• Sıcak bir Ağustos günüydü. Erken uyanmıştım. Açık olan pencereye doğru yürüdüm. Odamın denize bakan köşesinden bir süre denizi seyrettim. Yunuslar yine o çığırtkan sesleriyle bağırıp duruyorlardı. Martılar da yunusların bu çağrısına kayıtsız kalamazlardı. Hep bir ağızdan: “Uyanın ulan uyanın, bu deniz hepimize yeter kalkın!” diyerek tüm yazlıkçıları uyandırma telaşına düşmüşlerdi. Güneş hafif hafif ışımıya başlayınca da sokak lambaları bir bir sönmeye başlamıştı. Bu saatler denizin en temiz olduğu ve doğayla baş başa kalmak için en iyi vakitti. Bunun bilincinde olan yazlıkçılar bu fırsatı değerlendirebilmek için ellerine havlularını kaptıkları gibi denize doğru koşuyorlardı.

  Bir süre bu koşuşturmayı seyrettikten sonra, pencerenin başından ayrıldım. Saat sekize yaklaşmıştı mutfaktan bir koku geliyordu. Bu koku sadece belirli günlerde evin her tarafına yayılırdı. O kokuyu duyduğumda gözlerimden akan iki damla yaş merdivenlere damlamıştı. Bu hamur kızartmasının kokusuydu. Bu kokuyu ondan ayrı düşünemezdim. Ne zaman bu kokuyu duysam bana dedemi hatırlatırdı. Dedemle geçirdiğim güzel vakitleri, ikindi vakti o geniş arsada uçurduğumuz uçurtmaları, havuzun başında yüzdürdüğümüz kağıttan gemileri, bakkaldan aldığımız 25 kuruşluk meybuzu, kumsalda beraber yaptığımız kumdan kaleleri, öğlen uyumam karşılığında verilecek bir adet sakızı...

  Dedemin her kahvaltıda olmazsa olmazlarındandı. Bu bir gelenekti bizde. Her kahvaltıda muhakkak hamur kızartması olmalıydı. Anneannemde her gün sabah namazından sonra başlardı hamur açıp kızartmaya. Dedemin bugün ölüm yıl dönümüydü. Mutfak kapısının önünde bir süre anneannemi seyrettim. Yer masasının başına çömelmiş, bir taraftan hamur açıp diğer taraftan hamur kızartıyordu. Anlamadığım bir dilde türküler söylüyor ve ağlıyordu. İşte o gün o manzaradan sonra ağlamak dedikleri şeyin evrensel bir şey olmadığının her dilin kendine özgü bir ağlama şeklinin olduğunun farkına varmıştım.

  Ellerimle gözyaşlarımı silip mutfağa girdim. Anneannemin boynuna sarıldım bir süre öylece kaldık. Uyku mahmurluğuyla dayım girmişti içeri, bir gözü açık bir gözü kapalı pişen hamur kızartmalarından birini ağzına attı. Bizi o halde görünce sitemli bir ses tonuyla; “Eh be annem, bir gün böyle öz oğluna sarılmadın!” dedi. “Hemen kıskan zaten torunumu, gel bakalım buraya koca bebek,” dedi anneannem. Dayım koşarak gelmişti. Üçümüz mutfağın tam ortasında gülümseyerek birbirimize sarılıp sevgi çemberi oluşturmuştuk. Bu sevgi çemberi; bir nevi ben varım, sen varsın o var, dünya var, yaşıyoruz, nefes alıyoruz, hepimiz zaten bir gün göçüp gideceğiz o zaman bunca kahır bunca matem niyeydi deme biçimiydi bizim için.

  Hızlıca hazırlanıp sokağa koyuldum. Fırından sıcak ekmek, bakkaldan gazete aldım. Bizim kedi Mestan, beni görür görmez gelmişti peşimden. Dükkanın kepenklerini kaldırıp içeri girdim. Dün kasaptan aldığım bir parça ciğeri bir bıçakla kesip bizim Mestan’ın önüne koydum. Benden önce var olan benden sonra da yaşamını sürdürecek olan; yılların yıpratıcı etkisi sadece görüntüsüne yansımış tahta tabureyi dükkanın önüne koydum. Çayı demleyip, kahvaltımı hazırladım. Çay demini alıncaya kadar, dükkanın önünü süpürdüm. Çay demini alınca, karşı caminin görevlisi Adem ağabeyi çağırdım. Hemen koşup gelmişti. Uzun uzun konuştuk. Çocukları epeydir arayıp sormuyorlarmış. Üstünden başından utanıyorlarmış. Yaptığı işi beğenmiyorlarmış. Dertli dertli anlattı, bir demlik çayla beraber. Öğle namazına yakın, Adem ağabey geri döndü görevine.

