Mihemedê NOJDAR, Makamlarla Türk Din Musikisi Eğitim Seti'yi inceledi.
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun bir aradan ve neyimi rüyamda gördükten sonra bol bol üflemeye ve hasret gidermeye başlamıştım ki eşimin üniversite yıllarında ders aldığı tasavvuf musikisi kitabını farkettim ve müzik konusunda yeni bakış açıları bana kazandırdı ve 4 CD ile notaların bulunması harika oldu benim için.
Kitapları hazırlayanlar tasavvuf musikisi noktasında üniversitelerde ders veren hocalar ve bu zamanda birkaç ilahi bilip makamlı okumaya çalışanların musiki bilmediklerini ve bunların televizyonunda gösterilip yanlış bir Musiki algısı oluşturduğunu söylüyorlar.

Kitapta ayrıca Camii Musikisi olarak Kur'an ezan salavat vb asıl üstünde ciddiyete durulması gereken noktaları iyice anlatıyorlar. Ve Kuran'ı makam uğruna mahreç hataları ve şarkı kıvamına getirinleride uyarıyorlar.

.., Hüsn-ü Aşk'ı inceledi.
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisede.. henüz tasavvuf nedir diye tanim ezberledigim zamanda bir mersiye ile tanistim Galip Dede ile .. Bu mersiyede kendi hocasinin vefati üzerine yasadigi derin sarsintiyi anlatiyordu.. Pek cok Arapca Farsca kelimeyi anlamadigim halde mersiye beni etkilemisti hüzünlendirmisti... Seyh Galip in siirinin bir sesi musikisi SIZISI var . Buyrun kulak kesilin ...