Aslıhan Günerci, bir alıntı ekledi.
25 Şub 01:25 · Puan vermedi

Tomris Uyar için bir şiir kurma çalışması : Seversin diye söylerim her şeyi,sana uygun olsun.Çünkü her şeyin birbirine en uygununu sen bulursun.

Göğe Bakma Durağı, Turgut Uyar (Sayfa 66)Göğe Bakma Durağı, Turgut Uyar (Sayfa 66)
Gün Ce, Turgut İle Tomris-Bir Bozuk Saattir Yüreğim Hep Sende Durur'u inceledi.
25 Oca 17:03 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Turgut Uyar ve Tomris Uyar’ı tanımak adına güzel bir başlangıç kitabıydı. Unutmayayım, hafızamda tutayım diye bir cümleyi pek çok kez okuyup altını çizdim.

Berzah 5. ( Yorumlar lütfen :)
Pazartesi, Salı’ya koştu, Salı O’nu Çarşamba’yla aldattı ve koyunlar hapisten çıktı. Seyyar kafeslere bindirilip, yuvalarına teslim edildiler. Efkar bir günü daha öldürdü, toplam da 11.315 ölü gün olmuş oldu. Ekran bozuk bir plak gibi, yine aynı görüntüleri tekrar etti. Bilgisayar başına geçip, bir sigara daha yaktı. Kendini öldürmek için içilen toplam 116.800 zehir…
Bir piyanist gibi klavyenin tuşlarına basar, sayfa üzerinde somut ama altında soyut akan bir melodi oluşur. Midas’ın Kulaklarının anlayabileceği bir şey değil bu…
Beyin duymalı, beyin görmeli, beyin hissetmeli…
Kalp mi?
Beyin zaten kalbin rahmin de gizli…
Oradan doğup gitmişse,
Vay hayline…
Efkar, kalkıp yatağına uzanır. Artık umudunu
kesmiştir, anlamsızca teslim olur, gelecek olan her türlü sonuca. Karanlık aslında bir aydınlıktır, aydınlığın içine doğan bir karanlıktır. Kaplar göz perdesini, nerede görüyordur rüya dediği alemi? Hangi gözün gördüğü yer de?.
Zihni tekler, nasıl geçtiğini bile fark etmeden, Turgut Uyar’ın karşısında olduğunu görür.
Turgut Uyar – İyi misin?
Efkar – Nihayet!
Turgut Uyar – Çok farklı bir kimliksin sen.
Efkar – Sizin sözünüz kadar farklı değil.
Turgut Uyar – ( Gülümser. ) Hangisiymiş o?
Efkar – Ben yokum desem kimse bırakmıyor, yokum diyorum inanmıyorlar! Yokum diyorum! Bulup çıkarıyorlar… Yokum… Lambamı üflüyorum ve bir bardak su içiyorum.
Edip Cansever – Peki genç oğlan, hafıza sandığın da, benim kelimelerim de tutsak mı?
Efkar – Tabi ki! Unutulmuş gibiyim ben ve insan bir bakıma unutulmuş gibidir. Bilmem ki nasıl anlatmalı?

Tomris Uyar söze atılır sonunu aynı anda tamamlarız.
Tomris & Efkar – Yalnız bile değilim.
Tomris Uyar – Evet, benim de favorilerimdendir o.
Efkar – Bir tane daha var. “Ben sanki bir gazetenin hiç okunmayan yerlerindeyim.” Bende sizin gibi hissediyorum açıkçası ama sizin bulunduğunuz bu gazetede, okuyucunuz çok, bundan emin olabilirsiniz.

Cemal Süreya’ya uzaktan bakmaktadır.
Efkar – İzninizle Cemal Abi’ye de selam vermeden, çıkarsam bu ( zihnine gelir gelmez siler. ) mekandan, çok pişman olurum.

Cemal Süreya’nın masasına gelir. Cemal, Behzat Ay ve Ömer Uluç aynı masa da oturmaktadır.
Efkar – Şey, oturabilir miyim acaba?
Cemal Süreya – Bizde seni bekliyorduk, ışığınla herkesi mest ettin, bize de bir pay çıkarsa ne mutlu, hoş geldin.
Efkar – Hoş bulduk Cemal Abi. Ömer abi resimlerinde kullanmış olduğun renk karışımları gerçekten, çok uyumlu, bunu da söyleyeyim içimde kalmasın. Behzat abi sevgiler, günlüğünü yeni sipariş verdim, gelince mutlaka aktaracağım şeyler olacak.
Behzat Ay – Günlüğüm mü?
Efkar – Benim kendi günlüğüme abi, sizlerle aynı masa da oturmanın, ne büyük mutluluk olduğunu yazacağım.
Behzat Ay – Biz de seninle tanışmaktan büyük keyif duyduk.
Efkar – Cemal abi iznin olursa, affına sığınarak, sevgilim de çok merak ediyor, bu Üvercinka kim abi?