  Adem ağabeyin gitmesiyle beraber demliği ve bardakları alıp, camide yıkadım. Biten tüm su şişelerini teker teker doldurup, gelip yerlerine yerleştirdim. Sonra bir güzel dükkanın önünü süpürüp suladım. Çay faslını tamamlamıştık. Sabah gelirken aldığım gazeteyi okumaya başladım. Gündem yine yoğundu. Birileri birilerini vurmuş, birileri birilerine meydan okumuştu. Bir yerlerde yine kadına şiddet vardı, bir yerlerde yine çocuklar öldürülmüştü. Sayfaları geçtikçe içim daha da kötü oluyordu. Kusacak gibi hissediyordum kendimi. Bir hışımla gazeteyi bir tarafa fırlattım. Okumaya devam edemezdim. Ardından bizim çırak Selim gelmişti. Her zaman olduğu gibi yine geç kalmıştı ve her zaman olduğu gibi yine bir bahanesi vardı. Oturdum, dinledim. Anlattıkları doğru değildi ama yanlış da değildi. Zaten ona da hiç kızamıyordum. Akranları yaz tatilinde gezip, oyun oynarken o ise şimdiden çalışarak kışa hazırlık yapıyordu. Hayat onu mevsimlerinden tutmuş bir kenara fırlatıp atmıştı.

  Dükkanı Selim'e emanet edip dedemin yıllar önce tahtadan yaptığı kutu gibi olan yazıhaneme geçtim. Sallanan koltuğuma oturdum. Yıllardır elimi bile sürmediğim ama her daim yanımda olan kitabın kapağını açtım. Zamanı geldiğinde her kitap tekrardan açılırdı. Yarım kalmış tüm cümleler kaldığı yerden devam etmeye başlardı. Cümleler şefkatli kimlikleriyle sırtımı sıvazlardı. Kitabı yine bir solukta bitirmiştim. İkindi vakti gelmişti. Çayı demleyip Adem ağabeyi çağırdım. Yine uzun uzun konuştuk. O yine çocuklarından bahsetti. Söylediklerini sanki ilk defa dinliyormuşum gibi büyük bir olgunlukla tekrardan dinledim. Sonra Adem ağabey yine gitti.

  Bizim dükkan iki katlıydı, üst kata çıkmıştım burası tam bir anılar kütüphanesiydi. Dedemin değişiyle “Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi” Evet, dedem Ziya Osman Saba'yı okur ve severdi. Ondan esinlenip bu isimle anıyordu burayı. Burada hemen hemen her şeyi bulabilirdiniz. Amcamdan kalmış tezgah, büyük amcamdan kalmış pikap ve plaklar. Babamdan kalmış misketler, futbol topları, posterler…

  Oradaki bir eşyayı alıp başka yere koyunca o anılara ihanet etmiş olacaktım ki bu yüzden hiçbir şeyin yerini değiştirmedim. Her şeyi olduğu yerinde kullandım. Çok tozluydu ve karanlıktı her taraf. Ama ben gene de seviyordum burayı. Buraya aitmiş gibiydim. Ben ölünce benden de izler taşıyacaktı burası. Büyük amcamdan kalan pikaba Hümeyra'nın “Hiç Oldu mu?” adlı plağını yerleştirip çalıştırdım. Sigaramı yaktım. Kayıp giden, unuttuğum, özlediğim şeylerin tam koparken içimde tutunduğunu; adını koyamadığım çabalarımın dışarı çıkmak için arsızca içimde tepindiğini hissettim. Tüm her şeyi unutabilseydim keşke ben de. Unutmasam bile unutmuş gibi yapabilseydim, insanların arasına karıştığımda. Arka fonda Hümeyra çalıyor demiştim, biraz daha sesini açtım şarkının. Kulağımı ve kalbimi biraz daha yakınlaştırdım. O eşsiz şarkının büyüsüne doğru seyre koyuldum...

