Dilan Oktuay, bir alıntı ekledi.
23 May 04:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Anlamaya başlamanın ilk işaretlerinden biri ölme arzusudur.
Bu yaşam dayanılmaz görünür, bir başkası ise erişilmez.

Taşrada Düğün Hazırlıkları, Franz KafkaTaşrada Düğün Hazırlıkları, Franz Kafka
Eylül, Taşrada Düğün Hazırlıkları'ı inceledi.
14 Mar 14:25 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Memur Raban'ın tramvaya binip Bettyinin yanına gidene kadar ki gözlemlerini anlatir desem çok doğru olacak. Mavi çatı yayınlarından okudum keşke başka bir yayın alsaymışım.

Sadık Cemre Kocak, Dönüşüm'ü inceledi.
11 Mar 13:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Max Brod. Kafka varsa bu tamamen onun sayesinde. Vasiyetini dinlemeyip ölümü sonrası tüm eserlerini yakmak yerine bastıran bu adam, günümüze kadar ulaşan Kafka’nın belki de yeniden dirilişinin önünü açan kişiydi. Bu nedenle henüz yazımın başında ondan bahsetmek ve Kafka okudukça onu daha iyi anladığımı görmek de olumlu etkenlerden.
Kafka’nın ilk kitabının da ‘Taşrada Düğün Hazırlıkları’ değil, ‘Bir Savaşın Tasviri’ olduğunu öğreniyoruz ve bunu da maalesef bulamadım. PDF olarak bile bulamadım yani. Kim bilir belki de bir kitabının içerisine küçük bir hikâye olarak eklenmiştir. Lakin ilk kitabı olduğunu biliyoruz efendim. 
Gregor, kitabımızın kahramanı. Bir sabah uyandığında kendisini örümcek olarak görür ve kitap bunun üzerinden işler. En büyük yardımcısı kız kardeşi Grete bile bir süre sonra ondan bıkmıştır. Kitabın anlamının, insanı gerçeği olduğu gibi görebilmesidir der yayıncı da ancak ben bu anlama katılmayacağım. Bana göre Kafka bu kitabında basit bir ‘İlk Örümcek Adam Vakası’ yerine hayatın zorluklarını bir örümceğe benzetip bunu da Samsa’ya, Gregor Samsa’ya yüklemiştir. Her yere ve her işe koşuşturmaların kısa vadede sorun çıkartmazken uzun vadede insanı ne denli etkilediği ve bundan etkilenen insanın da çevresini nasıl etkileyebileceği üzerinde güzel bir kurgudur aslında. Bunun da ‘Görmek’ değil bir ‘Hissiyat’ ile olabileceği kanısındayım.
Bu kitaplar incecik olduğundan açıkçası bitirmek benim için çok da zor olmadı. Tabi hem kısa oluşları hem de vaktimin kısıtlı olması nedeniyle boş kaldığım saatlerde bunları okuyup aradan çıkartmayı da uygun buldum. Hafta içine yetiştirmeyi bu hafta tamamlamayı düşündüğüm bir seri nedeniyle biraz da böyle oldu tabi. Cümleten iyi pazarlar dileyeceğim ama önceki yorumumda diledim ve günlük güneşlik hava kayboldu İstanbul’da.  O nedenle lafı daha fazla uzatmadan her şey gönlünüzce olsun, kitapla kalın efendim..

Sadık Cemre Kocak, Taşrada Düğün Hazırlıkları'ı inceledi.
11 Mar 00:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yeni günün ilk saatinde biraz olumsuz olacağım sanırım. Bugün çoğunuzun bildiği üzere Fuar vardı ve bizlerde sabahtan gittik. Sizin bu aklı evvel kardeşiniz de oradan yüklüce kitap aldı her fuarda olduğu gibi. Bu seferde Maviçatı Yayınları için bir deneme yapayım dedim. Cidden baskı kaliteleri falan oldukça güzeldi ve sayfalar dağılmadan, yıpranmadan benim gibi birine dayanıyordu. Ancak okurken bir durum oldukça sinirimi bozdu. Burada farklı basım okuyan arkadaşlara soracağım. Hiç siz iki sayfa eksik, dört sayfa eksik, metin burada bitirilmiş gibi parantez içi cümlelerle karşılaştınız mı? Çünkü tüm görüşüm buna göre şekillenecek.
Bir diğer mevzu da açıkçası okudum ama okuduğum şey çok basit gelse de üstünde durmadım. Ben kitaptan ve konusundan çok -Bu tarz KLASİK diye adlandırılan kitaplar için- içindeki cümlelere ve yazı kalitesine bakarım. Tabi benim etim ne budum ne? Bana hoş gelebilecek cümleler dersem daha doğru olacaktır. Bu kısacık kitapta da -kısacık diyorum çünkü bana paragraf testi gibi geldi- oldukça güzel cümlelerle karşılaştım. Bu da bana yetti.
Yeni günün ilk saatiyle beraber tüm gününüzün huzurla geçmesini ister, hayırlı geceler dilerim. Kitapla kalın, sağlıcakla kalın..

Sadık Cemre Kocak, bir alıntı ekledi.
10 Mar 23:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Çünkü insan ne kadar olursa olsun yine de tanıdıklarından emin olamıyor.

Taşrada Düğün Hazırlıkları, Franz KafkaTaşrada Düğün Hazırlıkları, Franz Kafka
Sadık Cemre Kocak, bir alıntı ekledi.
10 Mar 23:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bende Franzcığım.
Yatakta uzanırken, kendimi büyük bir böcek, bir Geyik Böceği ya da Mayıs Böceği olduğumu düşünüyorum.

Taşrada Düğün Hazırlıkları, Franz KafkaTaşrada Düğün Hazırlıkları, Franz Kafka
Michelle Melinda, bir alıntı ekledi.
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir dostta hayranlıkla bakılan şey, onun dost değil bir hemcinsi olmasından kaynaklanmalı, dostluk denilen kavram, bu gibi duyguların çok ötesinde bir öz taşımalıdır.

Taşrada Düğün Hazırlıkları, Franz Kafka (Sayfa 52 - Seri K. Altıkırkbeş Yayın)Taşrada Düğün Hazırlıkları, Franz Kafka (Sayfa 52 - Seri K. Altıkırkbeş Yayın)
Michelle Melinda, bir alıntı ekledi.
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Karşısında oturmak, içimi rahatlatacak gözyaşlarının akıp gitmesini sağlayabilir mi?

Taşrada Düğün Hazırlıkları, Franz Kafka (Sayfa 51 - Seri K. Altıkırkbeş Yayın)Taşrada Düğün Hazırlıkları, Franz Kafka (Sayfa 51 - Seri K. Altıkırkbeş Yayın)