Ayten Ernaz Tiryaki'nin Kapak Resmi
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
04 May 15:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uygarlığın ilk şartı adalettir.

Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 111 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 111 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)
Cemre Kara, bir alıntı ekledi.
31 Ağu 2015

Afrikaya ilaç göndermeye karar vermiştik; fakat hepsinin üzerinde "tok karnına" yazıyordu.

Charles BukowskiCharles Bukowski
Ayten Ernaz Tiryaki, Bu Ülke'yi inceledi.
 28 Haz 15:26 · Kitabı okudu · 54 günde · Beğendi · 10/10 puan

Büyük bir fikir adamını; özgün Türk düşünürünü tanımakta çok geç kaldığımın farkındayım!..
Kitabın girişindeki biyografisi beni çok etkiledi; Gerçek okuma, kendini yenileme, geliştirme ve varolma aşkına sahip olmak nasıl bir histir merak ettim. Hayatı boyunca, çok genç yaşta dünyaya bakan penceresini, gözlerini kaybetmesine rağmen, dünyasının kararmasına izin vermemiş, yılmadan yaşam savaşı vermiş, hayata sıkı sıkı tutunmuş, dahası üretebilmek için dünyaya yeni pencereler açan biri olmak çok büyük ayrıcalık olsa gerek!

Doğu-batı ayrımını, sağ-sol davasını, çağdaşlaşmak adına Avrupa medeniyetine hayranlık ve teslimiyeti, sahte aydınları ve fikirlerini mercek altına alıp, ince kesitlerle gözümüze gözümüze sokan Cemil Meriç, bir çoğumuzun hiç akıl süzgecinden geçirmeden bize gösterilen şekliyle algıladığımız sahte gerçekler üzerine tespitleri, insanın nöronlarını yakacak ölçüde sarsıcı! Ve aforizmaları; Bir tokmak gibi kafanıza kafanıza vuracak, vicdanınızı rahatsız edip, idrâkinizin zincirlerini kıracak belki de!..
"Bana öyle geliyor ki, hayat denen mülâkâta bu kitabı yazmak için geldim." dediği bu eseri mutlaka okuyun!
Bana göre çok derin bir kitap. Derin diyorum; çünkü ciltler dolusu anlatılabilecek konuları tek bir kitapla anlatmış değerli üstat.
Hiç haddim değil böyle bir kitaba yorum yazmak. Çünkü bir roman değil, hayal ürünü değil bu eser. Belli bir entellektüel birikim gerektiren; bunun için de, çocuk yaştan itibaren kendini okumaya yazmaya adamış, kitap yiyip, kitap içmiş, yayınlanmış ne varsa yalayıp yutmuş, dünya meselelerine, Türkiye sorunlarına ve de gerçeklerine ayna tutmuş; nasıl buralara gelindi? Nerede yanlış yapıldı? sorularına cevap ararken, gözleri dahil ömrünü vermiş, çok ama çok değerli bir fikir dehasına söyleyecek tek sözüm: Keşke şu fani dünyaya zerre katkısı olmayan (ben dahil! ) kişilerden üçer beşer yıl alıp, sizin gibi (Atatürk gibi) dehaların ömürlerine eklense de yüzyıllar yaşasanız!!! Ve de, dünyamız daha yaşanılır bir yer olsa!!! Keşke! ...

Önemli 1.
Yeni üye olan arkadaşlardan sık sık nereden kitap okunacağına dair mesajlar alıyorum. Sayfama girdiklerinde görmeleri umuduyla bu iletiyi yayınlıyorum. Burası kitap inceleme, okuduklarını düzenleme ve yeni kitap keşfetme platformu arkadaşlar :)
Uyarı: Ve aşırı derecede bağımlılık yaparak sizin daha çok kitap okumak istemenize neden olacaktır.

Ayten Ernaz Tiryaki, bir alıntı ekledi.
25 Haz 01:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Batıdan gelen hiçbir"..."...izm" masum değildir. "

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 188)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 188)
Ali, bir alıntı ekledi.
24 Haz 13:59 · İnceledi

Halil Cibran
Ben insanları terk ettim. Çünkü ahlakım ahlaklarıyla, düşlerim düşleriyle uyuşmuyordu.

Hıdır Kişisel Gelişiyor, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 66 - Elma Yayınevi)Hıdır Kişisel Gelişiyor, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 66 - Elma Yayınevi)
Ayten Ernaz Tiryaki, Havva'nın Üç Kızı'ı inceledi.
24 Haz 01:49 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Elif Şafak'ın kalemini çok beğenirim ve de kitaplarını zevkle okurum! Her yönüyle donanımlı, birikimli bir genç yazar (Genç diyorum; çünkü aynı yaştayız ve ben çok gencim! ;))) ).

Ama şunu belirtmeden, sessiz sedasız kapağını kapatıp bırakmak istemedim kitabı; kötüydü diyemem, herşeyden önce emek var, zaman harcanmış vs....Ama, bir Ustam Ve Ben, İskender, Aşk gibi olmamış. Aceleye getirilmiş gibi, acemi bir kalem yazmış gibi. Bir şey eksik yâni (bir çoğunuz anladı ne demek istediğimi (?)).
Yine de severim Elif Şafak kitaplarını! ;) Takipteyim!