  "Bir şeylerin kopmakta oldugunu, kapalı gözlerle bile görürken bir türlü adını konduramayıp yanlış sabahlara uyandığınız hiç oldu mu sizin de?"
 • Yoldaşlar, nasip olmazsa görmek o günü,
  ölürsem kurtuluştan önce yani,
  alıp götürün
  Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni.

  Hasan beyin vurdurduğu
  ırgat Osman yatsın bir yanımda
  ve çavdarın dibinde toprağa çocuklayıp
  kırkı çıkmadan ölen şehit Ayşe öbür yanımda.

  Traktörlerle türküler geçsin altbaşından mezarlığın,
  seher aydınlığında taze insan, yanık benzin kokusu,
  tarlalar orta malı, kanallarda su,
  ne kuraklık, ne candarma korkusu.

  Biz bu türküleri elbette işitecek değiliz,
  toprağın altında yatar upuzun,
  çürür kara dallar gibi ölüler,
  toprağın altında sağır, kör, dilsiz.

  Ama bu türküleri söylemişim ben
  daha onlar düzülmeden,
  duymuşum yanık benzin kokusunu
  traktörlerin resmi bile çizilmeden.

  Benim sessiz komşulara gelince,
  şehit Ayşe'yle ırgat Osman
  çektiler büyük hasreti sağlıklarında
  belki de farkında bile olmadan.

  Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani,
  - öyle gibi de görünüyor -
  Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni
  ve de uyarına gelirse,
  tepemde bir de çınar olursa
  taş maş da istemez hani...  Yazılma Yeri Barviha Sanatoryumu-Rusya-27.04.1953
 • Büyük Ozan Neşet Ertaş'ı saygı ve sevgi özlemle anıyorum... 🌹🌹🌹💖💖💖

  Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdatlarımız adına aldım./Neşet Ertaş,

  Neşet Ertaş, kimdir?

  Neşet Ertaş, (doğum 1938, Çiçekdağı, Kırşehir - ölüm. 25 Eylül 2012, İzmir)
  Türk ozan. Bozkırın Tezenesi olarak da bilinir. Kırşehir Abdal'larındandır.

  Neşet ErtaşSesi ve sazı ile babası Muharrem Ertaş'ın yolunu sürdüren Neşat Ertaş, 1938 yılında Kırşehir'in Tırtıllar köyünde dünyaya geldi. Keman ve saz çalmasını öğrendi. Ankarada TRT radyo evine girdi. Güçlü derlemeleri olan ozanın kendisine ait çok sayıda güfte ve besteleri vardır.

  Neşet Ertaş babası Muharrem Ertaş ile adeta Anadoludaki en olgun seviyesine erişen bu Türkmen-Abdal müzik birikiminin yeni bir yorumcusudur. Yoğun yöresel özellikleri ve baskın mahallilik unsurları ile donanmış bu müziği yöresinin dışına çıkarmış, ülke genelinde ve hatta yurt dışında bilinmesini ve tanınmasını sağlamıştır.

  25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

  Albümleri
  1957 - Neden Garip Garip Ötersin Bülbül
  1960 - Gitme Leylam
  1979 - Türküler Yolcu
  1985 - Sazlı Oyun Havaları
  1987 - Türkülerle Yaşayan Efsane Deyişler Bozlaklar Türküler
  1988 - Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde
  1988 - Kendim Ettim Kendim Buldum
  1988 - Kibar Kız
  1989 - Hapishanelere Güneş Doğmuyor
  1989 - Sazlı Sözlü Oyun Havaları
  1990 - Gel Gayri Gel
  1992 - Türküler Yolcu
  1992 - Gitme Leylam
  1993 - Kova Kova İndirdiler Yazıya
  1995 - Seçmeler 2
  1995 - Seçmeler 3
  1995 - Seher Vakti
  1995 - Altın Ezgiler 3
  1996 - Polis Lojmanları
  1997 - Benim Yurdum
  1998 - Gönül Yarası
  1999 - Zülüf Dökülmüş Yüze
  1999 - Gönül Dağı
  1999 - Mühür Gözlüm
  1999 - Zahidem
  1999 - Neredesin Sen
  2000 - Garibin Dünyada Yüzü Gülemez (kayıt: 1969-1974)
  2000 - Niye Çattın Kaşlarını (kayıt: 1969-1974)
  2000 - Çiçekdağı (kayıt: 1969-1974)
  2000 - Ayaş Yolları
  2000 - Sevsem Öldürürler (kayıt: 1974-1986)
  2000 - Ağla Sazım (kayıt: 1974-1986)
  2000 - Hata Benim
  2001 - Dostlara Selam
  2001 - Sabreyle Gönül
  2002 - Yar Gönlünü Bilenlere
  2002 - Vay Vay Dünya
  2003 - Yolcu
  2003 - Gurban Olduğum
  2008 - Neşet Ertaş 2008
  KENDİ AĞZINDAN HAYAT HİKAYESİ