- Devamı 6. Bölüm'de... -
yorumlar lütfen :)
5. Bölüm

Berzah 3. ( Yorumlar lütfen :)
Gözlerini açtığında yine alarmının sesiyle güne uyandı. Gözlerinden akan yaşlar, mutsuzluğu yüzüne vurmuştu. Hala görmüş olduğu rüyanın etkisindeydi. Alarmı tatil günlerinde de çalıyordu. Kimi zaman bunu bilerek tercih ediyordu. Çünkü o anın kıymetini bu şekilde daha da değerlendiriyordu. Gözlerini tekrar kapattı. Rüya alemine geçmek için ama uyku tutmuyordu. Dua etmeye başladı, tüm kalbiyle görmek adına. Sadece o rüyanın devamı için bile işi bırakabilirdi. Yok bir türlü uykusu gelmiyordu. Bilgisayarda dün açmış olduğu belgeselin bitmiş halinin görüntüsü ekrandaydı. Bilgisayardan ölmeme günün fotoğrafını açtı. Fotoğraf Avcılar Meyhanesi olarak değil bugünün Çiçek Pasajında bulunan Sev İç Restaurant’ında çekilmişti. O dönemin adıyla Neşe Restaurant’ı haritadan konumuna bakıp, belgeseli tekrar baştan açıp yatağa uzandı ve gözlerini kapattı. Devamını hayal edip durdu, karanlık dipsiz kuyusunda…
Nihayet karanlık onu çekip aldı. Yer ile temas etmiş ayaklarından başını kaldırarak önünde bulunan asmalı konağı gördü.
( Çok şükür! Bin şükür! Düşünme başka bir şey. Oraya koş hemen Efkar! )
Rumeli’den, Beyoğlu’na doğru koşmaya başladı. Heyecandan ve sevinçten ayakları sanki yere basmıyor gibiydi. Adeta uçarcasına ilerliyordu. Etrafından geçen insanlar dönüp, Efkar’a bakıp duruyordu. Uzunca geçen koşuşturmacanın ardından havanın kararmasıyla Taksim meydanına nihayet gelmişti. İstiklal Caddesinden ilerleyerek, Çiçek Pasajı’nın önüne geldi. Heyecanla Pasaj dan içeriye girdi…
Gözlerinden yaşlar akarak yaklaştı mekana hayretler içerisinde. Camdan içeriye bakınca, gözlerine inanamadı. Öylece baka kaldı…
( Mekanın içinde Turgut Uyar, Nezihe Meriç’e dönmüş onu dinlemekte, İsa Çelik anı ölümsüzleştirmek için bir sandalyeyi çekip üzerine çıkıp, fotoğraf çekmek için uğraşmakta. Can Yücel yine bir konunun derinliğinde, Tomris fotoğraf çekecek olan İsa Çelik’e doğru bakmakta, Edip Cansever yine düşünceler içerisin de Nezihe Meriç’in anlattığından bir şiir devşirmekte. Cemal Süreya diğer arkadaşlarıyla ayrı bir masa da oturmakta. Ben mekanın içine doğru hayret ede ede yürüyorum. Kapıdan içeriye girdiğimde İsa Çelik fotoğrafını çekmiş sandalyesine doğru yöneliyor. Hayretler içerisinde kapının girişinde hiçbir şey yapamadan sadece baka kalıyorum. Garson yanıma doğru yaklaştı. )
“Birine mi bakmıştınız?”
- Şey, herhangi bir yere oturup izleyebilir miyim?
“Nasıl? Anlayamadım?”
- Yer var mı?
“Maalesef hiç yerimiz yok.”
( Turgut Uyar'ın oğlu, Turgan Uyar tam karşımızda duruyordu. Benim hayretler içerisin de masalarına bakışımı görmüş olacak ki. Oturmak için yalvarır gözlerle baktığımı görünce dayanamayıp. Garsona işaret etti. )
- Buraya oturabilir.
( Yanında ki boş sandalyeye geçtim. Garson önüme tabak ve kadeh servisini açtı. Turgan Uyar )
“ Çekinmene gerek yok, adım Turgan. “
Karşısında ki kişiyi göstererek…
“ İsmet ve Erol.”
Efkar’ı selamlarlar.
- Ne büyük bir şeref sizlerle tanışmak.
İsa Çelik yanımıza yaklaştı elinde ki fotoğraf makinesi ile İsmet’e dönüp.
İsa Çelik - “İsmet bir ölük halin var, iyi misin?”
Tombalıcı İsmet – “Artık öleceğim gibi hissediyorum.”
Tomris Uyar uzaktan lafa atladı. Garsona bir büyük rakı söyledi.
Tomris Uyar – “Öyle şey mi olur İsmet. Önümüzdeki yıl bugüne kadar bu rakıyı muhafaza edeceksin ve gelecek yıl açıp içeceğiz.”
İsa Çelik – “Öyle verirsek kesin içer bu alçak İsmet, daha sonra başka bir rakı koyar yerine, ben biliyorum ne yapacağımı.”
Dedi ve içeriye gitti.
Ben hayretler içerisin de Ölmeme Gününün gerçekleşmesini ağzım açık bir şekilde izliyorum. İsa rakıyı bir kağıda sararak geldi. Rakıyı iyice bantlamış İsmet’in açmaması için. Kağıda sarılmış rakıyı, elinde ki kalemle herkese imza attırmaya başladı. Ne büyük bir şans yakaladın ya İsmet! Herkesin imzası var sarılmış rakının üstünde, Tomris yüksek sesle kadehini kaldırarak seslendi!
Tomris Uyar – Dünya Ölmeme Günümüz, o zaman kutlu olsun!

