Neslihan Akbaş, bir alıntı ekledi.
14 Mar 16:52

"...
İstanbullular, aylardan beri, cihangir hâkanlarının dönüşünü bekliyorlardı. O gün, yer yerinden oynayacak, büyük şenlikler yapılacaktı.

Halbuki Yavuz'un bütün gösterişi, devlet işlerindeydi. Hususî hayatında mahcup, mütevazi ve sakin bir adamdı. İstanbul halkının hazırlığını öğrenince sıkıldı, şahsına gösterilecek tezahürattan utandı. Ertesi sabah muzaffer ordusunun başında şehre girmesi icap ediyorken, bir gece önce, karanlıkta gizlice kayıkla Topkapı Sarayı'na çıktı. Ertesi sabah İstanbullular, büyük cihangirin sarayda olduğunu öğrendiler. Ancak ordularına alkış tutabildiler. "

Osmanlı Padişahlarının Hayat Hikayeleri, Yılmaz Öztuna (Sayfa 111 - Ötüken Neşriyat)Osmanlı Padişahlarının Hayat Hikayeleri, Yılmaz Öztuna (Sayfa 111 - Ötüken Neşriyat)
Oğuzhan Afacan, bir alıntı ekledi.
11 Mar 02:43 · Kitabı okuyor · Beğendi

Talât Paşa ve Sonu
Talat Paşa, nasıl bir insan olduğunu özellikle Abdülhamit’in ölümünde göstermişti. O da herkes gibi tahttan düşmüş hükümdarın cenazesinde bulunmuştu. Cenaze denizden Beylerbeyi Sarayı’ndan alınarak Sarayburnu’na ve oradan Topkapı Sarayı’na getirilmişti. Cenaze alayı, hocaların tekbirleriyle kaldırılmış ve Sultan Mahmut Türbesi’ne getirilmişti. Tabutun üstünde kıymetli sırma işlemeli Ayet-i Kerime yazılı yeşil bir atlas örtü vardı. Elmas taşlı bir kuşakla bağlıydı. Cenazenin arkasında saygıyla yürüyen Talat Paşa, Sultan Mahmut Türbesi’nin köşesini dönerken dayanamamış, sağ elini yüzüne kapayarak hıçkıra hıçkıra ağlamıştı.

İki Devrin Perde Arkası, Samih Nafiz Tansu (Sayfa 173 - Parola)İki Devrin Perde Arkası, Samih Nafiz Tansu (Sayfa 173 - Parola)
Master Börü, bir alıntı ekledi.
09 Mar 01:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Üstad Sen mükemmel bi detaysın..
Yedi tepe üstünde zaman bir gergef işler! 
Yedi renk, yedi sesten sayısız belirişler...
Eyüp öksüz, Kadıköy süslü, Moda kurumlu,
Adada rüzgar, uçan eteklerden sorumlu.
Her şafak Hisarlarda oklar çıkar yayından
Hala çığlıklar gelir Topkapı Sarayından.
Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar; 
Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar..

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 166 - Büyük doğu yayınları)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 166 - Büyük doğu yayınları)

Karınca ve Kanuni Sultan Süleyman Hikayesi
Hz. Peygamber efendimiz sallahu aleyhi vesellemden Osmanlı Devleti’nin nihayetine kadar padişahından kalkına herkesin mesleğinde ayrı bir mesleği bulunurdu. Ne zaman boş vakitleri olsa o meslekle nefislerini meşgul ederlerdi. Bilirlerdi ki nefsini meşgul etmeyen kişiyi nefsi meleyâni şeylerle meşgul ederdi.
Kanuni Sultan Süleyman, devlet işlerinden arta kalan vakitte Topkapı Sarayının bahçesinde ağaç yetiştirmekle meşgul olurdu. Birgün yetiştirdiği meyve ağaçlarını karıncaların sardığını gördü. Ağaçlara zarar veren karıncaların itlaf edilmesini ve karıncaların bürüdüğü ağacın kesilip kesilmemesi hususunu bir tezkîre ile Şeyhülislâm Ebussuud Efendi’ye sordu. Hemde öyle şairâne bir dil ile sordu ki;

Dırahta ger ziyan etse karınca
Günâhı var mıdır ânı kırınca?

(Eğer karınca ağaca zarar veriyor, onu kurutuyorsa, karıncayı yok etmenin bir günahı var mıdır?)

Ebussuud Efendi, zamanın şeyhülislâmıdır. Kanuni’ye hoş görünmek için, karıncanın ölmesinden ne olur padişahım, diyebilirdi, fakat o, ince bir nükteyle bakın ne diyor, bu da sanatkâr bir padişaha sıradan bir cevap değildir:

Yarın Hakk’ın dîvânına varınca
Süleyman’dan hakkın alır karınca.

Miniktosbaa, bir alıntı ekledi.
03 Mar 00:18

İ
"O hiç müze olmadı. Hep saray kaldi.
Hep Topkapi Sarayı idi gittiğimiz yer, Saray-1 Amire değilse bile. Topkapi Müzesi'ne gittiğinden kim bahsetti ?
Giderek şiddetlenen bir sitmanın fetretlerinde
kendisini en fazla bir saraya veren ve her defasında "bu son" diye başlayan yazıların ertesinde kaybolmamak için tutulacak en kaçınılmaz yolu tutarak ve daima yeniden başlayarak. Aşkın her defasında "yenidenmiş gibi" demek olduğunu en çok bir saraydan öğrenerek kendi kendini yazan bi hikaye.
İyi ama bir insan bir saraya nasıl aşık olabilirdi ki?"