  bin dokuz yüz otuz sekiz cihana
  kırtıllar köyünde geldin dediler
  babama muharrem, anama döne
  dediysen atayı bildin dediler

  dizinde sızıydı anamın derdi
  tokacı saz yaptı elime verdi
  yeni bitirmiştim üç ile dördü
  baban gibi sazcı oldun dediler

  o zaman babamdan öğrendim sazı
  engin gönül ile hakk'a niyazı
  o yaşımda yaktı bir ahu gözü
  mecnun gibi çölde kaldın dediler

  zalım kader devranını dönderdi
  tuttu bizi ibikli'ye gönderdi
  babam saz çalarken bana zil verdi
  oynadım meydanda köçek dediler

  anam döne ibikli'de ölünce
  tam beş tane öksüz yetim kalınca
  beşimiz de perişan olunca
  babamgile burdan göçek dediler

  yürüdü göçümüz tefleğe doğru
  bu hali görenin yanıyor bağrı
  üç aylık çoçuğun çekilmez kahrı
  bunlara bir ana bulun dediler

  yozgat'ın kırıksoku köyü'ne vardık
  bize ana yok mu diyerek sorduk
  adı arzu dediler bir ana bulduk
  işte bu anadır buldun dediler

  en küçük kardaşı kayıp eyledik
  onun için gizli gizli ağladık
  üstelik babamı asker eyledik
  yine öksüz yetim kaldın dediler

  zalım kader tebdilimi şaşırttı
  heybe verdi dalımıza devşirtti
  yardım etti yerköy'üne göçürttü
  biraz da burada kalın dediler

  yerköy'den kırıkkale'ye geldik
  babam saz çalarken biz çümbüş aldık
  kırşehir'e varınca kemanı çaldık
  aferin arkadaş çaldın dediler

  yarin aşkı ile arttı hep derdim
  babamı bir yere dünür gönderdim
  başlık çok istemişler haberin aldım
  istemiyor yarin seni dediler

  kırşehir'de yedi sene kalınca
  düğün düzgün hepsi bize gelince
  burada herkese yer daralınca
  ankara'ya gider yolun dediler

  ankara'da (sünnetçi) veysel usta'yı buldum
  epeyce eğleştim, evinde kaldım
  yüz lirayı verip bir yatak aldım
  etti isen böyle buldun dediler

  bir ev kiraladım münasip yerde
  kaldı kavim kardaş hep kırşehir'de
  bu aşk hançerini vurdu derinde
  çaresini bulmazsan öldün dediler

  yarin aşkı ile döndüm şaşkına
  arada içerdim yarin aşkına
  canan acımaz mı garip dostuna
  bunu da içeriye alın dediler

  İKİ BÜYÜK NİMETİM VAR

  İki büyük nimetim var
  Biri anam biri yarim
  İkisine de hörmetim var
  Biri anam biri yarim

  Ana deyip de geçilmez
  O yar anadan seçilmez
  İkisine de kıymet biçilmez
  Biri anam biri yarim

  Birisi var etti beni
  Birisi yar etti beni
  İkisinin de birdir yari
  Biri anam biri yarim
  AYVA TURUNÇ NARIM VAR

  Ayva turunç narım var
  Benim ah ü zarım var
  Hep derdinden ağlarım
  Bir vefasız yarim var

  Al almayı ver narı
  Ağlarım zarı zarı
  Tez günlerde gönderin
  O ahu gözlü yari

  Ayva turunç nar bende
  Aldı aklım yar bende
  Hiç melhem kar eyleme
  Yar yarası var bende

  Ayva turunç neyleyim
  Halimi arz eyleyim
  Zaten bende talih yok
  Ta küçükten böyleyim
  GÖNÜL DAĞI

