• Kızılca Karanlık isimli öyküm, Edebiyatist dergisinin 27. sayısında yayınlandı: Edebiyatist - Sayı 27

  https://imgyukle.com/i/Vhb63y
  https://imgyukle.com/i/VhbwHh

  Zaman ne kadar da yavaş ilerliyor bu bozkır şehrinde…

  Yıllardır ne doğasını ne de insanlarını sevebildim. Böyle söyleyince zannedilir ki bu kente dışarıdan gelmiş birisiyim. Ama öyle değil, ben doğma büyüme buralıyım. Çocukluğum, gençliğim buralarda geçti. Aslına bakarsanız yalnızca askerlik için -uzunca bir süre- bu şehrin dışına çıktım. Bir de arada sırada, babamdan kalma aile şirketinin alım-satım işleri için başka kentlere gitmişliğim var. Hepsi bu kadar. Dışarı her gittiğimde, gözüme o kadar güzel ve yaşanılır görünürdü ki bu şehirler, kasabalar… En azından başka bir yerde kuracağım hayat, tümüyle bana ait olurdu diye düşünürdüm. Seçimler diyorduk değil mi? Benim hiçbir zaman bir seçim şansım olmadı ki. Babamdan kalma şirketin –ailenin en büyük erkeği olarak- devam ettireni, yanıma yakıştırılan kadının eşi ve yaşadığım toplumun zorunlu kıldığı çocuğun, yani kızımın babası olabildim ancak.

  Zaman ne kadar da yavaş ilerliyor bu bozkır şehrinde…

  Burada geçip gitmeyen dakikalar, puslu havanın mı yoksa çorak toprak renginin mi bir eseri bilemiyorum ama ağırlık her yerde. Yavaşlık, üzerine örtülmüş bu şehrin insanlarının. Konuşmalarına, hareketlerine sinip gözlerindeki perdeyi kapatmış hayatlarının üstüne. Ya ben, ben de farklı mıydım onlardan? Belki aynı toprakların mahsulüydüm ama ayrım ilk olarak gençlik yıllarımda başlamıştı. Arkadaşlarım, sarhoş olup -erkekliklerini birbirlerine ve babalarına kanıtlamak için- genelev yollarına düşerken ben kitapların kafa karıştırıcı dünyasında buluyordum kendimi. Sonrasında askerlik gelip geçti hayatımızın içerisinden ve zaman durdu evlilik şirketinin kapısı önünde. Şehrin ileri gelen ailelerinin üyesi olan bizler, evlendirildik kendimize benzer kızlarla. Çoğu zaman sevemedik eşlerimizi fakat taklidinden mutluluk tabloları verdik bizleri evlendirenlere. Birer de çocuk, en güzelinden hediye değil mi ailelerimize? Geçen zaman ve ilerleyen yaşlarımızla birlikte arkadaşlarımla olan ayrım da giderek büyüyordu. Onlar eşlerini iş bahanesiyle seyahat ettikleri şehirlerde alabildiğine aldatırken ben dışarı gittiğim yerlerin doğasına ve elimdeki -insanın yalnızca kafasını karıştıran- kitaplara sığınıyordum.

  Eşimi sevip sevmemeyi de geçtim ama bir baba iki yaşındaki kız çocuğunu da sevemez mi? Sevemiyordum; ne eşimi, ne kızımı ne de bir zamanlar arkadaşım olanları. Ailemi ise zaten çoktan düşmüştüm hesaptan. Bir sevgisizlik labirentinin içerisinde sürekli olarak çıkış yolu arıyordum. Yanımda rehberim olarak kitaplar ve bir de içimde sevgisizliğe karşı büyüyen öfke vardı. Ve bir gün geldi labirentten çıkışı, kalabalığıyla meşhur şehrin birinde buldum. Denizinin mavimsi güzelliği, insanlarının hızı ve benim içerisinde kaybolacağım kadar büyük kalabalığı… Çıkış görünmüştü artık ve yalnızca tek bir hamleyi bekliyordu yeni yaşamım. Tek bir hamleyi, yani kaçışı…

