• - Love has limits.
  - It should not.
 • The secular world judges people on the basis of their behaviour rather than of their favourite clothes and ceremonies.
 • Sizin favori filminiz varsa yazın lütfen :))

  Filmleri izledikçe yanlarına verdiğim puanları yazacağım.

  “Roma”
  “A Star Is Born” 9,2 "Gerçekten Müthiş"
  “Bohemian Rhapsody” 8,8 "Oyunculuklar filmi zirveye taşımış"
  “Black Panther” 8,5 "Görsel bir Şov"
  “Green Book” 8.7 "Kurgu ve oyunculuklar çok iyiydi."
  “The Favourite”
  “BlacKkKlansman”
  “Vice”

  Dün 91. Oscar Ödüllerinde aday olacak olan filmler açıklandı. Şahsen hepsini izledikten favori filmi söylemek isterdim ancak, içimden bir his üç film üzerinde çekişme olur kanısındayım. Bunlardan ilki "Bohemian Rhapsody" bir kısmını izleme fırsatı bulduğum ve filme tam odaklanamadığım için yarım bıraktığım filmdi. Queen yani Freddie Mercury'nin Biyografi filmi olması herkesin odak noktasını biraz olsun saptırabilir. Tabii Akademi üyeleri bu konuda oldukça profesyoneller ve doğru seçimi yapacaklardır.

  İkinci film: "Black Panther" izlediğim ve çok beğendiğim bir film. Oyunculuklar oldukça etkileyici ve adeta görsel bir şov.

  Üçüncü film sıra dışı oluşu ve konusuyla "Roma" Meksikadaki bir ailenin dramını anlatıyor. Drama filmleri her zaman bir adım öndedir bana göre.

  Bu üç filmin dışına çıkarsa sırasıyla "A Star Is Born" veya "Green Book" alabilir. A Star Is Born eski bir filmi tekrar çevrimi olmalı konusu tıpa tıp aynı olmasada benzerlikler gösteriyor. Tabii ki her iki filmi oturup tekrar izlemek lazım. ilk film 1976'da çevrilen baş rollerini Barbra Streisand, Kris Kristofferson oynadığı filmi sinemada izlemiştim. Green Book fragmanıyla oldukça ilgimi çekti filmi ilk fırsatta izlemek istiyorum.

  Dediğim gibi izlemediğim filmleri izleyip, son yorumumu yine bu konu altında yazmak istiyorum.
 • Ödüllerin, Oscar'ın canı cehenneme ama sinema güzel ve en çok gözümüze sokulan sinema diyarındaki ödül dağılımı ve bu dağılım hakkında öngörülerde bulunmak, tahminler yapmak son yıllarda en sevdiğim etkinliklerden biri. Platformdaki sinemaseverlerle filmleri izleyip tören gününe kadar tahminlerimizi paylaşabiliriz. Bu yıl en önemli ödüllerdeki adaylıklar şu şekilde:

  EN İYİ FİLM
  Bir Yıldız Doğuyor (A Star is Born)
  Black Panther
  Bohemian Rhapsody
  Karanlıkla Karşı Karşıya(BlacKkKlansman)
  Roma
  Sarayın Gözdesi (The Favourite)
  Vice
  Yeşil Rehber (Green Book)

  YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM
  Arakçılar (Manbiki kazoku)
  Asla Gözlerini Kaçırma (Werk ohne Autor)
  Kefernahum (Capernaum)
  Roma
  Soğuk Savaş

  EN İYİ YÖNETMEN
  Alfonso Cuarón – Roma
  Adam McKay – Vice
  Yorgos Lanthimos – Sarayın Gözdesi
  Spike Lee – Karanlıkla Karşı Karşıya
  Pawel Pawlikowski – Soğuk Savaş (Zimna Wojna)

  EN İYİ ERKEK OYUNCU
  Christian Bale – Vice
  Bradley Cooper – Bir Yıldız Doğuyor
  Willem Dafoe – At Eternity’s Gate
  Rami Malek – Bohemian Rhapsody
  Viggo Mortensen – Yeşil Rehber

  EN İYİ KADIN OYUNCU
  Yalitza Aparicio – Roma
  Glenn Close – The Wife
  Olivia Colman – Sarayın Gözdesi
  Lady Gaga – Bir Yıldız Doğuyor
  Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

  EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
  Mahershala Ali – Yeşil Rehber
  Adam Driver – Karanlıkla Karşı Karşıya
  Sam Elliot – Bir Yıldız Doğuyor
  Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?
  Sam Rockwell – Vice

  EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
  Amy Adams – Vice
  Marina de Tavira – Roma
  Regina King – If Beale Street Could Talk
  Emma Stone – Sarayın Gözdesi
  Rachel Weisz – Sarayın Gözdesi
 • 651 syf.
  ·8 günde·Beğendi·8/10
  Kitapta geçen anahtar kelimeleri isimleri aşağıya sıraladım. Bunlar son yüzde 40’lık bölümünde kendi kurgusunun aşırı kurgusallığının altında çatırdayıp yan yatan bu fantazi hakkında fikir verecektir:
  Nesne, durum, olgu, olay: yaş 15; otobüs yolculuğu; İkinci Dünya Savaşı zamanı; B-29 bombardıman uçağı; UFO; on altı çocuk; bilinç kaybı; hafıza kaybı; toplu uyku vakası; gizemli olay; kır gezisi; mantar toplamak; askerî tahkikat raporu; tren yolculuğu; yılan balığı; şamisen (çalgı); adet kanaması; kimlik karmaşası; mastürbasyon; vicdan azabı; hemofili; Naziler; Yahudi soykırımı; aşk acısı; piyano; öğrenci hareketleri; giriş taşı; cinayet; cinsiyet ayrımcılığı; otoban; balık yağmuru; sülük yağmuru; felsefe; Yunan tragedyaları; plaklar; hayalet; piyano; gitar; ensest ilişki; penis; yıldırım çarpması; asker; savaş karşıtlığı; süngü; Çuniçi Dragons takımının şapkası
  Tarih: 1944; 1946; 1969; 1970; 1972
  Yer İsimleri: Tokyo; Nakano; Şikoku; Takamatsu; Koçi; Hiroşima; Nagoya; Kobe; Fucikava mola yeri; Devonshire (İngiltere); Adelaide (Avustralya); Hindistan; Filipinler; Tastepe
  Mekanlar: kütüphane; spor salonu; otel; lokanta; orman; dağ; ıssızdaki kulübe; tren istasyonu;
  Marka: Revo; Rolex; Casio; Virginia Slim; Pepsi; BMW 530; Mazda Roadstar; Jack Nicklaus (golf giysisi); Mc Donald’s; Family Mart; Lawson; Yoşino-ya; Volkswagen Golf; IBM; Nike; Asics; Boeing; Hiace; Sansui; Kentucky Fried Chicken; Marlboro; Ray-Ban; North Face; Armani; Convers; Toyota Tercel; Mont Blanc; Marlboro; Datsun
  Eserler (gerçek): kitap (Şato; Dava; Dönüşüm; Ceza Sömürgesi; Bin Bir Gece Masalları; Madenci; Gelincik; Macbeth; Elektra; Oidipus; Genci Öyküsü; Ay Işığı ve Yağmur Öyküleri); müzik (Do Majör Piyano Sonatı; Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band; As Time Goes By; Little Red Corvette; Arşidük Üçlüsü; Posthorn Serenadı; Kid A; My Favourite Things; Edelweis); film (Casablanca; 400 Darbe; Piyanisti Vurun; Neşeli Günler; Jurassic Park)
  Kişi (gerçek): Duke Ellington; The Beatles; Led Zeppelin; Prince; Franz Kafka; Beach Boys; Rolling Stones; Soseki Natsume; Schubert; Robert Schumann; Brendel; Ashkenazy; Adolf Eichman; Shakespeare; Aisiklos; Sophokles; T. S. Eliot; Aristotales; Freud; C. G. Jung; T. E. Edison; Bob Dylan; Otis Redding; Stan Getz; Akinari Ueda; Henri Bergson; Hegel; Haydn; Lorca; Hemingway; Jean-Jacques Rousseau; Jackie Chan; François Truffaut; Pierre Fournier; Beethoven; Haydn; Rubinstein - Heifetz - Rubinstein Üçlüsü; Mozart; Bach; Radiohead; John Coltrane; McCoy Tyner; Napolyon
  Kişi: Kafka Tamura; Karga adındaki delikanlı; Sakura; Komura Ailesi; Oşima; Saeki Hanım; Nakata; Teğmen O’Connor; Johnnie Walker; Albay Sanders; Tageguciçi; Hagita; Hoşino; Sada; Otsuka (kara kedi); Kavamura (kahverengi çizgili kedi); Mimi (siyam kedisi); Okava (kulağı kesik siyah-beyaz kedi); Susam (kayıp kedi); Tonton (kara kedi); ilkokul öğretmeni; abla (kayıp); anne (kayıp); Koiçi Tamura (baba); Vali Bey