• Ve 1915 Mısır'ın Camiül Ezher'ine benzer bir İslam Darülfünunu (Üniversitesi) Medine'de kurulmuş, siyasi iktidar İttihad Terakki'nin üç paşası, Talat, Enver, Cemal Paşalar açılış törenine Medine'ye gelmişlerdi.
  Şereflerine oraların en değerli ikramı olarak develer kesilmişti.
  Bu törenler için yetiştirilmiş OSMANCIK TABURU saf tutmuş; paşalar bekleniyordu. Arap bedevi kadınları ellerinde defler yanık seslerle türküler söylüyorlardı. Türkülerin konusu da deve etinin lezzetiydi: Bu etin kebabının, haşlamasının, kızartmasının ne kadar lezzetli olduğu yanık yanık, makam içinde anlatılıyordu.
  Töreni tertipleyen Osmanlı Teşkilatı Mahsusa Reisi Eşref Sencer Kuşcubaşı Bey, bir de gördü ki, HAZIR OL vaziyetinde olan Anadolu'nun arslan yapılı Osmancık taburunun erlerinden bazılarının Arapça deve eti kasidesini dinlerken gözyaşları şıpır şıpır damlıyor...
  İyi Arapça bilen Eşref Bey şaşırdı, bir ere yaklaştı, sordu:
  "- Oğlum, ne ağlıyorsun?"
  Hazırol vaziyetinde ki Mehmetçik durumunu değiştirmeden cevap verdi:
  "- Kumandanım... Bakınız ne güzel Kur'an okunuyor..."
  Bu saf, pırıl pırıl yürekli Anadolu çocuğunun duyguları önünde gözleri dolan Eşref Bey dayanamıyor :
  "- Oğlum, o bedevi kadınları kendilerine dağıtılacak deve etlerinin lezzetini anlatan kasideyi makamla okuyorlar. Sil gözyaşlarını..."
 • Birinci Dünya Savaşı'n daki komutanların içinde her halde en acemileri İttihat ve Terakki' yi yönetmeye çalışan triumviraydı. (Enver, Talat ve Cemal paşalar) Buna rağmen subaylar, çavuşlar ve ordu harika işler çıkardı.
  İlber Ortaylı
  Sayfa 39 - Timaş Yayınları
 • Hazin tâlih: Eşraflarını öldürmüş olduğu Suriye'de, Cemâl Paşa'yı seven ve arıyan çoktur. Cemâl Paşa, Bolşevikler hesabına on binlercesine kendi eli ile hayat vermiş olduğu Ermeniler tarafından öldürülmüştür.
  Cemâl Paşa bir taraftan zor, bir taraftan imar ve ıslah siyasetleri kullanarak, Araplık cereyanının durdurulacağı fikrinde idi. Devletten en yüksek rütbe ve menfaatler koparıp, Osmanlı İmparatorluğu birliğini bozmağa çalışanları bir türlü affetmemiştir.
  İstanbul'un bu işte Cemâl Paşa ile zıt gittiği yanlıştır. Enver ve Talât Paşalar, esasta, onunla birlik idiler. Hiçbiri vatan ihanetinin cezasız bırakılmasını istememiştir.
  Falih Rıfkı Atay
  Sayfa 45 - Milli Eğitim Basımevi- Devlet Kitapları, 1000 Temel Eser
 • Fantazyalarını hakikat zannetme konusunda oldukça kabiliyetli olan Enver Paşa'yı anlamak kolaydı. Ama Talat ve Cemal Paşalar hangi akla hizmetle bu korkunç neticeye razı olmuşlardı?
 • Selamın hello kışın gelmesiyşe neşesi kaçan cicişler .. Eeee winter is coming... Keser döndü sap döndü , gün geldi hesap döndü !! (ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN!) =)) Sabah dilim damağım kültablasına dönmüş bir şekilde uyandım .. Az sağa sola bakındım .. Net ile ilgili problemler yaşıyorum uzun zamandır.. Modem ile mini bir Dandanakan Meydan Muharebesi yaptık .. Mağlup ayrılınca ve yapacak başka bir uğraş bulamayınca sabahın köründe işbu incelemeyi yapmaya karar verdim .. Uzun zamandır aklımdaydı yazmak ama işte "TEKNİK" inceleme yapmak zor biliyorsunuz ki =)) Başlık sizi yanıltmasın .. İşsiz incelemelerimden biri olmayacak bu .. Böylesi bir kitaba öyle inceleme yapmak da haddimize değil zaten .. Pek az kitapta inceleme yaparken insanları manipule etme yolunu seçerim .. Herkesin hassas olduğu konular var .. Genellikle uyarırım .. Ama bu kez açık açık , resmen taraf tuta tuta ilan ediyorum : BU KİTABI BU VATANIN TÜM EVLATLARI MUHAKKAK OKUSUN!! İnceleme diyorum ben buna ama bu aslında bu kitabın incelemesi olmayacak .. Kitapta bu yazdıklarımı okumanız olanaksız .. Ben başka kaynaklardan derlediklerimle o dönemde ordumuzun , askerimizin ne durumda olduğunu sizlere sunacağım ki kitabı okurken o günleri hakkını vererek kafanızda canlandırabilin .. O topraklarda neler olmuş , neler yaşanmış , ne şartlarda savaşılmış bilin .. Bilin ki bu toprakların da kıymetini bilesiniz ! Kısaca bu inceleme ,kitaba kendimizce ve haddimiz olmayarak yazdığımız bir update.. Sanırım anlaştık .. Saat 10: 15 .. Ben KT ile kurdum koalisyonu .. Kahvaltı sofrasında kerkinen bünyeler siz de çayınızı , kahvenizi alın .. Buyurun başlayalım CANİKOLAR !

