• DOMUZ GRİBİ SALGINI BİLGİSİ:
  DİKKAT

  İyi geceler
  Hekimler arasında
  Ve özellikle hastaneler arası yoğun bakım hekimleri arasında dolaşan ve çapraz sorgulamada doğrulanmış bilgiler dahilinde tedbir alınması gereken bazı önemli durumlar var.

  Öncelikle kendimizi ve kendi sağlığımızla birlikte evlatlarımızı ve onların da sağlığını koruyabilmek adına önemli olduğu için paylaşmak istedim:

  "Merhaba
  Şu an görülmekte olan H1N1 suşu ile enfekte olmuş vakalar tedavileri düzenlenmiş olmasına rağmen virüs kalbi direk etkilediğinden dolayı son derece ölümcül seyretmektedir Bilgilrndirmesi yoğun bakım hocalarından gelmiştir .
  Bu durum hastanemizi ya da bölgemizi değil tüm ülkeyi ilgilendirmektedir
  Daha da vahim olanı dünya sağlık örgütü şu an tedaviye dirençli olan Tamıflu dirençli bir grip virüsüne karşı dikkatli olunması gerektiği ile bilgilendirme yapmaktadır .
  Bu vakalar sadece bizim hastanede değil tüm dünyada görülmekte ve hayati risk oluşturan sonuçlara sebep olmaktadır
  Hem bakanlık hem de dünya sağlık örgütü tüm sağlık çalışanlarını özellikle kendilerini koruyacak şekilde önlem almaları konusunda uyarmaktadır"
  -
  "sevgili arkadaşlarım
  Şu an beylikdüzü medilife hastanesinde
  Dün ve bugün, 2 kız çocuğu hastanemizde, öncesinde sadece yüksek ateş ve halsizlik ile muayene edilmiş sonrasında eve gönderilmiş evlerinde yataklarında kardiyak arrest şeklinde aileleri tarafından bulunmuş olma hikayesi ile ex oldu .
  Yaşları 2 ve 3.5
  Bağcılar hastanemizde de aynı hikaye ile 1 vakamız olmuş.
  Biz kaybettiğimiz çocuklardan birine eko yaptırma şansı bulduk . Miyokardit vardı ve EF %32 idi.
  2. Çocuk için bu sabah acil de yaptığımız müdahaleye yanıt alamadık. Henüz kalp ile ilgili bir bilgimiz yok .savcılığa bildirildi .
  Vakaları gereken kurumlara bildireceğiz ancak birçok yerde paylaşım yaparsak belki nedene yönelik bir fikrimiz oluşur ve önleyici adımlar atılabilir diye düşündük.
  Çocuklardan 2 yaşında olan Tamiflu tedavisi de almaktaydı.
  Son derece sarsıcı ve korkutucu bulduğumuz bu tablo için bilgilendirme yapmak istedik ."
  -
  "30 yaşında bir öğretmen kızımız dünden (10.01.2020) beri aynı tablo ile Siyami Ersek de yatıyor. Yoğun bakımda ve durumu çok kritik"
  -

  Yukarıdaki bu yazışmalar ışığında:

  1) Beslenme ve uyku düzeninize lütfen çok dikkat ediniz. Vücut direncinizi düşürecek şekilde gereksiz açlık veya uykusuzluk çekmeyin, çok yemek veya çok uyumak değil, dengeli-kaliteli beslenmeyi ve dengeli-kaliteli uyumayı tercih ediniz

  2) Gribal enfeksiyonu olan veya şüphesi olan bir kişinin bulunduğu ortamda kesinlikle bulunmayınız ve o ortamın mutlaka havalandırılmasını sağlayınız

  3) Gribal enfeksiyonu olan veya şüphesi olan kişilerle lütfen tokalaşmayınız.
  Eğer tokalaşırsanız elinizi mutlaka yıkayınız.

  4) Olur da kendinizde gribal enfeksiyon şüphesi varsa mutlaka derhal maske takıp etrafınızdakilere bulaştırma riskini minimuma indiriniz, kimseyle tokalaşıp sarılıp öpüşmeyiniz ve hiç beklemeden bir sağlık kuruluşuna gidiniz.