  Günler geçtikçe içinde bulunduğu kaçış isteği giderek artıyordu. Gideceği şehri bulmuş, kuracağı yaşamı az çok zihninde kurgulamıştı ama bunun ne zaman gerçekleşebileceğini bilemiyordu. Bu ha deyince yapabileceği, bir gece yatağından usulca kalkıp sessizce evinden giderek gerçekleştirebileceği bir eylem değildi. O ne de olsa görünürde iyi bir aile babasıydı ve içinde biriken bütün bu öfkeye rağmen doğru zamanı kollayıp harekete geçmeliydi. Ve bir gün ansızın istediği fırsat, ayaklarının ucuna kadar geldi. Eşi, yarın kızını alıp birkaç günlüğüne annesine gidecekti. Haberi duyduğu andan itibaren zihninde birçok olumlu ve olumsuz düşünce uçuştu ama kararı kesindi, kaçacaktı. Yirmi dört saatlik zaman dilimi büyük bir heyecan dalgası içerisinde hızlıca akıp gitti. Önce iş seyahatlerinde kullandığı valizini buruk bir sevinçle hazırladı. Sonrasında ise, bu kentten ve onlardan kaçışının nedenlerini birkaç satırla yazdığı not kağıdını yatak odasında, aynalı dolabın üzerine koydu. Ve böylece kendini deniz mavisi şehre doğru özgürlüğe, kaçışa bıraktı.

  Siz hiç terk edildiniz mi? Belki sevgiliniz tarafından terk edilmiş olabilirsiniz, ben bundan bahsetmiyorum. Sizi, hem de iki yaşındayken babanız terk etti mi? Terk etmedi değil mi?

  Babamı ancak hayal meyal hatırlayabiliyorum, daha doğrusu hiçbir şey hatırlamıyorum desem yeridir. Ancak annemin anlattıklarıyla sanki birtakım şeyler canlanıyor zihnimde. Annemi dinlerseniz eğer bizi terk etmesi için hiçbir nedeni yokmuş babamın. Varlıklı, ailesinden kalma şirketin başında, mutlu bir evliliği olan ve belki en önemlisi de benim gibi şirin mi şirin bir kız çocuğuna sahip bir adammış kendisi. Mutlu bir evlilik demişken, annemle aralarında en ufak bir tartışma dahi geçmemiş evlilikleri boyunca. Başkalarının kocaları karılarını aldatıp, kumar masasına otururken babamın tek kusuru çok kitap okumakmış. Anneme göre de zaten babamı deli edip evden kaçmasına neden olan kitaplardı. Gerçi annem kitapları babamın kaçışına sebep olarak gösterirdi ama onları atmaya da kıyamamış, tıpkı veda notunu da yırtıp atamadığı gibi. Veda notu demişken yıllar yılı anlayamamıştım ilk cümleyi. Not, “Zaman ne kadar da yavaş ilerliyor bu bozkır şehrinde…” diye başlıyordu. Bunun ne demek olduğunu, ancak yeni yeni idrak edebiliyorum. Belki de bunu anlamamın nedeni babamın bu şehri terk edip gittiği yaşta olmandadır. Kaç yaşında olduğumu merak ediyorsanız eğer hemen onu da söyleyeyim, yaşım yirmi altı benim. Kimilerine göre hayatının hala baharında bir genç kız, kimilerine göreyse de evde kalmış zavallı bir kızcağızım.

  Lise yıllarında derslerinde başarılı ve güzelliğimle erkek evlatları olan annelerin ilgisini çeken bir kızdım. Fakat benim aklımdaysa sadece büyük şehirde üniversite okumak vardı. Çalışkanlığım ve sınavı kazanma azmimle ülkenin en büyük şehrinin üniversitelerinden birinde tıbbı kazanmıştım. Ama bu mutluluğumu sevgili anneciğim, yaptığı bol acıklı duygu sömürüsüyle boğazıma tıkmıştı. Kararımdan vazgeçirene kadar günlerce, beni şu şehirde yalnız bırakıp gitme diye yalvarıyordu adeta. Neymiş, onu zaten babam terk etmiş, şimdi de ben mi bırakıp gidiyormuşum? Tabii ki hem on sekiz yaşında bir genç kız olmanın duygusallığı, hem de babamdan sonra bir terk eden de ben olmayayım diye annemin yürek burkan sözlerine uyup kazandığım okula gitmekten vazgeçtim. Önceleri anneme, sonrasındaysa yaşadığım şehre ve hayata küsüp yalnızca kitapların dünyasına sığındım.

