• 840 syf.
  ·Beğendi·10/10
  UYARI : İncelemelerimde spoiler yoktur .. Bu platformda okuduğunu anlamayan ve yazdıklarımı spoiler sanan bir takım "ÇOK AKILLI" insanlar vardır !!! Ben spoiler olduğunu düşünmüyorum ama sen olduğunu düşün ve ona göre oku ..

  bu kritiği niçin yapıyorum önce onu açıklamakla başlayayım..

  BUGÜN 1 MAYIS İMİŞ!!! (çok içip, geç yatanlardan olmayınız..)

  sabah uyandım. dün - "geceden kalmalık" gözlerimden eriyik nutella kıvamında çapak çapak akıyor..tek farkı bunun kıvamı kahverengi değil, daha bir zift gibi..gene de iyi kötü cılız bir şelale kıvamı duruma hakim..midemde bir kalıp beyaz peynir mayalanmış...halay çekiyorlar içerde ve kafamda durmamacasına nabız gibi atan "ben de burdayım" diyen bir başağrısı.. günaydınlaştık kendisiyle de istemeden .. kahvaltı elzem şey.. tatsız tuzsuz bir sallama çay , krutona kesmiş bayat ve ısıtılmış ekmek , boş buzdolabı falan fistan.. geldim oturdum pc nin başına .. baktım sağdan soldan 1 Mayıs mesajları, iletiler.. aklıma hemen aziz nesin' in evini ararlarken polisle girdiği dialogtan ötürü maruz kaldığı trajikomik anısı geldi.. uzun müddet aradım taradım kitaplarımdan .. bulamadım .. o sırada bir kaç başka paylaşım yaptım burdan.. tekrar giriştim aramaya en sonunda buldum paylaştım.. bir kez de burdan paylaşayım ..

  Türkiye' den DÜNYA İŞÇİLERİNE genel bir bakış =)

  " -Ne aradığınızı söylerseniz , kolaylık olsun diye yerini gösteririm size.
  Havaalanında da beni aramış olan ,
  -Polis ne alacağını bilir! dedi.
  Sesimi çıkarmadım . Tartışmak boşuna .Ama şimdi söyleyeyim : Polis ne alacağını bilmez.Bilse , benim hikaye , roman , oyun notlarımı, müsvettelerimi , kitap olarak basılmak üzere hazırlanmış notlarımı alıp gitmezdi.Arama sırasında ondan sonra kendiliğimden hiçbir şey söylemedim..
  ... Masamın üstünde Lenin' in yabancı dilde kitapları var .. Bunlardan birini alıp adını okudular:
  "DÜNYA İŞÇİLERİ BİRLEŞİNİZ!"
  Havaalanında da beni aramış olan ,
  -BİRLEŞSİNLERDE BİZİ KESSİNLER... dedi."

  son cümleyi okuyunca bir sinir geldi..hazır kitaplarıda karıstırıyorum dedim niye yazmıyorum lan bu kritiği ben ?!?!

  - "THE MAESTRO" 'NUN KOZMİK ÇİĞ KÖFTECİ'ye Evrilmesi -

  açıklıcam arkadaşım ..sabır! okumaya devam =) spoiler yok! yoğuşmalı (buda nedir allaanseen?) alarko carrier kombi reklamındaki kedi gibi kıvrılıp okuyabilirsin..için rahat olsun..

  kimdir Aziz Nesin ?

  Uzak "ÇOK, ÇOK UZAK BİR GALAKSİDE (star wars fanlarını da düşündük tabii ne sandın! ;) ) yaşayan, üstünde yaşadığı gezegen yokolmanın eşiğine gelince bindiği kaçış kapsulü ile ordan ayrılıp yakıtı bitince maalesef Türkiye'ye zorunlu iniş yapan UFACIK TEFECİK bir "maestro" idi kendisi..Bizim için büyük şanstı! Piyangodan çıkmış büyük ikramiyeydi.. beyaz güvercin kondu bu ülkenin başına.. Cumhuriyet' in öncesine tanıklık etti ('915'liydi).. değişimi gördü , yakından gözlemledi tekke ve zaviyeleri.. ilkokul eğitimini o kapatılan tekkelerde aldı.. defalarca Kuran hatmetti, 11 yaşında hafız yaptılar onu... zar zor ortaokula gitti.. asker olucam dedi , neyse ki kazara seçtiği askerlik mesleğinden attılar onu da yazar oldu...daha saymayayım , gerisini kitaptan okursunuz diye anlatmıyorum .. zaten öyle dolu dolu bir yaşam ki burda anlatmaya günler aylar yetmez.. bu okuduklarınız trilyonda biri dahi değil..kitap için yazarın dili şöyle , anlatım böyle gibisinden beylik laflara gerek duymuyorum .. anlattığımız kişi için buna gerek yok sanırım =) tek diyeceğim romanlarını ve öykülerini okuyanlar bambaşka bir Aziz Nesin okuyacaklar.. buna emin olsunlar!!!

