Vedat, bir alıntı ekledi.
06 May 14:52 · Kitabı okudu

7Cücelerden farklı olarak tıfıllara, hem kafalarında hem de göğüslerinde çıkan oldukça gür tüyler bahşedilmişti. 8Tüylere sahip olmak erkek tıfıllar için büyük bir avantaj sağlıyordu. 9Çünkü giydikleri altın kolyeler ve göğüs kısmı açık parlak gömlekler sayesinde dişi tıfılları kolaylıkla tavlayabiliyordu. 10Dişi tıfılların göğüsleri daha kıllıydı. 11Bu da Uçan Spagetti Canavarına uyduracağı binlerce komik hikaye için sağlam bir malzeme oluşturmuş ve Tanrıların katındaki komedi dünyasında yeni bir çığır açmasını sağlamıştı.

Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin Dua Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 27 - Altıkırkbeş)Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin Dua Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 27 - Altıkırkbeş)
Vedat, bir alıntı ekledi.
 27 Nis 12:38 · Kitabı okudu

10Sıkıldım.
11Gerçekten çok sıkıldım.
12Gerçekten çok çok sıkıldım
13Gerçekten çok çok çok sıkıldım
14(Yaklaşık 100 'çok'un ardından anlamını idrak edeceksiniz)

Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin Dua Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 23)Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin Dua Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 23)
Vedat, bir alıntı ekledi.
22 Nis 01:47 · Kitabı okudu

Bölüm 4
14 İkinci öneriyi hatırlayın: 'Öldürmek, yalan söylemek, aldatmak, çalmak gibi yanlış olduğunu zaten bilinen şeyleri yapma.' Bu kuralları illa taşları kazımamız gerek? 15 Evet, seni öldürebilirler, ama en azında iyi bir insan olarak öleceksin. 16 Dahası, ben bütün insanları eşit yarattım. 17 Ninjalar özlerinde korsanlar kadar iyi insanlar, 18 Ama Darwin tarafından aldatılıp, onun Bilimiyle kötü yola düştüler. 19 Asıl kızmanız gereken o iblis"
20 "Haklısın."
21 Güzel. 22 Şimdi kendine bir çekidüzen ver. Arkanı kolluyor olacağım. 23 Birşey daha var: 24 Gidip sözlerimi diğer insanlar arasında yaymalısın. 25 Bana duyulan inancı canlı tutmalısın. 26 Çünkü Karanlıkların Efendisi Darwin geri dönecek ve insanlığı yeniden tehdit edecek. 27 Onun bilimi dünyayı yok edebilir. 28 Pastafaryanlar buna hazırlıklı olmalı."

Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin Dua Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 86 - Altıkırkbeş Yayın)Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin Dua Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 86 - Altıkırkbeş Yayın)
Vedat, bir alıntı ekledi.
22 Nis 01:01 · Kitabı okudu

Bölüm 4
6 "Biliyorum ama ben bir tanrıyım. Bir takım sorumluluklarım var. 7 Gerçekten, dallamalara yardım eden bir tanrıya tapmak ister miydiniz?"
8 "Hayır"
9 "Demek öyle, işte siz gerçek birer dallamasınız"
10 "Doğru. Ama ben tövbe ettim 11 "Hata yaptığımı kabul ettim"
12 "Sen kardeşlerindem daha iyi davranıyorsun, ama hala yeterince iyi değilsin. 13 Mesela, Ninjaları öldürmeye bir son verin.

Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin Dua Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 86 - Altıkırkbeş Yayın)Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin Dua Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 86 - Altıkırkbeş Yayın)
Vedat, bir alıntı ekledi.
22 Nis 00:45 · Kitabı okudu

Bölüm 4
1 Kaptan Black Bob, bir Ninja saldırısına karşı güç bela zafere ulaştıktan sonra gemisine geri döndü. 2 Çok sayıda tayfasını kaybetmişti ve çok mutsuzdu. 3 Dua etmeye başladı: "Ey leziz Uçan Spagetti Canavarı, bu yıkımın bizim hatamızın sonucu olduğunu anlıyorum. Ama bilmek istiyorum, nerede yanlış yaptık?"
4 "Korsanlar yozlaşıp, Pastafaryanlığın doğru yolundan ayrıldılar.
5 Beni dinlemeyenleri cezalandıran bir Tanrı olmadığımı bilirsiniz. Ama sizi koruyacak da değilim" cevabını verdi Uçan Spagetti Canavarı. 5 "Bu hala kulağa çok alçakça geliyor."

Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin Dua Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 86 - Altıkırkbeş Yayın)Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin Dua Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 86 - Altıkırkbeş Yayın)
Li-3, bir alıntı ekledi.
16 Mar 14:05 · Kitabı okudu · Beğendi

Mizahşör Tanrı
Uçan Spagetti Canavarı ornitorenki yarattı çünkü, bilimadamlarının aksine, O’nun bir mizah anlayışı var. Tanrılardan görmeye pek alışkın olmadığımız bir şey - ve birisi haksızlığımı ispat edene kadar, teorim budur.

Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 37 - 6:45)Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 37 - 6:45)
Li-3, bir alıntı ekledi.
16 Mar 13:33 · Kitabı okudu · Beğendi

Dua
Ya bütün o dualar yanlış Tanrı’ya edildiyse veya bir şekilde onu sinirlendirdiyse? Ya basit bir göz bandı veya bandana takmamız, FSM’nin dualarımıza yanıt vermesi için yeterliyse?

NOT: FSM(Uçan Spagetti Canavarı)

Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 31 - 6:45)Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 31 - 6:45)

Bugün pastafaryanlık dininin kutsal kitabını inceleyeceğiz, hatta eleştireceğiz... Bu kitap, eleştirmeye cesaret bulduğum tek kutsal kitap olma özelliğini taşımakta aynı zamanda. Bunu tabii ki de pastafaryanların sırf kitaplarını eleştirdiği gerekçesiyle insan öldürmeyen temiz siciline borçluyum. Zira bir pastafaryan sizin dininizle pek ilgilenmez. Tanrıları diğer dinlerde olduğu gibi "sırf inanmadığı gerekçesiyle" iyi insanları sonsuz cehennemle tehdit etmez. Sadist değildir anlayacağınız. "Bazı insanlar bana inanmıyorsa, sorun değil. Cidden, o kadar da kibirli değilim ben." diye buyurur. Kutsal ve mükemmel bir varlığa yakışan bir olgunlukta hareket eder.

Pastafaryanlar evrenin yaratıcısının uçan spagetti canavarı(FSM) olduğuna inanırlar, cennetlerinde bira volkanları ve seksi striptizcilerle mümin\müminelerini ödüllendirir. Bira içmek ve korsanlar-çünkü havalı bir yaşam tarzları var kabul edin- kutsal kabul edilir. Diğer kutsal kitapların aksine kadınları ezmez. Birinin diğerinden daha iyi, daha müthiş yaratıldığını falan da savunmaz ya da onların tabiriyle "Kadın kırılgan, ince, güzel bir varlıktır. Bu yüzden onu örtülere sokmalı, fıtratı gereği de erkek egemenliğine bürünmeli." diye dü-şün-mez. Feminist bir tanrıdır. Pastafaryanlık adına milyon dolarlar toplanmasına, görkemli tapınaklar, ibadethaneler yapılmasına da karşıdır. O toplayacağınız parayı daha yararlı işler için kullanabilirsiniz, der. Mesela yoksullara yardım etmek gibi. Günümüzde din adamlarının kazandığı paraları, din adı altında hibe edilen paraları da düşünecek olursanız neden hala ezilen, mağdur edilen inançlıların pastafaryanlar olduğunu anlayabilirsiniz.

Pastafaryanlar açık görüşlü ve dogmayı reddeden insanlardır. Hatta "Uçan Spagetti Canavarı diye bir şey olmayabilir" demeye kadar vardırırlar bu işi. Tartışmaya da bir hayli açıklar. Eğer FSM denilen bir varlığın yokluğunu kanıtlarsanız size neden inanmasınlar :). Öyle "olmayan bir şeyin yokluğunun kanıtı olmaz" gibi ateist zırvalarla gelmeyin ama... Mantıklı her insanın da tercih edeceği gibi eğer bu dine inanırsanız öldükten sonra muhteşem bir cennetle ödüllendirileceksiniz. İnanmayan birinin eğer varsa kaybedeceği çok şey var, inanan birinin eğer yoksa kaybedecek hiçbir şeyi yok. Peki ya varsa?

