, çok üretmiş ve gerçekten çok biriktirmiş bir sanatçı, buna sözüm yok. Ancak sözlemek istediği bir çok şeyi bu sevimsiz karakterin duygusuz, ruhsuz anlatımına eklemesi bana karakteri çok zorlama gösterdi. "Ben çok okudum, çok düşündüm, sen de gör bak" diye gözümüze gözümüze sokmuş gibi geldi.

Kitabın diğer önemli karakterlerinden gazeteci kız da Ahmet Arslan karakterinin tam tersine hiç bir şeyden haberi olmayan teknolojiyi avucunda tutan boş bir genç kız karakteri. Şımarık ağız bükmeleri, iradesizliği, defalarca vurgulanan meraklılığı, çocuksu öfkeleri ile yine benim pek sevmediğim bir tip oldu. Bir degençliği bu elinde tablet, telefon okumaz etmez gösterme halleri bitsin artık, her devrin her kuşağın kendine göre yöntemleri, yaşayış biçimleri var, bu gençler hakkındaki yersiz genelleme hemen bitsin gerçekten, bir orta kuşak olarak bunu da son derece sevimsiz buluyorum. Mesela bir bölümde Ahmet Arslan aşkın öldürücü hallerinden bir kaç örnek verip, kızın önüne klasiklerden önemli bir kaç kitap bırakıyor. Sabah kızın kitapları okumuş onlar hakkında yorum yaptığını görünce şaşırıp o kadar kitabı nasıl okuduğunu soruyor. Kız da "ne okuması" tabletten -ki o tablet demiyor o direk gereksiz ve reklam kokan bir hareketle marka veriyor- özetlerine baktığını söylüyor. Bu neyin eleştirisi anlamadım, sabaha kadar karakterin Anna Karenina'yı bitirmesi ve onun hakkında entellektüel fikirler üretmesi mi "normal" olan olacak yani. Kızın o sığlıkla gazetecilik yapması, mesleği sadece heyecanlı bir hikayenin peşinden gidip, önemli bir haber yakalama olarak görmesi de cabası.

Ahmet'in ikiz kardeşi Mehmet Arslan'ın hikayesinin sonu evet güzel ve öngörülemez ama o büyük aşkıyla karşılaşmadaki durum bence çok havada kaldı. İpucu vermemek için fazla yazamıyorum ama bir tamamlanmamışlık hissi yarattı Mehmet'in hikayesi.

Ayrıca son bir şey daha, kitapta bir kedi var. Cinayet hikayesinde zaman zaman karşımıza çıkıyor. Bu kedi neden olduğunu anlayamadığım bir şekilde sahibinin kanını içen, Ahmet Arslan tarafından kafasına bıçak fırlatılan, Hatice Hanım tarafından sopayla dövülen bir kedi. Bunu ben çok yadırgadım, bir yere de bağlanmıyor o bıçak fırlatma falan. Ben o sahneleri okuyunca bir yerinde bir şey olacak kedi ile ilgili herhalde demiştim, öyle bir şey de olmadı. Köpek Kerberos da çok makul bir köpek değil, o da çok vahşi. Bu benim bilgisizliğim de olabilir, belki bir eleştiri, bir metafor falandır bilemiyorum ama anlamadım ve hoşlanmadım.

Ha şimdi bu kadar yazdım, kitabı sevmedim, tavsiye etmem der miyim? Kesinlikle hayır! Satır aralarındaki, aşk, cinsellik, davranışlar üzerine çok güzel cümleler, çok yerinde tespitler var. Kurgunun hayattan daha gerçek olduğunu, gerçeğin de kurgulandığını çok güzel anlatmış mesela. Şu okuru bilgilendirme halinden, toy sayılabilecek okuyucuyu etkilemeye çalışan "çok okudum, çok şey biliyorum" tavrından sıyrılmış olsaydı, kitapta reklam olmasaydı gönül rahatlığı ile iyi bir kitap okuduğumu söyleyebilirdim, ki yine de okuyunuz, okumaktan zarar gelmez...

Son olarak, şunu nedense yazmak istedim; Zülfü Livaneli'yi çok severim, ben de yeri ayrıdır. Çocukluğum, ilk gençliğim şarkıları ile geçti. Sanırım onun o müzisyen kimliğinin bende özel bir yeri olduğu için "sevmedim" deyip kestirip atamıyorum. SON ADA en güzel eseriymiş, en kısa zamanda onu okuyacağım ki kalemini de daha güzel hatırlayayım.

Keyili okumalar...