Tercih
İyi kitapları okuyarak övünebilirsiniz.
Çünkü bu aynı zamanda sağlıklı beslenme ile eş değerdir diye düşünüyorum. Okuyan kişinin anlayışını, cümlelerini ve yeteneklerini geliştirir.

Kötü kitapta okuyabilirsiniz.
Bu sağlıklı beslenme yerine fast food tercihi gibidir. Kötü kitap okuyanları eleştirebilirsiniz bu egoizm değil sağlıklı olmaktır. Tavsiye niteliği taşır.

Bir Sabahattin Ali okumakla, Pucca okumayı aynı kefeye koymuyorum.
(Pucca kusura bakmasın, örnek vermek amacıyla kullandım.)

Bazen düşünüyorum da hayatım boyunca söylemeyip de vazgeçtiğim şeyleri söyleseydim ne değişirdi acaba? Hayatın akışında ne kadar farklılıkla karşılaşırdım? Yoksa kader dediğimiz şey o anda yaptığımız anlık, küçük tercih midir?

Tarık Tufan

Semra, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Magnanima menzogna! or quando e il vero
Si bello,che si possa a te preporre!
"Ey yüce gönüllü Yalan!...Gerçek,hiç sana tercih edilebilecek kadar güzel olmuş mudur?"

Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 63 - Alakarga yayıncılık 2.Basım)Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 63 - Alakarga yayıncılık 2.Basım)

"Çünkü kar tanesi ve kelebeği düşünmeyi tercih ederiz.
Acıyı ve Savaşı değil "

İlknur Demir, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

En iyisi anlamaya hiç yeltenmemekti. Karışıklığa yol açabilecek her şeyden kaçınmak, hiç bir yere varmaya çalışmamak. Prens sığ sularda kalmayı tercih ediyorduysa bunun nedeni öbür rota için gerekli donanımdan yoksun olması değil, en eski, en köklü içgüdüsünün ona olduğu yerde kalmasını, daha öteye bakmamasını, konuyu asla açmamasını -tehlikeli sulara girmemesini- telkin etmesiydi...

Tanrıların Gözdesi, Sybille Bedford (Sayfa 55 - Can Yayınları)Tanrıların Gözdesi, Sybille Bedford (Sayfa 55 - Can Yayınları)
nilufercicekleri, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

“Dünyanın dört bir yanını gezince” dedi Fenikeli, “ insan bizim şu an tuhaf topluluklar dediğimiz şeyi arzu eden birçok halkla karşılaşıyor. Ama ben şöyle bir sonuca vardım: İnsanlar iyi ve adil bir yabancının yönetimi altında olmaktansa, ne kadar sert bir yöne­timi olursa olsun, kendi içlerinden haydutların yöne­timi altında olmayı tercih ediyorlar. Sebebini sorma­yın bana. İnsan denen mahlukun doğası böyle...”

Çatal Dil, William GoldingÇatal Dil, William Golding
Yunus Emre ZEVNE, Leyla'nın Evi'yi inceledi.
 15 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Livaneliyle "Serenad" kitabıyla tanıştım ben ve o günden sonra kitaplarını gerçekten okumam gerektiğini hissettim. Bu okuduğum üçüncü Livaneli kitabı. Şahene ötesi bir kurgu ve bu kurguyu besleyen koca bir tarihin yaşanmışlıkları. Birbirine tamamıyla zıt yaşam biçimlerinin talihsiz bir olayla yavaş yavaş ilmek ilmek dokunması şapka çıkartılacak seviyede mükemmel. Kitabın büyük kısmını kulağımda slow bir klasik müzik eşliğinde okumayı tercih ettim bu da beni hikayenin içine daha da bir girmemi ve cümleleri daha yaşayarak okumamı sağladı.(Chopin- Spring Waltz) Kitabın içeriğinden bahsedecek olursak dil oldukça yalın ve anlaşılır. Sonu şahane. Beni ise en çok etkileyen Leyla'nın annesiyle babasının arasında geçen aşkı anlatan bölümler oldu.(İpucu vermeyeyim diye kıvranıyorum :)) )
Keyifli okumalar.

Bence bu sitede pek çok kişi gerçek hayatta okurken not falan tutmuyor. Telefon ulaşılabilir ve beğeni içerdiği için tercih sebebi oluyor.