724 syf.
·
Puan vermedi
Tek bir cümlenin onca satır arasından insanı nasıl değistirebileceğini öğrendim.. Oğuz Atay'a insanların bakış açısı çok farklı. Bence eşsiz bir deneyimdi.. "Kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım."
Tutunamayanlar
TutunamayanlarOğuz Atay · İletişim Yayınları · 202062,4bin okunma
%41 (300/724)
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Her Yiğidin Kendine Has Yoğurt Yemesi Vardır
Tutunamayanlar
Tutunamayanlar
Yazar gerek ele aldığı konu muhtevası ve gerekse anlatım biçimi yani tarzı açısından Türk Edebiyatı ve özellikle Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı açısından belki de ilk olabilecek bir biçimde eserini ortaya koymaktadır. Toplumun değer yargılarını hatta dünya toplumlarının değer yargılarını ve belki de kendi karakterini ustalıkla zekice ve akıcı bir dil ve zevkli bir ifade ile ustalıkla vermektedir . Yazar çok müthiş bir zekâsı ile ve güleriz ağlanacak Halimize mantığı ile dahiyane bir mantıkla sürekli okuyucunun zihnini canlı tutmak istemektedir. Eserini iki temel karakter üzerine ustalıkla monte etmiş Turgut Uyar. Eserde toplumda egemen olan anlayışın belki de yüz yıllarca süregelen bir anlayışın,yazarın yaşadığı dönemin ve hatta günümüze ve geleceğe verilen mesajlar, değerlendirmeler , eleştiriler ve analizler var. Eserinde tarihi bilgilere, dünya edebiyatina ve insanlığa yön veren ya da insanlığı olumsuz yönde etkileyen kişi anlayış ve yapı ve kuruluşlara zekice ve objektif eleştirel bir biçimde ustalıkla yer vermiştir. Özellikle eğitim ve dini hayat anlayışımızı toplumun yanlışlarını eksiklerini dikkate alarak ustalıkla anlatmaktadır Yazarın dünya görüşü ve hayat felsefesine saygı duymak her okuyucu gibi bizim de en önemli vazifemizdir. Bir okuyucu olarak bize düşen görev dağarcığımıza yeni bir şeyler katıldığı gerçeği ile yazara en azından bir teşekkür etmek ve değerli görüşlerinden istifade etmek düşer .
Tutunamayanlar
TutunamayanlarOğuz Atay · İletişim Yayınları · 202062,4bin okunma
Reklam
336 syf.
·
Puan vermedi
Yaz Bir Reçete Doktor Dünyam Ağrıyor
Tutunamayanlar kitabını okudunuz mu? Gerçekten bu dünyada tutunamayan insanlar var. Dünyaya gelirken mi hayatı tanıdığı andan sonra mı oluyor bilmiyorum ama bir noktadan sonra insan hayata tutunamıyor. İki yüzlülük, karşısındakini idare etmek, dayatılan hayata rıza göstermek, insanın içindeki kötülüğü yüzündeki gülücük dilindeki güzel cümlelerle gizlemesine dayanamıyor işte bu tutunamayanlar. Kitaptaki Mürşit karakteri de tutunamayanlardan. Onun gözlerinden otel hayatı etrafında şekillenen hayatlara tanık oluyoruz. Her türden insan modeli geliyor otele. Mürşit, babasının hayali ve oğlunun ihtirasları arasında kalmışken onu anlayan müşterisi Madenci’nin yanında nefes alabiliyor sadece. İnsana, insana dair şeyleri insanca anlatmış. Güzel bir kitaptı sevgili okur, kendinden bir şey bulacaksın. Sevgiyle ve ağrısız kalın.
Dünya Ağrısı
Dünya AğrısıAyfer Tunç · Can Yayınları · 20214,115 okunma
150 syf.
·
Puan vermedi
Huzur'u sevenler ve Tanpınar meraklıları için
Suat 'ın Mektubu Tanpınar 'ın taslaklar dan oluşmuş bir kitap. Huzur'u okuyanlar bilir Suat 'ın mektubu önemli bir yer tutar. Tıpkı Tutunamayanlar'dan Selim'in mektubu gibi... İntihar etmeden önce tanıştığı İzle genç kız ve son günlerini yazar. Açıkcası Yaz Yağmurunda ki Fatma-Sabri ilişkisine benzer ama daha az gerilimli bir ilişki. Kıssadan hisse Huzur'u sevenler ve Tanpınar meraklıları için. İyi okumalar!
Suat’ın Mektubu
Suat’ın MektubuAhmet Hamdi Tanpınar · Dergah Yayınları · 2018591 okunma
·
Puan vermedi
TUTUNUMAYANLAR
Mısra 10: tutunumayanların... Garip yaratıklar Ansiklopedisinden: Tutunamayan ( disconnectus erectus ): becerisiz ve korkak bir hayvandır.diye başlayan iki sayfa anlatımdan sonra son paragraf ta Şehirlere yakın yerlerde yaşadıkları için,onları şehrin içinde ,çitle çevrili ve yanlız tutunamayanlara muhsus bir parkta tutarak,sayılarının azalmasını önlemeyi düşünmenin zamanı artık gelmiştir. ( TUTUNUMAYANLAR ) Bu kelimenin bir hayvan ismi olduğuna çok şaşırdım .
Tutunamayanlar
TutunamayanlarOğuz Atay · İletişim Yayınları · 202062,4bin okunma
9/10 puan verdi
Sakın 'Selim'lik edip yarım bırakma!
Öncelikle hem benim edebiyata bakışımı değiştirmesi, hem edebiyatımız için birçok açıdan dönüm noktası olması(fikrimce), hem de sevgili Oğuz Atay'ı keşfetmemi sağlayan eser olmasından mütevellit bu platformdaki ilk incelemem olmasını istedim. Kitabı satın alma amacım; bu öv öv bitiremedileri kitap neymiş, çok kıymetli o Oğuz Atay kimmiş?
Tutunamayanlar
TutunamayanlarOğuz Atay · İletişim Yayınları · 202062,4bin okunma
Reklam
1.000 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.