• 88 syf.
  ·2 günde·Puan vermedi
  Her zamanki gibi konu zweig olunca bi solukta okunası bir kitap ancak beni benden alan şey maviçatı yayınlarından çıkan derya öztürk çevirisi oldu. Bu kadar kötü bir çeviri hiç okumadım.
  Kitaptan uzaklaşıp saçma sapan şeylere takılır oldum. Özne yüklem uyumsuzluğu mu ararsın cümleye eklenmemiş kelime mi ararsın noktalama mı ararsın her biri mevcut.
  Kitabı henüz almamış olanlara tavsiyemdir
  Alacağınız kitabın yayın evine dikkat edin.
 • 472 syf.
  ·Puan vermedi
  623 yıl,50 kadar ülkeye sahip olan yüce bir imparatorluğun bitişiyle küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti'nin kronolojik panoraması var kitapta.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu zamandan bugüne yaşanan olayları,siyasi,sanatsal,sosyal,felsefi ve dini olarak değerlendirilmiş.Tarafsız yazılmış.Kitabı alırken tereddütlerim arasındaydı.Buna sevindim.TBMM'de alınan kararlar,yapılan devrimler,yapılan açıklamalar,gündem sunulmuş.Tarihseverlere tavsiyemdir.Okunası.
 • 79 syf.
  ·17 günde·Beğendi·10/10
  #kuşlardagitt #yaşarkemal #79syf #okurken #tavsiye #tavsiyekitap

  Kısacık, yine sindire sindire okunası, yalın, dev bir eser.. Tıpkı dev yazarı Yaşar Kemal gibi..Çok kitabını okudum Yaşar Kemal'in ama ilk kez doğa tasvirlerinden çok insan tasvirlerinin yer alması dikkatimi çekti..İnsanlığın ve doğanın nasıl yozlaştığının, İstanbul'un yokolan kimliği içinde yine de hala yüreği sevgiyle dolu üç-beş insanın varolabileceğinin hikayesi..Her zaman söylerim Yaşar Kemal okumak bir ayrıcalıktır. Tavsiyemdir..
 • 576 syf.
  ·6 günde·Beğendi·8/10
  Akici ilginc ve guzel bir kitapti.Jane Eyre nin cocukluk ve genclik donemini anlatiyor.Yazarin kendi hayatindan da alintilar yaparak kitabi yazmis oldugunu ogrenince daha bir merak ve ilgiyle okudum. En kisa zamanda filminide izliycem ins...okunasi bir kitap tavsiyemdir...🤗
 • 80 syf.
  ·6 günde·10/10
  Bir ders çıkışı hocanın elime oku diye tutuşturduğu bu eserin adına bile bakmadan çantaya atmıştım. Bu gamsızlık nereden inanın bende bilmiyorum. Uzun süre çantamda gezdi bu kitap birgün elime aldım "Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev" hâlâ dikkatimi çekmiyordu. Lâkin vakit geldi,
  birgün başladım okunmaya.

  Bu kitapçık asıl olarak 1749’da Dijon Akademisi’nin ödüllü sorusu üzerine yazılmış ve J.J.Rousseau’ya hem yarışmayı kazandırmış hem de tanınmasını sağlamış.
  Soru ise şu şekildedir: “Bilimlerin ve sanatların gelişmesi ahlakın düzelmesine yardım etmiş midir?”

  J. J. Rousseau’nun cevabı “hayır”dır. Hem de hakikatli bir hayır.

  Sonradan öğrendim ki bu soruya "evet" cevabını veren bir din adamı yarışmada üçüncü oluyor. Eserde okuduklarım kadar bu bilgiye de çok şaşırdım okuyunca beni daha iyi anlayacaksınız. Çünkü Rousseau kitabında hakikat düşüncesini hiç bırakmamış hissi verdi bana. Bu tasviri yapmam ne denli doğru bilmiyorum ama sanki 'bir din adamı edasıyla yazılmış eser' çünkü Derin manalar içinde kayboluveriyorsunuz.

  Rousseau' nun ise tanrı inancı olduğunu şu sözüyle anladım: "Bu hayatta o kadar sıkıntı çektim ki, diğer hayatta rahata ereceğimi beklememem olanaksız, inanıyorum ve bekliyorum."
  Rousseau... Gerçekten okunması gereken bir düşünür.

  Eserde ise her cümlesi size yeni bir kapı aralıyor. Yahu diyorsun, ne doğru söylemiş! Her cümle yüzünüze tokat gibi iniyor. Bilim ve sanatın insanoğlu gelişmesine faydalı olduğu kanaatinde olanlar elbet haz almayacaklardır. Lakin Rousseau penceresinden bakmak benim için büyük hazdı.

  Esere kısaca değinecek olursak
  Rousseau, bilimin ve sanatın insanları boş uğraşlara yönelttiğini ve erdem kavramını bitirdiğini söylüyor. Bilimin artması ve sanatın çoğalmasıyla yöneticilerin, askerlerin erdemlerini yitirmesi ve ahlaklarının bozulmasına sebep olduğunu anlatıyor. Bu yüzden bozgun ve yenilgilere uğranıldığından bahsediyor.