Mavi Lale, Nazan BekiroğluMavi Lale, Nazan Bekiroğlu
Miniktosbaa, bir alıntı ekledi.
02 Mar 23:59

"Alay Köşkü, Saray-ı Hümayun'un şehirle
doğrudan doğruya temas eden tek parçası
konumundaydi. Padişahlar seferler, zaferler ve
saray düğünleri münasebetiyle yapılan göz alicı
ordu-esnaf alaylarını bu kasrin penceresinde
seyrederlerdi. Istanbul halkı da bu merasimlere
büyük ilgi gösterirlerdi. Askerin ve halkın bu esnada padişahı selamlamaları dolayısıyla köşke Selam Köşkü de denilmiştir. Ayrica zaman zaman
ayaklanmalarda padişahlar burada ayak divanina
çağırılırlardı. Alay Köşkü'nün penceresine çıkan
padişah, burada şikayetleri dinler ve nasihatler
ederdi."

Bir Müstakil Dünya: Topkapı Sarayı, Ahmet ŞimşirgilBir Müstakil Dünya: Topkapı Sarayı, Ahmet Şimşirgil
Kasım, bir alıntı ekledi.
01 Mar 21:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Yükseliş dönemimizin ruhunu yansıtan mütevazı Topkapı Sarayı'na karşılık, yıkılışımızın işareti olan Versay taklidi Dolmabahçe Sarayı Avrupa'dan alınan borç para ile 9 ton altın ve 41 ton gümüş kullanılarak inşa edilmiştir.

Osmanlı'dan Hikayeler, Cuma Vural (Sayfa 38)Osmanlı'dan Hikayeler, Cuma Vural (Sayfa 38)
Enes Genç, İki Cami Arasında Aşk'ı inceledi.
28 Şub 15:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Mürvet Sarıyıldızın yazmış olduğu Mihrimah Sultan ile Mimar Sinanın aşkını anlatır.

Topkapı Sarayı'nda 1522 yılında doğan Mihrimah'a, Farsça'da Güneş ile Ay anlamına gelen adını, babası Sultan Süleyman koyar.

Zaman geçip, Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde evlilik için iki aday gündeme gelir. Biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeri ise Başmimar Koca Sinan.

Mimar Sinan o yıllarda evlidir ve 50'li yaşlarındadır. Mihrimah, Hürrem Sultan'ın da girişimleriyle kayıtlara rüşvetçi ve entrikacı kimliğiyle geçen Rüstem Paşa'yla evlendirilir.

Aradan yıllar geçer Mihrimah Sultan, Koca Sinan'ı bir gün huzuruna çağırarak İstanbul'da güzel bir yerde kendi adına bir külliye yapmasını ister. Mihrimah, Sinan'ın 'Nereye yapılmasını arzu edersiniz' sorusuna 'Yerini sen seç' diye cevap verir.

Bunun üzerine Mimar Sinan, 1540 yılında Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Külliyesi'nin temelini atar. Külliye, 1548 yılında tamamlanır.

O günden Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan'ın bir araya gelmesi için aradan tam 14 yıl geçmesi gerekecektir. Mihrimah Sultan 1562 yılında Mimar Sinan'ı bir kez daha huzuruna çağırır ve İstanbul'da kendi adına bir külliye daha yapmasını ister. Bu külliyenin yerini de tıpkı ilkinde olduğu gibi yine Koca Sinan seçecektir. Sinan da ikinci külliye için İstanbul'un en yüksek tepesini seçer. Yeni külliye Edirnekapı surlarının dibine inşa edilecektir.

Rivayete göre Koca Sinan derin bir tutkuyla âşık olduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamıştır ama ona olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Matematik dehası Sinan, Mihrimah için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan camilere bir sır da gizlemiştir.

Mihrimah Sultan'ın Güneş'le Ay anlamına gelen ismine ithaf edercesine yılın sadece birkaç gününde (Nisan ve Mayıs aylarında) bir caminin arka cephesinden güneş batarken diğerinden ay doğmaktadır.
Ben okurken çok etkilenmiştim çok çok güzel bir kitap Mürvet Sarıyıldızın kalemine sağlık...

Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
27 Şub 22:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Fatih Sultan Mehmed'in, Kanuni Sultan Süleyman'ın, I. ve II. Murad'ların oluşturduğu bir hanedan ve tarihî akış için, 'padişah da hareme kapanırmış' diye bir değerlendirme yapamayız. Çünkü Topkapı Sarayı'nı yaptıran adamlar, dört nesil o sarayda, yatağında ölmedi."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 244 - Kronik Kitap, Ocak 2018.)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 244 - Kronik Kitap, Ocak 2018.)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
27 Şub 22:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Fatih Sultan Mehmed'in, Kanuni Sultan Süleyman'ın, I. ve II. Murad'ların oluşturduğu bir hanedan ve tarihî akış için, 'padişah da hareme kapanırmış' diye bir değerlendirme yapamayız. Çünkü Topkapı Sarayı'nı yaptıran adamlar, dört nesil o sarayda, yatağında ölmedi."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 244 - Kronik Kitap, Ocak 2018.)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 244 - Kronik Kitap, Ocak 2018.)