• Tatlı görünse de şimdi, dönüşecek acı bir zehre.
  William Shakespeare
  Sayfa 31 - türkiye iş bankası kültür bankası
 • Yere batsın felsefe!
  Felsefe bir Romeo yaratamadıkça,
  Başka yere taşımadıkça kenti,
  Hiçbir yararı yok, yeter bundan söz etme!
  Hem bırakta durumunu konuşalım.

  Konuşamazsın ki hissedemediğin şeyi!

  sevmiş olsaydın benim kadar,
  Sevdiğin kişi de Juliet olsaydı eğer,
  Onu öpmüş olsaydın günler önce,
  Tybalt'a benim gibi yenilmiş olsaydın,
  Ve severken delicesine, benim gibi sürülseydin buralardan.
  O zaman konuşabilirdin işte...
 • TYBALT
  Benden ne istiyorsun?

  MERCUTIO
  Ey kediler kralı, dokuz canından yalnız bir tekini...
 • Çam ağacının altında, altın tahtta oturmuş,
  En cesur şövalyelerini yanına çağırmıştı.
  İlkin Başpiskopos Turpin geldi ve sonra 
  Gerin ile Gerier ve Rheimslı Tybalt.
    Sonra da Onlar kadar akıllı ve cesur diğerleri; ve tabii 
  Roland, yanında can dostu Oliver.
  Hey 
  Diğerleriyle birlikte Ganelon da geldi, o hain!
  Ve böylece başladı Fransa için
    Endişe yüklü o meşum şura.
  Ve Kral konuştu. Dedi ki: “Adil beyler,
  Bize Arabistan’dan elli yük arabasıyla
  Bile taşıyamayacağımız kadar çok tüylü ayılar,
  Develer ve şahinler, altın yüklü katırlarla 
  Haberciler gönderiyor.
  Ama bizim tekrar  Kendi ülkemize dönmemizi talep ediyor.
  Dönersek bizi hemen takip edeceğini ve
    Orada yasalarımıza ve muhteşem dinimize  Hıristiyanlığa döneceğini, benim kölem 
  Olacağını söylüyor. Gelin görün ki,
  Niyetinden kuşkum var.” Franklar hep bir 
  ağızdan bağırdı: “Dikkat! Bu bir tuzak.”
 • 133 syf.
  ·1 günde·Beğendi·10/10
  Yeşilçam filmlerine derin sevgi ve hürmetle...
  Efsane Shakespeare'in Romeo ve Julliet eseri bitti. Yeşilçam filmlerinde çok rastladigim için pek tesir etmese de kitap konusu Romeo ve Julliet'in aşkı ve acı sonu.
  Kitabın Ozeti:
  Monteigne ailesinin tek çocuğu olan Romeo bir kıza sevdalanir.Sevdasindan tukenme noktasina gelen Romeo Capulet lerin eğlencesi sırasında Julliet'i görür ve yeni bir aşka kapılır.Fakat Capulet ailesinin Monteigne ailesine düşman olması nedeni ile ne yapacağını bilemez.Julliet'e aşkını itiraf eder ve karşılık bulunca evlenmek üzere sözleşip gizlice Rahip Lawrence huzurunda günah çıkartarak evlenirler. 12 saat sonra rastlantı sonucu Capulet 'in yiğeni Tybalt Romeo'nun arkadaşını düello sonucu öldürür ve Romeo'yu da öldürmeye davranınca Romeo Tybalt'ı öldürür.Prens tarafından Romeo'ya sürgün kararı verilir.Durumu öğrenen Julliet sevdiğinin ayrılığı sonrası ağlarken ailesi Tybalt'ın ölümüne üzüldüğünü düşünür ve mutlu kılmak için soylulardan Paris'le evlenmesini isterler.Julliet rahibin yanına gider ve bir çözüm ister.Rahip plan yapar.Bir ilaç ile Julliet geçici süre ölmüş gibi soğuk bir bedene sahip olacak insanlar öldüğünü düşünerek defnettiklerinde ayilacağı vakti hesaplayan rahip Romeo'ya haber vererek kaçmalarını sağlayacaktır.Planın Julliet kısmı gerçekleşirken Romeo'ya haber verilemez.Romeo Julliet'in öldüğünü haber alınca intihar etmeye karar verir ve mezarına koşar.Mezarda Paris'e denk gelen Romeo düello sonucu Paris'i öldürür.Paris'in son isteği olan Julliet'in ayaklarının dibine gömülme isteğini reddeden Romeo zehiri içer ve ölür.Rahip mezara yetistiğinde Romeo ve Paris'in öldüğünü görerek ayılan Julliet'i ikna ederek yanında rahibe olarak kalmasını ister.Julliet, Romeo'nun olmadığı bir hayatta benim de olmam anlamsız diyerek hançeri alarak göğsüne saplar ve ölür.Ölen Julliet in cesedini sıcak ve kanlar içinde olduğunu gören Prens anlam veremez ve yakalanan Rahip'e olayı anlattırır.Olayi dinleyen Monteigne ve Capulet aileleri ikisinin de birer heykelini yapar ve bu aşkı yaşatmak için barisirlar
  Son
  Uzun süre aradan sonra sizlerle
 • 133 syf.
  ·3 günde·Beğendi·7/10
  "Seversin, kavuşamazsın aşk olur."
  Aşık Veysel

