Özge Çapkın, Lontano'yu inceledi.
 05 Mar 18:01 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Ne desem, nereden başlasam bilemiyorum. İyi yönlerinden başlamak gerekirse kurgu zekice oluşturulmuş. Hikaye açısından mantık dışı hiç bir olguya rastlamadım kitapta. Merak uyandırıcı ve bir o kadar da tahmin edilemez. Mükemmel son ve tatmin edici . Açık kalmış kapılar ise bir sonraki kitaba hazırlık tabi ki. Şu ana kadar okuduğum hiç bir cinayet romanı böyle mükemmel kurgulanmamıştı. Zayıf yönlerine gelince ilk 150 - 160 sayfa kitapla adeta savaş veriyorsunuz. Gereksiz uzatılmış karakter tahlilleri var. Çok fazla yabancı terim, yer, şirket adı vb. kelimeler var. Evet bunların yüzde 90 kadarı dipnotlarla açıklanmış ama bu da akıcılığı bozuyor. Ama ilk 150 sayfalık bölümde bu kitaptan vazgeçmediyseniz zaten bitireceksinizdir. Kitap yarım bırakmayı sevmediğim için okumaya devam ettim sonunda pişman olmadım ama bazı yerlerde gerçekten çok sıkıldım. Kurtlar imparatorluğu kitabında da aynı şeyi yaşamıştım. Elimde devam kitabı olan Kongo'ya Ağıt da ve başka bir kitap olan kızıl nehirler de var ama onları 2 veya 3 kitap erteliyorum. Terminoloji gerçekten anlaşılırlığı ve akıcılığı negatif etkiliyor.

Oğuzhan Afacan, Zabit ve Kumandan ile Hasbihal'ı inceledi.
 03 Mar 23:16 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Zabit ve Kumandan kitabı Nisan 1914'te Mehmet Nuri Conker tarafından kaleme alınmış olup, Umumi Harp yüzünden 1918 senesinde neşredilme imkanı bulmuştur. Kitabın bidayetinde yer alan Zabit ve Kumandan kısmına Hasbihâl adıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün yorum ve izahları eklenmiş olup; bu iki eser bir arada neşredilmiştir. Eser oldukça fazla Osmanlıca kelime ve askeri terminoloji içermektedir. İş Bankası Kültür Yayınları, eserin orijinalini ve günümüz diline aktarılmış hâlini bir arada sunmaktadır.

N. Emre Yılmaz, İnsan ve Hayvanlarda Beden Dili'yi inceledi.
03 Şub 12:29 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beden dili üzerine yapılan ve fotoğrafçılığa dayalı ilk bilimsel çalışma olarak değerlendirilir. Hayvanların korku, şiddet, cinsellik, mutluluk, doygunluk, refah ve daha nice hallerini fotoğraf ve resim ile kalıcı hale getirdiği eseri. Darwin, açlık duygusu halindeki bir hayvanın tepkisini önce, yemek yemesi ardından da fotoğrafını çeker veya resmini çizer ve aradaki farkı yorumlar biyolojik terminoloji ile. Bu şekilde, o türlerin kökenlerine dair imgeler arar en derinlerinde. Günlerdir koşan bir gazella'nın susuzluğunu giderdiği anı yakalar çay kenarında ya da yavrularını gözeten bir boz ayının tedirginliğini. Daha çok kaplumbağalar ve kargalar üzerine giden Darwin, özellikle sonradan isimleri Darwin İspinozları olacak olan kuşlara derin ilgi besler. Örnekleri ilk olarak Charles Darwin tarafından, onun HMS Beagle gemisi ile yaptığı ikinci yolculuğu sırasında Galapagos adalarında toplanmıştır. Darwin ispinozları, türlerinden on üçü Galapagos adalarında bulunurken bir tanesi de Cocos Adası'nda bulunur.

Darwin ispinozu terim olarak ilk defa Percy Lowe tarafından 1936 yılında kullanılmış, daha sonra 1947 yılında David Lack tarafından yayınlanan Darwin's Finches isimli kitapla bu terim daha çok tanınmaya ve popüler olmaya başlamıştır. Bu kuşların boyları 10 ile 20 cm ve ağırlıkları ise 8 ile 38 gram arasında değişebilmektedir. En küçüğü ötleğen kuşu ispinozu (Certhidea olivacea) olup en büyüğü de vejetaryen ispinozdur (Platyspiza crassirostris). Darwin ispinozları türleri arasındaki en önemli farklılık gaga yapılarının büyüklüğü ve şekilleri olup Darwin ispinozlarının gagaları onların farklı besin kaynaklarına göre uyum sağlamıştır. Bu kuşların renkleri daha ziyade mat ve sönük olup parlak renkli değildir. Belki de kendisini buldu o ispinozlarda Darwin. Kim bilebilir?