  I. Dünya Savaşı ' nda İttihat ve Terakki' nin üç büyük paşası Talat , Enver ve Celal Paşalar , tüm cephelerde savaşmakta ..Çanakkale ' de 200 bin , Sarıkamış' ta 100 bin şehit... ( Sağolsun Enver Paşa !) Irak' ta , Bingazi 'de , Filistin' de sayılar bir muamma .. Polonya Galiç sınırında dahi savaşıyoruz .. Bir 20 bin askerimiz de orada barutla , top - tüfek sesleri ile yatıp kalkmakta .. Cemal Paşa komutasındaki Türk ordusu da Süveyş' i müdafaa ediyor İngilizlere karşı .. Tarihin görüp görebileceği en güçlü ve en alçak ordularından biriyle harpteyiz .. "ÇOCUKLARIMIZ " (bakınız evlatlarımız demiyorum en sonunda açıklayacağım için ) kıran kırana savaşıyorlar durmaksızın , nefes almaksızın , yıkanamadan , elbise değiştiremeden bir cepheden diğerine koşarak .. Güney Cephesinde ZEYTİNDAĞI ' nı okursanız tanışacağınız Cemal Paşa , Adana' dan Yemen' e kadar uzanan yolda askeri Süveyş' e yığmak telaşesi içinde.. Yol YOK! At YOK! Deve sayısı çok az ..Bu yetmiyor bir de üstüne üstlük Lawrence ' ın kandırdığı , ayaklanan bedevi kabileleri yol kesip eşkiyalığa başlıyorlar .. Şam - Mekke demiryolu uzunluğu 1300 km!!! Bakınız yazıyla B İ N Ü Ç Y Ü Z!!! İngilizden çikolatayı , konserveyi , altını alan biti kanlanmış araplar demiryollarını dinamitlemekte .. Bitti mi sandın biter mi? Tamamen çölün içinden geçerek Mekke' ye uzanan bu hattın 600 km' lik kısmı da her an ateş altında .. Sürekli çatışma.. Yani seni anlayacağın samyelleri eşliğinde çölde STAR WARS alemleri (ALL HAIL SIDIOUS!) .. Bilmiyorum ama Dünya Savaşları ve diğer savaş tarihleri , bu denli uzun bir ateş hattı sanırım ki yazmadı ! Belki Almanların doğu cephesi..

