• Boris Vian üslübu kendine has yazarlardan. Okuduğum ilk eseri olan Savrulan Otlar Arasında'da bu çok net bir şekilde göze çarpıyor. Akıcı olmaktan çok uzak bir anlatım, oradan oraya koşuşturarak adeta saklanan kelimeler ve düşüncelerini, anlatmak istediklerini ustaca gizleyen bir yazar... Bunlar Boris Vian ve biçemini tanımlayan anahtar cümleler.
  Savrulan Otlar Arasında ya da özgün adı ile "Trouble Dans les Andains", kitabın kahramanı Antioche ve Polis Şefi ile birlikte değerli ve eski bir İspanyol parası olan Barbarin'i ele geçirmeye ve iyi bir meblağa satmaya çalışmalarını konu alıyor. Keyfi kan dökebilecek kadar uç psikolojideki karakterler Barbarin'in orijinalini bulduklarında olanlar oluyor. Kitap sağlam bir kurgudan uzak fakat kelimeler Vian'ın kaleminden olunca gözlerinizin önünde uçuşan kelimeleri yakalamak için çok güçlü bir istek duyuyorsunuz.Olayları kaçırmamak ve birbirine bağlayabilmek için çok büyük bir efor sarf etmeniz gerekiyor. Bu kopukluğun önce çevirideki yetersizlikten kaynaklandığını düşünmüştüm fakat yazarın diğer kitaplarında da bu ön plana çıkıyor. Kitaptan ve kurgudan kesinlikle kopmamaya çalışmalısınız. Olayları kaçırmak için bir anlık dalgınlık, dikkat dağılması veya bir göz kırpmalık zaman dilimi yetebiliyor. Kitap gerek konusu gerek işlenişi bakımından okuru yakalamıyor, adeta peşinden koşturuyor. Bu koşuşturmaya ayak uydurabilmek için de kitabı tek solukta okumak gerekiyor. Bu garip dehanın en az kendisi kadar garip yapıtını "kitabın peşinden koşmayı seven" okurlara tavsiye ederim.
 • Hissedilerek söylenenler yanlız gelmezler, önlerinde ve arkalarında bir sürü anlamsız cümle olur, önemli olan hepsini elekten geçirip doğru olanı bulmaktır. Geriye sadece hareketler kalır.Davranışlar.. Harcanan kelimeler dışın da kalan herşeydir. İnsanlık deniler yaratıklar tarihi. Söylenmeyen herşeydir. Akıllar da uçuşan bütün kavramlardır. Dile getirilemeyen nefretten büyüğü yoktur. Dile getirilemeyen aşk gibisi yoktur ...
  Hakan Günday
  Sayfa 66 - Dost yayınevi
 • Okudum , hazmettim , inceledim ..
  Günaydın dünyam :)

  "Boris Lvoviç Vasilyev 1924 dogumlu ..
  8 Temmuz 1941 komsolom hücum taburu kadrolusu. .Omsk ucak savar okulundan ..
  Savaş sonrası Zırhlı ordular savaş akademisi 1948 mezunu ..ve içinde bir yazarın yaratıcı gücüne sahip " tüm bu hayat ve ruh zaten benim için yeterli bir referans
  ..buyrun "sakindi oranın şafakları"ndan güne bir merhaba incelemesi ..

  A ZORİ ZDES TİKHİE ..

  #Spoiler

  Voskov ve askerlerine saygı duruşu !
  ICKI ICMEYEN 20 RUS :)
  Bir kahramanlık hikayesidir ki kitap..bir an elinizden bırakacak olsanınız "kime ne oldu acaba ?" diye aklınız onda kalır ..
  Hem eģlenceli hem ürkütücü derecede canlı bir hikayedir ki ..içine girmek ister "bende orada olmalıyım " dersiniz ..
  Anlatım müthiş sıcak bir yazar ..
  Öyle şiirsel uçuşan kelimeler değildir yazdıkları hani benim tabirimle"bodozlama" bir neşe ve SAVAŞ yumağı. .

  Vaskov ve emrindeki bu kadınların tek tek kelime kelime tanımlanması, aklınızda ete kemiğe bürünmesi aşamasından sonra kalbinizde de yer edinmesi kaçınılmazdır.

  SAVAŞ gerçeğini hicvederek ..ki belki gerçekten o yanı da vardı savaşın. .
  Kahkaha attığım kelimeler olmuştur okurken :)

  __ Yoldaş Başçavuş ,botum çıktı ayağımdan!!! .. :) (ilk bu kelimede dahil olmuştum kitaba )

  II . Dünya savaşı..

  Savaş insan doğasına bile aykırı iken (tartışılır )
  Kadın doğasında ne yapar ?

  Bir demiryolu hattı ..
  Bir istasyon ...
  16 Nazi ..
  Ve kadınlar ..
  5 Uçak savar kahramanı
  Bir bataklık ölüsü. .
  Bir "direniş " destanı. .okuyun efendim benden 'tam " tavsiyedir .

  DİP NOT..

  Filmi de en az kitap kadar ün yapmış en kısa zamanda izlemek üzere şuraya bıraktım :)
  https://youtu.be/-cJ5LSdPY3Q

  1972 yapımı Stanislev Rostotski tarafından "küçücük bir kitaptan " çıkarılmış dev bir film diye bahsediliyor ..
  Voskov rolünde Andrey Martinov yeteneğinin zirvesinde deniyor ..klasik sinemanın bu çok yıldızlı ama her zamanki gibi "iyi olan halı altında kalır " filmi izlemek boynuma borç :)

  Ayrıca bonus olarak 2015 yapımı da muhteşem :)
  https://youtu.be/N6Rdn5wJbCY
  Keyifle okuyun ,keyifle izleyin :)


  Imza : Davariş Ince .. :)

  .
 • Hissedilerek söylenenler yalnız gelmezler. Önlerinde ve arkalarında bir sürü anlamsız cümle olur. Önemli olan hepsini elekten geçirip doğru olanları bulmaktır. Geriye sadece hareketler kalır. Davranışlar. Harcanan kelimeler dışında kalan her şeydir, insanlık denilen yaratıklar tarihi. Söylenmeyen her şeydir. Akıllardan uçuşan bütün kavramlardır. Dile getirilemeyen nefretten büyüğü yoktur. Dile getirilemeyen aşk gibisi yoktur.