  Rousseau yu tanımak için okunması gereken bir eser.
  Keyifli okumalar
 • 68 syf.
  ·3 günde·Beğendi·10/10
  Bize lâzım olan: her an ibadet ruhu içimde sürekli ve metodlu bilim ve tecrübeyle donanmış, kahramancasına İslâm düzenini ruhî, sosyal, kültürel ve ekonomik planda gerçekleştirme şuuru!

  Kitapta Üstadın oluşturmayı amaçladığı ideal bir devlet vardır. Bu devlet her şeyden önce bir İslam ideası devletidir. Bu devlette her şeyden önce temel idea, erdemdir. Ve bu devleti oluşturacak olan kitle diriliş erleridir.
  Diriliş erinin görevi, yeni bir insan ve toplum psikolojisi oluşturmak için amansız kültür savaşının öncüsü olmaktır. Müslüman/inanmış kişi, çağdaş olmalıdır. Bu çağdaşlıktan kasıt ise Müslümanın geçmişteki İslam medeniyetine hayranlık duymasıyla yetinmeyip onu bugün de gerçekleştirmeyi görev edinmesidir.

  Müslümanlığın eksiksiz bir şekilde gerçekleşmesi için de insan ilk önce kendi içinde Müslüman olmalı, sonra bunu toplumsal alanda yaşamalıdır. Sonra da psikolojik ve toplumsal muhtevaya tarih şuurunu da eklemelidir.İslam insanı tek başına bir çağrıdır. Yapılan her iş de ahret alemi terazisinde tartılarak yapılmalıdır. Yahudiler ve bugünkü batılılar gibi her şeyi yalnızca dünya açısından yorumlayıcı olamaz diriliş eri. Ve bu nesilde olması gereken ilkeler, amentünün kültür, ekonomi ve sosyal plandaki ilkelerini bu şekilde sıralandıktan sonra bütün meselenin geçmişte özü yitirilen varoluş şuurunun yeniden kazanılması yolunda köklü ve sürekli bir girişimin başlaması gerektiğini anlıyoruzr. Bu girişim de diriliş girişimidir.

  #kitap tekrar tekrar okunası, ders alınası kıvamında. Eğer nesilde bu bilinç elde edilirse emin olabiliriz ki iki cihanın tadına varılır.
 • 531 syf.
  ·42 günde·Beğendi·9/10
  Şimdi 2 tane adam var. Kinyas ve Kayra... Bu adamlar Türk ama hayatlarının bir dönemi yurt dışında ve özellikle Afrika'da geçmiş. Bu adamlar her ne kadar yurt dışına çıkıncaya kadar sade vatandaş gibi yaşadılarsa da ülkeyi terk edince azılı iki katil, tecavüzcü, mafya, uyuşturucu, silah vs. taciri oluyorlar. Ne kadar suç varsa hepsini işliyorlar ve üstüne bir de bu yaşadıklarını yazıyorlar. İşte bu kitap bu Kinyas ve Kayra şerefsizlerinin hatıratı. Evet bu adamlar iki tane şerefsiz mafya bozuntusu ve tecavüzcü. Bunlar işlerine gelmediğini öldürmüşler, hayat kadınlarını kiralayıp işleri bittikten sonra da dövmüşler. Anlamadığım kiraladın madem niye dövüyorsun. Kira bedelinin içinde dayak dahil mi? Ammaaaaaaa.
  http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
  Kitabı okurken bu iki şerefsizin iç dünyasına da yolculuk ediyorsun. İşte bu iç dünya çok acayip ve etkileyici. İçinizdeki sesi duyuyorum şu an. Diyorsunuz ki "madem şerefsizler ne diye okudun bitirdin kitabı?" Valla elimde değildi. Bu iki şerefsiz olan Kinyas ve Kayra özlerinde iyi çocuklar aslında. Ne kadar kötülük etseler de insanlığa, aslında kendileri de farkında ne mal olduklarının. Kitapta zaten yazmışlar biz aslında beş para etmez adamlarız diye. Burada belki bu satırları hiç okumayacak olan sevgili yazarımız Hakan Günday'a diyorum ki ; "abi valla helal olsun iki şerefsizi bize iyi yedirdin"
  Şimdi gelelim işin teknik kısmına... Hakan Günday'ın ilk okuduğum kitabı ve baştan itibaren anlatımına hayran kaldım.Orjinal bir dili var bence. Okurken Afrika'nın kara yüzüyle bolca karşılaşıyoruz. İşin özü okunası bir kitap. İstemeden okuyorsunuz.
  Ayrıca yazarımıza bir de eleştiri benden. Şimdi az içeriğe giriyorum ama Kinyas'ın bohem ve bolca kötülük dolu hayatından kurtulmak istemesini ve yönetimini takdir ettim ve aklıma da yattı. Ama Kayra.. Onun yöntemi hiç mantıklı gelmedi bana. Kendini karanlık bir odaya kapatmak nedir yani? Kinyas sade vatandaş oldu sonunu hiç merak etmiyorum ama Kayra noldu? Kiraladığı fahişe ona madik attı mı? Öldü mü kaldı mı? Uyuşturucu baronları infaz ettiler mi? Noldu yani? El Cevap: Bilmiyoruz.
  Kesinlikle okunması gereken kitaplardandır ve tavsiyemdir. İyi okumalar.

  Kendime not: "Yurtdışı" aslında "yurt dışı" yazılıyormuş. TDK'ya sordum da öğrendim.

  http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com