  Gönül Dağı yağmur yağmur boran olunca
  Akar can özümde sel gizli gizli
  Bir tenhada can cananı bulunca
  Sinemi yaralar dil gizli gizli

  Dost elinden gel olmazsa varılmaz
  Rızasız bahçanın gülü derilmez
  Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez
  Gönülden gönüle yol gizli gizli

  Seher vakti garip garip bülbül öterken
  Kirpiklerin oku cana batarken
  Cümle alem uykusunda uyurken
  Kimseler görmeden gel gizli gizli

  YARE GİDEM

  Yare gidem yare gidem
  Yareliyim nere gidem
  Bu derdimin dermanını
  Almaya ben yare gidem

  Saçlarını ben öreyim
  Buna dayanmaz yüreğim
  Seni vermem Ezraile
  Ben öleyim ben öleyim

  Yar elinde yar elinden
  Yareliyim yar elinden
  Dermansız bir derde düştüm
  Dermanı var yar elinden
  DOYULUR MU?

  Tatlı dile güler yüze
  Doyulur mu doyulur mu
  Aşkınan bakışan göze
  Doyulur mu doyulur mu

  Doyulur mu doyulur mu
  Canana kıyılır mı
  Cananına kıyanlar
  Hakkın kulu sayılır mı

  Zülüflerin dökse yüze
  Yar badeyi sunsa bize
  Lebleri meyime meze
  Doyulur mu doyulur mu

  Hem bahara hemi yaza
  Yarın ettikleri naza
  Yar aşkına çalan saza
  Doyulur mu doyulur mu

  Garibim geldik gitmeze
  Muhabbetimiz bitmeye
  Yar île sohbet etmeye
  Doyulur mu doyulur mu

  DELİ BORAN

  uzak yoldan geldim hasretim için
  hani nerde babam muharrem nerde
  yaralı bülbülüm ses vermez niçin
  yüreği yanığım o kerem nerde

  o garip gönüllüm,dertli bakışlım
  feleğin elinde sinesi taşlım
  yüreği yaralım,gözleri yaşlım
  gönül evi yıkık,viranım nerde

  fetholurdu feryadını dinleyen
  feryadı içinde derdin anlayan
  kuşlar gibi viranede inleyen
  ecinnice deli boranım nerde

  okula gidemedim bu dert benimdi
  hemi benim derdim,hem babamındı
  hemi babam,hemi öğretmenimdi
  geribim dersimi verenim nerde

  ANAM AĞLAR

  Anam ağlar başucumda oturur
  Derdim elli iken yüze yetirir
  Bu dert beni yiye yiye bitirir

  El çek tabip el çek benim yaramdan
  Ölürüm kurtulmam ben bu yaradan

  Anama babama yüzüm kalmadı
  Bir su ver demeye yüzüm kalmadı
  Doktora tabibe lüzum kalmadı

  El çek tabip el çek benim yaramdan
  Ölürüm kurtulmam ben bu yaradan

  EVVELİM SENSİN

  Cahildim dünyanın rengine kandım
  Hayale aldandım boşuna yandım
  Seni ilelebet benimsin sandım
  Ölürüm sevdiğim zehirim sensin
  Evvelim sen oldun ahirim sensin
  Sözüm yok şu benden kırıldığına
  idip başka dala sarıldığıma
  Gönülüm inanmıyor ayrıldığına
  Gözyaşım sen oldun kahirim sensin
  Evvelim sen oldun ahirim sensin
  Garibim can yıkıp gönül kırmadım
  Senden ayrı ben bir mekan kurmadım
  Daha bir gönüle ikrar vermedim
  Batınım sen oldun zahirim sensin
  Evvelim sen oldun ahirim sensin

  HAPİSANELERE GÜNEŞ DOĞMUYOR

  Hapisanelere güneş doğmuyor
  Geçiyo bu ömrüm de günüm dolmuyor
  Eşim dostum hiç yanıma gelmiyor
  Yok mu hapisane beni arayan
  Bu zındanda ölem can gardiyan
  Birer birer yoklamayı yaparlar
  Akşam olur kapıları kaparlar
  Bitmiyo geceler, olmaz sabahlar
  Yok mu hapisane beni arayan
  Bu zındanda ölem can gardiyan

  Anamdan doğalı garip kalmışım
  Acı hapisane aha genç yaşım
  Benim zındanlarda neydi işim
  Yok mu hapisane beni arayan
  Bu zındanda ölem can gardiyan

