Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
 02 Mar 07:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Sultan İkinci Abdülhamîd Han devrine son vererek Meşrutiyet'i ilanla, bütün dertlere şifâ bulunacağına inanmış olanlar, önce kendi aralarında bölünmüşlerdi. İttihat ve Terakki'nin Umûmî Kâtibi iken, aramızdan ayrılmaya kararlı olanların terkediş sebeplerinin aydınlığa çıkarılmasıyla ve eğer haklı iseler, tercihlerinin ele alınarak bölünmemeye çok çalıştım.

İttihad ve Terakki hâkimiyeti temsil eden "üç paşa", yani Talat, Enver, Cemal Paşalar arasında bile açığa vurulmayan ve zaman zaman derinlere inen ayrılıklar başlamıştı."

Sultan İkinci Abdülhamid Han Hakkında Meşhurların İtirafları, Kolektif (Sayfa 92 - Fethi Okyar, Üç Devirde Bir Adam, İstanbul 1980, s. 39-43.)Sultan İkinci Abdülhamid Han Hakkında Meşhurların İtirafları, Kolektif (Sayfa 92 - Fethi Okyar, Üç Devirde Bir Adam, İstanbul 1980, s. 39-43.)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
 26 Şub 17:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sultan İkinci Abdülhamîd Han'ın vefâtı münâsebetiyle tertip olunan cenâze alayında Alman sefiri Kont Bernstroff da bulunmuştu. Sefir hâtırâtında diyor ki:

"Menkûben (sürgün olarak) vefât eden Sultan Abdülhamîd'i Alman büyük elçisi sıfatıyla, edebî istirâhâtgâhına kadar takip ettim. Bir ilkbahar günü idi. Güneş, bulutsuz, mavi gökyüzünün derinliklerinden fışkıran ışıklarını genç Türklerin, büyük düşmanları için hazırladıkları muhteşem cenâze alayının üzerine serpiştiriyordu. Onların böyle muhteşem bir cenâze alayı hazırlamış olmaları, mâzi ile hâli barıştırmak arzusundan ileri gelmiş bir âlicenaplık ve siyâsî kiyâset endişesi idi. Sultan Abdülhamîd'i tahtından indirip ölümüne kadar Bogaziçi'nin en muhteşem saraylarından birinde hapseden ihtilâlci liderlerin tamamı, ona son tazimi ifa eylemek üzere, cenâzede de hâzır bulunuyorlardı. Merâsimin ihtivâ ettiği bu gizli tezatlardır ki muhtelif İstanbul sokaklarına büyük halk kütlelerini akın ettirdi ve târihin garip bir cilvesi meydana geldi. İman cenâze dualarını okuduktan sonra cemâat hitâben mutadı üzere:

"Merhûmu nasıl bilirsiniz? Sualini sorunca, "Büyük Üçler!" - yani Talât, Enver, Cemal Paşalar - diğer İttihatçı rüasâ ile birlikte bir ağızdan cevap verdiler:
"İyi biliriz!".

Sultan İkinci Abdülhamid Han Hakkında Meşhurların İtirafları, Kolektif (Sayfa 37)Sultan İkinci Abdülhamid Han Hakkında Meşhurların İtirafları, Kolektif (Sayfa 37)
Bilgehan Soner, Talat Paşa'nın Anıları'ı inceledi.
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cumhuriyet döneminin önemli şahsiyetlerinden Talat Paşanın yaşadıklarını iftiralara cevaben kendisinin de söylediği şekilde yazmış olduğu kitap o dnemin İttihat ve Terakki'nin durumuna, Ermeni meselesi net bir şekilde değinmiş. Cemal ve Enver Paşalar hakkında bilgilerinde olduğu bu ( bana göre ) bu muazzam eseri tarihe aç,o dönemi merak eden arkadaşlara tavsiye ediyorum. Şunu da yazmadan geçmeyeyim kitap Ermeni meselesini biraz fazla kapsamlı almış. İyi okumalar.

Erdem Gül, Talat Paşa'nın Anıları'ı inceledi.
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir doneme imzasını atmış, üç paşalar Cemal Paşa, Talat Paşa, Enver Paşa... onlardan Talat Paşanın anıları çok önemli bir eser.. Kitaba başlarken çok önemli bilgiler alabileceğimi biliyordum ama eksik kaldı hayalim.. çünkü kitap, İttihat Terakki Hükümeti ve dolayısı ile kendisine; Tehcir kararı ve sözde Ermeni Soykırımı yüklenen suclara cevap niteliğinde olmuş...döneminde alınan çok önemli kararlar yüzeysel geçilmiş, 1.Dünya savaşı ve özellikle Çanakkale Zaferine hiç değinilmemiş, sadece Partisinin genel karakteri ile Ermeni olayları anlatılmış.. Dolayısı ile Ermeni meselesini araştırmak isteyenler icin iyi bir baslangic kitabı..çok lafa gerek yok..kitabın arkasında güzel bir özet var..tarihi sevenler için güzel bir eser..