  Okumaya devam edemeyince bu sıkıcı şehirde çalışmayı da hiç düşünmedim. Zaten babamın aile şirketinden gelen yüklüce bir gelir de vardı benim için. Okumayıp çalışmayınca geriye bir tek evlilik kalıyordu. Birçok genç kızın hayallerini süsleyen evlilik, nedense benim zihin dünyamda pek yer almıyordu. Bunun nedeni belki hayata erkenden küsmem ve belki de potansiyel kayınvalidelerle oğullarını beğenmemenden kaynaklıydı. Hangisi daha ağır basıyordu bilemem ama önceleri evimize bin bir umutla kafileler halinde gelen görücüler zaman geçtikçe sayıları azalarak da olsa inatla gelmeye devam ediyorlardı. Hala evimize gelenler olsa da annem benden umudu kesmeye başlamıştı. Çareyi artık büyücü, üfürükçülerde bulmaya çalışıyordu. Fakat ne yaparsa yapsın bana bir türlü hayırlı bir kısmet de bulamıyordu. Çaresizliğe düştüğü her anda da aklına babam geliyor ve benim de huy olarak ona çektiğimi ağlayarak dile getiriyordu.

  Geçmişte bizi terk ettiği için çok kızmıştım babama ama şimdi onu o kadar iyi anlıyorum ki. Ne havası hava, ne de insanı insan bu şehrin. İstisnasız herkesin üzerine atalet toprağı serilmiş ve ağır, yapışkan bir ruh haliyle geziniyor bu yaşayan ölüler ordusu. Babamdan kalan kitapları defalarca okumam mı bana bunları düşündürtüyor bilemiyorum ama artık tek istediğim yaşayan ölüler ordusunun bir üyesi olmaktan kurtulmak. Çıkışın yolu belki de gerçekten babam gibi kaçıp gitmek bu şehirden. Fakat bilemiyorum, bir bilsem ve emin olsam hemen harekete geçeceğim de ne yazık ki bilemiyor ve umutsuzca savruluyorum bu girdabın içinde. Tıpkı babamın dediği gibi zaman ne kadar da ağır ilerliyor bu bozkır şehrinde ve ben ne kadar da çaresizim kararsızlığın içerisinde.

  Belki de günlerdir aradığı fırsat ayaklarının ucuna kadar gelmişti. Teyzesinin kızı, ilk çocuğunun doğumunu yapacağından dolayı annesi birkaç günlüğüne yanlarına gidecekti. Kızının böyle ziyaretlere asla gelmek istemediğini bildiği için ona teklif dahi yapmadı. Şehirde ağır işleyen zaman bu sefer hızlıca akıp gidiyordu. Sonunda evde tek başına kalmıştı ve görünürde, babasının izinden gitmemesi için hiçbir engel yoktu. Kaçış kapıları ardına kadar açılmış onu bekliyordu. Peki, gerçekten o kaçabilecek miydi bu girdabın içinden? Banka hesabında kendini büyük şehirlerde en azından bir süreliğine yaşatabilecek miktarda para mevcuttu. Hayallerini başka bir şekilde gerçekleştirmek üzere üniversiteyi kazandığı şehre de gidebilirdi. Ama işi gücü olmadan ve yalnız başına yapabilir miydi acaba büyük şehirde? Kalabalıklar, birçoklarını girdabına sürüklediği gibi onu da yutar mıydı kız başına? Lanet olsun, her zaman olduğu gibi kararsızlık içindeydi. Bu fırsattan yararlanıp kaçıp gitse miydi yoksa annesinin dizinin dibinde kalıp buralarda yaşlansa mıydı bilemiyordu.

