önder güngör, Taşlar Yerine Oturdu'yu inceledi.
Dün 17:35 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Talha hocanın ilk sanat tarihi eseri tarihi sıkılmadan bunalmadan zevkle keyifle okumamızı vesile olan hoca:)
türk islam eserlerinin anlatımları ve günümüze kadar gelmiş olan bir takım hurafelere mitlere cevap niteliginde bir eser Ayasofya ,selimiye , süleymaniye eserlerindeki anlatımla sanki o dönemlere seyahat ediyor havası katıyor ve mimar sinan ve ters lale konusu bir başka tad veriyor ruhumuza ..

Şerife Karakaya, Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa'yı inceledi.
20 May 22:07 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyadaki en büyük hasretim KUDÜS... Bu kitap hasretimi kat be kat artırdı ve hiç bilmediğim birçok bilgi kattı bana. Yazar adeta Mescid-i Aksa ve Kubbetü's-Sahra'nın çevresini karış karış gezdirdi. Kitabı okuduğum süre içinde çok güzel bir seyahatteydim desem yeridir.

Kitabın içeriğine gelirsek; kitap iki bölümden oluşuyor.
1. MESCİD-İ AKSA AVLUSU
2. KUBBETÜ'S-SAHRA AVLUSU
Yazar her iki bölümde de medreseler, kütüphaneler, müzeler, kısacası bütün eserler hakkında detaylı bilgiler vermiş. Tarih boyunca birçok devlet ve medeniyetin bu topraklarda yaşadığını göz önünde bulundurursak, hangi eser hangi devlete ait tespiti çok zor olsa gerek. Müslümanlar için ilk kıble, Hristiyanlar için Hz. Zekeriya'nın şehit edildiği ve Hz. Meryem'in ikamet edip yetiştiği yer, Yahudiler için ise Hz. Davud ve Hz. Süleyman ile başlayan bir dizi hadisenin cereyan ettiği yer olması bakımından önemlidir. Üç din için kutsal olan bu mekân, haliyle paylaşılamamış ve tarih boyunca bu topraklar üzerinde savaşılmıştır. Her devletten ayrı bir eser bulunmaktadır. Yazar Hz. Muhammed'in (s.a.s) Mirac'a yükselmesine de geniş bir yer vermiş.

Genelde not alarak okumasam da eser isimleri, kişi isimleri çok fazla olduğu için not alarak okudum. Bu kitabı bir kere okumak kesinlikle yeterli değil. Yakın zaman planlarım içinde (nasip olursa) Kudüs ziyareti var ve tekrar okumam gerektiğini düşünüyorum. Ben çok severek okudum. Okumak isteyenlere keyifli okumalar...

Emre, Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa'yı inceledi.
20 May 18:53 · Kitabı okudu · 58 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mescid-i Aksa ve çevresindeki tarihi yapılar hakkında, detaylı bilgilere ulaşabiliyoruz bu kitapta.Yazar ile beraber bu kutsal alanda adım adım geziyoruz.

Şerife Karakaya, bir alıntı ekledi.
20 May 13:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Biz, sadece unuturduk. Unuttuğumuz diğerleri gibi...

Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 343 - Timaş Yayınları)Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 343 - Timaş Yayınları)
Şerife Karakaya, bir alıntı ekledi.
19 May 23:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanoğlu iz bırakmayı, kalıcı olmayı seven bir mahluktur.

Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 295 - Timaş Yayınları)Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 295 - Timaş Yayınları)
Şerife Karakaya, bir alıntı ekledi.
19 May 18:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanoğlu acizdir, fanidir, devamlı ayrılık ve zeval tokadı yiyen bir biçaredir.

Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 254 - Timaş Yayınları)Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 254 - Timaş Yayınları)
Şerife Karakaya, bir alıntı ekledi.
19 May 18:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne var ki kalpler mühürlü olunca hiçbir şey tesir etmez...

Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 253 - Timaş Yayınları)Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 253 - Timaş Yayınları)
Şerife Karakaya, bir alıntı ekledi.
19 May 13:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir mekân kutsal ise insanlar oranın kutsiyetini artırmak için ortaya türlü efsaneler, hikâyeler atfederler.

Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 221 - Timaş Yayınları)Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 221 - Timaş Yayınları)
Şerife Karakaya, bir alıntı ekledi.
19 May 12:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Doğrusunu söylemek gerekirse Kudüs'ü Kudüs yapan devlet de Osmanlılardır.

Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 215 - Timaş Yayınları)Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 215 - Timaş Yayınları)
Şerife Karakaya, bir alıntı ekledi.
18 May 00:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kudüs gerçekten son derece ilginç bir şehirdir. Burada dinler birbiriyle et ve tırnak gibidir.

Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 180 - Timaş Yayınları)Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 180 - Timaş Yayınları)