Thomas Edison
"Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememeleridir."

İbrahim Ağkavak, bir alıntı ekledi.
17 May 05:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Diğer yandan laboratuvarının kapısına Thomas Edison şu uyarıyı asmıştı "Düşünmenin zorluğundan kaçmak için insanın başvurmayacağı çare yoktur."

Hayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin (Ayrıntı)Hayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin (Ayrıntı)

Disleksi Hikayemiz (Özgün Öğrenme Güçlüğü)
Kitapsever bir Disleksi
Lütfen okumanızı istiyorum..
Kardeşim, okula başlamadan önce çoğu harfi bilirdi.. Ali ata bak, ot, ota bak, gibi oldukça basit kelimeleri de bilirdi, öğretmiştik.. Birinci sınıfa başlayınca sistem değişmişti.. El yazısı olmuştu ve ek olarak direkt harflerden başlanmıyordu.. Önce cümleleri öğrendiler sonra da harfleri.. Bu sistemi hala saçma buluyorum..
Kardeşim çok zorlandı ama biz bunu önceden öğrendiğinden farklı olduğu için böyle zorlandığını düşündük.. Dersleri iyiydi de.. Tek fobisi vardı: Sesli okumak..
Öğretmenler tarafından çok sevilirdi bu yüzden de hep ona okuturlardı fakat bilmedikleri bir şey vardı.. Benim kardeşim bir Disleksiydi..
Önce bunu nerede fark ettik?! Kardeşim bölümü izlerken "tıpkı bendeki gibi!" dedi.. Kardeşimin okumakta güçlük çektiğini, çoğu kez harflerin yer değiştirdiğini söylüyordu.. Shake It Up! Hadi Çalkala adlı Disney Channel gençlik dizisinde Cece adlı karakterin Disleksisi olduğunu gösterdikleri bir bölümdü.. Bu bir farkındalık mesajıydı ve başarılı oldu.. Direkt internette araştırdık.. Özgün Öğrenme Güçlüğü'ymüş..
Elbette ki bunun eski yeni hali yok, bu doğuştan gelen bir şey.. Çocuk Psikiyatristine gittik.. "Öğretmenlerin bunu fark etmesi gerekirdi!" dedi doktor.. Şimdiler de Kamu Spotu şeklinde zorunlu yayın yapıyorlar ama çok geç kalındığına inanıyorum ben.. Çünkü doğuştan olan bu sorunu biz, kardeşim 17 yaşındayken fark ettik.. Şu an bunun için tedavi görüyor ama bu ilaçlar sadece odaklanma sorununa biraz ışık tutuyor..
Kardeşimin alfabesi 14 harften oluşurdu ve ilk harfi D'ydi .. Alfabeyi sayarken çok fazla hata yapardı ki hala yapıyor 19 yaşında.. Matematikten de nefret ediyor çünkü sayılar bazen ona farklı görünüyor..
Çoğu ünlünün de Disleksi olduğunu biliyor muydunuz?!
1. Albert Einstein
2. Thomas Edison
3. Wolfgang Amadeus Mozart
4. Wright Kardeşler
5. Tom Cruise
6. Stephen Hawking
7. Winston Churchill
8. Walt Disney
9. Agatha Christie
10. Sylvester Stallone
11. Dwight D. Eisenhower
12. Pablo Picasso
13. John Lennon
14. Leonardo da Vinci
15. Ebru Cündübeyoğlu
16. Aslı Enver
Görüldüğü üzere tarihe imza atmış insanlar da Disleksi olabiliyor.. Kardeşim muazzam aşk mektubu yazar -Edebi olarak cidden içinde bir şair yatıyor- ve harika resim çizer.. Kitap okumayı çok sevse de zorlandığı için bıraktığı oluyor çünkü sürekli unutuyor.. Sürekli gözüne kestirdiği kitabı fiyatı ne olursa olsun direkt alır.. Kitaplarını kimseye vermez, özenle korur.. Hep kitapçı olmayı istiyor.. Kitaplar satılsa da satılmasa da o dükkanı istiyor..
Kardeşimle gurur duyuyorum çünkü o başarılarını ön plana çıkartmakla meşgul, disleksisini ön plana çıkartıp bahaneler sıralamasıyla değil!

Hakan Geter, bir alıntı ekledi.
14 May 07:44 · 9/10 puan

''Ben başarısız olmadım. Sadece, işe yaramayan on bin yol buldum.''

Thomas Edison

Karanlığın Son Günleri, Graham Moore (Sayfa 45 - Doğan Kitap)Karanlığın Son Günleri, Graham Moore (Sayfa 45 - Doğan Kitap)

Edison’un Önerisiyle 6600 Volt Elektrik Verilerek İdam Edilen Fil Topsy II :(
Mahkeme ise hiç beklemeden Topsy’i ölüm cezasına çarptırdı. Topsy’nin itiraz edecek ya da kendini savunacak bir hakkı ya da durumu yoktu.
Tam o sırada 20. yüzyılın ‘muciti’ bilinen Thomas Edison bu durumu fırsat bilerek file elektrik verilmesini önerdi. Topsy 4 Ocak 1903’de Edison’un alternatif akımı eleştiren bir reklamının maşası olarak bir AC kaynağından 6600 volt elektrik verilerek idam edildi.

Düşünmeden konuşmanın cezası sonradan düşünmeye mahkum olmaktır. / Thomas Edison

“Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememeleridir.”

Thomas Edison

Thomas Edison
Ben hiç başarısız olmadım.Sadece sonuç alamadığım 10 bin yeni şey öğrendim