- Devamı 4. Bölüm'de. -
yorumlar lütfen :)
3. Bölüm

Berzah 2.
Her zaman ki monotonluk devam eder. Servise biner uyumak için gözlerini kapatır ama nefes alamadığını hisseder, her zaman ki gibi panik atağı devreye girer. Artık o kadar sık bu travmayı yaşamıştır ki, panik atak, normal atak haline gelir. Nefes alamadığını düşündükçe, nefes aldığını da düşünerek çatışma yaratır beynine, savaş devam ederken, bir başka düşünce daha meydana gelir…
Kalp atışları…
Vücudunu o kadar yoğun hisseder ki Efkar, nefes alışlarını, kalbinin atışlarını sanki onları çalıştırmanın sorumluluğu da ondaymış gibi gelir ve tüm bu stres kaygısı yetmezmiş gibi bunu da stres haline getirir. Yine yorgun argın varılan iş yeri…
Masasının başına geçer, kulaklığını takar. Bilgisayardan kampanyaları açıp, çağrı almaya başlar.
Çağrı bağlanma sesi.
“Alo?”
- Merhaba, iyi günler efendim ben Metsis genel merkezinden arıyorum, ismim Efkar. Mümtaz Bey’le görüşecektim.
“Ne var sabahtan beri arıyorsunuz, ne var!”
- Efendim taahhüdünüzün sonuna geldik. Yenilemek için rahatsız etmiştim, indirimli olarak.
“Etme kardeşim, yenilemek istersek biz ararız!”
- Anla-
Telefon kapanır suratına, nefes almadan bir diğeri bağlanır.
“Efendim!?”
Artık dilinden anlamsızca çıkan giriş cümlesi, gelişme cümleleri, kapanış cümleleri o kadar yoğun yaşanır ki. Bir ara çağrı gelmese bile kendiliğinden müşteri hatta bağlandığını düşünerek.
- Merhaba, iyi günler ben Metsis’den arıyorum ismim Efkar.
Müşteri falan bağlanmamıştır. Kendi kendine masa da geveler, bu ardı ardına birkaç kere gerçekleşir. Molaya çıkar…
Gün bitmeden kullanılan mola süresi 110 dakikanın üstüne gelir. Bugün geçilen mola bir sonra ki iş günü, molaya çıkmamak üzere misliyle geri dönecektir. Neyse ki bugün Cuma ve yarın tatildir. Ama bir sonra ki Cumartesi maalesef yine iş günü olacaktır. Akbaba çağırır ve yanına gider.
“Efkar’cım çağrılarını dinledim. Hatalı bilgi paylaşımları söz konusu, birkaç da merkezden hata almışsın bu ay prim tutarsa yüzde üçü kesilecek bilgin olsun.”
- Anladım efendim, pekala.
“Bu arada salma kendini, primi tutturmana az kaldı. Tamam mı?”
- Tabi ki.
“ Geçen ay unutma 2525.tl kazanmıştın.”
- ( Evet ama brüt olarak, vergiler ve şirketin kesintisiyle elimize geçen 1124’dü sanırım. )
Diye söylendi içinden…
- Haklısınız efendim yine daha fazlasını kazanacağım umarım.
“ Kolay gelsin. “
- ( O size geliyor, bize değil. )
Diye söyleyemedi yine.
- Teşekkürler efendim.
Akbaba’nın yanından uzaklaşıp, eşyalarını toplamaya başladı. Şirketin kapısından çıkıp, bir sigara yaktı ve sevgilisini arayıp özlem giderdi. Sigarasını söndürüp, serviste ki yatağına geçti. Telefonu kapatıp, yine normal atakları içerisinden uyumaya çalıştı. Servis otobana çıktı, kalp atışlarına yine yönelip, nefes darlığıyla cebelleşirken, yakaladığı boşluktan kaçmayı başararak, uyumayı başardı. Otomatik beyninin alarmı devreye girip, onu kaldırdı. Korkulu gözlerle etrafına bakarak durağı geçip geçmediğini kontrol etti. Tam zamanın da uyanmıştı evinin orada inip bakkala yöneldi. Kendisine ve babasına sigara alıp, evine geçti. Annesi her zaman ki gibi sofrayı hazırlamış, aile yemeğinin ardından biraz aile ile vakit geçirdikten sonra Efkar yine sevgilisini arayarak özlem giderir. Dudaklar uyumuş, bilgisayardan güzel bir müzik açarak, küfürler, nefretler, bağrışmalar yapışmış olan kulağına pansuman yapmaktadır. Bir boş sayfa açıp, hayallere dalar, içini kusar, birikmişleri kurgulayarak sayfalara boşaltır. Sayfalar akıtılan spermlerden, güzel çocuklar doğurur, çocuk git gide büyür, olgunlaşır, bir oyun haline döner ve bu hayaller zihnin de bir tedavi haline gelir. Biraz iyileştikten sonra kafa dağıtmak için biraz araştırma yapar ve sonrasında duş almak için banyoya geçer. Nihayet o an gelir, yarın kalkma telaşı olmada ve huzurlu rüya görme umuduyla yatağa yöneldi. Gözlerini kapattı ve rüya alemine geçmek için beklemeye koyuldu. Nasıl olurda zihnini uyutmadan, geçişi sağlayabilirdi ki? Kalp atışları, nefes alışverişleri yine ön plana geldi. Sanki bunları düşünerek öleceğini sanıyordu. Düşünmemek için kendine çatışma yaratıyordu. Kafasında ki kirli düşüncüleri dağıtmak için bilgisayardan, bir belgesel açtı, yoğun savaşın ardından gözlerini açmamak için bir hayli direndi…
Gözlerini kapatsa da içinde bulunduğu zifiri karanlık onu tesiri altına almıştı, yattığını unutmalıydı ki yavaş yavaş zihin tekledi…
- ( Eski İstanbul şehrinin bir yerindeyim. Rumelihisarı burası evet, fakat Fatih Sultan Mehmet köprüsü yok? Etrafta eski moda kıyafetli insanlar, bir film çekiminin tam ortasında mıyım? Bir bank üstünde unutulan gazete gözüme ilişti, hemen alıp baktım. Gazetenin tarihi 24 Mart 1981’i gösteriyordu? 1981 yılındayım!? Gazete de bulunan haberler Madeni 1 ve 5 TL tedavüle çıktığını yazıyordu. Sıkıyönetim ile ilgili haberler, kültür sanat kısmında da, inanmıyorum! Yeditepe Şiir Armağanı “Yangın” adlı şiir kitabıyla Cahit Külebi’ye verilmiş. Ne güzel bir şiirsin sen…
“Şimdi damlarda yanıp söner, isli lambalar gibi insan gözleri. Daha çok atılacak, it gibi sokaklara, delik deşik insan ölüleri…”
İnanmıyorum Cahit Külebi yaşıyor! Tanışmalıyım! Bir saniye… )
Arkamdan geçen bir adamı durdurdum.
- Şey pardon.
“Buyurun beyefendi?”
- Gerçekten bugünün tarihi 24 Mart 1981 mi?
Adam gülümseyerek.
“Yok siz iki gün geri de kalmışsınız efendim. Bugün Mart’ın 26’sı.”
Gülümseyerek ilerledi.
- 26 Mart 1981?! Ama bugün o meşhur ölmeme günü değil mi?!
Ne yapacağımı bilemiyorum anlamsızca bir ileri, bir geri gidip duruyorum. İnanamıyorum ya ölmeme günündeyim! Ama bir saniye o muazzam anı kaçırmamam gerek. Nerede buluşacaklardı? Cemal Süreya, Tomris Uyar, Turgut Uyar, Can Yücel, Edip Cansever, İsa Çelik, Ömer Uluç, Muhteşem Sünter, Salim Şengil, Mehmetcan Köksal, Dürnev Tunaseli, Behzat Ay, Nezihe Meriç! Hepsi ama hepsi orada olacak! Avcılar Meyhanesi tabii ya! Tekrar az önce konuştuğum adama seslendim.
- Şey pardon!
“Buyursunlar eski zaman dilimin de kalmış genç adam.”
- Pardon?
“Mübalağa yapıyorum efendim, kusura bakmayın kırıcı olduysam.”
- Yok şeyi soracaktım acaba Avcılar Meyhanesi tam olarak nerede?
“Şu ileride ki asmalı evi görüyor musunuz?”
- Evet.
“Onun yanından girip, yüz metre ilerleyip, daha sonrasında sola dönerseniz, tam karşınız da olmuş olacak.”
- Çok ama çok teşekkür ederim.
( Bir saniye… Rüyadayım! Rüya görüyorum! Hem de zaman da yolculuk konulu! Kalkma sakın Efkar, lütfen! )

