Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Popüler
Keşfet
Alışveriş
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Bir asil gencin veya iyi bir eğitimli görmüş olan her erkeğin, tatlı örgütlerine güvenemeyeceği veya nazik emirlerini yerine getirmekte tereddüt göstereceği bir kadını sevmesi zaten imkansızdır.
Biliyor musunuz, bir dakika, hatta bir saniyede verilen veya verilmeyen bir karar; bir tereddüt anı, insanın hayatı üzerinde ne uçsuz bucaksız neticeler doğurabiliyor
Millî ve beynelmilel cereyanlar, dinî lâzühdî cereyanlar, katolik izdivaç ve serbest aşk cereyanları, ahlâkî ve gayri ahlâkî cereyanlar bütün beşerî iradeyi ikiye bölüyor ve tereddüde düşürüyor. Onun için izdivaçlar azalıyor ve gençler tereddüde düşüyorlar, izdivaç, en azından bir tek şeye inanmaktır. Bu çılgın, bu kudurmuş tereddüt ve şüphe devrinde sarsıntıyı en çok hisseden müessese izdivaçtır.
Eğer bana o zamanlar "Haydi, sen de cepheye git ve öl, o zaman savaş bitecek ve çocuklar da aç kalmayacak" deselerdi, hiç tereddüt etmeden giderdim cephede ölmeye.
"ilgi delisi değilim ama hayatın bir yerinde değerim olduğunu görmek ve buna tereddüt etmeden inanmak isterdim. El üstünde tutulmak da değil derdim sadece birileri için eksikliği hissedilen biri olsam yeterdi. Nasıl değerli olunur bilmiyorum zaten bu da nasip meselesiymiş."
10bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.