Güç İstenci, Nietzsche'nin 1883-1888 yılları arasında yazmış olduğu not defterlerinden alınan seçme notlar, pasajlar, aforizmalar. Bu notlar açıkça nihai görüşlerini temsil etmemektedir. Nietzsche'nin ölümünden sonra 1901 yılında kız kardeşi Therese Elisabeth Alexandra Förster-Nietzsche tarafından Tüm Değerlerin Tekrar Değerlendirilmesi alt başlığıyla yayımladı. 1888 yılında Nietzsche'nin de böyle bir kitap yayımlaması fikri vardı, dört kitaptan oluşacak olan kitabın ilk kitabı da Deccal idi. Ama Nietzsche'nin 1889 da aklı dengesini yitirmesi sonucu ( bkz. Torino Atı) fikrini gerçekleştiremedi.

Güç İstenci [Kudret İdaresi] - Tüm Değerlerin Tekrar Değerlendirilmesine Dair Bir Deneme: dört kitap ve alt-başlıklardan oluşmaktadır.
1-) Avrupa Nihilizmi
- Nihilizm
- Avrupa Nihilizm Tarihi
2-) En Yüce Değerlerin Eleştirisi
- Dinin Eleştirisi
- Ahlaklığın Eleştirisi
- Felsefenin Eleştirisi
3-) Yeni Bir Değerlendirmenin Prensipleri
- Bilgi Olarak Güç İstenci
- Doğadaki Güç İstenci
- Toplum ve Birey Olarak Güç İstenci
- Sanat Olarak Güç İstenci
4-) Disiplin ve Öğretim
- Rütbe Düzeni
- Dionyssos
- Ebedi Tekerrür

İnsanlık sadece kendini korumak ve yaşamak istemez aksine asıl isteği güçlü olmak, daha da güçlü olmaktır. Güç İstenci, bir amaç ya da yaşam için bir anlam değildir. Nietzsche için varoluşun kaba bir gerçeğidir. Tüm gerçekliğin temel yapı taşıdır. " Bu dünya için bir isim mi istiyorsunuz? Tüm bilmeceleri için bir çözüm mü? Siz kendini en iyi gizleyen, en güçlü, en yılmaz, en gece yarısı insanlar için bir ışık mı? Bu dünya güç istencidir- ve başka hiçbir şey değildir! Ve siz kendiniz de bu güç istencisiniz- ve başka bir şey değil!" Madde, atomik parçacıkların gücüne istekli olarak ortaya çıkar. Her görünüm seviyesinde, güçlenme isteğini buluruz. Ama, sonuç olarak karşılaştığımız her şey görünüştür. Görünüş iktidarın iradesinin güç istencinin bir tezahürüdür. Gücün iradesi, etki etme isteğidir. Her biri kendi iradesi olan, kendi güç istencleriyle sarılmış yaratıklar vardır. İnsan.

Gücün doğal ve üretken olduğuna inanıyordu. Tüm insanlarda olduğu gibi "güce" iradesi vardı. Teorileri her şeyin sonsuz dönüşünde,
mükemmel bir şekilde ele geçirilen geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin bir doğrulamasıdır.

Güç ve güc istenci, felsefesinde önemli bir kavramdır. Gücün İradesi, Nietzsche'nin insanlarda ana itici güc olduğunu inandığı şeyi; başarı, hırs ve en yükseklere ulaşma çabasını anlatıyor. Kör, durmaksızın çabalayan, irrasyonel gücün dünyanın dinamik özünü oluşturduğu fikirler. Bu kozmik güç, esasen doyumsuz olduğu icin sefalet kaynağıdır.

