Gülay Ünlü, bir alıntı ekledi.
02 Mar 21:40

Aşkın cinayete yakın olduğunu fark etmek korkutuyordu beni; kırılmış bir umut, yıkılmış bir hayal aşıktan bir katil yaratmaya yetiyordu.

Tehlikeli Masallar, Ahmet AltanTehlikeli Masallar, Ahmet Altan
Saadet Aslan, bir alıntı ekledi.
27 Şub 20:46

Nilüfer çiçeği..
Hayat da böyle birşeydi benim için; hep bir yerlere gidecek gibi duran, yalnız bir yere gitmeyen bir çiçek...

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 52 - Everest yayınları)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 52 - Everest yayınları)
Meltem Tekeli, Masal Zamanı Burcu ve Babaannesi'ni inceledi.
26 Şub 01:11 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

#27220995 incelememde de yazdığım gibi; markette gördüğüm, oldukça uygun fiyatlı bu masal kitabını bir çocuğa hediye ederim diye düşündüğüm için hiç duraksamadan aldım. Ancak elbette bir çocuğa bir kitap vermeden önce o kitabı okumak gerektiğini konusunda daha önceki masal kitapları incelememde de belirtmiştim. Bazı masallar farkında olmadan çocuklar için tehlikeli mesajlar içeriyor olabiliyor. Ancak bu kitapta böyle bir şeyle karşılaşmadığımı gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Belki bu kitap ya da Masallar Diyarı Serisi'nin başka bir kitabı ile karşılaşırsanız diye bilgi vermek istedim. Bu kitapta doğaüstü öğelerden ziyade doğrudan eğitici unsurlara yer verilmiş. İçinde 3 masal bulunuyor:
-Burcu ve Babannesi/ Vefa ve Yaşlılara Sevgi
-Cüce Kelsiz'in Dünyası/ Keşfetme İsteği ve Sevgi
-Dede Fare Hofu'nun Şarkısı/Cesaretli Olmak ve Sorumluluk Bilinci

Kitabın çizimlerine ve dizgisine de bayıldığımı söylemeden edemeyeceğim. Eminim ki çocukların da oldukça dikkatini çekecektir. Masallar isimlerinden de doğrudan anlaşılabilen mesajları oldukça yumuşak bir dille vermiş.

Ayşegül Tomris Çakır, bir alıntı ekledi.
13 Şub 20:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşk
Aşk biri bana aşık olduğu zaman eğlencelidir,ben aşık olduğum da ise eğlence dayanılmaz bir ıstıraba döner.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 198)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 198)
Ayşegül Tomris Çakır, bir alıntı ekledi.
12 Şub 22:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gözlerimin önünde dağınık bir yatak da öldürülmüş bir kadının çırılçıplak bedeninin,gazete muhabirlerinin flaşla çekilmiş gereğinden fazla beyaz fotoğrafı.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 186)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 186)
Ayşegül Tomris Çakır, bir alıntı ekledi.
12 Şub 21:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Cinayetler ile ilgili bilgilerim gittikçe gelişiyordu,artık hangi tür katillerin hangi saatlerde cinayet işlediklerini bile bilebiliyordum.Zaman benim için cinayet birimi haline gelmişti artık,saatime baktığımda işlenen ya da işlenecek bir cinayeti görüyordum yuvarlak kadranın içinde.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 9)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 9)
Meltem Tekeli, Filokul Masalları'ı inceledi.
12 Şub 11:35 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bugün markette gördüğüm, oldukça uygun fiyatlı bu masal kitabını bir çocuğa hediye ederim diye düşündüğüm için hiç duraksamadan aldım. Ancak elbette bir çocuğa bir kitap vermeden önce o kitabı okumak gerektiğini konusunda daha önceki masal kitapları incelememde de belirtmiştim. Bazı masallar farkında olmadan çocuklar için tehlikeli mesajlar içeriyor olabiliyor. Ancak bu kitapta böyle bir şeyle karşılaşmadığımı gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Belki bu kitap ya da Masallar Diyarı Serisi'nin başka bir kitabı ile karşılaşırsanız diye bilgi vermek istedim. Bu kitapta doğaüstü öğelerden ziyade doğrudan eğitici unsurlara yer verilmiş. İçinde 3 masal bulunuyor:
-Didem ve Filokul / Öğrenme Sevgisi ve Arkadaşlık
-Doğa ile El Ele / Doğa Sevgisi ve Çevre Bilinci
-Dört Mevsim Kalesi / Sabır ve Değer Bilmek

Kitabın çizimlerine ve dizgisine de bayıldığımı söylemeden edemeyeceğim. Eminim ki çocukların da oldukça dikkatini çekecektir. Masallar isimlerinden de doğrudan anlaşılabilen mesajları oldukça yumuşak bir dille vermiş. Bu incelemeyi kitabı okuyacak kardeşlerimiz değil de büyüklerinin okuyacağını düşünerek biraz daha bilgi vermek istiyorum içerik hakkında, söylemek istediğimi anlatabilmek için. Ancak yine de baştan söyleyeyim, can alıcı noktalar elbette yazacaklarım. :)

İlk masalda "O gün, okulun korkulacak bir şey olmadığını hatta; okula gitmenin çok eğlenceli bir şey olduğunu anladı."

İkinci masalda "Dünya insanlar için yaratılmıştı ve insanlar da onun kıymetini bilmeliydi."

Üçüncü masalda "Artık mevsimlerin değişmesini mutlulukla bekleyecekti. Çünkü, her mevsim kendi içinde güzellikler saklıyordu" kısımları çocukların zihninde oldukça yer edecek gibi görünüyor.

Ben elbette bu konuda uzman değilim fakat bir çocuğa gönül rahatlığı ile hediye edebilirim yahut yeğenimin kütüphanesinde bulunmasını isterim.

Cenk Babür, Tehlikeli Masallar'ı inceledi.
11 Şub 19:22 · Kitabı okudu · 31 günde · 2/10 puan

Ahmet Altan'ın yine aşk, tutku, cinsellik, ihtiras, aldatmalardan oluşan bu kitabını yaklaşık 10 yıl sonra tekrar okudum... Sebebi de bir arkadaşımın okuduğunu söylemesi ve bana anlattıklarının bu kitaptan hiç bir şey hatırlatmaması. Merak edip tekrar okudum ama pişman oldum. Kadın ruhundan anladığını sanan ve kitaplarında hep bundan övgü ve gururla bahseden Altan, aslında kendi doyumsuzluklarının ve mutsuzluklarının bir analizini yapmış yine. hayatının merkezine sadece cinsellliği oturtan, vermekten çok almaya dayalı, sonunda hep yalnız ve mutsuz olan, aradığını hiç bir zaman bulamayan ve bulma olasılığı da olmayan tipik bir erkek profili. Skorcu, mutsuz, yalnız ve para dışında bir şey vermek zorunda olmadığı için de sadece profesyonel ilişkilerden tatmin olan "Issız Adam" filmindeki kahramanı hatırlattı bana. Sonuç olarak iki kere değil, bir kere bile okumak gerekmez bana göre.

Burcu, bir alıntı ekledi.
26 Oca 20:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Içimde masallar biraz daha kirlenirler.
Içimde zehirli elmalar, ölü krallar, kötü kalpli
Kraliçeler ve kara büyüler...
Ve o gün bugündür aklım, tehlikeli cümleler icin tehlikeli kelimeler seçer!

Olmayan Sevgili, Yasemin Pulat (Sayfa 25)Olmayan Sevgili, Yasemin Pulat (Sayfa 25)