Mete Karagöl, bir alıntı ekledi.
11 May 21:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

uyuyamama meselesi
düşünceleri algılar, beynimizden ayıklar ve sonra üzerinde durmadan zihninizin parmakları arasından akıp gitmelerine izin verip üzerlerinde ısrarla durmazsanız, fazlaca yaşatmazsanız, onlara yoğunlaşmazsanız, sakince gelip geçmelerine izin verirseniz, uykunuzu kaçırmazlar.

Hollow Malikanesi Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 29 - altın kitaplar)Hollow Malikanesi Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 29 - altın kitaplar)
Elif Peksöz, Uyku'yu inceledi.
20 Mar 10:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Bir çırpıda bitecek güzel bir kitap daha okumuş oldum. Uykusuzluk hastalığı ile uyuyamama hali arasındaki farkı belirterek anlatıma başladığı olaylar ölüm ve yaşam arasını irdeleyerek devam ediyor. Her günü sıradan geçen bir kadının bu uyuyamama haline nasıl düştüğü ve sonrasında yaşadıkları dikkate değer bir şekilde anlatılmış. O kadar çok geçti ki kitapta,sanırım Anna Karenina kitabını da okuyacağım. Sonu biraz boşlukta kalmış gibi bitti. Amacını çözemedim bu bitişin. Kitapla kalın.

Selman Ç., bir alıntı ekledi.
08 Oca 18:56 · Kitabı okudu · İnceledi

Ne zaman erken uyumak istesem bir türlü olmuyor.
İnsan ne kadar çok uyumak isterse ona ulaşma şansı o kadar azalır. Uykunun en büyük düşmanı yatağımızın üzerinde Demokles’in kılıcı gibi asılı duran uyuyamama korkusudur. Ertesi günün çılgınca yarışına dayanabilmek için ne pahasına olursa olsun uyumak zorundayız. O zaman bir türlü uyuyamıyoruz. Çünkü uyku buyruklarımıza boyun eğmez. Uyku kendisine ıslık çalıp ayağımıza getirdiğimiz bir köpek değildir. Belirli bir saatte kalkmak zorunluluğu uykuyla arkadaş olabilmek için temel koşul olan her türlü özgür ilişkilere engel olur.

Uyku İmparatorluğu, Henri Frederic Blanc (Can Yayınları)Uyku İmparatorluğu, Henri Frederic Blanc (Can Yayınları)

Bir insanın uyuyamama sebebi olmayın eğer olduysanız da bu onu mutlu ettiğiniz için olsun kırdığınız için değil...

Kitap bitirince uyuyamama sorunsalı...

Bunu her kitap bitirdiğimde yaşıyorum. (Acaba şimdi ne okusam diye düşünceler üşüşüyor beynime)

Mustafa Merthan Merdoğlu, bir alıntı ekledi.
 12 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşkın Ruhsal ve Bedensel Tezahürleri
"Aşkın ruhsal ve bedensel tezahürleri ya da dışa vurumu konusunda, Eski Yunan felsefi yazınında, ilgi çekici gözlemler ve bu gözlemlere bağlı çözümlemeler ile karşılaşılır. Güzelden ilk bakışta etkilenme ve bu etkinin iştaha yetisini harekete geçirmesi, âşık olunanı temaşa etme, yalnız kalmayı arzulama, cinsel isteğin belirmesi, kıskançlık, sahiplenme, güven krizi vb. hem Sokrates-Platon hem de Aristoteles'te güçlü bir ifade bulur. Bu andan itibaren heyecanlanma, ürperme, sararıp solma, bakışma, birlikte olmayı isteme, sevileni öpmeyi ve onunla baş başa olmayı arzulama, çıldırma, delirme, uyuyamama, bayılma ve hatta aşktan ölme gibi pek çok paradoksal psikolojik ve fizyolojik tezahür ortata çıkmaya başlar."

Mitos'tan Logos'a Eski Yunan Felsefesinde Aşk, Hasan Aydın (Sayfa 216 - Bilim ve Gelecek Kitaplığı)Mitos'tan Logos'a Eski Yunan Felsefesinde Aşk, Hasan Aydın (Sayfa 216 - Bilim ve Gelecek Kitaplığı)