• 632 syf.
  ·9/10
  BOŞA GEÇEN BİR ÖMRÜ SAYFA SAYFA GEÇTİM. HER ÇEVİRİŞİMDE YAŞAMAYA KARŞI İSTEĞİM SEVGİLİ OBLOMOV'A KIZDIKÇA ÇOĞALDI. ÜZÜLDÜM, KIZDIM ONA AMA SEVDİM DE. BİR ÇOK ŞEYİN ALTINI ÇİZERKEN HAYATTA DA ALTINI ÇİZMELİ ANLARI ÇOĞALTMAK GEREKTİĞİ TELAŞINA KAPILDIM. ANİDEN YERİMDEN KALKIVERİP ONU KENDİNE GETİRMEK İSTEDİM, UYARMAK İSTEDİM AMA OLGA VE STOLT ÜN BU KONUDAKİ ÇABALARI GELDİ GÖZÜMÜN ÖNÜNE YERİME SAKİNCE GERİ OTURDUM. SONRA ONUN BU HAYATI BÖYLESİNE HEBA ETTİĞİNİ GÖRÜNCE KENDİ HAYATIMLA BAĞDAŞTIĞINI HİSSETTİĞİM HER SANİYE BU KEZ KENDİM İÇİN YERİMDEN KALKTIM KENDİMİ UYARDIM. BİR GERÇEĞİN KENDİSİYDİ OBLOMOV BİR ROMAN KAHRAMANI DEĞİL SIRADANIN ÖYLESİNE GEÇİP GİTTİĞİMİZİN TA KENDİSİYDİ. ASLA ACINASI OLMAYAN ANCAK DERİNE İNİNCE FARK EDEBİLİNEN YÜZLERCE İNSANDAN BİRİ. SAKİN TELAŞLANMALARA.
  OKUMAYA DEĞER, ÇOK ANLAMLI BİR ESER. TESEKKURLER GONÇAROV. HAYATIMIZDAKİ TÜM OBLOMOVLARIN VE OBLOMOVLUKLARIMIZIN KALKIP YEŞERMESİ DİLEĞİYLE...
 • 944 syf.
  ·1 günde·Beğendi·9/10
  İncelemenin Video Hali :)

  https://youtu.be/VO00mKlQU84

  Ah Yerdeniz.

  Seni kesinlikle ikiye böleceğim. Sen altı kitaplık tek bir seri değilsin benim gözümde, olmamalısın.

  İlk üç kitapta Yerdeniz: Ged, son üç kitap Yerdeniz: Tehanu. Ged daha iyi olmakla birlikte iki seri de gayet iyiler. Tehanu'yu kendi içinde değerlendirdiğimde başarılı buluyorum ama Yerdeniz: Ged'e dahil etmiyorum. Tehanu'da bize selam vermek maksatlı bir gözüküyor Ged diye düşünüp geçiyorum.

  Fakat keşke bu ayrımı seriyi okumaya başlamadan bilseydim. Eğer bilsem, Yerdeniz: Tehanu beni rahatsız etmezdi. Çok iyi olmasına rağmen, benim farklı beklentilerim olduğu için sonu itibarıyla tatmin edemedi. Çünkü ben Yerdeniz: Tehanu'nun 3. kitabını okurken, Yerdeniz'i tek bir seri olarak düşünüp, Yerdeniz: Ged'in 6. kitabını okuyorum sanıyordum.

  Bu altı kitaplık iki farklı seriye başlayacak okurlar bunun bilincinde olurlarsa, çok daha fazla keyif alırlar diye düşünüyorum. Bunun dışında, fantastik seven herkese tavsiye ediyorum. Özellikle Yerdeniz: Ged'i.

  Teşekkürler Ursulacığım. Yerdeniz: Tehanu ile beni üzsen de kötü kitap yazamayacağını benim için tekrar kanıtlamış oldun. Mutsuz olduğu kitabı beğenir mi insan? Beğeniyor işte.

