Ceren Özkurt, bir alıntı ekledi.
21 Mar 09:54 · Kitabı okuyor

Soğuk iliklerine kadar titretmedikçe, sıcağın kıymetini anlayamazsın. Açlık başını döndürmedikçe, sıcak bir çorbanın önemini kavrayamazsın. İşte böyle zamanlarda laf olsun diye değil gerçekten şükredersin. Sahip olamadıklarına üzülmek yerine, sahip olduklarınla mutlu olmaya başlarsın. Gerçekten sığınırsın duaya. O yoksulluğun içinde Yaradan'a çok daha yakın hissedersin kendini. Kralların da dilencilerin de aynı iştahla acıktığını ancak o zaman anlarsın. Ve dilencinin bir tas çorbadan aldığı hazzın, kralın mükellef sofrasındakinden çok daha fazla olduğunu öğrenirsin.

Dul Kadının Oğulları, Mustafa YılmazDul Kadının Oğulları, Mustafa Yılmaz

Kadın
"Bazen biraz üzülmek, insanlara güveninizi kaybetmekten daha iyidir."

Asena, Acımak'ı inceledi.
 18 Mar 18:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şüphesiz Reşat Nuri Anadolu insanını en iyi anlatan yazarlarımızdandır. Sanırım bunun sebebini müfettişlik görevi ile Anadolu'da gezdiği için Anadolu insanını yakından tanımasına bağlayabiliriz. Ayrıca benim okuduğum 3. Kitabı olmasına rağmen en sevdiğim Türk yazarlarından biridir. Her kitabını bambaşka bir merakla okuyorum ve okumaya devam edeceğim.

Gelelim kitabımıza “Acımak”. Hepimizin bildiği bir kelime aslında “Başkasının uğradığı veya uğrayacağı kötü bir duruma üzülmek”, “Başkasının acılı durumundan üzüntü duymak” ve “merhamet etmek” okuduğum kitapta da hem canım acıdı hem de birilerine acıdım.

Güzel, dürüst bir adamın toplum şartlarıyla ne hale geldiğini, insanların yine ne kadar kötü, riyakar ve ön yargılı olduklarını bir kitapta daha anlamış bulundum. Ya da başka bir yaklaşımda daha bulunayım. Gerçekten bize kötü gelen ya da kötü olduğu anlatılan insanları ne kadar tanıyoruz? Annemizi, babamızı, kardeşimizi, arkadaşlarımızı sahiden tanıyor muyuz? Acılarına ortak olabiliyor muyuz? Peki başka bir soru daha neden bu ön yargı? Belki en kötü görünen insanların bile aslında o kadar kötü olmadıklarını anlıyorsunuz kitapta. Söyleyecek, eleştirecek çok şey varda ben Mürşit Bey gibi susacağım.

Açıkçası ben okumaya başlamadan önce bu kadar sıra dışı ve harika bir kitap beklemiyordum. Başka bir bakış açısı katacak bu kitap size. Bana kattığının garantisini verebilirim.

Acımayı öğrenmek için mutlaka okuyunuz.

Hece Şiirim
inkisar-ı hayal

Üzülmek yıpratır, hüzün kahreder
derdi dertle, temizlemek olmuyor
Gam - derman karışık, ayrılmıyor ki,
Boşa koysan dolmaz, dolu almıyor.
18.03.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis

Cehalet diyorum,
Mutluluktur;
“Üzülmek istemiyorsan, anahtar deliğinden bakmayacaksın.”

Fırat eviz, bir alıntı ekledi.
18 Mar 00:34

"...gerçi her şeyi açıkça konuşmalı: sinirlerim bozuk olduğundan mı, yeni evimi yadırgadığımdan mı, yoksa yakında geçirdiğim bir üzüntüden mi ne, karanlık basar basmaz yavaşça mistik korku adını verdiğim bir ruh hali gelir üzerime ... son derece iyi, ama zayıf, sinirli kişilerde ara sıra böyle olur; iyiliklerine rağmen üzülmek, öfkelenmek, onları sanki sarhoş eder, bundan zevk alırlar ve mutlaka başkalarına, suçsuz, çoğunlukla da en yakınlarından birine çatarlar. örneğin kadınlar, ortada incir çekirdeğini dolduracak bir sebep yokken kendilerini mutsuz, kırgın hissetmek ihtiyacı duyarlar. pek çok erkek de böyle durumlarda kadınlara benzer, üstelik ruhça zayıf, kadın tabiatlı erkekler de değildir bunlar."

Ezilenler, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiEzilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Caykoyevski, The Secret - Sır'ı inceledi.
18 Mar 00:20 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.Harika mı asla... Ama sizin bazı şeyleri farketmenize yardımcı olacağına emin olabilirsiniz.Mesela İslam'a olan bağlılığıniz daha çok artmalı bence.Çekim yasası doğadan gelen bir şey mi varın bunu siz düşünün. Ayrıca kitapta insanın kendine bolluk,bereket,parayı çekebileceginden bahsederken bir yerde ise var olanla yetinmesi şükretmesi gerektiğini söylüyor.Hastalık durumlarına ise gerçekten katılıyorum.Ömür kısa.Üzülmek yerine mutlu olmanın yolunu bulmak zorundayız.Her şeyin gelip geçici olduğu bir handayız mademki hakkını vererek yaşamak gerekir.Son olarak şuna da değinmek istiyorum.Kitapta sürekli içsel dürtü içsel mutluluktan bahsediliyor.Evet bunlar bir yere kadar insanı mutlu edecek şeylerdir.Tâki tokezleyip hepsi sizi terk edene kadar... Onlar da gidince elinizden tutunacak dalınız kalmadı gibi gelir eğer çok maddeci biriyseniz.Geniş perspektifte bakınca madde değil dua...Nefis değil ibadet...Esas huzuru bunlar sağlamalı.
Vesselam

Hülya, Düşünceler ve Sohbetler'i inceledi.
17 Mar 19:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

üniversitede okuduğum bir kitaptı. benliğime kisiligime cok şey kattı. pek cok felsefe kitabından daha kolay daha anlaşılır bir kitap. başımıza gelen olayları nitelendiren bizleriz aslında. herhangi bir olayla karşılaştığımızda üzülmek yada sevinmek bizim seçimimiz. olayları yada nesneleri-özneleri suçlamaya gerek yok. yani bir nevi kadercilik diyebiliriz..

Enes çağrı Akgünes, bir alıntı ekledi.
17 Mar 05:10 · Kitabı okudu

Hayatımızı kolaylaştıran şeyler, bize daha çok zaman bırakan eşyalar, zaman ha, ne için, daha çok çalışmak için mi, daha çok üzülmek için mi

Aşkı Bulmanın ve Korumanın Yolları, Kürşat Başar (Sayfa 104 - Can yayınevi 13. Basım)Aşkı Bulmanın ve Korumanın Yolları, Kürşat Başar (Sayfa 104 - Can yayınevi 13. Basım)