- Devamı 3. Bölüm'de. -
yorumlar lütfen :)
2. Bölüm

Turgut uyar demiş ki:
- En iyi ben yenilirim;
dosta, düşmana, aşka...
Tomris Uyar demiş ki:
- Biri geliyor,
hayatımıza bir makas atıyor;
o yaşadığımız bölüm,
bütünün dışına düşüyor.
Cemal Süreya demiş ki:
- Kim istemez mutlu olmayı
ama mutsuzluğa da var mısın?
Edip Cansever demiş ki:
- Özlemim sanadır,
varsın kar yağsın, daha yağsın
seni arındırıncaya kadar.
Didem Madak demiş ki:
- İnsan kaybolmayı ister mi?
Ben işte istedim bayım.
Uzaklara gittim
Uzaklar sana gelmez, sen uzaklara gidersin

Pluto, Evrenin Yapısı'ı inceledi.
 10 Oca 00:09 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Bundan 2000 Yıl önce yazılmış ve Turgut-Tomris Uyar tarafından çevirisi yapılmış evrenin uçlarına masalımsı bir yolculuk. Lucretius'un zekasına hayran kalacaksınız. Rutherford'un 19. yy da keşfini yaptığı boşluklu yapıyı çok çok öncesinden keşfediyor. Yunan düşünürlerden en çokta atomu ilk kez ortaya atan Democritostan etkilenmiş ve bu etkiyi Latin dünyasına taşımış ilk kişi. 'Biz varken ölüm yok, ölüm varken biz yokuz, ölümden neden korkalım ki.'

Cemal Süreya (1931, Tunceli Pülümür - 9 Ocak 1990, İstanbul), Türk şair ve yazar. Asıl adı Cemalettin Seber'dir.