  En büyük ilhamların ve evhamların başında gelir aşk. Tıpkı şiir gibi tanımlanması en zor kavramlardan biri. Varlığını yadsıyanları da çoktur varlığım varlığına armağan olsun diyeni de. Kimince bir tabudur, lafı geçmez; kiminin tek temidir, her şeyini aşk için yapar. Kimi için zayıflık göstergesidir, kimi için gücün temsili. Bu çapraşık ve çetrefil duygunun tüm dünyaca en çok bilinen kahramanlarından biri de Romeo ve Juliet'tir.

  Hikayemiz İtalya'da geçiyor. Talihsizliklerle dolu, alın yazısının en acı sözcükleri seçtiği bir sevda teşebbüsü. Ancak insan sevmeye teşebbüs, bazı durumlarda adam öldürmeye teşebbüse denk. Capulet ve Montague: Bilmediğimiz nedenlerden ötürü kanlı bıçaklı olan iki soylu aile. Bu bilmediğimiz nedenlerden ötürü kanlı bıçaklı olan iki soylu aile, soysuz kalacak ve onların bu soysuzlaşma hikayesi Şekspir'in eline düşünce sonsuzlaşma hikayesine dönüşecek.

  Bir anlık boşluk hallerinin, bin ahlık ahvale dönüşmesini okuyoruz. Kader iyi bir terzi, tam yırtıldı derken kefeni yamamasını iyi biliyor. Neden kavuşmasın diyoruz sevgililer artık durum müsait ancak yeni imkansızlıklar çıkıyor fırından kürek kürek, sıcacık.

  Hızlı bir aşk, hızla büyüyen, bir anda peyda olan, kalbin her atışında büyüyen bir aşk, adeta Romeo'nun kalbi Juliet'e; Juliet'in kalbi de Romeo'ya kan pompalıyor. Daha ilk görüşte, ilk buluşmasında gözlerin, kimin kim olduğu bilinmeden, bilinmeden adı soyu, bilinmeden sevdiği sevmediği şeyler baş koyarlar birbirinin yoluna. Yıldırım aşkını yıldırım nikahı izler ancak o yıldırım sinsi bir yıldırımdır, bilmez kimseler. Romeo ve Juliet daha bir kez olsun selamlamadan beyaz ayı gökte, felek başlar aşklarından geceleri çalmaya. Sonra gökten üç yıldırım daha düşer; biri Tybalt'ın, biri Mercutio'nun başına, biri de Romeo ve Juliet'ın taze aşklarının başına. Daha o yıldırımlara kadar zaten çok zor olan bu birliktelik iyiden iyiye imkansızlaşır.

  Ama sevda bu, "zoru hemen başarır, imkansız biraz zaman alır", imkansızı sever ve yürür üstüne. Tüm bu talihsizliklere elbette yenileri de eklenir ama birbirini sevenler için kavuşmak ümidi her güçlüğe meydan okur. İyice dibe vurdukları anda son bir plan yapar aşıklar, Azrail'le barbut oynamaya kalkarlar ve kazanan ... olur?

  Kim acaba bu kumarın kazananı, kaybedeni?
 • 236 syf.
  ·2 günde·8/10
  Düşman ailelerin iki çocuğu: Romeo ve Juliet...

  --- spoiler --

  Birbirlerini severler fakat düşman aileler oldukları için evlenmeleri aileler için kabul edilmeyecektir, bu nedenle gizlice evlenirler. Fakat tam da evlendikleri gün Romeo Montague, Juliet Capulet'in kuzeni Tybalt'ı öldürür ve ülkeden sürgün edilir.

  Romeo sürgündeyken, Juliet'in ailesi Juliet'i Kont Paris'le evlendirmek için hazırlıklara başlar. Zaten Romeo ile gizlice evlenmiş olan Juliet, yardım için rahibin yanına gider ve rahipten, onu 42 saat uyutacak bir iksir alır. Yatmadan önce onu içer ve 42 saatlik ölüm uykusuna yatar.

  Rahibin gönderdiği ve her şeyi açıklayan mektup eline ulaşmayan Romeo, Juliet'in ölüm haberini alır. Bir zehir alarak Julet'in mezarının başında iksiri içerek intihar eder. 42 saatin sonunda Juliet uyanınca, yanı başındaki Romeo'nun cansız bedenini görür ve Romeo'nun hançerini alarak kendini öldürür.