  5) Sağlık kuruluşunda aşırı kalabalık bir ortam var ise ve çok uzun süre beklemeniz gerekecek ise daha ferah bir sağlık kuruluşuna gitmeyi düşünebilirsiniz, çünkü hastalar da uzun süreli beklemeler esnasında birbirlerine bulaştırma riski taşımaktadır

  6) Doktorunuz tarafından verilen ilacı antiviral olsun antibiyotik olsun hiç zaman kaybetmeden alıp kullanmaya başlayınız ve kendinizi iyi hissediyor olsanız dahi kutu bitene kadar mutlaka tedaviyi devam ettiriniz.

  7) Öksürük, tıkanıklık, boğaz dolgunluğu gibi semptomlar geçene kadar maskeli gezmeye devam ediniz ve maskenizi de günde bir iki defa değiştiriniz.

  😎 Tedavi boyunca bol su, bol sıvı, bol buhar, bol istirahati lütfen ihmal etmeyiniz.

  9) Bu mesajın amacı kesinlikle insanları telaşlandırmak değil tam tersine kontrolü kaybetmeden bilinçli davranarak önden tedbirlerini almalarını sağlamaktır.

  10) Bu mesajın yazıldığı tarih 11.01.2020'dir. Eğer uzun zaman sonra mesaj elden ele hâlâ dolaşıyor ise sadece tedbirler kısmını dikkate alınması rica olunur. Öncesindeki hekimler arası yazışmaların artık geçerli olmama durumu yüksektir.
 • Ömrümde bir kez bile aşık olmadım. Oh, nasıl düşledim aşkı. Günler, geceler boyunca, ne kadar uzun zaman düşledim. Ama gönlüm, kapağı örtülüp kilitlenmiş, anahtarı yitmiş değerli bir piyano gibi tıpkı.
 • fânî ömür biter, bir uzun sonbahâr olur.
  yaprak, çiçek ve kuş dağılır, târümâr olur.
  mevsim boyunca kendini hissettirir vedâ;
  artık bu dağdağayla uğuldar deniz ve dağ.
  yazdan kalan ne varsa olurken haşır neşir;
  günler hazinleşir, geceler uhrevîleşir;
  teşrinlerin bu hüznü geçer tâ iliklere.
  anlar ki yolcu, yol görünür serviliklere.
  dünyânın ufku, gözlere gittikçe târ olur,
  her gün sürüklenip yaşamak rûha bâr olur.
  insan duyar yerin dile gelmiş sükûtunu;
  bir başka mûsıkîye geçiş farzeder bunu;
  teslîm olunca va'desi gelmiş zevâline,
  benzer cihâna gelmeden evvelki hâline.
 • "Yıllar boyunca hayatıma eşlik etmiş olan, yumuşak, sıcak bedeni bedenime değerek, soluklarımız birbirine karışarak uzun geceler geçirmiş olduğum bir kadın benden kopuyordu ve içimde hiçbir kıpırtı uyanmıyordu."
  Stefan Zweig
  Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Karl Heinz Wilbers küçük plastik bir kutuyu açıp içinden folyo blister ambalajlı 4 farklı ilaç çıkarıyor. Myfortic, Tacrolimus...
  hayatı her gün okuduğu bu isimlere bağlı. Bugün ek olarak hafif balık kokan beyaz 1 kapsül daha var. İlacı almadan önce CD çaları açıp Johnny Cash'in "Help Me" [Bana Yardım Et] şarkısını buluyor. Sonra da keskin lavanta kokulu parlak yeşil sıvıdan bir bardak dolduruyor.
  Karl heinz Kuzey Almanya'nın Essen kentinde yaşayan emekli bir psikiyatrist.Küçük, metal çerçeveli gözlüğü ile neredeyse melankolik denebilecek kadar sessiz, ciddi, akademik görünümlü bir adam. 16 yıl önce böbrekleri İflas etmiş. Sebebini bilinmediği söylüyor ama en olası neden diyabet ve yüksek tansiyon, o zamanlar hastanın kanı düzenli aralıklarla bir makineden geçirilerek atık ürünlerden temizlenmek üzere fitre edildiği, sonra da vücuda geri verildiği bir işlem olan diyalize bağımlı 80.000 almandan biri.