Yaşamı
1931'de Pülümür'de doğdu.Zaza asıllıdır. Babasının ismi Hüseyin, annesinin ismi ise Gülbeyaz'dır. Çocukluğunun ilk yıllarını Erzincan şehrinde geçirdi. 1938'de Dersim İsyanı sonrasında ailesi Bilecik'e sürgün edildi. İlkokula İstanbul Beyoğlu'nda başlayan Süreya üçüncü sınıfta Bilecik'te eğitim hayatına devam eder. Daha sonra babasına haber vermeden parasız yatılı sınavına girer ve Haydarpaşa Lisesi'ni kazanarak oradan mezun olur.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi maliye ve iktisat bölümü'nü bitirdi. Maliye Bakanlığı'nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik, darphane müdürlüğü, Kültür Bakanlığı'nda kültür yayınları danışma kurulu üyeliği, Orta Doğu İktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği ve 25 yılı aşkın Türk Dil Kurumu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük, çevirmenlik yaptı.

Ağustos 1960'tan itibaren yalnızca dört sayı çıkarabildiği Papirüs dergisini Haziran 1966- Mayıs 1970 arası 47, 1980-1981 arası iki sayı daha çıkardı. Pazar Postası, Yeditepe, Oluşum, Türkiye Yazıları, Politika, Yeni Ulus, Aydınlık, Saçak, Yazko Somut, 2000'e Doğru gibi yayın organlarında şiir ve yazılarını yayımladı.

İkinci yeni hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal Süreya'nın ilk şiiri "Şarkısı Beyaz" Mülkiye dergisinin 8 Ocak 1953 tarihli sayısında yayımlanmıştır. Geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği şiirinde en güzel kullanan şairlerden birisiydi. Kendine özgü söyleyiş biçimi ve şaşırtıcı buluşlarıyla, zengin birikimi ile, duyarlı, çarpıcı, yoğun, diri imgeleriyle ikinci yeni şiirinin en başarılı örneklerini vermiştir. Ölümünden sonra adına bir şiir ödülü düzenlendi. 1997'de de Cemal Süreya arşivi yayımlandı.

Cemal Süreya 38 sürgününü bir şiirinde şöyle anlatıyordu:

Bizi kamyona doldurdular,
Tüfekli iki erin nezaretinde,
Sonra o iki erle yük vagonuna doldurdular,
Günlerce yolculuktan sonra bir köye attılar,
Tarih öncesi köpekler havlıyordu."
Ülkü Tamer onun için şu dizeleri yazmıştır:

Tanrı
Bin birinci gece şairi yarattı,
Bin ikinci gece cemal'i,
Bin üçüncü gece şiir okudu tanrı,
Başa döndü sonra,
Kadını yeniden yarattı.

Süreyya olan soyadını değiştirmesi
Süreya'nın üvey kızı Gonca Uslu'nun aktardığına göre iddiaya girmeyi çok seven şair arkadaşıyla bir telefon numarası üzerine iddiaya girmiş, kaybederse soyadındaki "y" harfinden birini sildireceğini söylemiş. İddiayı kaybetmiş ve Süreyya olan soyadını Süreya olarak değiştirmiş ]"Süreya" soyadı ilk kez 1956 yılında yayımlanan "Elma" şiirinde görüldü.

BİR BAŞKA VERSİYONU İSE ŞÖYLE Cemal Süreya ve Sezai Karakoç üniversitede sınıf arkadaşıdır ve sınıflarında 'Muazzez Akkaya' isminde bir de kız varmış. İkisi de bu kızı gizliden gizliye severlermiş. Sınıfta gün boyu aynı kıza duydukları ilgiyi birbirlerine anlatırlarmış. Hatta Muazzez'e yazdıkları şiirleri birbirlerine okurlarmış. Sonra bu aşk, zamanla kızışmış ve birbirlerine 'ben elde ederim, sen edersin' derken 'kim elde edecek?' diye iddiaya tutuşmuşlar. Kaybeden büyük bir bedel ödeyecek demişler. Ve bu bedel ömrü boyunca üzerinde kalacak. Bedene fiziksel bir zarar olmayacak diye de karar kılmışlar. Ve sonunda adını değiştirmeye gelmiş olay. Cemal Sürey(y)a kazanırsa ;Sezai Karakoç'un soyadı 'Karkoç' olacak. Sezai Karakoç Kazanırsa ; CemaL Süreyya'nın soyadı 'Süreya' olacak. Tahmin ettiğiniz gibi kızı Sezai Karakoç elde eder ve onunla çıkmaya başlar. Cemal Süreyya da gidip tek 'Y' harfini attırır soyadından... İşte Süreyya'dan Süreya'ya geçiş dönemi böyle olmuştur. Peki sonrasında ne oldu? Muazzez Akkaya Sezai Karakoç'un kendisi ile bir iddia sonucu çıktığını öğrenir. Biraz da sorunları olan Muazzez bunu kaldıramaz ve okulu bırakıp ve memleketi olan Geyve'ye gider. Sezai Karakoç bu duruma çok üzülür ve Muazzez Akkaya'ya ithafen Mona Rosa'yı yazar. Şair Karakoç,1950 yılında Mülkiye'de öğrenci iken yazmıştır ancak 2002 yılına kadar yayımlanmamıştır.

