Vipassana, bir alıntı ekledi.
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sosyalizm sadece bir rejim değildir. Gülümseyiştir.

Taksim Bahçesi, Murat ArdaTaksim Bahçesi, Murat Arda
Vipassana, bir alıntı ekledi.
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyanın en geri zekalı uygulaması dışarıda sosyal hayatın kısıtlanması olabilir mi? Kadın ile erkeğin yan yana gelmesine tahammül edilemeyen bir toplumsal yapı. Memleketi bir bok çukuruna dönüştürmek istiyorlar.

Taksim Bahçesi, Murat ArdaTaksim Bahçesi, Murat Arda
Meltem Yüksel, bir alıntı ekledi.
16 Mar 2017

Eğer hayatında huzur istiyorsan, zihninde herkesi hakettiği yere koymalısın.

Taksim Bahçesi, Murat ArdaTaksim Bahçesi, Murat Arda
Sevda, Bir De Baktım Yoksun'u inceledi.
 26 Şub 2016 · Kitabı okudu

Bir de Baktım Yoksun, hem Haldun Taner Öykü Ödülü’ne hem de Yunus Nadi Öykü Ödülü'ne layık bulunmuştur.

Eserin kahramanları Yekta, Melek, Faruk vs. kişilerdir. Eserin ana kahramanı Yektadır. Olaylar onun etrafında gelişir. Bir nevi olayları yaşar ve düşüncelerini aktaran kişidir.

Eserin konusu baba oğul ilişkisidir. Babasının ölümünden sonra yaşadığı boşluğu, ruhunda açılan yaraları, sitemleri, özlemi dile getirmiştir. Önceki eserlerinden birinde de baba temasına değinmiştir : Aile Çay Bahçesi.

Eserin olay örgüsü Goncagül adlı kedinin kaybolması ve Yeşil Ev adlı mekana gidip kediyi ararken çocukluk anılarını hatırlayıp babasının hayali ile konuşması ile olaylar başlar.

Eserde mekanlar Yeşil Ev, Sacayağı Sokağı, Şişli, Taksim, İstiklal, Beşiktaş vs. mekanlardır.

Eserde dil ve anlatım sade ve yalın bir dil kullanılmıştır. Hayal unsurlarına yer verilmiştir. Örneğin; babasının hayali ile konuşması.

Eseri beğendim. Ama bazı yerlerde hayal miydi gerçek miydi diye bana sorular sordurdu. Bu yüzden kopukluklar yaşadım. " İyi Uykular " adlı son kısımdaki öyküyü daha çok beğendim. Çünkü babası hakkında düşünceleri beni etkiledi ve duygulandırdı. Eseri tavsiye ederim.