İnsan uygarlığı, başlangıcından beri durgun ve öngürülebilir kalmıştır. Bizler değerli topraklar ve kaynaklar üzerinde sürekli savaşırken dünyaya ve geleceğe karşı kendi sorumluluğumuzu tamamen ihmal ederken, Evrin geçiremedik. Nietzsche'nin bizzat kendimizin bu bencil ve nihayetinde olgunlaşmamış yönlerimizi, proaktif olarak kendimizle daha iktikrarlı bir uyuma doğru hareket etmemiz için çağrıda bulunduğudur.- Güc İstenci. Hapishanenizden gerçekten kaçmak istiyorsanız, durumunuzun gerçekliğini kabul etmeli ve hapishane duvarlarınızın dışındaki yaşamı hayal etmeye devam etmektense, çıkış yolunu tünellemelisiniz. " Özgür mü diyorsun kendine? Sana hükmeden düşünceni duymak isterim. Bir boyunduruktan kaçıp kurtulduğuna değil!"

Kitaba alt başlığını veren; Tüm Değerlerin Tekrar Değerlendirilmesi Dair Bir Deneme? - Değerin kendi başına bir değeri olup olmadığını soran ilk kişiydi. Değerlerin yeniden yaşayabilirliğine değer veriyordu; Hristiyanlik gibi olumsuz ve görünüşte çılgın değerler bile bu bağlamda bir değer taşıyor olabilirler.

Güç İstenci ne anlama geliyor?
1-) Bilgelik salgısı olarak güç. Bilgi güçtür
2-) Farklı şeylerin eşit olarak yapıldığı mantığımizın anlamıdır.
3-) Kılıç? - Yerçekimi ruhunu öldürmek. Böyle Buyurdu Zerdüşt te olduğu gibi
4-) Bir işi idare etmek gibi şeyler; idare etme ya da idare etme yeteneği
5-) Overman, insanüstü insan. " Hedef insanlık değil, insanüstü insandır!"

"İyi olduğu ortaya çıkana, kalbime iyi gelene, sert ağaçtan yontulmuş olana ve mis kokuluya- burnun bile güzel koku aldığı- kişiye ithaf edilmiştir bu kitap. Kendisi için faziletli olanın tadını çıkartır; faziletin bağları çaprazlandığında, herhangi bir şeyden aldığı keyif durur; kısmı yaralanmalar için çareyi sezer; yaşamın büyük uyarıcıları olarak hastalıklara sahiptir; kötü şansı nasıl sömürecegini bilir; kendisini yok etmekle tehdit eden rastlantılardan dolayı daha güçlü olur; içgüdüsel olarak gördüğü, duydugu, tecrübe ettiği, başlıca ilgisini ilerleten her şeyden sonuç çıkartır- seçme prensibini izler- bir şeyin elekten geçmesine izin verir; uzun bir dikkatin ve kasıtlı bir gururun besledigi bir yavaşlılikla tepki verir- kökeni ve niyetleri için bir uyarıcıyı test eder, teslim olmaz; daima kendi kendine eşlik eder, ister kitaplarla, ister insanlarla, isterse manzaralarla uğraşsın; seçerek, hayran kalarak ve güvenerek onurlandırır." Böyle dedi Nietzsche.
Güç İstenci'nin orjinal elyazmalar;
https://resmim.net/f/G0PkXu.jpg
https://resmim.net/f/61m6as.jpg
https://resmim.net/f/DurXb3.jpg

Come I'uom s'eterna?
İnsan kendini nasıl ebedi yapar?
Prava corrigere, et recta corrobare, et sancta sublimare.
Yanlış olanı düzeltmek, haklı olanı güçlendirmek, kutsal olanı yüceltmek.

Bengidönüş, amor fati- kader sevgisi-, mikro ve makro kozmosu felsefesinin kavramlarını kaplayan bu garip, anlaşılmaz; tavşan deliğinde sıkışmama neden olan , sığ sularda boğulma tehlikesi geçirten, zihnin tuvalinde kısa devreler yaşatan eser için ablam, teyzem DUA 'ya sevgimi, saygımı, teşekkürlerimi sunmak isterim, istiyorum, isteyeceğim.

ASİ VE MAVİ
Bugün kederliyim, beterim bugün
Sesime ses değse çığlık oluyor
Üşüyor toprak, taşlar üşüyor
Vuslatı yakın eden yollar üşüyor

Yumma gözlerini uyuma bugün
Bütün gölgeler akşam oluyor
Üşüyor yaprak dallar üşüyor
Savrulup yırtılan rüzgar üşüyor

Oysa ben senden neler neler isterdim
Senli sevdalarda doğmak isterdim
Sabahlar isterdin asi ve mavi
Büyüsün isterdim ışığın rengi
Ama gel gör ki kötüyüm bugün
Ahmet Can Akyol

Size bir şey diyeyim mi bugün Diyarbakır’a kürdistan dersen yarın biri çıkar İstanbul’a Konstantinopolis der,Trabzon’a Pontus der,İzmir’e Yunan der.Uyuma! Bu vatan için,bu vatan toprağı için canlarını veren şehitlerini,atalarını düşün.Vatan toprağının bir bir tek taşına göz dikmeleri bile savaş nedeni...

BİLGİ-İNTERNET ÇAĞINDA YAŞIYORUZ
Yaklaşan vizelerle birlikte sürekli yemek yeme ve uyku uyuma isteği doğmaya başlamıştı içimde.Bu duygularla sınavlara daha verimli çalışmak için sınıf arkadaşımın evine gidiyordum.Açlık gelmeden hazırlık olsun diye marketten birşeyler almayı düşündüm.Yemek niyetine yemek için kekler,mısır patlakları,susamlı gevrekler ve zihin açıcı olarak yemek için kuş lokumu alıp kasaya doğru ilerledim.
Sizinde önceden rastladığınızı tahmin ettiğim tarzda bir uygulama vardı markette;Kasiyerler müşterilere Metro çikolata almalarını sağlıyor ve belli bir puan topluyorlar.Toplanan puan sonuçlarına göre en fazla çikolata satışını yapan kasiyere ekstradan bir gün izin kullandırtıyorlar.
Kasaya ulaştığımda önümde bir müşteri vardı ürün okutma işlemi bittikten sonra kasiyer arkadaş,müşteriye”Metro çikolata almak ister misiniz ?” diye sordu.Adam kasiyerin ne dediğini tam olarak anlayamadı ve kasiyer uygulama hakkında adama bilgi verdi.Müşteri de kasiyere yardım olması için istemeye istemeye de olsa bir tane alabileceğini söyledi ve son ürün-kasiyerin ekstra izin kullanmasına bir adım yaklaşmasını sağlayacak olana 75 kuruşluk çikolata-kasadan geçirildi.Daha sonra kasiyer”Colgate diş macununda da indirim var 14 tl den 6 tl’ye düştü.Almak istermisiniz ?”diye sordu.Önümdeki müşteride diş macunu kullanmadığını ve kasiyerin de kullanmaması gerektiğini söyledi.Hatta yetmezmiş gibi kendisine bir öneride bulundu;Dişlerinizi balla fırçalayın!Muhabbeti benim gibi meraklı bir şekilde izleyen diğer kasiyer kahkaha attı ve “Millet yemek için bal bulamıyor.Biz dişimizi mi fırçalayacağız balla !” dedi.Önümdeki müşteri açıklamaya başladı;Diş macununun içeriğinde bulunan KLORÜR insanın beynindeki bir çekirdeği etkiliyor,bu çekirdek etkilenince de insanlar itaatkâr oluyor ve beynini fazla kullanamıyor.Kişi karar alırken kendi düşüncelerini kullanamıyor ve başkalarının emirleri altına giriyor.
Bu açıklamadan sonra sohbete dahil olup “Bunu bir kitapta mı okudunuz,internette mi gördünüz?”diye sordum,kaynağa ulaşmak mümkünse okumak isteyeceğim bir konu olurdu çünkü.”İnternette okumuştum!”dedi.
Arkamdaki başka bir müşteriden şu söz geldi”İNTERNETTE YAZAN ŞEYLERE İNANMAYIN !”...
Benim dışındaki diğer müşterilerin söylediklerini kafamın içinde döndürerek arkadaşımın evine ulaştım.Söylenen konu hakkında internette bilgi bulmaya çalıştım ve birden çok sitede konu hakkında yazı vardı.
Klorür dediği şey aslında florür,beyindeki çekirdek dediği şey epifiz beziymiş(adamın verdiği yanlış bilgilerin doğrularına ulaştım).Hatta ekstra bilgilere de ulaştım.
Sözün Özü:Araştırmalar için kullanımında çok fazla bilgiye ulaşılacak olan internetin yalnızca sosyal medya veya günümüzün başka günlük meseleleri için tek kullanılması doğru birşey değildir.