Eserleri
Şiir

Üvercinka (1958)
Göçebe (1965)
Beni Öp Sonra Doğur Beni (1973)
Sevda Sözleri (1984, Üvercinka, Göçebe, Beni Öp Sonra Doğur Beni, Uçurumda Açan-1984- ile birlikte)
Güz Bitigi (1988)
Sıcak Nal (1988)
Sevda Sözleri (1990, 1995, tüm şiirleri)
Korkarak Vinç
Uzaktan Seviyorum Seni
Deneme-Eleştiri

Şapkam Dolu Çiçekle (1976)
Günübirlik (1982)
99 Yüz (1992)
Uzat Saçlarını Frigya (1992)
Folklor Şiire Düşman (1992)
Aydınlık Yazıları/ Paçal (1992)
Oluşum’da Cemal Süreya (1992)
Papirüs’ten Başyazılar (1992)
Toplu Yazılar I (2000, Şapkam Dolu Çiçekle ve Şiir Üzerine Yazılar)
Toplu Yazılar II (2005, Günübirlikler)
Günler (993 günden oluşan günlük)
Günce

999 Gün(Günler)/ Üstü Kalsın (1981)
Mektup

Onüç Günün Mektupları (1990)
Çocuk Kitabı

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi (1993)
Söyleşi

Güvercin Curnatası (1997)
Derleme

Mülkiyeli Şairler (1966)
Yüz Aşk Şiiri (1967)
Şiir Çevirileri

Yürek ki Paramparça (1995)
Öteki Çeviriler

Gelinlik Kız (E. Ionescu- 1964)
Küçük Prens (A. De Exupery- 1965)
Bir Aşk Kırgınının Şarkısı (Apollionaire- 1965)
Günümüz Sağcı Fikirleri (S. De Beauvoir- 1966)
Sade’ı Yakmalı mı? (S. De Bauvoir-1966)
İhtilalin Özü (Mao Zedung-1967)
Amerika Birleşmemiş Devletleri (V. Pozner- 1967)
Aşkın Suçları (M. De Sade-1967)
Palto (Gogol-1968)
Yeşil Papa (Asturias-1967)
Gök Cephesi (N. Dinh- 1968)
Küçük Prens (A. De S. Exupery- 1975)
32 Saat Özgürlük (G. Hernadi- 1968)
Milli Kurtuluş Cephesi (D. Bravo- 1969)
Emperyalizm, Kapitalizmin En Yüksek Aşaması (Lenin- 1974)
Dine Karşı Düşünce Tarihi (A. Bayet- 1970)
Bir Aşk Kırgınının Şarkısı (Apollinaire-1970)
Büyük Ahlak Doktrinleri (F. Gregoire-1971)
Vadideki Zambak (Balzac-1985)
Nekrassov (Sartre-1971)
Gönül ki Yetişmekte (Flaubert- 1971)
Goriot Baba (Balzac- 1974)
Meyhane (E. Zola- 1974)
Çin Uyanınca (A. Peyrefitte- 1975)
Venezuella Makiliklerinde Douglas Bravo Konuşuyor ( 1976)
Mutluluk Getiren Seks (1976)
Emeğin ve Emekçinin Tarihi (P. Brizon- 1977)
Faşizmin Analizi (Macciocchi-1977)
Kırmızı Balon (Lamorisse- 1980)
Yarını Bilen Adam Nostradamus (Fontbrune- 1982)
Bir Tanem (Marceau- 1991)

Cemal Süreya'ya Dair Muhakkak Bilmeniz Gereken Sıradışı 30 Bilgi..

1. Gülbeyaz Seber
Gülbeyaz Seber
Şairlik duygusunun en temel aktörü annesi Gülbeyaz Seber olan şair, şiire ilk adım atışını annesinin anlattığı Kerem ile Aslı hikayesine bağlar.

2. Kar tanesi
Kar tanesi
Gülbeyaz, beyaz tenli kadın, Cemalettin’in “kar tanesi”. Cemalettin henüz çok küçükken kaybeder annesini ve çocuk kalbi artık sessiz kalmıştır: “Küçük kalbimdeki kuş ölmüştü.”

3. Okul dergisi çıkarması
Okul dergisi çıkarması
İlkokulda bir dergi çıkarmaya karar verdi. Ancak baskı makinelerinin azlığı, var olanların kalitesizliği buna mani oluyordu. Ama yine de yılmadı Cemalettin, sıkı dostu Altan Günalp ile birlikte elle yazılarını yazdığı, resimlerini çizdiği okul dergisini çıkardı. Derginin en sıkı takipçileri ona hayran olan okuldaki kız arkadaşlarıydı.

4. Sayılarla sorununun olması
Sayılarla sorununun olması
Çok iyi şairdi, kompozisyonu bundan aşağı kalır değildi ama yine de sayılarla sorunları oldu. Saatin kaç olduğunu anlamayı 5. Sınıfta öğrendi. Sonrasında eşi ona sigorta tamir etmeyi de öğretti. En kötü dersi resim olan Cemalettin, birkaç kişi hariç tüm sınıfın kompozisyon ödevini yapardı.

5. Fenerbahçeli olması
Fenerbahçeli olması
Edebi kişiliğinin yanında bir de sporcu yanı vardı Cemalettin’in. Futbola bayılırdı. En sevdiği futbolcu Lefter’di. Fenerbahçe taraftarı olan Cemalettin, Metin Oktay’a da büyük saygı duyardı.

