S. Ali, bir alıntı ekledi.
16 May 17:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1896'da, Osmanlı başkentine Theodor Herzl'in seyahatini duymuştu. Herzl, Yahudi sorunlarını muhtemelen Filistin'de bir Yahudi devleti kurarak çözmeyi önerdiği "Yahudi Devleti" kitabını daha yeni yayınlamıştı. Herzl, Sultan Abdulhamid’e para yardımı veya Emin'in anlattığı şekliyle "rüşvet" karşılığında Filistin'i Yahudilere vermeyi önerdi. Sultan'ın cevabı şuydu: "Toprağın bir adımını bile satamam, çünkü o benim değil, halkımındır... Yahudilerin milyonları kendilerinin olsun, imparatorluğum parçalandığında Filistin'i karşılıksız elde edebilirler."

Kudüs Müftüsü Hacı Emin El- Hüseyni, Philip Mattar (Sayfa 28 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991)Kudüs Müftüsü Hacı Emin El- Hüseyni, Philip Mattar (Sayfa 28 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
15 May 02:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsrail'in manevi babası Theodor Herzl, Yahudi Devleti adlı eserinde ve 70 sene evvel yazdığı romanlarında, Yahudilerin göçleri, İsrail'in kurulması, bilimsel temellere dayalı sanayi ve modern tarımın inşa edilmesi, toplumun teşkilatlandırılmasını ve birçok başka şeyi detaya kadar şaşırtıcı bir biçimde tahmin etmiştir.

İslami Yeniden Doğuşun Sorunları, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 93)İslami Yeniden Doğuşun Sorunları, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 93)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
11 May 01:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Theodor Herzl görüşmelerin tıkanması üzerine, "Abdülhamid'le bu iş olmayacak. Onun tahttan indirilmesi ve yerine bizimle uyumlu çalışacak idarecilerin geçmesi lazım" diyor.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
10 May 08:19 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Theodor Herzl, ilk girişimini danışmanlarından Kont Newlinski aracılığıyla yapar. II. Abdülhamid'in gözüne girebilmek ve kendisini etkileyebilmek için meseleye şöyle yaklaşmayı dener: Herzl, Newlinski aracılığıyla nakit 5 milyon altınlık teklifini yapar (bu paranın büyük kısmını Baron Edmond Rothschild karşılamaya söz vermiştir). O vakitler Osmanlı hazinesinin içinde bulunduğu sıkınlı vaziyeti düşünürsek, toplam 20 milyon sterlini bulacak bu cömert teklif, gerçekten de ciddi ve su kadar ihtiyaç duyulan bir meblağdır.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
 10 May 08:16 · Kitabı okudu · 9/10 puan

... Theodor Herzl, İstanbul'a 1896 - 1902 yılları arasında yaptığı 5 ziyaretten yalnızca birisinde Padişah'la görüşebilmiştir. Bütün gücüyle Sultan'ı Yahudilerin Filistin'e iskânına ikna etmeye çalışan Herzl'in çabaları her seferinde akim kalmış ve sonunda Abdülhamid tahtta kaldığı sürece Filistin'de bir İsrail devletinin kurulamayacağını anlamıştır.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Abdullah SAFİDEMİR, Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2'ı inceledi.
07 May 18:55 · Kitabı okudu · 2 günde · 1/10 puan

Kurtar çok az tasvir edilmiş ve özet şeklinde değerlandirilmiş gibi, örneğin kurt diye tabir edersek Theodor Herzl'i 3,5 sayfa ile geçiştirilmiş. Abdülhamit'in kurtlarla dansının özeti şeklinde derlenmiş eser.

Abdullah SAFİDEMİR, Yahudi Devleti'yi inceledi.
07 May 02:32 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Theodor Herzl, İsrail devleti kurulmadan yıllar önce kaleme aldığı Yahudi Devleti, kurulacak olan İsrail devletinin genel hatlarıyla nasıl kurulacağı, kuruluş aşamasında toplumun nasıl yönlendirileceği, devletin hangi prensipler üzerine kurulacağının taslağını sunmuştur.

Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
05 May 01:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Diğer taraftan, yaşlılarımızı huzurevi, düşkünlerevi köşelerine atamayız. Düşkünlerevi, içinde bizim aptal ve iyi tabiatımızın keşfedilmediği zalim yardım kurumlarımızdan biri. Orada yaşlı insanlarımız utancın ve çilenin en tepesinde yok olup gidiyorlar. Orada yaşlılarımız gömülmek için hemen ölmek istiyorlar.

Yahudi Devleti, Theodor Herzl (Sayfa 73 - Ataç Yayınları)Yahudi Devleti, Theodor Herzl (Sayfa 73 - Ataç Yayınları)
Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
05 May 00:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Günde yedi saat çalışmak, dünyanın her yerindeki insanlarımıza yapılan bir çağrı olacaktır. Herkes bu çağrıya karşılık olarak gönüllü bir şekilde gelmeli; zira, doğrusu bizim bu çağrımız Vaat edilmiş Topraklar (Arz-ı Mevud) olmalı.

Yahudi Devleti, Theodor Herzl (Sayfa 51 - Ataç Yayınları)Yahudi Devleti, Theodor Herzl (Sayfa 51 - Ataç Yayınları)
Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
05 May 00:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Biz bir ulusuz!
Düşmanlarımız, tarihte de tekrar tekrar olduğu gibi, bizim rızamız olmadan bizi tek tek birey yaptılar. Üzüntümüz bizi birbirimize bağladı ve böylece aniden gücümüzü keşfediverdik. Evet, biz bir Devlet oluşturacak kadar, gerçekten Devlet oluşturabilecek kadar kuvvetliyiz. Ülkümüz için gerekli olan bütün insani güce ve kaynağa sahibiz.

Yahudi Devleti, Theodor Herzl (Sayfa 38 - Ataç Yayınları)Yahudi Devleti, Theodor Herzl (Sayfa 38 - Ataç Yayınları)