Yağmur., bir alıntı ekledi.
17 Mar 18:00 · Kitabı okudu

Halbuki şimdi uyuma ve güzel rüyalarda biraz neşe bulma zamanı! Yaşadığımız bu kahrolası çağda, mutluluk dolu bir güne uyanacağımız ne malum?

Zacharius Usta, Jules Verne (Sayfa 5 - TİB Kültür Yayınları, Çev: Alev Özgüner, 1. Basım)Zacharius Usta, Jules Verne (Sayfa 5 - TİB Kültür Yayınları, Çev: Alev Özgüner, 1. Basım)
Elif Merve, bir alıntı ekledi.
17 Mar 13:10 · İnceledi

Gecenin uyuma zamanının başlangıcı olarak kabul edildiği yer sadece şu senin ekvator diye dünyayı ikiye böldüğünü söylediğin çizginin yukarısında ve aşağısında bulunan oğlak ile yengeç dönencesinin arasında kalan ve ' Ekvator Bölgesi' olarak tanımlanan yerdir.

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal DemirkıranSadece Aptallar 8 Saat Uyur, Erdal Demirkıran

Farkındalık,Osho'nun okuduğum ilk kitabıydı.

Budizmin temelinde yer alan ve kitapta farkındalık-aydınlanma- diye vasıflandırılan meditasyonunun yönelimi ile ilgili fikir sahibi olmak isteyenler için güçlü bir eser.Osho zihinden,yâni geçmişin duygusal ve düşünsel etkilerinden tamamen sıyrılmadan,kendini ve dış dünyayı bir izleyici gözüyle değerlendirmeden kişinin huzura eremeyeceğini neredeyse her sayfada yineliyor.Bu bakımdan tekrarların getirdiği bir helezonun içinde hep merkeze odaklı cümleler okumaktan yorulabilirsiniz.Zira ben özellikle Nasrettin Hoca hikayelerinin sürekli birbirini teyid eden,anlatımı güçlendirmekten ziyade yavaşlatan çokluğundan yorulduğumu söyleyebilirim.

Osho'ya göre insan milyonlarca yıllık yaşanmışlığı bilincinde bulabilmek için ve aradığı ışığa erişebilmek için merkezde ki özü terketmeden,çeperlerde yer alan zihinsel ve duygusal etkileşimleri kontrol altında tutabilmeli...

Osho'nun özellikle nefes alıp verirken kendinizi izleyin ve zihninizi dinlendirirken kendinize ulaşın,sessizlik en iyi içsel yolculuktur gibi çıkarımlarda bulunduğum tespitleri oldukça ilgi çekiciydi.

Bütün dinlerin, birer uyuşturucu olduğunu,insanları uyanıkken de uyuma hâline,suçluluk duygusuna ve ızdıraba sürüklediğini,hepsinin insanın kendi icadı olduğunu dile getirdiği ve bunun gibi kendi felsefesini temellendirdigi mesnetsiz söylemlerine katılmadığımı söylemeliyim...

Mistik öğretilerin insana kazandırabileceği yegâne şey kuru bilgiden ibarettir.Öze sirayet etmeyen,derinlikten ve hakikatten fersah fersah uzak bu doktrinlerin, fıtratın olağanüstü duru,erişilmez derecede ziya ve sırlarla dolu bütünlüğünü izaha yetmeyeceği muhakkak...
Hamd ile bitirmek istiyorum...
Huzurla ve aydınlık kalınız...