6. 100 metre koşusunu kazanması
100 metre koşusunu kazanması
Ortaokulda 100 metre koşusuna katıldı. Yarışmada birinci gelen Cemalettin’e kalem hediye edildi. Böylelikle ilk dolma kalemine sahip olmuştu.

7. Üvey annesi tarafından zehirlenmeye çalışılması
Üvey annesi tarafından zehirlenmeye çalışılması
Küçük kalbimdeki kuş ölen Cemalettin, Esma adlı bir üvey anneye mahkûm olmuştu. Kız kardeşlerine ve ona sürekli dayak atan Esma
bir keresinde onu zehirlemeye kalkıştı. Yemeğine cam kırıkları karıştırdığı da bir çok kişi tarafından biliniyordu.

8. Tarifsiz bir okur olması
Tarifsiz bir okur olması
Tarifsiz bir okurdu, ilkokul 3’te Suç ve Ceza’yı defalarca okudu. Karamazov Kardeşler’i ise tam 5 kez okumuştu.

9. Cemal Süreya Seber
Cemal Süreya Seber
Şair henüz çocukken bir şey keşfetmişti, tüm büyük yazarlar üç ada sahipti. O da karar verdi ve ilk adını Cemal olarak kısaltacak, yanına da Süreyya’yı ekleyecekti. Daha sonra “y”lerden biri bir iddia sonucu kaybedilse de o Cemal Süreya Seber olacaktı. Bu iddia bir telefon numarasının unutulup unutulmaması üzerineydi.

10. Yazı yazarken gürültü araması
Yazı yazarken gürültü araması
Mülkiye kantininde yazmaya başladığı eserleri onda ilginç bir alışkanlık doğuracaktı. Artık yazı yazarken hep gürültü arayacaktı. Sırf bu yüzden evde yazı yazarken televizyon ve radyonun sesini açmaya başladı.

11. Dersim olaylarına çocukken şahit olması
Dersim olaylarına çocukken şahit olması
Kürt’tü, Dersim olayları sırasında ufacık bir çocuktu. Orada tarifsiz acılara şahit oldu.

12. Mektup yazmayı çok sevmesi
Mektup yazmayı çok sevmesi
Mektup yazmaya bayılırdı, hatta o kadar ki kadınların ağzından kendi kendine mektup yazar ve postalardı.

13. Sevdiği kadınları beğenmeyen arkadaşlarına küsmesi
Sevdiği kadınları beğenmeyen arkadaşlarına küsmesi
Çok kadın sevdi, bu kadınları da herkesin sevmesini isterdi. Dostları sevdiği kadını beğenmeliydi. Bu yüzden sevdiği kadını beğenmeyen arkadaşlarına küserdi.

14. Kızının nikahına katılamaması
Kızının nikahına katılamaması
Kızı Ayçe ile sağlıklı bir ilişkisi yoktu. O kadar ki kızının nikâhına katılamadı, çünkü ona haber verilmemişti.

15. Kars şiiri
Kars şiiri
Paris’teyken hiç görmediği Kars hakkında “Kars” adlı şiirini yazdı ve Kars’ı anlattı. Paris’te büyük bir evhama kapılmıştır. Turgut Uyar ve Edip Cansever’in onu Türkiye’de unutturmaya çalıştığı düşünmektedir..

16. Tomris ile gittiği hiçbir mekana bir daha gitmemesi
Tomris ile gittiği hiçbir mekana bir daha gitmemesi
Tomris büyük bir aşktı onun için. Bu aşkın öfkesi de büyüktü, bir tartışma sonrası çok sinirlendi ve birbirlerine yolladıkları tüm mektupları yırttı. Ve bu mektuplardaki aşk günümüze ulaşamadı. Tomris’le ilişkisini bitirdikten sonra onunla gittiği hiçbir mekâna adımını atmadı.

17. Antika olmayan halıyı antikaymışcasına alması
Antika olmayan halıyı antikaymışcasına alması
Papirüs dergisini çıkarmaya karar verdi, paraya sıkışmıştı. Bir gün yazıhanesine gelen Edip Cansever Tomris’in getirdiği bir halıyı gördü. Antikacılıkla uğraşan Edip aslında bir değeri olmayan o halıyı antikaymışçasına satın aldı. Böylelikle Papirüs’e en zarif şekilde katkı sağlıyordu.

18. Süreyya Kapınak'ın soyadının değişmesi
Süreyya Kapınak'ın soyadının değişmesi
Süreyya Kapınak soyadını değiştirmeye karar vermişti, yemekli bir mecliste bu fikrini yazar ve şair arkadaşlarına açtı. Ancak çeşitli önerilerde bulunan arkadaşlarının önerilerini beğenmemişti. Aynı mecliste bulunan Cemal Süreya öne çıktı ve soyadını “Berfe” yapmasını söyledi. Bu kelimenin anlamına soran Süreyya, Cemal’den kelimenin Kürtçede “kar” anlamına geldiğini öğrendi. Cemal bu kelimeyi Ahmed Arif’ten duymuştu. Bir konuşmaları sırasında Ahmed Arif’e “Bir kızın olursa adını ne koyardın?” sorusunu sormuş ve “Berfe” karşılığını almıştı. Bu kelimeyi ve anlamını çok beğenen Süreyya Kapınak, soyadını değiştirdi. O artık Süreyya Berfe’ydi.