  YAZAR OLDU DA NE Mİ OLDU?

  doğru bildiklerini söylediği için ümüğüne çöktüler , yılmadı GENE yazdı.çalıştığı gazetelere baskı yaptılar işinden edip aç bıraktılar onu.. GENE yılmadı! gitti Sabahattin Ali ile Markopaşa' yı basmaya başladı..ona da katlanamadılar...bu sefer de dergiyi dağıtacak dagıtımcıları tehdit ettiler.. GENE banamısın demedi! ne mi yaptı o ufacık 1.55 lik adam? aldı eline kilolarca dergiyi ,tabanları patlayana kadar istanbul' da elden sattı! mucize oldu , binlerce bastıkları o dergi YOK sattı.. hemen ardını getirdiler tabi.ama bu kez zamanın iktidarı cidden dur demeye karar verdi Sabahattin Ali ,Rıfat Ilgaz ve Aziz Nesin' den oluşan dream team triosuna ..Sabahattin Ali' nin başına gelenleri hepimiz biliyoruz yazmayayım o yüzden.. Rıfat Ilgaz' ı hapislerde çürüttüler..Aziz Nesin' de hapisliğinin ardından Bursa' ya sürüldü..GENE yaşama tutundu.. o başından geçenleri "Bir Sürgünün Anıları " kitap incelememde de anlattım merak edenler ordan okusunlar..bu anlattıklarım yaşamının 3 - 5 senesi sadece.. buraya kadar kaç "GENE" okudunuz değil mi?!

  istediği şeyleri aslında hiç yazamamış , istediği alana hiç yönelememiş ( daha cok tiyatro senaryoları , piyesler ve şiir alanında yazmak istemiştir hep) , aç kalmamak için sürekli öykü ve romanlar kaleme almış bir insandır Aziz Nesin.. kurban bayramında KAVURMAYLA LAVAŞIN ÜZERİNE SEVGİLİSİNE HİTABEN "SENİ SEVİYORUM YAZAN İNSANLARA,şimdilerde TESPİHTEN KALP yapıp profil fotosu yapan insanların babalarına ve herşeyden önemlisi mekanizmasıyla oynandığı için her saniye başına 5 sene geri kalan saatler misali çalışan zihinlere dünya mutfağından lezzetler sunmak isteyen bir şefti..istediği ,kuru ekmeğin arasına soğan kırıp yiyen , sanattan , düşünceden , kitaplardan uzak insanlara kendince beğendiği şeyleri yapıp yedirmekti. benim halkım da öğrensin , bu tadı alsın istiyordu.. dost bildikleri bile sırtından vurdular onu..bizimkiler taşlayıp , "yakıp" , zindanlarda çürüttüler..neyse ki dünya kıymetini bildi..eserleri 50 küsür dile çevrildi =) işte bu Aziz Nesin' i, o uzak ama çok uzak galaksiden gelen o MAESTROYU BU ÜLKE - KOMA"GENE"li - ETSİZ ÇİĞKÖFTECİ DÜKKANLARINDA ÇALIŞTIRTTI!!!!! RESMEN VE ALENEN!! GÖZ GÖRE GÖRE !!!ödüllerini almak için yurtdışına dahi çıkartmadılar! pasaport bile vermediler!! KENDİ ÜLKESİNDE ESİR HAYATI YAŞATTILAR ONA!YURDUNU ZİNDANA ÇEVİRDİLER!!

  Bugün 1 Mayıs..emeğin ve emekçinin günü. kritik burda bitti ..aklıma geldikçe sinir katsayım artıyor daha yazmak uzatmak istemiyorum.. içimizde hritiyanı ,yahudisi, kürdü, türkü, lazı, çerkezi , şeytana tapanı, budisti ,ateisti her kesimden insan olabilir.. bu saydıklarımdan bi kısmı illaki vardır bu platformda...sizden tek ricam birgün işveren olursanız , suyun başına siz geçerseniz , İNSANLARIN HAKKINI VERİN.. ve "GERÇEKLER ACI DAHİ OLSA DOĞRUYU SÖYLEYİN!" kitabı alır okursanız kendisini bu yola adamış bir "ADAM"ın hayatını okuyacaksınız.

  "yeter bitir artık" notu:

  1000kitapta olmayan kitabın bu versiyonunu ekleyip kritiğini yapmama vesile olan Oğuz Aktürk' e teşekkürlerimi,

  kritik yazarken arka fonda çalan böylesi muhteşem bir parcayı yapıp , alazlanmış nefretimi hidrojen+oksijenle besleyen ve böylesi bir MARŞ yazmış Suffocation 'a ve parçayı cover layan Aborted' a da sonsuz saygılarımı sunuyorum.. "EMEĞE" SAYGI! ;)

  parçayı dinleyecekler için "KAHROL SEN , YETER GİT ARTIK BE KARALTIN KALKSIN "notu:

  tamam gidiyorum.. ama kulaklıkla ve son seste dinleyin!! koh koh koh =)

  https://www.youtube.com/watch?v=w28s29f2Mfc
 • " -Ne aradığınızı söylerseniz , kolaylık olsun diye yerini gösteririm size.
  Havaalanında da beni aramış olan ,
  -Polis ne alacağını bilir! dedi.
  Sesimi çıkarmadım . Tartışmak boşuna .Ama şimdi söyleyeyim : Polis ne alacağını bilmez.Bilse , benim hikaye , roman , oyun notlarımı, müsvettelerimi , kitap olarak basılmak üzere hazırlanmış notlarımı alıp gitmezdi.Arama sırasında ondan sonra kendiliğimden hiçbir şey söylemedim..
  ... Masamın üstünde Lenin' in yabancı dilde kitapları var .. Bunlardan birini alıp adını okudular:
  "DÜNYA İŞÇİLERİ BİRLEŞİNİZ!"
  Havaalanında da beni aramış olan ,
  -BİRLEŞSİNLERDE BİZİ KESSİNLER... dedi."
  Aziz Nesin
  Sayfa 170 - Nesin Yayınevi - 14. baskı