  İki seçenek de bir anda birbirinden kötü göründü ve her zaman olduğu gibi kitaplara sığındı. Önce kütüphaneden babasının kitaplarını çıkarıp odanın orta yerine birer birer yığdı. Sonra, birkaç senedir ahşap süsleme işine merak salan annesinin istiflediği çeşit çeşit yapıştırıcıları yerinden çıkarıp kucağına aldı. Kitapları üst üste koyup birbirine yapıştırmaya başladı. Birisi yaptığını görse onun delirdiğini zannedebilirdi ama her şeyi gayet bilinçli bir şekilde uyguluyordu. Kitapları bir tuğlaymışçasına birbirine yapıştırıyor ve adeta kitaplardan küçük bir kulübe inşa ediyordu. Sonunda kulübeyi bitirdi ve akşama kadar kurumasını bekledi. Akşam geldi, bir elinde yaktığı mum ve diğer elinde mabedinin yapımında kullanmadığı tek kitap olan Albert Camus’nun Yabancı romanıyla kulübenin içine oturdu. Ve geriye yalnızca kızılca bir karanlık kaldı.
 • Nuri yemeğe de gelmediğine göre mektubundaki haber gerçekten kötü olmalı. Nasıl umutla bekliyordu oysa. "Gelmezse ölürüm" diyordu. Geldi, gene öldü.
  Erdal Öz
  Sayfa 224 - can
 • -Tam söyleyeceğim diyorum, bunun üzerine yarın neler düşünebileceğim aklıma geliyor. Yine kendime bir cümle bile söyleyemeden uyuyorum."
  Düşünceleri mi uyuyordu, düşünceleri mi uyutuyordu. Günleri birbirine bağlayan bu çaresizliği kendisine neden yakıştırıyordu? Neden kendisine isyan etmiyordu? Ben söyleyeyim, "yarın" denen, şimdiki zamanda bulunmayan ama şimdiki zamana ait olan o hastalığın neler getireceğini öyle bir umutla bekliyordu ki... Tanrı kimseye umutların böylesini vermesin.
 • Özel otomobiller peş peşe dizilmişti. Sürücüler sinir içinde egzoz dumanları arasında bekliyordu. Otobüs durakları balık istifi gibiydi. Zaten doku gelen otobüsleri umutla bekleyen dar gelirliler, bu ağır şartlardan bıkmış durumda hayata küsmüş gibi duruyorlardı. Sanki omuzlarını aşığa bastıran büyük yükler altındaydılar.
  Zülfü Livaneli
  Sayfa 197 - Doğan Kitap
 • Yağmur Ali’yi Ağlıyor
  Gece yıldızlarını çoktan toplamış, çekilmişti bile… Az sonra güneş görevini teslim alıp yeryüzünü aydınlatacak ve gücü yettiğince de ısıtıcak, meyveleri olgunlaştıracaktı… Denizlere, yollara, insanlara, ağaçlara uzanacaktı… Ama akşama kadar durmak yoktu çok işi vardı…Ahmet amca uzandığı yerden perdeyi araladı, cam buğuluydu… ”Allah vere de  yağmur yağa” diye geçirdi içinden. Sonra açtı ellerini: ”Hey kurban olduğum, ekinlerimin suya ihtiyacı var… Yağmur yağdırıver de ekmek olsun, aş olsun, evlatlarım doysun, Alim okusun. Ey Allah ım! Rızkı veren sensin, bereket koy ocağıma…” deyip  o sıcacık, yumuşacık yatağından çıkıverdi. Gömleğini giydi, poşisini boynuna doladı, takkesini de başına geçirip oturdu sininin başına…
  -”Hanım! Gel otur, hem bak ne deycem sana…”  Emine kadın çayı ocaktan alıp girdi içeri. Yüreği buruktu, çünkü üç beş zeytin kalmıştı tasta, biraz da yoğurt vardı Allah’tan, çocuklar bugün de doyacaktı. ”Ey Allah ım sen erime yardem et! N’olur! Sen yardım etmezsen kim yardım eder ki? Hem kimimiz var ki?” Hiç şikayet etmezdi halinden Emine Kadın, bunu bulamayan da var, bilirdi. Hem eşine de çocuklarına da hep güleryüzlüydü. Öyle mutlu öyle mutlu olurdu ki onların varlığıyla; akşama kadar tek lokma geçmese boğazından açlığını hissetmezdi. Evi, pek eve benzemese de önemi yoktu, tek çatı altındaydılar ya? Yeterdi ona.. Ne çok bağlıydı ailesine! Ahmetine, Gülsümüne, Alisine… Onlara bir şey olsa ne yapardı?
