Selman Ç., bir alıntı ekledi.
08 Oca 18:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne zaman erken uyumak istesem bir türlü olmuyor.
İnsan ne kadar çok uyumak isterse ona ulaşma şansı o kadar azalır. Uykunun en büyük düşmanı yatağımızın üzerinde Demokles’in kılıcı gibi asılı duran uyuyamama korkusudur. Ertesi günün çılgınca yarışına dayanabilmek için ne pahasına olursa olsun uyumak zorundayız. O zaman bir türlü uyuyamıyoruz. Çünkü uyku buyruklarımıza boyun eğmez. Uyku kendisine ıslık çalıp ayağımıza getirdiğimiz bir köpek değildir. Belirli bir saatte kalkmak zorunluluğu uykuyla arkadaş olabilmek için temel koşul olan her türlü özgür ilişkilere engel olur.

Uyku İmparatorluğu, Henri Frederic Blanc (Can Yayınları)Uyku İmparatorluğu, Henri Frederic Blanc (Can Yayınları)

Bir insanın uyuyamama sebebi olmayın eğer olduysanız da bu onu mutlu ettiğiniz için olsun kırdığınız için değil...

Kitap bitirince uyuyamama sorunsalı...

Bunu her kitap bitirdiğimde yaşıyorum. (Acaba şimdi ne okusam diye düşünceler üşüşüyor beynime)

Hukuksuzlar
Tecavüzü sadece karşıdaki cinsin "beden özgürlüğün ihlali olarak" gören bir ülkeyiz ne yazıkki.Cezalar onu anımsatıyor.Hiç tecavüze uğrayan biriyle konuştun mu?Ben konuştum.
Üzerinden aylar,yıllar geçmiş ama hala o korku var gözlerinde.Hala bir el dolaşıyor bedenlerin de öyle hissediyorlar çünkü.

Öyle pis bir durum ki...Sadece o anlık bir durum olarak kalan bir kabus veya bunalım hali değil.Ömrünün geri kalanında bozulan psikolojisi,uyku uyuyamama,sürekli bir yerlere dalmalar...

Ne uğruna bir sapığın 5 dakikalık zevki için mi?Hayır hayır bu cezalar yeterli değil.
Iyı hal indirimi nedir?Çığlık atmadı, bakire değil ki, tahrik etti beni böyle durumlarda indirim mi olur.Var olmayan hukuk ihlallerinin önüne geçtiğimiz de en ağır suçu bizler alıyoruz ne uğruna kani,şerefi,namusu beş para etmez insanlar uğruna mı?

Mustafa Merthan Merdoğlu, bir alıntı ekledi.
 12 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşkın Ruhsal ve Bedensel Tezahürleri
"Aşkın ruhsal ve bedensel tezahürleri ya da dışa vurumu konusunda, Eski Yunan felsefi yazınında, ilgi çekici gözlemler ve bu gözlemlere bağlı çözümlemeler ile karşılaşılır. Güzelden ilk bakışta etkilenme ve bu etkinin iştaha yetisini harekete geçirmesi, âşık olunanı temaşa etme, yalnız kalmayı arzulama, cinsel isteğin belirmesi, kıskançlık, sahiplenme, güven krizi vb. hem Sokrates-Platon hem de Aristoteles'te güçlü bir ifade bulur. Bu andan itibaren heyecanlanma, ürperme, sararıp solma, bakışma, birlikte olmayı isteme, sevileni öpmeyi ve onunla baş başa olmayı arzulama, çıldırma, delirme, uyuyamama, bayılma ve hatta aşktan ölme gibi pek çok paradoksal psikolojik ve fizyolojik tezahür ortata çıkmaya başlar."

Mitos'tan Logos'a Eski Yunan Felsefesinde Aşk, Hasan Aydın (Sayfa 216 - Bilim ve Gelecek Kitaplığı)Mitos'tan Logos'a Eski Yunan Felsefesinde Aşk, Hasan Aydın (Sayfa 216 - Bilim ve Gelecek Kitaplığı)