Peygamber olan Bobby Henderson, 2015 yılında yazdığı bu kitabı... Yazmak mı dedim? Öhöm indirilen.. Okullarda biyoloji dersinde evrim teorisiyle birlikte, akıllı tasarıma da yer vermesini eleştirmek maksatlı indirmiştir. Kanıtlı, bilimsel deneye, birçok bilime dayandırılarak oluşturulmuş evrim teorisine karşılık olarak; seneler evvel yanlışlanmış ve hiçbir bilimselliği olmayan bizzat hıristiyan misyonerlerinin oluşturduğu -ülkemizde de bunu layıkıyla temsil eden harun yahya namı diğer adnan oktar- akıllı tasarımı okullarda okutuyoruz. Okullarda okutulması ve doğru kabul edilmesi için herhangi bir kanıta hatta yanlışlanmaya bakılmadığını, bunu da belirtmenin kutsala hakaret olarak değerlendirdiğini fark eden Bobby Henderson bunu eleştirmek için muhteşem bir olaya imza attı. Peygamberliğini ilan etti... Korsanlardan türediğimizi, yer çekimi teorisinin yanlış olduğunu - bundan newtonizm diye bahsediyor - uçan spagetti canavarının makarnavi uzuvlarının bizi yere ittiği gibi birçok argümanla geliyor ve ekliyor, seneler evvel yanlışlanan akıllı tasarım okullarda okutuluyorsa bunların da okutulmaması için hiçbir ama hiçbir elle tutulur bir açıklama yok...

Kitabı okurken yer yer güldüm, yer yer de sıkıldım – ne de olsa bu da din kitabı, tanrısı feminist diye kıyak geçecek halim yok. - . Eğer akıllı tasarım, evrim, tanrının kanıtları, 19 mucizesine benzer konularda az çok okumalar yaptıysanız neyi eleştirdiğini anlarsınız fakat bu konularda hiç fikir sahibi değilseniz, "Neyi savundu şimdi bu?" diye düşünüp saçma bulmanız olası. İkna edicilik kısmında diğer dinlerden daha az mantıklı değil kesinlikle. Hatta kitabın içinde referanslı, kaynaklı kanıtlar da mevcut. Kesinlikle dinlerinin bilimle çeliştiğini düşünmüyorlar. Olur ki – bulamazsınız fakat – kitabın içinde bilimle çelişen birkaç şey gördünüz. FSM hiç kuşkusuz imanınızı sınamak için eklemiştir bunları kitabına. Kitabı okudum ve beğendim. Tam ateist bünyem pastafaryanlığa hazırlanıyordu ki FSM'nin küçük insanlar hakkında ufak tefek espriler yaptığını gördüm. Çok affedersiniz cüce demiş... Üzgünüm FSM, 158 boyundaki cüssemle sana tapmayacağım. Sen kaybettin.

Elif, bir alıntı ekledi.
04 Mar 01:55 · İnceledi

Uçan spagetti canavarının varlığının kanıtı hadi ateyizler inkar edin
En nihayetinde dinlerin “dogma”ya bel bağlamaya mehilli olduklarını görüyoruz, bu da herhangi bir şüphenin ötesinde, tamamen haklı olduklarını düşündükleri anlamına geliyor. En dini bütün Pastafaryan bile bu fikir karşısında başını kaşıyıp sinirle gözlerini kırpıştıracaktır. Dogma, bir şeye mutlak bir şekilde inanmayı gerektirir, ve herhangi bir şeye mutlak bir şekilde inanabilmek için insanın her şeyi biliyor olması gerekir.Bizim daha farklı bir yaklaşımımız var: FSM inananları dogmayı reddeder. Bu haklı olduğumuza inanmadığımız anlamına gelmiyor. Açıkça ortada ki inanıyoruz. Biz sadece yeni kanıtların ortaya çıkması veya eski kanıtların daha yüce bir şekilde anlaşılması durumunda inançlarınızı değiştirme hakkımızı saklı tutuyoruz. Dogma karşıtlığımız o kadar güçlü ki, Uçan Spagetti Canavarı diye bir şeyin var olmadığı ihtimalini bile açık tutuyoruz. Yani bir anlamda aşırı derecede açık fikirli olduğumuzu söyleyebilirsiniz -bir gün fikrimizi değiştirebiliriz. Tek istediğimiz O’nun var olmadığına dair kanıt.

Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 46)Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 46)

Bir ateist olup olmadığım sorulduğunda
Zeus, Apollo, Amon Ra, Mithras, Baal, Thor, Wotan, The Golden Calf ve Uçan Spagetti Canavarı'nı hesaba katarak, soruyu soran kişinin de bir ateist olduğuna dikkati çekmeyi eğlendirici bir strateji olarak düşünürüm.
Çünkü ben bu kişiye göre sadece bir tanrı öndeyimdir.

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins