• 72 syf.
  ·1 günde·9/10
  Gogol’un daha önce hiç bir kitabını okumadım yalnız 2015 yılından beri Palto’nun varlığından haberdarım lâkin oyunlaştırılmış haliyle..

  Haberdar olduğum kısımda ‘Palto’ hiç bir zaman merkezde yer almadı bugün gün boyunca sayfalar arasında satırları okurken daha önce sessizce izlediğim sahneler anlam kazandı..Mesela;Arkeviç ,davetten evine yeni paltosu sırtında dönerken ıssız bir meydanda kötü adamlarca sıkıştırılıp paltosunun sırtından alınması ve karlara yumrukları yiyerek yuvarlanmasını ben oyuncunun kendi kendine yerde debelenmesi ve hayali adamlarla mücadele etmesini gördüğüm anları hatırladım.

  Oyun tek kişilik bir oyundu ve Arkeviç ve Paltosu vardı sadece..Tuhaf bir gün oldu benim için..Anlamsız görüntüler zihnimin uzun süreli bellek kısmında sadece görüntüler anlamsız parçalar halinde asılı kalmış ve bugün Gogol’un kitabı sayesinde anlamlı alt yazılı filmin sahnelerine dönüştüler..

  Oyuncuyu tanıyordum sosyalist ve kürt milliyetçisi bir kimse idi şimdi oyunlaştırmak için neden bu eseri seçtiğini de daha iyi idrak etmiş oldum..

  Benim zihnimde işler böyle dönüyor,Her şey anlamını tamamlamak zorunda...

  Arkeviç karakterinde bir insan tanıdım mı biraz düşünüyorum tutumlu olmak anlamında ya da yaptığı işi kendisine dünyayı kurtarma görevi verilmiş gibi pürdikkat yapan ..
  Ewt tanımışım ,kendimi Arkeviç gibi insanlarla kıyasladığımda son dakka adamı kadrosundan işlerini tamamlayan biri olduğum kanaatine vardım hiç bir zamanda vasatın altında bir insan olmadım..

  Makam mevki sahibi insanların etten kemikten olduklarını unutup insanlara nasıl tepeden baktıklarını yer yer hayatımız içinde yaşıyoruz bazen..
  Çok âlakalı sayılmaz ama bu konu ile âlaka kurabileceğim bir öğrenci değerlendirmesi aklıma geldi.
  Bir öğrencim CHP Genel Başkanı ile yakınen tanışma fırsatı bulmuştu ve bana izlenimini aktarırken kurduğu ilk cümle yerli yersiz aklıma hâla gelir..-‘Hocam adamın eli pamuk gibiydi ipek gibi kayıyordu elimden..Böyle bayan eli sıkmadım demişti.
  Makamından dolayı mı acaba suya sabuna deterjana hiç dokunmuyo vites topuzuna bile dokunmasına gerek yok belki de..Ah benim annemin elleri..Ah benim anne ellerim..

  Bugün ergenlerle vakit geçiriyor olmanın verdiği deneyimle şunu farkettim bir kız öğrenci geldi çözdüğü soru da kafasına takılan kısmı benimle paylaşmak istediğini söyledi..

  ASALA cevabı olan soru kökündeki kelimeler öğrencinin mantığına ve diplomasiden uzak saf doğru kalbine takılıp kalmıştı.Dedi ki;-Hocam,terör örgütü diyor diğer devletler terör olarak adlandırılan bir şeye neden destek verirler ben anlamıyorum?️
  Hayret duygusuna imrenerek bilmesi gerekenleri izah ettim ve ardından şöyle düşündüm..

  Dünyayı merhametli çocuklar yönetse nasıl bir yer olurdu,bir kere paltosuz ve üşüyen kimse kalmazdı..Açlık bir haftada biterdi..Ve daha nice güzel şeyler..
  Yoksulluk sınırının 6000₺ lerde olduğu canım ülkemde devlet memurlarınında bu sınırın altında kaldığını düşününce dizilerdeki mükemmel fizikli ve bir giydiğini bir daha giymeyen ofis aşk dizileri ile uyuşturulan gençlerimizi, ev kadınlarımızı düşündüm..

  İnsanlar sadece bir hafta tv den uzak durabilsinler ve her gün Palto kitabını okusunlar sonuç ne olurdu merak ediyorum..

  Hep beraber koşulacak numarasız bir bölgeyi düşünmek belirlemek kalırdı belki de geriye sadece..
  Etkileyici,sarsıcı ve insana kendi hayatını alışkanlıklarını yine yeniden sorgulatan bir kitap.Tavsiye ederim.İyi okumalar ️
 • suyum ıslandı. akşam aklamıyor beni
  sicilim bozuk. yüzüm sabıkalı
  aklım yokuş. sabahsız bir rüyayım
  hayatın nidasında kanıyor kalbim
  Bayram Balcı
  Sayfa 8 - Ütopya Yayınevi