Betül Nazlı, bir alıntı ekledi.
Dün 01:19 · Kitabı okudu

"Kitabe okumak, eski Türkler arasında bir spordur; şimdi de olabilir fakat anlaşılan o ki yeni Türklerin başka merakları var."

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 250 - Timaş Yayınları)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 250 - Timaş Yayınları)
Betül Nazlı, bir alıntı ekledi.
17 Mar 22:36 · Kitabı okudu

"Yeni vatanın adını biz değil, İtalyanlar koymuştur; Turchia. Biz Rumî'yiz(Romalıyız) ama dışarıdakiler memleketin adını böyle koyuyor, toprağın sahibinin kim olduğu belli."

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 224 - Timaş Yayınları)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 224 - Timaş Yayınları)
Betül Nazlı, bir alıntı ekledi.
17 Mar 18:59 · Kitabı okudu

"Azerbaycan Türkçesini neden severiz? Çünkü bizim dilimizin gençliğidir.Herkes gençliğini sever."

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 193 - Timaş Yayınları)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 193 - Timaş Yayınları)
Betül Nazlı, bir alıntı ekledi.
17 Mar 18:12 · Kitabı okudu

"Bazen insan nasıl bir iş başardığının farkında olmaz. Keza o gün Alparslan'a sorsanız on sene sonra Türklerin Sivas'a, iki yüz sene sonra da Balkanlara açılacağını bilemezdi."

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 147 - Timaş Yayınları)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 147 - Timaş Yayınları)
Betül Nazlı, bir alıntı ekledi.
17 Mar 18:10 · Kitabı okudu

"Çağrı Bey'in oğlu Alparslan bizim vatanımızın kurucu babasıdır."

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 146 - Timaş Yayınları)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 146 - Timaş Yayınları)
Betül Nazlı, bir alıntı ekledi.
 17 Mar 18:07 · Kitabı okudu

"Hindistan bir gayya kuyusudur, her şeyi yutar ama o kuyunun içinde kaybolmayan tek şey İslam olmuştur."

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 134 - Timaş Yayınları)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 134 - Timaş Yayınları)

İlber ORTAYLI.
’TÜRKLER ÇOK EĞİTİMLİ CAHİL BİR MİLLET’

Türklerin çok eğitimli cahil bir millet olduğunu ifade eden Ortaylı, şöyle devam etti:

’Sonra yapacağın şey Türk’ün Türk’e propagandası. Çünkü Türkler hiçbir şey bilmiyor. Türkler yaşadıkları ve yaptıkları tarihi bilmeyen, çok eğitimli cahil bir millettir. Eğitimleri pratik alandadır. Şu anda biz dünyanın en iyi hekimlerine sahibiz. Hastanelerimiz derece itibariyle dünyada çok müstesna yerlere çıkmaktadır. Bilmem kaç tane tıp fakültemiz var, 50 tane daha kurarız. El veriri ki içerisine 500 tane lüzumsuz talebe doldurmayız, sadece 50-100 tane alır, en iyisi çıkmaya devam eder. Şu anda en iyi mühendislere sahibiz ama mimarımız yok. Çünkü cahiliz. Tarih, coğrafya bilmeyen bir kavim bu gibi sanatlara akıl erdiremez. Tarihçi yetiştiremeyiz çünkü dil öğrenmiyoruz.”

Ömer Toy, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:06 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bütün tarihçiler sübjektiftir. Mühim olan kompozisyonu iyi yapmak, palavracılığın dengesini ayarlamak ve ahlaksızlık derecesinde tahrifata gitmemek...

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 223)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 223)
Ömer Toy, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:04 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bugünkü Avrupa’yı oluşturan olaylar Rönesans ve Reform değildir; Haçlı seferleri, Otuz Yıl Savaşları ve Cihan Harpleri’dir.

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 204)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 204)
Ömer Toy, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:49 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Süleyman Şah tarihimize bir yanlışa da malzeme olmuştur. Kendisini Osmanlı’yı kuran Ertuğrul Gazi’nin babası olarak tanıtıyorlar. Süleyman Şah o kadar büyük bir lider ki halk nezdinde lafla Ertuğrul Gazi’ye bağlanıyor. Tabii ki doğru değil. Kronolojik olarak da bu iki isim birbirine bağlanamaz. Osmanlı tarihinde isimleri bu bakımdan tashih etmemiz gerekiyor.

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 216)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 216)