  Cemal Paşa bu hattın savunulmasının imkansızlığını anlamış olacak ki Yemen' e kadar elimizde bulunan tüm birlikleri geri çekip Süveyş Cephesine yollamak istiyor .. Telaşesinin sebebi de bu..Ancak peygamber kabrinin bulunduğu Mekke' nin savunması , Osmanlı için İstanbul' dan da önemli .. Kesinlikle geri çekilme taraftarı değil Hicaz çöllerinden.. Bu arada iki taraflı oynayan hainler de mevcut .. Söz konusu savaş olur da HAİN OLMAZ MI ?!?! Yıllardır bizim adamımız gibi gördüğümüz Mekke emiri şerif hüseyin denen alçak , İngilizlerden çil çil altınları alınca başkaldıracak.. Bak kardeşim, hemen anlaşalım .. Kırmızı tuborg içiyorum hiç şakam yok !! "Yok efendim sonradan çok pişman olmuş , zırıl zırıl ağlamıştır." falan diyecek varsa buraya yazmasın .. Zırıl zırıl ağlatırım !! Bir yudum alalım .. FÜT FÜT ! OH MİS GİBİ ! Sakin sakin devam edelim! Arapların Türkleri "BU ŞEKİLDE" arkadan vurması , Türklerin tarihte varolduğu günden beri yaşadıkları EN BÜYÜK KALLEŞLİK .. Eşi benzeri yok tarihimizde böyle bir olayın .. Bir kez Osmanlı hem müslüman, hem de arapları ümmeti olarak görmüş yüzyıllar boyu .. Müslüman müslümana , ümmet ümmete arkasına gavuru alıp bir EŞCİNSELİN klavuzluğunda isyan edemez ..Biz (yani Osmanlı) öyle bilmekteyiz o zamanlar .. Bu alçağın isyan bildirisindeki gerekçeler neler mi? Sayayım güzel kardeşim :
  İttihat ve Terakki ülkeyi yönetemiyor ,
  İçtihat dergisinde peygamber için hürmetsiz sözler kullanılıyor,
  Halifeliğin hükmü yok ,
  Kadılar yalnız mahkeme huzurunda vesika kabul edecek - gıyabında oluşan durumlar için vesika kabul edilmeyecek ( yani çamur atamayacağız istediğimize öyle kafamıza göre ) bu da Bakara Suresine aykırıdır ..
  Kısaca , yüzyıllardır birbirlerine anlatıp inandıkları teraneler ..Hemen salça olacaklar için yazayım : Bakara Suresi değil terane olan , onu dayandırdıkları , yorumladıkları yozlaşmış akıl benim bahsettiğim..

  OYSA ,bu yapılan reform ve yeniliklerin İslam ruhuna aykırı olmadığını ; meclisin , basın ve birey özgürlüklerini kısıtlamadığını , İslamı felsefesi ve inancıyla çelişmediğini bilmem kaç bin tane islam alimi yazdı dünyada bugüne dek ..

  OYSA ,Osmanlı Anadolu şehirlerine TEK BİR ÇİVİ BİLE ÇAKMAZKEN ,yüzyıllar boyunca en fakir anında dahi Sürre alayı denilen süslenmiş develerle HER YIL altınlarını , ipeklerini , Kabe' nin altın işlemeli örtülerini tek bir sene dahi aksatmadan gönderdi .. Tüm bunları göz önüne aldığımızda vaziyetler gayet nazik sizin anlayacağınız ..

  Zeytindağı ile paralellikler gösteren Medine' nin savunması tam anlamıyla deniz derya .. Anlatsam hem çok uzun olur , akşamı ederiz de sabahlar olmaz..Padişaha kafa tutan Fahri Paşa' nın yaptıklarını mı anlatayım .. Malta' ya sürgününü mü ? Zar zor ikna edildiğinde düşmana teslim olmak istemeyip
  - Size afiyet olsun , "esaret ekmeği" bizim boğazımızdan geçmez diyişini mi?
  İskorbüte yakalanıp dişleri -çeneleri düşen , jilet gibi kesen kumlu çöl rüzgarlarında kör olan , yıkanmak için sabun dahi bulamayıp çevre köylerden kül toplayıp satın alan , gece gündüz hurmanın artık kızartmasına kadar yiyip telef olan , o sıcakta artık kızgın kor haline gelen rayları ellerine yapışmasın diye kalpaklarıyla tutup onaran askerlerimizi mi anlatayım bilemiyorum..

