Giriş Yap
Her konuşmada, tezde, makalede, gazete yazısında, derste "bilgi çağı" tâbirini görmek artık sıradan bir şey... Bu kavramda da maalesef tercüme yanlışımız var. Bizim bilgi çağı diye tercüme ettiğimiz "information age" kavramı "bilgi çağı" değil "mâlumat çağı" demek. Farkı ne? Bilgi, belirli bir düşünme ve araştırma sonucu elde edilmiş sağlam veridir. Oysa mâlumat, üzerinde emek sarfedilmedeb bize akan, sıhhati belli olmayan verirdi. Bilgi derindir, mâlumat yüzeyseldir. Bilgi, düşüncenin gıdasıdır. Mâlumat, bilginin gıdasıdır. Yani mâlumat, bilgi demek değildir. Demek ki "bilgi toplumu" bir şey, "mâlumat toplumu" bambaşka bir şey... Kendi kelimelerimizi aynen kendi şehirlerimiz, kendi ilimlerimiz, kendi büyüklerimizi yıktıydınız gibi "mâlumat" kelimesini de buruşturup çöpe atmış durumdayız.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Denizin Yarenliği
Ancak denizdeyken insan hiçbir zaman bütünüyle yalnız kalmaz; o gümüş renkli lagün, tercüme edilmesi gereken o devamlı, hafif ve değişken sesler, sanki bir diyaloğu gerektirir.
Kalbinden geçenleri oraya Sen yerleştirmişken, onları Sana nasıl tercüme edeyim?
Semerkand yayınları
Düşünebilirsin dökülenebilirsin yorulabilirsin ama yine başlamaktan korkma bu sefer sıfırdan değil tercüme ile kazanırsın
Reklam
·
Reklamlar hakkında
60 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Ağaç Diken Adam
Merhabalar, bugün Fransız yazar Jean Giono'nun yazdığı muhteşem bir öykü olan "Ağaç Diken Adam" ile geldim. Jean Giono 1895'te Fransa, Monasque'de doğdu. 1915'te I. Dünya Savaşı'na katılan Giono, gördüğü vahşetten çok etkilenip pasifist oldu. 1929'da ilk kitabı Colline yayınlandı ve başarılı oldu. Birçok ödül alan yazar, ilk romanlarında doğaya büyük önem verdi. 1932'de Légion d'Honneur aldı. Pasifist olmasından kaynaklı olarak II. Dünya Savaşı sırasında birkaç kez tutuklandı. Ama yazmaktan hiç vazgeçmedi. Savaştan sonra eserlerinde insan temasına ağırlık veren yazar, 1970'de Fransa'da vefat etti. ************************** Gelelim kitabımıza :) İlk olarak söylemeden geçemeyeceğim, Everest Yayınları'nın resimli hikayelerine bayılıyorum. Kapak tasarımı, iç dizaynı, muhteşem çizimleri beni benden aldı. ( Kalp emojisi :) ) Ağaç Diken Adam, Giono'nun en iyi bilinen eserlerinden biri. Kitapta, ağaç dikerek yaşamının son otuz yılını ıssız bir vadiyi yaşama döndürmeye adayan bir adamın öyküsü anlatılıyor. Bu eser bir nevi yazarın, doğaya, dünyaya olan sevgisini yansıtıyor. Hatta bir adım daha ileri götürürsek, bu eser Giono'yu modern ekolojik hareketin öncüsü yapmıştır diyebiliriz. Ve hatta bu sebepten yazar, eserden herhangi bir telif ücreti almayı reddeder ve eseri dağıtmak veya tercüme etmek isteyen herkese ücretsiz kullanım hakkını verir. Ne muhteşem bir şey değil mi? Kitap ayrıca 1987'de sinemaya uyarlanmış. Bence yediden yetmişe, herkesin okuması gereken bir kitap bu. Şimdiden hepinize keyifli okumalar diliyorum. Sanatla, kitapla ve sevgiyle kalın dostlar.
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14