Yuceyurt, bir alıntı ekledi.
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Birinci Dünya Savaşı'ndaki komutanların içinde herhalde en acemileri İttihat ve Terakki'yi yönetmeye çalışan triumviraydı.(Enver, Talat ve Cemal paşalar) Buna rağmen subaylar, çavuşlar ve ordu harika işler çıkardı.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 35 - Kronik Kitap)İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 35 - Kronik Kitap)
Alperen Tekin, bir alıntı ekledi.
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Talat, Enver ve Cemal Paşalar, işlenen cinayetlerin hasebiyle İtilaf Devletlerince suçlu sayıldıklarını biliyorlardı. Fakat uçuruma doğru koşmakta inat ediyorlardı. Harbin sonuna kadar aynı yönetim, aynı hataları tekrar ederek sürüp gitti. Halbuki harb hükümetlerinin ve bilhassa Başkumandanın, başarısızlık gösterdikçe değişmesi kadar tabii bir şey olamaz. Nitekim, bu harb içinde Avusturya ve Almanya'da olduğu gibi Fransa, İngiltere ve Rusya'da da bir veya birkaç defa Başkumandan değişikliği yapılmıştır.
Böyle bir devirde hiç olmazsa Osmanlı tahtında aklı başında ve kuvvetli bir padişah bulunsa idi, harbin yönetimine değişik bir yön verebilirdi. Fakat Sultan Reşat "Meşrutiyet zamanında ben işe karışacak olursam biraderin suçu ne idi?" diye, memleketin üzerine çöken felaket karşısındaki duygusuz ve ilgisiz halini haklı görüyordu.

Anadolu İhtilali, Sabahattin SelekAnadolu İhtilali, Sabahattin Selek
Ali celik, Enver Paşa'nın Son Günleri'ni inceledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Ölüm... ölümden mi korkacağım. İşte hayat. Onun en mühim ve en çetin yollarını geçtim. İstanbul'dan Makedonya'ya... Oradan Manastır'a... Nihayet Selanik, İstanbul... Otuz üç yıllık bir halifeyi tahttan indiren bir grup arasında. Nihayet, iktidar mevkii. Cihan Harbi, bu arada yaptığı işler. Başkumandan Enver Paşa ve dostları Almanlara karşı "Enverland", "Enveristan",
Memleketi" diyecek kadar büyüyen Enver Paşa, bundan sonra feci âkıbet... Mağlubiyet... Firar... Almanya, Rusya, Türkistan, Nihayet Buhara'ya kilometrelerce uzakta bir yer. Balcivan feci şekilde uzak bir dağ tepesi ve şimdi: Müthiş bir vaziyette kalmıştı. Artık askerlik, mantık denilen esasen uzak bir avuç askerle karşısındaki müthiş düşmanlara meydan okumağa çalışıyordu.
Enver Paşa birdenbire sol elini kaldırdı ve sonra bir kursunla kalbinden vuruldu..40 yillik hayatina cok sey sigdirmisti bir darbeyle basa gelen uc etkili kisilerden biriydi.ve darbeden sonra cemal pasa ile kendi rutbelerini terfi ettirmisler enver pasa albayken genarellige yukseltiyor kendisi osmanli devletinin ordu baskomutani vekilli oluyor.. Hayatinda hic siyasi tecrubesi olmayan bu adamlar birinci dunya savasina yakin o karisiklik zamaninda uc cihanda topraklari olan osmanliyi acemi bi sekilde idare etmisler ve 1 dunya harbinde savastan yenilgi ile ayrilmasina neden olmuslar..hele ki talat pasanin yaptigi tek meslek posta memuru( kesinlikle kucumsemiyorum sadece siyasi liyakati yoktu) iken kendini bir anda osmanli sadrazami buluyor ve bu goreve yanlis hatirlamiyorsam uc defa getiriliyor siyasetten ve siyasi tecrubeden yoksun bu adamlar belkide osmanli devletinin hizli sekilde parcalanmasina zemin hazirliyorlar..osmanliyi tekrar ayaga kaldirmak icin yola cikan enver-talat-cemal pasalar sonlari da ayni sekilde husran ile neticeleniyor, kendi ulkelerinde binlerce km uzakta serseri kursunlarla sehit oluyorlar

Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne yapalım efendim. Bundan daha tabii ne olabilir? İtilaf devletleri, bizi ürkütüyorlar, kendilerine ısındırmıyorlar.

Talat-Enver-Cemal Paşalar, Ziya ŞakirTalat-Enver-Cemal Paşalar, Ziya Şakir