Bahar, bir alıntı ekledi.
21 Mar 22:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Büyük Iskender in hastalıgınin Arabistan i isgal etmeyi planlamasinin hemen arefesinde o dönemin taninmis bir kisisi tarafindan verilen davetten basladigi soylenmektedir. Buyuk Iskender e bu davette sarap ikram edilmistir. Veratrum Album(bitki)un tadi acidir fakat sarapla tatlanmaktadir. Bu bilgiler Büyük Iskender in zehirlenmis olabilecegi ve bu zehrin Veratrum Album olabilecegini kuvvetlendirmektedir."

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 47)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 47)
Burak, bir alıntı ekledi.
21 Mar 00:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gelibolu Yarımadası'nda 4'ü anıt olmak üzere 32 yabancı mezarlığı vardır. Bu mezarlık ve anıtlar yabancılara Lozan Barış antlaşmasının 129. maddesince tahsis edilmiştir. İngilizler Çanakkale Savaşı ve Türk Devleti'nin kurtuluş savaşının bitiminden hemen sonra girişimlerde bulunmuşlar ve 3 yıl gibi kısa bir süre sonunda Gelibolu topraklarındaki tüm anıt ve mezarlıklarını bitirmişlerdir.

Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi, Talha Uğurluel (Sayfa 177)Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi, Talha Uğurluel (Sayfa 177)
Burak, bir alıntı ekledi.
 20 Mar 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarih 28 Haziran 1915. Saatler gece yarısını çoktan geçmişti. Sargı Yeri'ne çok yakın bir kıyıdan düşmana ait bir zırhlı, uzun menzilli topları ile burayı dövmeye başlamıştı. Tonlarca mermi, belki parmağını bile kıpırdatamayacak binlerce aciz askerin başına düşmekteydi. Hiçbirinin kaçacak ya da kendisini bir şekilde savunacak gücü kuvveti yoktu. Öylece ölümü bekler gibiydiler. Zaten kısa sürede bu daracık vadi ateşler içinde kalmıştı. Zavallı Mehmetçiklerimiz yavaş yavaş yanıyorlardı. Bu unutulmaz vahşetin sabahında vadiye gelenler binlerce yanık insan cesedi ile karşılaştılar. Bir gecede 18.000 askerimizi kaybetmiştik.

Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi, Talha Uğurluel (Sayfa 150)Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi, Talha Uğurluel (Sayfa 150)
Burak bilgin, Selçuklu’nun Şifreleri'ni inceledi.
20 Mar 14:01 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okuyalı çok oldu akıcı basit ve fotoğraflarla birlikte okuması oldukça basit ama burdan yazara seslenmek istiyorum. Sen neyin kafasındasın hacı ya... en doğru mezhep Sünni derken diğer mezhepleri aşağılamış olmuyor musun ki yüce kitabımızda dini fırkalara bölmeyin diye 7 ayet var senin gibi tahsilini tamamlamış öğretmen statüsünde olup tarih bilinci yerleştirmeye çalışan birine yakıştıramadım... neyse bu bölüme takılmazsanız gayet güzel bir kitap

Suat Çetin, bir alıntı ekledi.
18 Mar 01:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şerif Hüseyin
Ben velinimetine ihanet etmiş asi bir kulum,günahım büyüktür.kral olacagımı sandım,allahu teala beni sürgünlüğe düşürdü....

Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 116)Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 116)
Ayşegül, Osmanlı'nın Kalbini Bekleyenler'i inceledi.
17 Mar 19:37 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın okuduğum 2. Kitabı. Güzel bir tarihi gezisi yaptım oturduğum yerden :)
Önce 1.kitap ile mübarek beldeler Mekke-Medine, şimdide 2.kitap ile İstanbul'un kalbi Eyüp ve orada metfun kalbi güzel insanlar.
O zaman yazarımızın 3. kitabına besmele çekip yeni gezimize bismillah diyelim.

Ayşegül, bir alıntı ekledi.
17 Mar 18:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

-Yattığım yerden çocukların sesini duyayım -
Mehmet Reşat Han Eyüp Sultan civarına Reşadiye Numune Mektebi isminde bir okul inşa ettirir ve okulun yanına bir de türbe yaptırır Sultan Reşat vasiyetinde " Ben çocukları çok seviyorum. Yattığım yerden Seslerini duymak istiyorum. Kabrimi Bu Okulumun bahçesine inşa edin ki onların seslerini Duyabileyim." demiştir.
{ İşte bizim yüce gönüllü ecdadımız. }

Osmanlı'nın Kalbini Bekleyenler, Talha Uğurluel (Sayfa 180)Osmanlı'nın Kalbini Bekleyenler, Talha Uğurluel (Sayfa 180)
Ayşegül, bir alıntı ekledi.
 17 Mar 18:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Millet bir yükten kurtuldu!!!
Birinci Dünya Savaşı'nın cereyan ettiği o Zorlu yokluk günlerinde Mehmet Reşat Han'ın Ortanca oğlu Necmettin Efendi vefat eder. Saraya gelen taziye mektupları, telgraflar yanında nice Tanıdık kişi teselli amacıyla Sultan'ın huzuruna da çıkarlar. Böyle bir ziyaret sırasında gelen ziyaretçilere padişahın sarf ettiği sözler kulaklara küpe olacak cinstendir;

" Biz Saltanat Ailesi zaten milletin sırtında bir yük durumundayız. Ben bir evlat kaybettim fakat millet bir yükten kurtuldu."

Osmanlı'nın Kalbini Bekleyenler, Talha Uğurluel (Sayfa 186)Osmanlı'nın Kalbini Bekleyenler, Talha Uğurluel (Sayfa 186)
Suat Çetin, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Selçuklu’nun bize anlatacagı ve bizim de onlardan alacağmız çok ders var..

Selçuklu’nun Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 9)Selçuklu’nun Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 9)