  Yalnız iki ayrıntı var ki şu an dahi yazarken gözüme yaş yürütüyor .. Bunları siz de bilin istiyorum ..Bu incelemeyi yazmamdaki sebep budur ..

  Osmanlı o dönemde öylesine yokluk çekmektedir , öylesine bitik durumdadır ve iaşe öylesine aksamıştır ki şu muhabbet hasıl olur ..

  "... Bir gün zabitlerden biri bir torba getirdi .
  O nedir dedim ...
  Efendim , siz çekirge tavası (?!?!? ) yemediniz mi?
  Hayır!
  Çok lezzetlidir.. "

  Yukarda saydığım tüm zorluklara karşılık artık açlıktan ölmemek için çöllerde çekirge avlayan cihan imparatorluğunun askerleri ..

  Buyrun devam edelim başka alıntılar ile ..

  "...Siperlerin kısım kısım haftada bir izni vardır .Fahri Paşa bunları evvela Medine' nin küçük bahçesine götürür ve "KARAGÖZ" ( =((( ) seyrettirir.Askerlerin KARAGÖZ sevgisini iyi bilen Fahri Paşa , orduya vereceği tüm emirleri , KARAGÖZ KONUŞMALARI VASITASIYLA VERDİRİR."

  "... Eğer bazı sözleri varsa , KARAGÖZ vasıtasıyla askerlerine bildirir. Zira anlaşılıyor ki , bu köylüler ( TUCO ' nun Notu : o dönem nüfusun %90' ı köyde yaşıyor idi ) KARAGÖZÜN sözüne , gazetelerden , nutuklardan ziyade inanıyorlar."

  Çekirge yiyip bir yandan da savaşan 16 yaşındaki bu çocukların öyküsüdür aslen işte bu kitapta anlatılan.. Karagöz izleyip emirler alan , çöllerde telef olan ÇOCUKLAR ... =((

  Bir türkü vardır bilirmisiniz bilmem diyeceğim ama muhakkak %99 'unuz duymuştur .. Hepsi gitti cepheye o çocukların ama , bir , "KIŞLANIN ÖNÜNDE REDİF SESİ VAR , BAKIN ÇANTASINA ACEP NESİ VAR" türküsü kaldı bizlere .. Çöl kumları üzerinde esen rüzgarlar örtüyor şimdi o ÇOCUKLARIN kemiklerini bir yorgan gibi..Biliyorsunuz , bilmiyorsanız da ben söyleyeyim zurna ve sazın YEMİNLİ DÜŞMANIYIM !! HİÇ SEVMEM .. Ancak rakı içerken bozlak falan dinlerim .. Yalnız hiçbir türkü bu denli anlamlı ve bu denli içli değildir benim nazarımda.. REDİF demek acemi birliğinden gelip kıtalara dağıtılan asker demek .. Ancak o günlerde , savaşın çetin koşullarında asker tükendi , ÇOCUKLARI DA askere almaya başladılar ..Redif demek gün geldi KÜCÜK ASKERLER demek oldu .. KÜÇÜCÜK ASKERDİLER ..Bu yüzden çölde "KARAGÖZ " tek tesellileri , oyuncakları idi ... MUSTAFA KEMALLER , FAHRİ PAŞALAR O DENLİ ÇOK REDİF SESİ DUYDULAR Kİ BELKİ DE BU YÜZDEN CUMHURİYETİN İLANINDAN SONRA İLK İŞLERİ BİR ÇOCUK BAYRAMI İLAN ETMEK OLDU ..
 • birinci cihan harbi başlamış düşman çanakkele'ye dayanmıştır. ittihat ve terakki'nin üçlü troykası enver, cemal ve talat paşalar tahtan hal edilmiş ilber ortaylı'nın tarifiyle ''son cihan imparatoru'' Sultan 2. Abdulhamid Han'ı ziyaret ederler. yanlarında Teşkilat-ı Mahsusa'nın reis'ide bulunmaktadır. derler ki bize bir akıl ver ne yapalım harp başladı düşman çanakkale'de. Ulu Hakan siz der bunu bana sormak için biraz geç kalmadınız mı ? bir atlas getirin der. getirirler ingiliz müstemlekelerini sömürgelerini gösterin der. gösterirler. fransız müstemlekelerini sömürgelerini gösterin der. gösterirler. bunlar der buralardan ne kadar sömürge ahalisini asker yapar getirirler kıyılarımıza? diye sorar. en az iki milyon derler. peki der alman müstemlekelerini sömürgelerini gösterin. haritaya bakarlar enver, cemal ve talat paşalar bir tane bile alman sömürgesi müstemlekesi yoktur. siz kiminle beraber savaşa girdiniz der. Almanya ile derler. yahu bunu da mı düşünemediniz? der.
  nitekim vefatından sonra azılı muhaliflerinden olan rıza tevfik bölükbaşı şunları kaleme alır.

