Sadizmin babası onca sapkınlığa rağmen okunması gereken kitabının bu olmasına karar verdim ve sindirdim bir süre. Gelelim spoiler uyarısından ziyade din konusunda hassas olan arkadaşlarıma bir ufak uyarı ️ bu kitab(lar)ı veya yazar(lar)ı okudu diye sapkın ve ahlaksız dinsiz olmuyor kimse, zaten inançları sağlam olan kendi bildiği yoldan ilerler, zıt veya yeni fikirler yoldan çıkarmaktansa perspektif katar diye düşüncelerimi paylaşmak istedim.
Gelelim Sade’ye - Sade deyince de o güzelim sesiyle içimi eriten şarkıları olan şarkıcı gelir- kendisi ahlakın gözardı edilince ortaya çıkan bütün sonuçların nefisliğinden(!) bahseder. Din ,toplum ,ahlak vesaire tanımaz haliyle bu adam.
Bir kısımda Cennet,cehennem ,peygamber yani aslında bi dini oluşturan bütün kült yapıtaşları bir bir ele alır, kendi bakış açışıyla eleştirir, öyle açıklamalar yapar ki vay be adam nasıl da araştırmış nasıl da kontrollü ve hatta soğukkanlılıkla öfkesini ve nefretini dökmüş bu kitaba der şaşarsınız. Daha önce duymadığım hikayelerden veyahut teorilerden yola çıkarak beni çoğu kez şaşırttı kendisi; zaten kelimelerle oynayışı sıcak ekmeğin içine eriyen tereyağı misali zihnime işledi. Keyifli okumalar...

Yağız, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 20:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ey sen, dünyada mevcut her şeyi yarattığı söylenen, hakkında en ufak fikrim olmayan sen, ancak lafta tanıdığım ve her gün yanılan insanların bana söyledikleri kadar bildiğim sen, tanrı denilen acayip ve hayal ürünü varlık! Kesinlikle, gerçekten ve herkesin önünde ilan ediyorum ki sana en ufak bir inancım yok ve bunun da nedeni gayet mükemmel; dünyadaki hiçbir şeyin akla yatkınlığına kanıt olmadığı saçma bir varoluşa beni ikna edecek hiçbir şey bulamıyorum. Hayal ürünü ve işe yaramaz varlık, adın bile yeryüzünde hiçbir politik savaşın döktüremeyeceği kadar kan akıttı. İnsanlar çılgınca umutları ve gülünç korkularıyla ne yazık ki seni hiçlikten çıkartmaya cüret ettiler. Keşke geri girsen o hiçliğe! Sen insan soyuna eziyet etmek için çıktın ortaya yalnızca. Senden söz etmeyi aklından geçirmiş ilk sersem boğazlansaydı, yeryüzünde ne çok cinayet engellenirdi!"

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De SadeTanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade
Zehraca, bir alıntı ekledi.
24 Eyl 04:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın bütün ahlâkı yalnızca şu ifadede kayıtlıdır: kendin ne kadar mutlu olmak istiyorsan başkalarını da o kadar mutlu kıl ve bizim maruz kalmak istemediğimiz kötülüğü onlara yapma.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De SadeTanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade
Zehraca, bir alıntı ekledi.
24 Eyl 03:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne kadar ülke varsa o kadar tanrı var. Ne kadar farklı kafa ya da hayal gücü varsa bu tanrılara hizmet etmenin de o kadar farklı biçimi var.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De SadeTanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade
Zehraca, bir alıntı ekledi.
24 Eyl 03:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yanlışın ve fanatizmin kör ettiği zayıf ve saçma faniler, tepesi tıraşlı rahiplerin batıl inancının sizi gömdüğü tehlikeli yanılsamalardan vazgeçin! Onların size bir Tanrı sunmalarındaki müthiş çıkarı, bu tür yalanların sizin mallarınız ve ruhlarınız üzerinde onlara sağladığı itibarı düşünün!

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De SadeTanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade
Zehraca, bir alıntı ekledi.
24 Eyl 03:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Senden söz etmeyi aklından geçirmiş ilk sersem boğazlansaydı, yeryüzünde ne çok cinayet engellenirdi!

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De SadeTanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade
Merve, bir alıntı ekledi.
23 Eyl 16:53 · İnceledi

Gelecek herhangi bir cezaya dair herkesin kendi içinde hissettiği söylenen korku, bu cezanın gerçekliğinin tartışmasız bir kanıtıdır. Ama bu korku asla doğuştan değildir, ancak eğitimle gelir; bütün ülkelerde ve bütün insanlarda aynı değildir; tutkuları bütün önyargıları yok etmiş kişilerde yoktur; tek kelimeyle, bilinç ancak alışkanlıkla dönüştürülür.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 85)Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 85)
Merve, bir alıntı ekledi.
22 Eyl 01:09 · İnceledi

İnsanlar her yerde birbirine benzer ve her yerde aynı zaaflarla aynı hataları işlerler.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 56)Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 56)
Merve, bir alıntı ekledi.
19 Eyl 22:03 · İnceledi

Tanrı’ya inanmak için insanın aklını yitirmesi gerekir. Kimilerinin korkularının, kimilerinin zayıflığının meyvesi olan bu iğrenç hortlak, Eugenie, yeryüzünün sisteminde bir ise yaramaz: bu sisteme zarar verir, çünkü onun adil olması gereken istençleri doğa yasalarındaki temel adaletsizliklerle asla bir arada olamaz; onun sürekli olarak iyiliği istemesi gerekir, doğa ise kendi yasalarına hizmet eden kötülüğün karşılığı olarak iyiliği arzulamaktadır; onun sürekli hareket halinde olması gerekir, oysa bu daimi eylemi yasalarından biri kılan doğa onunla ancak daimi karşıtlık ve rekabet halinde olabilir. Ama, buna karşılık, Tanrı ile doğa aynı şeydir denebilir. Bu bir saçmalık değil midir? Yaratılmış olan şey yaratan varlığa eşit olamaz: Saat, saatçi olabilir mi? O halde, diye devam edilir söze, doğa hiçtir. Tanrı her şeydir. Bu da bir başka aptallık! Evrende zorunlu olarak iki şey vardır: yaratıcı
fail ve yaratılan birey. Şimdi, yaratıcı fail kimdir? İşte çözülmesi gereken tek güçlük budur, cevaplandırılması gereken tek soru budur.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 30)Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 30)
Merve, bir alıntı ekledi.
19 Eyl 21:58 · İnceledi

İşte, dostum, uymamız gereken tek ilke budur. Bu ilkeleri tatmak ve kabul etmek için ne dine, ne tanrıya ihtiyaç vardır, yalnızca iyi bir kalp yeterlidir. Zayıf düştüğümü hissediyorum; ahlâk vaazı veren adam, önyargılarını terk et, insan ol, insancıl ol, korkusuz ve umutsuz ol; tanrılarını ve dinlerini bırak gitsin; bütün bunlar insanların ellerine zincir vurmaya yarar. Bütün bu dehşetlerin adı bile yeryüzünde tüm diğer felaketlerden ve savaşlardan daha fazla kan döktürdü. Öteki dünya fikrinden vazgeç, yok öyle bir şey, ama bu dünyada mutlu olmaktan ve mutlu etmekten vazgeçme. İşte, doğanın yaşamını iki misline çıkarman ya da geliştirmen için sana sunduğu tek tarz bu. Dostum, şehvet daima benim varlıklarımın en değerlisi oldu, yaşamım boyunca onu övüp durdum ve ömrümü şehvetin kollarında tamamlamak isterim: Sonum yaklaşıyor, gün ışığı kadar güzel altı kadın şu yandaki odada, onları bu an için sakladım; sen de payını al, batıl inancın tüm nafile safsatalarını ve ikiyüzlülüğün bütün aptalca yanılgılarını benim gibi sen de onların göğsünde unutmaya çalış.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 29)Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 29)