  KÜSTÜRDÜM GÖNLÜMÜ

  Küstürdüm gönlümü güldüremedim
  Baharım güz oldu yazım kış oldu
  Gönüle yarimi balduramadım
  Baharım güz oldu yazım kış oldu

  Şu fani dünyada murad almadan
  Eller gibi şad olup da gülmeden
  Ellerin bağında gülü solmadan
  Baharım güz oldu yazım kış oldu

  MÜHÜR GÖZLÜM

  Mühür gözlüm, seni elden,
  Sakinirim kıskanırım
  Uçan kustan esen yelden
  Sakınırım kıskanırım..

  Yagan kardan, esen yelden
  Sakınırım kıskanırım..

  Havadaki turnalardan,
  Su içtigim kurnalardan,
  Giyindigim urbalardan
  Sakınırım kıskanırım..

  Besikte yatan kuzudan,
  Hem oglundan hem gözünden,
  Ben seni, senin gözünden,
  Sakınırım kıskanırım..

  Al izzet'i oncalardan,
  Elindeki goncalardan,
  Yerdeki karıncalardan
  Sakınırım kıskanırım..

  YOLCU

  Bir anadan dünyaya gelen yolcu
  Görünce dünyayı gönül verdin mi
  Kimi büyük kimi böcek kimi kurt
  Merak edip hiç birini sordun mu

  İnsan ölür ama uruhu ölmez
  Bunca mahlukat var hiç biri gülmez
  Cehennem azabı zordur çekilmez
  Azap çeken hayvanları gördün mü

  İnsandan doğanlar insan olurlar
  Hayvandan doğanlar hayvan olurlar
  Hepisi de bu dünyaya gelirler
  Ana haktır sen bu sırra erdin mi

  Vade tekmil olup ömür dolmadan
  Emanetçi emanetin almadan
  Ömrünün bağının gülü solmadan
  Varıp bir canana ikrar verdin mi

  Garip bülbül gibi feryad ederiz
  Cehalet elinde küsmü kederiz
  Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz
  Dünya senin vatanın mı yurdun mu

  AHU GÖZLERİNİ SEVDİĞİM
  Ahu gözlerini sevdiğim dilber
  Sana bir sözüm var diyemiyorum
  Sırrımı ellere veremiyorum
  Derdimi ellere diyemiyorum

  Helal olsun al yanaktan aldığım
  El uzatıp gonca gülün derdiğim
  İnce belini tatlı dilini sevdiğim
  Kırılsın kollarım duramıyorum

  Al yanaktan aldıracağım azıktır
  Tarama zülfünü gönlüm bozuktur
  Öksüzüm garibim bana yazıktır
  Destursuz yanına varamıyorum
  ACEM KIZI

  Çırpınıp da şan ovaya çıkınca
  Eylen şan ovada kal Acem Kızı
  Uğrun uğrun kaş altında bakarken
  Can telef ediyor gül Acem Kızı

  Seni saran oğlan neylesin mal
  Yumdukça gözünden döker mercanı
  Burnu fındık ağız kahve fincanı
  Şeker mi şerbet mi bal Acem Kızı
  NEREDESİN SEN
  Şu garip halimden bilen işveli nazlı
  Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen
  Datlı dillim güler yüzlüm ey ceylan gözlüm
  Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

  Ben ağlarsam ağlayıp gülersem gülen
  Bütün dertlerim anlayıp gönlümü bilen
  Sanki kalbimi bilerek yüzüme gülen
  Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

  Sinemde gizli yaramı kimse bilmiyo
  Hiç bir tabip bu yarama melhem olmuyo
  Boynu bükük bir Garibim yüzüm gülmüyo
  Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

  NE GÜZEL YARATMIŞ

  Ne güzel yaratmış seni yaradan
  Esmesin sevdiğim yeller incidir
  Güzelsin sevdiğim gülden goncadan
  Uzanmasın sana yar yar eller incidir

