Giriş Yap
Burada (USA) gördüğüm ise makineleştirilmiş, kaba ve iticiydi.
Ardımda bıraktığım şey [Paris] güzel, sanatsal ve her yönden büyüleyiciydi. Burada gördüğüm ise makineleştirilmiş, kaba ve iticiydi. İrikıyım bir polis memuru gözüme kütük kadar görünen copunu fırıl fırıl döndürüyordu. Kibarca yaklaşıp yol tarifi sordum. “Altı blok düz git, sonra sola dön,” dedi, bakışlarıyla beni öldürürcesine. “Burası mı Amerika?” dedim kendi kendime, acı dolu bir şaşkınlıkla. “Medeniyet açısından Avrupa’dan bir asır geri kalmış.” 1889 senesinde -buraya geldikten beş sene sonra- başka bir ülkeye gittiğimde, Amerika’nın Avrupa’dan bir asırdan bile fazla İLERİDE olduğuna kani oldum ve bugüne kadar da bu fikrimi değiştirecek bir şeyle karşılaşmadım.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Bir şa­fak vakti erkenden, önünde hapishanenin kapıları açılan ölüm mahkununun o Tanrısal 'hazırlığı', yaşamın duru alevi dışında kalan her şey karşısında bu inanılmaz ilgi­sizlik, ölümle uyumsuz, iyice sezildiği gibi, usa uygun tek özgürüğün, bir insan yüreğinin duyup yaşayabile­ceği özgürüğün ilkeleridir burada.
"karmakarışık hesaplar yapıyorum böylece rotamda 1-2 saniyelik sapmalar oluyor en fazla bir gün bir gece usa sığmaz yola çıkış anımda söylemişlerdi yönümü rastlantı sürüklemişti beni zorunluluk sürüklemişti her ikisi de sürüklemişti üçünden biri doğru batıdan güçlü bir duygu var içimde doğuya çıkmıştım yola"
Em ê wan bavêjin ber lingên we û divê hûn jî usa bikin ku...vatiniya xwe ya welatperwerî usa pêk bînin ku wan lînç bikin, lînç!
Reklam
·
Reklamlar hakkında
“Kanlı Pazar” usa uşakları
Türk olarak yoğun bir utanç duyduğum başka bir gün, “Kanlı Pazar” diye bilinen 16 Şubat 1969 günüydü. O gün solcu gençler, Amerikan Altıncı Filosu’nun İstanbul’a gelmesini protesto etmek için, Beyazıt’da toplandıktan sonra, Taksim’e doğru yürüyüşe geçtiler. Orada, yollarını kesen yobazların sopalı bıçaklı saldırısına uğradılar. Gençlerin ne sopaları vardı ne de bıçakları. Aralarından ikisi öldü. İki yüze yakın kişi, bir kısmı ağır olmak üzere yaralandı.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
141
1.410 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14