• Nes'îl Emr 'e ağıtlar 1

  Bırakip gittiğin o temmuz ikindisinden sonra
  Buz gibi yataklarda seni üşüdüm.
  Sımsıkı sarılıp kendi boynuma
  Ağıtlar yaktım,êzidi kadınlarca.
  ....
  Hêja...
  Yokluğunda ülkeler işgal ettim,
  Çiçekler büyüttüm,bir ömrü tükettim.
  Bilsen kaç kez intiharlarımı intihar ettim.
  Binlerce kez daha okudum mehmet uzun'un o sözünü
  'Bu ülkede kimse eşit olmayacak ve sen hiç gelmeyeceksin şehrime…'
  Sen yine de sûra üfler gibi umutlar üfle,
  yâr bildiğin dağlarından hücrelerime.
  Umudun kırağı da olsa,beni terketme!
  Şimdi senli dualarım var parmak uçlarımda hêja
  Tanrım!..
  ''yüreğimi ve niyetimi sen kolla''
 • https://youtu.be/bSnPef-TFsI

  " Bazı ezgiler , ahvalimin değil yüreğimin lisanıdır.. Hiç Meryem gibi iffetli olamadım, Meryem gibi susamadim, Allaha havale edemedim , O'na hizmetkâr olamadım.. Ama olmak istedim..
  Ey sinelerin özüne ayan olan Zat!
  Yürek yangınıma üfle ki sönmesin, büyüsün ki ben de bir Hanne kadın olabileyim ve bir 'Meryem' doğurabileyim "
 • Büyüdüm fakat dizlerimde ki çocukluk yaram çarşafa yapıştı annem üfle..
  Ödevim vardı bahçeye fırlamışım ayaklarım yalındı, akşamları kış gelmiş gibiydi anne,ısıt...
 • Her biten şeyin sonunda, iki sevmek arasında anne babasına sığınıyor insan. Kardeşine kimi zaman. "Onlardan ötesi yok" diyor, "her şey, herkes yalan dolan!" Annesinin dizine yatıyor sonra. Saçlarını okşuyor annesi, "bu da geçer" diyor. Düşe kalka kanattığı dizlerine kolonya döküyor annesi, düşmanı oluyor; sonra üflüyor yarasına, meleği oluyor. Diyor ki "anne kalbime de üfle, belki onun acısı da geçer."
 • -Yere Düşen Yiyeceğe İlk 5 Saniyede Bakteriler Bulaşamaz mı❓

  Yiyecek yere düştükten sonra hemen al, üfle, ye. Bir şey olmaz, 5 saniye geçmeden bakteriler yiyeceğe bulaşamaz. Bir yiyecek yere düştükten sonra 2-3 saniye içerisinde alıp yersen sorun olmaz, o kadar kısa sürede bakteriler bulaşamaz.
  GERÇEK Mİ ?
  Gerçek Ne?
  Bir cisim yere düştükten sonra sadece 1 saniye içerisinde bile, yüzeydeki bakteriler o cisim üzerine yerleşebilir.
  İddianın Kökeni
  İddianın kökeni Cengiz Han zamanına kadar gitmektedir. Cengiz Han'ın, yere düşen yiyeceklerin ilk 12 saat içinde yenebileceğini iddia ettiği söylenir. Bu kural, her kültürde kendine farklı şekillerde yer bulmuştur.
  Bilgiler
  Bu mit, Illinois Üniversitesi'nde staj yapan Jillian Clarke tarafından 2003 yılında konu olarak incelendi. Clarke, E.coli bakterileri ve envai çeşit yiyecekle yaptığı deneylerin her birinde, bakterilerin 1 saniye içerisinde yiyecekleri kontamine ettiklerini ortaya çıkardı. Elbette ki bu bulaşma, çok yaygın değildi; ancak yerdeki bakterilerin yiyeceğe geçmesi için 1 saniye yeterli bir süreydi, bu ortaya çıkarıldı. Bu bulgu ile Clarke 2004 yılında Halk Sağlığı dalında Ig Nobel Ödülü'ne (Nobel Ödülü ile dalga geçen, "gereksiz" keşiflere verilen bir ödül) layık görüldü.
  Mayıs 2007'de Clemson Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, aynı deneyi Salmonella bakterileri ile yaptılar ve 5 saniye yerde kalan bir yiyeceğe bu süre içerisinde 8.000 civarında bakteri bulaştığını ortaya çıkardılar. Yerde 1 dakika kalan bir yiyecek üzerine ise 80.000 civarında bakterinin yerleştiğini gösterdiler.
  Farklı yüzeylerde, farklı miktarlarda bakteri bulunsa da, sürekli temizliyor olsanız bile klozetinizin ağız kısmında her an, sadece 1 santimetre karelik alanda 400 civarında bakteri, havada ise 1 santimetre küplük hacimde 100.000 bakteri bulunmaktadır. Dışarıda gezerken, kadınların elinde sürekli tuttukları cüzdanların yüzeylerinde ise toplamda 6.7 milyon bakteri bulunduğu ortaya çıkarılmıştır (bakterilerin verilen sayıları, koşuldan koşula değişmekle beraber, bu sayılar normal yaşam ortamlarından edinilen bilimsel istatistiklere dayanmaktadır).
  Neyse ki, Evrimsel Biyoloji'nin ışığı sayesinde biliyoruz ki, savunma sistemimiz sürekli olarak bu bakterilere ve bu bakterilerin geçirdikleri sürekli evrim ile mücadele etmek amacıyla değişmekte, gelişmekte, evrimleşmektedir. Ancak bakterilerin evrim hızına yetişemediğimizde veya başka etmenler etkisi altında savunma sistemimiz zayıfladıysa, bakterilere yenik düşer ve hasta olabiliriz (her bakterinin hastalık yapıcı olmadığını unutmayınız).
 • Nefesini üfle, yalnızlıktan küflenmişe.
 • Ulan dedim ! Afedersiniz mevzu bahis kendim olunca öyle de kaba konuşurum kendimle neyse dedim ki; ulan çalıkuşu annen tanısaydı sever miydi seni, sever miydin anne ? Yıldızları saymışlığım kadar senin yüzünü görmemişliğim var benim.Ninni söylesende sesini işitsem dediğim vakitler. Büyüdüm fakat dizlerimde ki çocukluk yaram çarşafa yapıştı annem üfle..Ödevim vardı bahçeye fırlamışım ayaklarım yalındı, akşamları kış gelmiş gibiydi anne ısıt. .Masallara inanmam fazla vakit almaz şakağımı sıcacık bir dize dayamam da…Öğlen uykularını da severim hiç ağlamadan hemde, en sevdiğim meyve eriktir ve bir ev babasız gökyüzüsüz demektir ki hiç sevmem…Masallar diyorduk baba anlat…