  Kipriklerin oktur kaşın yay kimi
  Gözlerin aklımı etti zay gimi
  Cemalin güneşe benzer yüzün ay gimi
  Değmesin zülüfler yar yar teller incidir
  BİLEMEDİM KIYMETİNİ KADRİNİ

  bilemedim kıymatını kadrini
  hata benim günah benim suç benim
  eliminen içtim derdin zehrini
  hata benim günah benim suç benim

  bir günden bir güne sormadım seni
  körümüş gözlerim görmedim seni
  boşa mecnun eylemişim ben beni
  hata benim günah benim suç benim

  bilirim suçluyum gendi özümde
  gel desem gelirdin benim izimden
  her ne çekti isen benim yüzümden
  hata benim günah benim suç benim

  sana karşı benim bir sözüm yoktur
  haklısın sevdiğim kararın haktır
  garibim derdimin dermanı yoktur
  hata benim günah benim suç benim

  NEYLEDİN DÜNYA

  aydost deyince yeri göğü inleten
  muharrem usta'ydı bunu dinleten
  gönül kırmazdı bilerekten,bilmeden
  insan velisini neyledin dünya

  sazını çalarken kendinden geçen
  gönülden gönüle kapılar açan
  aşkın dolusunu nefessiz içen
  gönül delisini neyledin dünya

  garibim babamdı muharrem usta
  bilirim aşıktı sevdiği dosta
  "sazımın emaneti.." diyen en son nefeste
  sazın ulusunu neyledin dünya

  AŞKIN BENİ DELİ EYLEDİ

  Aşkın beni deleyledi
  Yaktı yaktı kül eyledi
  El alemi kul eyledi
  Yar beni beni...

  Mecnunum sahra içinde
  Yunusum derya içinde
  Eyübüm yara içinde
  Sar beni beni...

  Aslı'yısan Kerim'i bul
  Derde derman vereni bul
  Garip gibi viranı bul
  Sar beni beni...

  ÇİÇEK DAĞI

  Çiçekdağı derler de, var mı sana zararım
  Yâr yitirdim uğrun uğrun ararım
  Üç güneydi benim kavli kararım
  Beş gün oldu nazlı yârim gelmedi
  Derdime bir derman ver Çiçekdağı
  Yârim hey, yine mi ben yandım

  Hana vardım han değil
  Penceresi cam değil
  Bugün ben yâri gördüm
  Ölürsem de gam değil

  Çiçekdağı derler garibin yurdu
  Hep orada arttı efkârı derdi
  Zâlim felek beni yârden ayırdı
  Yârden ayrılması zor Çiçekdağı
  Yârim hey, yine mi ben yandım

  Nakarat

  Çiçekdağı derler methini etmek
  Kolaymıdır seni terkedip gitmek of!
  Hele şu gurbetin kahrını çekmek
  Gel onu da bana sor Çiçekdağı
  Şâhım hey, yine mi ben yandım

  GEL SEVELİM

  Gel sevelim sevileni seveni
  Sevgisiz suratlar gülmüyor canım
  Nice gördüm dizlerini döveni
  Giden ömür geri gelmiyor canım

  Özü gülmeyenin yüzü güler mi
  Sevgisiz muhabbet Hakk'a değer mi
  Seven insan kaşlarını eğer mi
  Zorunan güzellik olmuyor canım

  Sevgi haktır seven alır bu hakkı
  İçi güler dıştan görünür farkı
  Sevmeyene akmaz sevginin arkı
  Boş lafla oluklar dolmuyor canım

  Bir zaman aşıkken sen de sevmiştin
  O anda dünyayı nasıl görmüştün
  Sanki cennetin bağına girmiştin
  Çokları bu hakkı bilmiyor canım

  Aşkın ateşine yandım alıştım
  Bu ateş içinde aşkla tanıştım
  Doğru mu yanlış mı deyi danıştım
  Sevgisiz hakka kul olmuyor canım

  Sevenin içinde yanar ışıklar
  Kaybolur karanlık tüm dolaşıklar
  Garibim sevenler bunca aşıklar
  Boş hayale boşa yelmiyor cenım

  KARANFİL SUYU NEYLER

  Karanfil suyu neyler (gülüm)
  Güzel kokuyu neyler (gülüm)
  İki baş bir yastıkta (gülüm)
  O göz uykuyu neyler (gülüm)

  Le le le le Leylam yar
  Hergün akşam böyle yar
  Kötü isem söyle yar

  Karanfil deste gider
  Kokusu dosta gider
  Sevipte alamayan
  Gurbete hasta gider

  NİYE ÇATTIN KAŞLARINI

  Niye çattın kaşlarını
  Bilmiyom yar suçlarımı
  Ben ölürsem saçlarını
  Yolma gayrı yolma leyli leyli yar

