Tarihsel Maddeci'nin Kapak Resmi
Hikmet Kıvılcımlı - Türkiye'nin Düzeni
Hikmet Kıvılcımlı - Türkiye'nin Düzeni Hikmet Kıvılcımlı'nın Türk Solu Gazetesi'nde yayınlanan yazısı ilk defa sanal ortamda yayında.
Tarihsel Maddeci, Silahlara Veda'yı inceledi.
01 Eki 23:09 · Kitabı okudu · 30 günde · 4/10 puan

Hemingway'in eserlerini merakla okumak için ilk kitap olarak seçtim ancak kötü bir seçim oldu diye düşünüyorum. Kitapta savaşın zorluklarından çok insanların rahata ermesi övülüyor ki savaşı başlatanlar yok, savaşın doğurduğu sonuçlar yok. Yani genel felaketten özel felakete doğru bir iniş var. Dolayısıyla beklediğim gibi gitmedi kitap ve beğenmedim. Okunmasını önermiyorum, diyemem çünkü yer yer savaşa meraklı olan kişilere ders olacak noktalar da yakalanabilir. Ama savaş karşıtı kitap mı? Kesinlikle bu kitap değil.

Zülfü Livaneli fırıldak çeviriyor
Zülfü Livaneli fırıldak çeviriyor McCartney döneminde komünistleri ispiyonlayan CIA işbirlikçisi Elia Kazan'ın hikayesini kaleme alan Zülfü Livaneli'yi, HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut eleştirdi.
Tarihsel Maddeci, bir alıntı ekledi.
12 Ağu 12:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hegel felsefesinin asıl anlamı ve devrimci niteliği (burada Kant'tan beri süregelen hareketin sonucu olarak Hegel felsefesinin bu yönüyle sınırlı kalmak zorundayız) insan düşüncesinin ve insan, eyleminin bütün sonuçlarının son ve kesin olma niteliğine artık kesin olarak son vermesindedir. Felsefede kabul edilmesi sözkonusu olan gerçek, Hegel'de, bir kere keşfedildikten sonra artık ezbere öğrenilmesinden başka bir şey kalmayan bir dogmatik ilkeler dermesi değildi artık; gerçek, bundan böyle, bizzat bilgi sürecinin içinde, hiçbir zaman sözde bir mutlak gerçeğin bulunuşu ile artık daha öteye gidilemeyen, ulaşılan mutlak gerçek karşısında kolları kavuşturup ağzı açık seyretmekten başka yapacak bir şey bulunmayan bir noktaya varmaksızın bilginin alt basamaklarından gittikçe daha üst basamaklarına yükselen bilimin uzun tarihsel gelişmesinde yatıyordu. Ve bu, bütün öteki bilgi ve pratik eylem alanlarında olduğu gibi felsefi bilgi alanında da böyleydi."

Ludwig Feuerbach ve Klasik Alman Felsefesinin Sonu, Friedrich Engels (Sayfa 13 - Sol Yayınları)Ludwig Feuerbach ve Klasik Alman Felsefesinin Sonu, Friedrich Engels (Sayfa 13 - Sol Yayınları)