19. Futbol tutkunu olması
Futbol tutkunu olması
Büyük bir futbol tutkunu olan Cemal sanatçı dostlarıyla sık sık futbol oynardı. Takımlar belliydi “Edebiyatçılar Takımı” ve “Tiyatrocular Takımı”. Bu maçların gol kralı da hiç değişmezdi. Orhan Kemal neredeyse her maç en fazla golü atan kişi olurdu.

20. Kız çocuğu hayranı olması
Kız çocuğu hayranı olması
Kız çocuklarına hayran olan Cemal Süreya iki kız çocuğunun olmasını isterdi. Birine “Kelime” ötekine “Elif” adını verecekti. Olmadı…

21. Kendine farklı doğum günleri belirlemesi
Kendine farklı doğum günleri belirlemesi
Cemal Süreya’nın mutlak doğum tarihi belirsizdi. Bu yüzden kendine her seferinde farklı bir doğum günü belirlerdi. Bu doğum günlerinden biri de 10 Ağustos’tu, yani sonradan eşi olacak Güngör Demiray’la tanıştıkları tarih.

22. Berbere hiç gitmemesi
Berbere hiç gitmemesi
Cemal Süreya çok yoğun çalıştığı, sık sık teftiş yaptığı bir dönemde hiç berbere gidememiş ve saçı-sakalı çok fazla uzamıştır. İş yoğunluğu azalıp berbere giden Cemal Süreya’ya berberi “Abi seferden mi geliyorsun?” der. Bu sözlere çok sinirlenen Cemal Süreya, hışımla berber koltuğundan kalkar ve bir daha hiç berbere gitmez. Saçlarını bundan sonra sadece evlendiği kadınlar kesecektir.

23. 29 farklı evde oturması
29 farklı evde oturması
Hayatının ilk yılları sürgünün acılarıyla geçen Cemal Süreya sonraki hayatında da sürgün gibidir. Sürekli ev değiştirmek zorunda kalan Cemal, tam 29 farklı eve taşınmıştır. Bu evlerin sonuncusu Kadıköy’de “Cemal Süreya Sokağı”nda bulunmaktadır.

24. Kahvehane oyunlarına uzak olması
Kahvehane oyunlarına uzak olması
Şiirde pek mahir olan Cemal kahvehane oyunlarına aynı derecede uzaktır. Şair arkadaşları onunla hiç poker oynayamamıştır.

25. Sigara tutkunu olması
Sigara tutkunu olması
Şair içkiden ziyade tam bir sigara tutkunudur. Bir gün onu çorba içerken görenler büyük bir şaşkınlık yaşar. Çünkü Cemal bir kaşık çorba içtikten sonra sigarasından bir nefes çeker. Bir kaşık çorba bir nefes sigara, bir kaşık çorba bir nefes sigara…

26. Oğluna amcasının adını vermesi
Oğluna amcasının adını vermesi
Cemalettin en çok amcasını severdi, babasından bile çok. Amcası öldüğünde cüzdanından iki kişinin fotoğrafı çıkmıştı, biri Cemalettin’e aitti. Cemalettin bu sevgiyi karşılıksız bırakmadı oğluna amcasının adı olan “Memo” ismini verdi.

27. Özgüvensiz alışveriş
Özgüvensiz alışveriş
Kadınlara çekinmeden evlenme teklif edebilecek kadar özgüven sahibi olan Cemal’in, alışveriş sırasında bu özgüveni kaybolmaktadır. Beğendiği bir şeyin fiyatını sormaktan çekinir, çünkü fiyatını sorduğu andan itibaren o şeyi alma mecburiyeti hisseder. Bir diğer ilginç özelliği ise bir meyveyi veya sebzeyi yarım kilo alamamasıdır, çünkü bir şeyden yarım kilo alırsa satıcının kızacağını düşünür.

28. İlk eşinin kitaplarını yırtması
İlk eşinin kitaplarını yırtması
İlk eşi Seniha ile sık sık kavga ederlerdi, bu kavgaların birinde çok fazla sinirlenen Seniha Cemal Süreya’nın bir çoğu yazar arkadaşları tarafından hediye edilen imzalı kitapların çoğunu yırttı.

29. Eski eşinin nikah şahitliği
Eski eşinin nikah şahitliği
Zuhal’le ayrılmışlardır, Cemal başka evlilikler-aşklar yaşamıştır. Bir gün Zuhal’le görüşen Cemal, Zuhal’in biriyle evlenmek istediğini öğrenir. Zuhal kızıp kızmadığını sorar, ama alacağı yanıt bambaşkadır. Çünkü Cemal, Zuhal’in nikâh şahidi olmayı istemektedir. Zuhal şaşkınlıkla bu teklifi kabul eder, ancak bu asla gerçekleşemeyecektir. Çünkü Zuhal’in evlenmek istediği kişi kısa süre sonra hayatını kaybeder.

30. Fütursuz evlat Memo
Fütursuz evlat Memo
Oğlu Memo çok fütursuzdu, babasıyla sürekli kavga eden Memo babasının en değerli kitaplarını çalıp sahaflara satardı. Cemal Süreya’nın son yıllarını çekilmez hale getiren Memo bir tartışmaları sırasında babasını ağır şekilde darp etti. Hastaneye kaldırılan Cemal Süreya hastalık ve üzüntü sonucu birkaç gün sonra hayata veda etti.

31. Sürreallik