  Ben yandım aşkın narına
  Meyletmem dünya malına
  Ben ölürsem mezarıma
  Gelme gayrı gelme leyli leyli yar

  Bir garibim düştüm dile
  Gerçeklerde olmaz hile
  Zalimler elinden bile
  Alma gayrı alma leyli leyli yar

  YANARIM SENİN AŞKINA

  Yanarım senin aşkına
  Gel kaçma gel gel
  Derdinden döndüm şaşkına
  Gel kaçma gel gel

  Mecnun'um bu çöllerde
  Bülbülüm şu güllerde
  Kaldım gurbet ellerde
  Gel kaçma gel gel

  Hasretin dağlar beni
  Gel kaçma gel gel
  Zülfüne bağlar beni
  Gel kaçma gel gel

  ZÜLÜF DÖKÜLMÜŞ YÜZE

  Zülüf dökülmüş yüze
  Kaşlar yakışmış göze
  Usandım bu candan
  Dert ile geze geze

  Gün doğdu aştı böyle
  Gönlümüz coştu böyle
  Sen orada ben burda
  Ömrümüz geçti böyle

  Bu ellerde gez gayri
  Katip ol da yaz gayri
  Bir kazma al bir kürek
  Mezarımı kaz gayri

  İki Büyük Nimetim Var
 • Yoldaşlar, nasip olmazsa görmek o günü, 
  ölürsem kurtuluştan önce yani, 
  alıp götürün 
  Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni.

  Hasan beyin vurdurduğu 
              ırgat Osman yatsın bir yanımda 
  ve çavdarın dibinde toprağa çocuklayıp 
  kırkı çıkmadan ölen şehit Ayşe öbür yanımda.

  Traktörlerle türküler geçsin altbaşından mezarlığın, 
  seher aydınlığında taze insan, yanık benzin kokusu, 
  tarlalar orta malı, kanallarda su, 
  ne kuraklık, ne candarma korkusu.

  Biz bu türküleri elbette işitecek değiliz, 
  toprağın altında yatar upuzun, 
              çürür kara dallar gibi ölüler, 
  toprağın altında sağır, kör, dilsiz.

  Ama bu türküleri söylemişim ben 
                       daha onlar düzülmeden, 
  duymuşum yanık benzin kokusunu 
  traktörlerin resmi bile çizilmeden.

  Benim sessiz komşulara gelince, 
  şehit Ayşe'yle ırgat Osman 
  çektiler büyük hasreti sağlıklarında 
  belki de farkında bile olmadan.

  Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani, 
  - öyle gibi de görünüyor - 
  Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni 
  ve de uyarına gelirse, 
  tepemde bir de çınar olursa 
  taş maş da istemez hani... 
 • Yoldaşlar, nasip olmazsa görmek o günü,
  ölürsem kurtuluştan önce yani,
  alıp götürün
  Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni.
  Hasan beyin vurdurduğu
  ırgat Osman yatsın bir yanımda
  ve çavdarın dibinde toprağa çocuklayıp
  kırkı çıkmadan ölen şehit Ayşe öbür yanımda.
  Traktörlerle türküler geçsin altbaşından mezarlığın,
  seher aydınlığında taze insan, yanık benzin kokusu, tarlalar ortak malı, kanallarda su,
  ne kuraklık, ne candarma korkusu.
  Biz bu türküleri elbette işitecek değiliz,
  toprağın altında yatar upuzun,
  çürür kara dallar gibi ölüler,
  toprağın altında sağır, kör, dilsiz.
  Ama bu türküleri soylemisim ben
  daha onlar düzülmeden,
  duymuşum yanık benzin kokusunu
  traktorlein resmi bile cizilmeden.
  Benim eşsiz komşulara gelince ,
  şehit Ayşe'yle ırgat Osman
  çektiler büyük hasreti sağlıklarında
  bel ki de farkında bile olmadan.

  Yoldaşlar ölürsem o günden önce yani,
  - öyle gibi de görünüyor -
  Anadolu da bir köy mezarlığına gömün beni
  ve de uyarına gelirse,
  tepemde bir de çınar olursa
  taş maş da istemez hani...

  1953, Nisan 27
  Barviha Sanatoryumu
  Nazım Hikmet Ran
  Sayfa 72 - YKY yayınevi 22.baskı