Terminoloji
Bir sanat kolunda, bilim dallarında veya teknik alanlarda özel olarak kullanılan terimlerin tümü.

Cansu, Seçme Yazılar - Devrim, Demokrasi, Sosyalizm'i inceledi.
04 Oca 06:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Lenin, Lenin
..
Hani vardır ya bazı liderlere sempati duyarsınız işte benim için o lider Lenin'dir.
Kendisinin bir hukukçu olması aynı zamanda bir entelektüel oluşu kitabında süreç sırasında kendini hemen belli ediyor.Biraz terminoloji bilmek şart elbette.sosyalizm ve komünizm incelemeleri için ideal.

Oğuzhan Afacan, Harp Yönetimi ve Atatürk'ü inceledi.
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Suat İlhan'ın asker kökenli olması kitabından anlaşılıyor. Şöyle ki; kitapta oldukça fazla askeri terminoloji kullanılmış. Anlamak için dikkatli okunması gerekiyor. Atatürk'ün Harp Yönetimi konusunda ki tutumu incelenmiş. Yazar anlatmak istediklerini çok güzel ifadelerle dile getirmiş. Akademik çalışmalarda kullanılacak kaynak eser niteliğinde.

Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"...İnsan terminoloji ile mi sınırlıdır, dil ile mi, her gibi nerden alınıp nereye ekleştirilendir, bilmem de bilsem ne olur ki..."

Coşkuyla Ölmek, Şule Gürbüz (İletişim Yayınları(Epub))Coşkuyla Ölmek, Şule Gürbüz (İletişim Yayınları(Epub))

Tıp alanında kitap önerileri?
Fazla terminoloji içermeyen, içerse de anlamlarına baktığımda kolayca anlaşılabilen ama ne çok basit ne de çok zor olan tıp alanında okuyacak kitaplar arıyorum. Türü çok önemli değil, roman veya direkt bilimsel anlatım olabilir

Portakal Çiçeği, Fahrenheit 451'i inceledi.
 11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabı bitirmem ve akabine aynı isimli filmini izlemem üzerinden birkaç gün geçti. İlk yorumum okuduğum kitabın yayın evi olan "İthaki"nin basımı ile alakalı. Kitabın 200'den sonraki sayfalarının (205'ten başlıyordu sanırım) yaklaşık 10 sayfası iki defa basılmış ve kitap içerisine iki defa konulmuş. Satın alacak arkadaşların kitabı bu açıdan kontrol etmesini tavsiye ederim.. İçerik ve üslup kısmına gelecek olursak, kitabın dili anlaşılır, terminoloji bilgisi gerektirmeyen, oldukça sade bir kitap. Hani bazı hikayeler, durumlar, olaylar o kadar sade bir şekilde anlatılır ki o sadelik sizi çarpar, zihninizi dumura uğratır ya, bence bu kitap aynen öyle. Kurgu bir hikaye olmasına rağmen hayal edilebilir ögelere sahip, kitap aşkınızı ateşleyecek ve kitapsız hayatın nasıl olacağını, kelimeleri değil de görselliği seçerseniz neler kaybedeceğinizi, "kitaplar uğruna neler yapılabilir"i anlatan, zamanının ötesinde (1953 yılında basılmış) bir kitap.. Şimdi de filminden biraz bahsetmek istiyorum izlemek isteyenler olursa diye, film beni biraz hayal kırıklığına uğrattı açıkçası. Bunun nedeni, kitaptaki her ögenin filmde yer almamasından ziyade kitapta olan bazı bilgilerin değiştirilmesi ya da olmayan şeylerin eklenmesi. Film çekildiği zaman itibariyle (1966 yılı) elbetteki kitaptaki tüm ögeleri beyaz perdeye yansıtamayabilir. Ancak kitapta olan karakterlerin, bazı durumların (spoiler vermemeye çalışıyorum) hiç anlatılmaması ya da kitaptaki sıralamaya uyulmaksızın karman çorman, sanki Montag'ın (baş karakter) düşünceleri bir anda vahiyle inmiş gibi havada kalması hiç hoşuma gitmedi.. Film hakkında daha da konuşmak istemiyorum, bildiğiniz sinirlenmişim :) Özetle, kitap tavsiyemdir. Özellikle kurgu sevenler kaçırmamalı.