Bu gece, seni üzen şeyleri düşünerek uyuma, bir gün, biriyle, daima mutlu olacaığını düşünerek uyu. Çünkü mutlaka bir gün, biriyle, daima mutlu olacaksın..

Orada mısın
Orada mısın dedi bir ses
diğeri dediki buradayım evet sesleri birbirlerine tiz geliyordu bir yanda bombalar patlarken bir yandan yiyecek atması gereken uçaklar bomba yağdırırken evlere
yatak altına girmiş kulaklarını elleriyle kapatıyordu
sesleniyordu orada mısın canımın canı can yongam
Anne diyebildi derinden sesinin duyulmasından korkarak
anne diyebildi sadece elinde nergiz çiçeğini koklarken
Anne diye seslendi o da ama o ses yine orada mısın diyordu
duymuyordu sanırım o seslenen onu sesini neden sorup duruyordu orada mısın diye...
yatağını altından sadece başını çıkarıp çevresine bakınmaya başladı böyle bir şey göremiyordu neredeydi bütün hepsi evdekilerin tek başına mı kalmıştı yoksa hayır hayır biraz ilerde oyuncak bebeğini gördü ulaşmaya çalıştı ama nafile ayağı hareket etmiyordu o ses yine ona sesleniyordu orada mısın evet diye bağırdı buradayım
niye karanlıktı her yer böyle ayakları hareket etmiyordu neden dışarda bombalar patlıyordu seslerini duyuyordu tekrar kulaklarını ellerini götürdü uykusu mu gelmiş ti ne
İşte bir görüntü uzun saçlarıyla bembeyaz elbisesiyle seslenen gelmişti yanına orada mısın diyordu yumuşak bir sesle yanına oturup saçlarını okşamaya başladı gözleri kapanıyordu artık sakın dedi o Ses sakın kapatma gözlerini seni şimdi gelip kurtaracam bekle beni sakın dedi gözlerini aç beraber oynadığımız zamanları düşün yavrum beni düşün ben dışarda seni bekliyor olacağım eline oyuncak bebeğini verip Bir anda kayboldu o güzel bayan ama sesi hala geliyordu orada mısın evet diyordu buradayım uyumadım bebeğim e ninni söylüyorum ben uyumuycam ne olur beni çok bekletme tamam dedi ses ben buradayım korkma sakın ama sakın uyuma ne kadar zaman geçmişti bilemiyordu. Yavaş yavaş bulunduğu yere ışık sızmaya başlamıştı evet dedi o ses uyanıksın değil mi uyumadın evet uyumadım seni bekliyorum ben çok acıktım pasta getirdin mi bana evet şu anda hazırlıyorum sana pastanı canımın canı can yongam sakın uyuma artık yavaş yavaş aydınlanmıştı bulunduğu yer sesler duymaya başladı burada bir canlı var diyordu dışardaki ses bir çocuk bu canlı mı canlı hadi getirin oradan bir an önce battaniyeyi oksijeni yavrucuğu kurtaralım bir anda bir el gördü elini uzattı sonra geri çekti korktuhadi dedi o Ses uzat elini korkma ben senin yanındayım çık buradan artık o ses ile elini uzattı birazdan dışardaydı artık kucağında oyuncak bebeği şimdi o sesleniyordu orada mısın ama sese cevap verilmiyordu tekrar sordu orada mısın yine cevap yoktu yanındakine sordu nerede hani nerede diye yanındaki cevap verdi sen seslen o seni duyuyor yavrum duymuyor dedi nerede hani az ilerde bir kadın uzanmıştı yere yüzünü örtmüşler saçları simsiyah upuzun ortadaydı başını çevirmesiyle gördü anne dedi anne neredesin demiyor du ona ses artık orada mısın demiyordu
İNCİ KAYAR

Mada’la şiir kitabımdan (basımdadır) telif hakkına tabidir
Kaynak göstererek paylasılabilir

"Uyuma yaaa konuşalım.." diyen birisi varsa hayatınızda, onu hayatınızdan çıkarın, Uyku en önemlisi uykusuz insan mutlu olamaz :D