  “Ahh hanım işte bu yaa işte bu! Bu mis gibin çayı sana baka baka içiyom ya? Ne mutlu oluyom bi bilsen…”dedi Ahmet amca. “Aman bey! İlle utandırcen beni…” Sesini kısarak konuşuyordu Emine Kadın. Yeni gelin olmuş bir genç kız gibi utanmıştı.
  -Ne utancen evimin gülü! Yavrucaklar uyandılar mi?”
  -Yok bey, Ali’ m şehre incekti sahi… Dur, bi uyandırem gelem.
  Ali çoktan kalkmıştı, hatta sabah namazından sonra uyumamıştı hiç. Üniversiteye gidebilmesi için paraya ihtiyacı vardı. Kazanmak yetmemişti ve burs başvuruları da kabul edilmemişti. Bir başvuru kalmıştı sonuçlanmamış olan, umutla bekliyordu. Ama “İşimi şansa bırakmamalıyım” diye düşünüyordu. Çalışmalıydı, ailesinin durumunun okul masraflarını karşılamakta yetersiz olduğunu biliyordu.
  Fatih-Ali’nin okuldan arkadaşı- önermişti ona garsonluk yapmayı. Bugün iş arayacaktı şehre inip. Fatih’ in bahsettiği birkaç yer vardı, önce oralara bakacaktı. “Ahh, uyandın mı oğulcazım, ben de seni uyandırcektim” dedi Emine Kadın.  “Uyandım ana geç olmadan gitmem lazım, şu gömleğin yakasını diksen, azcık sökülmüş, iş versinler diye temiz görünmek gerek.” Dedi Ali. Öyle ya kıyafetine bakarlardı adamın işinden önce. “Hemen oğlum, sen get kayfaltı et, getiriyom  şincik.” Dedi annesi ve iğne ipliği eline aldı hemen.
  Ali içeri girdi.
  -Günün hayırlı ola baba
  -Sağol oğlum,sen ne’ttin?
  Bugün iş bakıcam, işlerim yolunda giderse ne iyi olur.
  Gitçek oğul gitçek tasalanma… Allah yardım eder.
  Ali çayını yudumlarken Emine Kadın getirdi bile gömleği.
  -Hıh, tamamdır, al oğul”
  -Sağol anam..”
  Ali hemen  giyinip çıktı  evden babasıyla. Baba tarlaya, oğul iş aramaya…” Yolunuz açık olaa” diye seslendi arkalarından Emine kadın… İçinde tuhat bir his vardı ya, “Hayrola” diye geçirdi içinden…
  Epey geç olmuştu vakit. Güneş görevini yerine getirmenin rahatlığıyla çekilirken, ortalığı karanlık kaplamıştı. Yağmur da yağmamıştı zaten… Ahmet amca yine de “Buna da hamdolsun deyip tarlasını biçmiş, evine gelmişti. Emine kadın da sofrayı hazır etmiş, namaza durmuştu. Ama Ali hala gelmemişti, bu saate kadar çoktan gelmesi gerekirdi.
  Ahmet Amca “Bu çocuk bizi merakta komazdı hiç… Allah Allah…” İkisinin de içinde bir kurt gezmeye başladı, içleri hiç rahat değildi.
  Ahmet amca, dışarda gören olup olmamış mı diye çıkmaya niyetlenmişti ki; kapı çaldı. Güm güm güm! Kırmak istercesine sert vuruyordu her kimse. Emine Kadın kapıyı koştı hemen. Gelen kahveci Mahmut’un oğlu Veysel’di. Soluk soluğa kalmış bir vaziyette kıpkırmızı kesilmişti. Emine Kadın daha o anda korkudan titremeye başladı.
  – N’oldu oğlum! De hele? Veysel nefes nefeseydi..
  -Ali…Ali…Ali…
  Oğlum kurban olam söyle, noldu !
  Ali Abi…  Gelirken…
  Veysel hıçkırıklarını tutamıyordu artık…
  -Ali Abiye… Kamyon çarpmış. Öldü Ali Abim Emine Teyze!
  Emine Kadının bakışları donuklaştı, adeta ruhu çekilmişti bedeninden… Ölümün yakan kavuran haliyle “Yavrum… yavrum…” diye olduğu yerde inliyordu. Bir şey demiyordu başka. Ahmet Amca ilk defa ağlıyordu, yüreği sanki liğme liğme doğranıyordu. Yaşanması en zor acılardan birini yaşıyordu. Gülsüm şoka girmişti, battaniyenin altına koştu, girdi, ağzını kapata kapata ağlıyordu. Ahmet amca, Emine kadının elini tutup fakında olmadığı bir ağırlığı boşaltmak istercesine sımsıkı sarıldı… Emine kadın…  Donuk bakışları duvardaki hadise takıldı. “Emanete ihanet etmeyiniz…” yazıyordu. Rabbinin emanetini aldığını idrak etmek zordu muhakkak. Kalbinde binbir acıyla sükut etti ve “Evladımdın, kul Ali”diyebildi. Ve dışarıda yağmur çoktan yağmaya başlamıştı.
  Yazan: SEVDA KAVAK