Veya halifelik destanları koyup Taliban usulü temizlemeler yapmak isteyenler..
Okul kitaplarından, halkçı yazıları çıkarıp padişahlık destanları koymak, üniversitelerde Nazi usulü temizlemeler yapmak isteyenler var.
Türkiye-Suriye sınır bölgesinde de selefi yaklaşımla eğitim yapan medreselerin sayısında büyük bir artış görülüyor. Bu durum hem Suriye hem Türkiye'de faaliyet gösterecek terör örgütlerine insan kaynağı oluşturacak merkezlerin oluşması sonucunu doğuracaktır. Tıpkı Pakistan'da Taliban'ın doğuşuna yardım eden medreseler gibi.
Sayfa 98 - Kırmızı Kedi Yayınevi 1. BasımKitabı okudu
Reklam
Sadece kendi etnik problemleri değil, aynı zamanda komşu ülkelerdeki istikrarsızlıklardan da etkilenen Pakistan, 1980'de Kızıl Ordu'nun Afganistan'ı işgaliyle sıkıntılı dönemler yaşamaya başladı. Afganistan'dan Pakistan'a çok ciddi bir göç dalgası başlamış, Pakistan'a gitmek üzere 7 milyon Afgan ülkelerini terk etmiştir. Sonraki yıllarda Taliban iktidarı ele geçirmiş, 11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında güvenlik açığı ortaya çıkan ABD saldırganlaşarak Bush Doktrini çerçevesinde Taliban'a bağlılığını bildiren ve saldırının müsebbibi olan El Kaide ve lideri Usame Bin Ladin'i hedef tahtasına koymuştur.
Sayfa 96 - Kırmızı Kedi Yayınevi 1. BasımKitabı okudu
471 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Aşk, savaş, acı, ölüm, ayrılık, hüzün ve keder bu kitapta fazlasıyla vardı. Savaşın kavurucu yıkımına, soğuk enkazına ve o enkazdan geriye kalanların kanayan ruhlarına acıdım. Taliban'ın (sözde) şeriat ile yönettiğini sandığı yönetim biçiminin özellikle kadınlara uyguladığı zulmü iliklerime kadar hissettim ve sinirden dişlerimi sıktım okurken. Bir şehrin coğrafyası yüzünden acımasız bir hayata maruz bırakılan kadınları, ah Meryem ve Leyla keşke size sıkıca sarılabilseydim. Ah kadınlar... Okuduktan sonra bu kadar acı çekmeme rağmen, defalarca ağlamama neden olmasına rağmen harikaydı. Her kelimesi ile mükemmeldi. Uzun süre etkisinden çıkamayacağım sanırım.
Bin Muhteşem Güneş (Midi Boy)
Bin Muhteşem Güneş (Midi Boy)
Bin Muhteşem Güneş (Midi Boy)
Bin Muhteşem Güneş (Midi Boy)Khaled Hosseini · Everest Yayınları · 201898,9bin okunma
Birileri "Taliban'a" Gerici mi Demişti?...
Afganistan İslam Emirliği, Logar eyaletinde 12 okul daha inşa edeceğini, bu okullarda 12,000'den fazla kız ve erkek öğrencinin eğitim alacağını açıkladı. The Islamic Emirate of Afghanistan announced that it will build 12 more schools in Logar province, educating more than 12,000 boys and girls.
104 syf.
·
Puan vermedi
Derinden işleyerek çok can acıtan bir roman, Sabır Taşı. Ensesinde kurşun , ağzında hortum , yarı ölü yarı diri bir baba… Kocasının başından ayrılmayan dualarıyla ve tuzlu-şekerli su ile kocasını hayatta tutmaya çalışan bir anne ve iki küçük kızı … Dışarıda patlayan bombalar, yıkılan evler ve ölü bedenler… Küçük bir odanın içerisinde 10 senelik evliliğinde sürekli hırpalanmış , hor görülmüş kadının gittikçe yükselen çığlığını okuyup yaşadığı bütün acımasızlıkları bütün çıplaklığıyla kocasına anlattıkça öğreniyoruz. Kadın anlatıyor, anlattıkça rahatlıyor, adam mecbur dinliyor. Kadın, kitapta metafor olarak kullanılan sabır taşına dönüştürdüğü adamı en sonunda çatlatıyor ama nasıl bir çatırtı… Sabırla okuyun ve o anı mutlaka görün. Bu kitap, Afganistan’daki Taliban rejiminin ağırlığı altında ezilen tüm kadınların çığlığı olmuş. Sevgili Rahimi de zaten kadına bir isim vermeyerek kadının tek bir kadın değil de çok kadın olduğunu anlatmak istemiş sanki. Belirtmeden geçmeyeyim Sevgili Atıq Rahimi bir erkek olarak romanı kadın gözüyle o kadar net ve eksiksiz işlemiş ki kendisini de bu konuda tebrik etmemek mümkün değil. *2013 yapımı filmini de minik bir not olarak ekleyeyim.
Sabır Taşı
Sabır TaşıAtiq Rahimi · Can Yayınları · 2023467 okunma
Reklam
Sohbet Taliban'a geldi. Duyduğum kadar kötü mü? dedim. Hayır, daha da kötü. Çok daha kötü! dedi. İnsan olmana izin vermiyorlar. dedi...
Şeriat başka ülkelerde gördüklerin değildir .
“ŞERİAT İSLAMDIR!” Sistematik bir şekilde zaman zaman “Şeriat” konusu gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde de ‘Avukat’ kisvesiyle biri çıkıp “Şeriat’e s***yım” diyerek, İslam’a ve İslam’ın değerlerine hakaret ve küfür etti. Yaptığı açıklamada da Şeriat’ı “Şeriat dediğiniz şey sokaklarda kadın taşlayan Taliban aklıdır benim için.” diye tanımlamış. Peki Şeriat Nedir? Türk Dil Kurumuna göre Şeriat “Kur’an’daki ayetlere, Hz. Muhammed’in sözlerine dayanan İslam kanunu; İslam hukuku.” Ülkemizde “Şeriat” konusu ne zaman gündeme gelse, “Suudi Arabistan, Afganistan, İran” gibi ülkelerle bağdaştırıp “Bakın Şeriat dediğiniz şey işte bu” deniyor. Şeriat veya İslam,Suudi Arabistan,İran,Afganistan demek değildir!
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.