  nerdesin, şevketli sultan hamid han,
  feryâdım varır mı bârigâhına?
  ölüm uykusundan bir lâhza uyan,
  şu nankör milletin bak günâhına!

  tahkire yeltenen tâc-ü tahtını,
  sınadı bu millet kara bahtını,
  denedi sillenin nerm-i sathını,
  rahim eyle sultanım dilsuz âhına!

  tarihler ismin andığı zaman,
  sana hak verecek, hey koca sultan;
  bizdik utanmadan iftirâ atan
  asrın en siyâsî pâdişâhına!

  bugünlerde istanbul'da yapılan 3. havalimanının adının konulmasıyla ilgili bir tartışma var. bir çürük ipliğe hülya dizenler ne derse desinler biz hak veriyoruz sana ey koca sultan cennet mekan ulu hakan abdulhamit han! ruhun şad olsun.
 • Bir dönemin izinde; Enver Paşa ve İttihat ve Terakki okumalarım soluksuz devam ediyor. Bu defa ki mihmandarım Emir Şekip ASLAN. Bir İttihat Terakki mensubu.

  Osmanlı Devletinin son dönemine damga vurmuş üç isim. Enver, Talat ve Cemal Paşalar. Dönemi anlatan kimi kitap Enver’i övdü, kimi Talat’ı. Bana göre tarihçi odur ki, iyi yönleri de kötü yönleri de olduğu gibi aktarmalı. Yazar bu ilkeye elinden geldiğince sadık olmaya gayret sarf etmiş.

  Kitap anı, hatırat benzeri olarak yazılmış. Özellikle Enver, Talat ve Cemal paşaların kişilikleri şahsiyetleri üzerinde durmuş. Bu benim açımdan önemli bir şeydi. Zira okumalarımda bu yönlerine hep üstü kapalı değiniliyordu. Cihan harbi sonrası ülkeden çıkışlarındaki zorluklar ve gittikleri yerlerde Anadolu için bir çıkış arayışları. Enver Paşanın Moskova’ya geçiş hikâyesini ayrıntıları ile anlatıyor kitap Cemal ve Talat paşaların öldürülmelerine dair anekdotlar vb.

  Fakat yazar Enver paşa üzerinde yoğunlaşmış. Mesela Kafkaslar da verdiği mücadeleyi elinden geldiğince ayrıntılı anlatmış. Bir iki örnek verecek olursam Paşa şehit olduktan sonra, her gün kabri başında düzenli olarak hafızlar Kur’an okumuş nöbetleşe. Ve üç paşaya dair birkaç özel fotoğraf eklenmiş kitaba. Bence tarih okumaları yapanlar için göz atılması gereken bir kitap. Bu özel fotoğraflardan birkaçını da ekliyorum…

  https://resmim.net/f/WorX1v.jpg
  https://resmim.net/f/64WUmv.jpg
  https://resmim.net/f/O4pEKL.jpg