  Bu arada şöyle bir not düşmeye mecbur hissediyorum kendim. Yerdeniz okuyup Harry Potter kötülemek çok boş bir iş. İlk kitaptaki birkaç konsept dışında birbirlerinden çok alakasız seriler. En fazla ilham kaynağı olmuş olabilir. Oldu olacak tüm fantastik kitaplar Tolkien sebebiyle kötüleyelim. Hatta Tolkien'ı da, kendisinden önceki masallardan esinlendiği için. Ama bunu yapan arkadaşları tanıyorum. "Aaa, Zamyatin'in Biz kitabı 1984'e ilham kaynağı mı olmuş? O zaman Biz kesinlikle daha iyi bir kitap, 1984 dandik." diyen arkadaşlar. Zamyatin'in Biz'ini okumak daha havalı çünkü. Eh, Harry Potter'ı da herkes okudu ama Yerdeniz o kadar popüler değil. Madem ilk kitabındaki bir kaç konsept benziyor, hemen onu öveyim ki havalı olayım. Yerdeniz'in geriye kalan beş kitabını görmezden gelebilirim.

  Kıyaslamaya hiç gerek yok ama merak edeni için söyleyeyim; Harry Potter Yerdeniz'den daha iyi bir seridir. Yerdeniz üzerinden de Ursula ile Rowling'i kıyaslayan insanlar da yalnızca komik duruma düşüyor. Zira birisi Harry Potter gibi muazzam bir seriyi yazmış ama ötesine geçememişken, Ursula türler üstü üretken bir yazar. Hem Bilimkurgu'ya hem de Fantezi'ye olan katkıları kıyas götürmez. Ursula Yerdeniz'den ibaret mi ki bu kitap üzerinden Rowling ile kıyaslanıyor? Hem sırf Ursula daha iyi veya büyük bir yazar diye, Yerdeniz Harry Potter'dan iyi olmak zorunda değil. Ki değil de zaten. Oturup güzel güzel kitabımızı okuyup keyif alalım.
 • 1K daki arkadaşlarım, annemin çok uzun süren hastalığı boyunca gösterdiğiniz ilgi ve iyi dilekler için çok teşekkür ederim. Annem gözlerini açtı. Yatağında ama bize bakabiliyor, görebiliyor ve konuşabiliyor, diye babam ve ben çok mutluyuz. Hepinize o güzel enerjiniz için minnettarım. 🙏🏻Ablaların en güzeli, yüreği de güzeli, Nejla Beloğlu her gün aradığın ve tüm tanıdığın sağlıkçıları yönlendirdiğin için, her şey için teşekkürler. Babam " bizim kızın arama saati, işten çıkmak üzere, telefonu meşgul etmeyin" diyor hala... Kuzenin ve çocukluk arkadaşın evimizin hızır acil ekibi oldu. Sen hiç zor gün görme, mutsuzluk uğramasın sana... Sonra ağlayarak annemi anlattığım Umut,Umut YAZI sağol, ilgin için... İyi dileklerini ileten FiLiZ ,Saniye, Sezen Dursun, Net ! Neri..., Hades ve yazamadığım tüm arkadaşlar, hepiniz var olun... Kendim ve ailem adına tekrar tekrar teşekkürler...🙏🏻( şurayada bir köşede dursun. #81629954)
 • 216 syf.
  ·44 günde·Puan vermedi
  Güzel insan olmak benim niyetim diyor Beyhan Budak. İnsan hangi yola çıkıyorsa çıksın başlangıç noktası kendisi olmalıdır insanın kendi içinden başlamayan herhangi bir girişim ve değişim çabası başarısızlıkla sonuçlanacaktır.
  Sen kendine iyi davranmazsan kimse sana iyi davranmıyor bir insana en büyük zararı diğer insanlar değil kendisi veriyor.
  Sen kendin için bir şey yapmıyorsan kim senin için bir şeyler yapacak ? Sen kendi yaralarını kendin sarmadan, kim sana yardım edebilir gerçekten? Eğer başkaları için önemli olmadığını hissediyorsan, ilk önce kendine şunu sormalısın: Ben kendim için önemli miyim?
  Beyhan Budak bu kitapta samimi bir şekilli şekilde okuyucu ile sohbet ediyor değişim, başlangıç, hatalar, tecrübeler ve kabullenme hepsi ile ilgili farklı bakış açılarını bize gösteriyor. Klasik kişisel gelişim kitaplarının " her şeyi yapabilirsin", "sen en mükemmelsin" fikirlerini çürüterek sadece elimizden geleni yapabileceğimizi, mükemmel değil de yeterince iyi olmanın bize huzur vereceğini öğretiyor. Samimi bir şekilde gelişmek ve kendime nasıl iyi davranırım sorusuna cevap vermek isteyenler için güzel öneri. Teşekkürler Beyhan Budak.