  O dönemde haftada 4-5 kez bağlandığı cihazda bir seferde 9 saat kalıyordu.Gece boyu evde diyaliz yapılabildiği için yine de şanslıydı. " Ama gece uyumuyorsunuz, " diye anlatıyor." Alarm çalmaya başlıyor. Makineyi kontrol etmek sıvıları değiştirmek zorundasınız Üstelik kolunuzda iki büyük iğne varken." Bana önkolun iç yüzünde, geceler boya cildine saplı kalan iğnelerin geride bıraktığı geniş yara izlerini gösteriyor.
  Ama yaşıyordu ya.Köpeğini gezilebiliyor, resim yapabiliyordu hala, lakin diyalize bağımlı olması seyahate çıkmasına imkan tanımıyordu; eşi ve kızıyla birlikte emekliliğin keyfini çıkaracak kadar uzun bir süre hayatta kalma şansı da pek fazla değildi. Zira diyaliz hastalarının ortalama yaşam beklentisi 5 yıl civarındadır.
  12 yıl boyunca diyalizle yaşayan Karl Heinz sonunda mücadelesinin semeresini gördü. Sonunda böbrek nakli şansını yakaladığı zaman biraz endişelense de "Evet" dedi ve sonrasında "Hayatım çok değişti" diyor. "Elde ettiğiniz özgürlük, gezebilmek..." Nakilden sonra geçen 4 yıl içinde eşiyle birlikte İngiltere'nin Göller bölgesinde yaşayan kızını görmeye gidebildiğini, diyalizle yaşamaya devam etseydi bunu yapmasının mümkün olamayacağını söylüyor. iki kere de New York'a gitmişler ve şimdi İngiltere'nin güneyinde gitmeyi planlıyorlar.
  Fakat Karl Heinz bütün bunların karşılığında ağır bir bedel ödedi. Artık diyaliz cihazına bağımlı olmasa da vücudunun nakdedilen yabancı organı reddetmemesi için hayatının sonuna kadar bağışıklık sistemini baskılayan güçlü ilaçlar kullanmak zorunda. Bu ilaçlar onu hayatı tehdit eden enfeksiyonlar açısından risk altında bıraktığı gibi kansere yol açma tehlikesi de taşıyor. Ayrıca nörolojik yan etkileri var ; ayaklarında ağrılı bir yanma hissi oluyor. İlaçları toksisitesi taşıdığı değerli böbreğe de yükleniyor. Gereğinden düşük doz alırsa vücudu böbreği reddedebilir. Doz yüksek gelirse toksisiteden ötürü böbrek yetmezliği gelişebilir.

  "Help Me" Karl Heinz'ın en sevdiği şarkılardan biri ve bu şarkıyı seçmesinin nedeni, şarkının ona sakin bir zihinsel süreç yaşatması. Şarkının sözleri dinlerken kapsülü yutup lavanta kokulu çiçeği içeceği yudumluyor. Plastik kutudaki diğer ilaçlardan farklı olarak bu kapsüllerin aktif ilaç içermediğini biliyor. Onları almasının nedeni, içtiği içecek, kapsül ve müzikten oluşan bu ritüelin, vücudunun nakdedilmiş böbreği karşı yanıtını biçimlendirme, yani aldığı diğer ilaçların gösterdiği etkilerin ötesinde bir baskılayabilme gücüne sahip olup olmadığını araştıran öncü bir çalışmaya katılmış olması.

  Şimdiye kadar gördüğümüz plaseboların etkileri bilinçli inanmaya ve beklentiye dayanıyordu. Bir hap ya da iğne belli bir etki göstereceğini düşündüğünüzde öyle etki gösterir. Bu gibi yalancı tedaviler vücutta biyolojik değişiklikler yaratabilmek ile birlikte altta yatan hastalığın değil de nasıl hissettiğimizi etkileyerek daha çok ağrı gibi öznel belirtiler üzerinde etki gösterir. Fakat Karl Heinz zihninin, bağışıklık sistemini dahil temel biyolojik işlevleri etkileyebilecek bir başka mekanizmayı harekete geçirmesini umuyor.
  Bu görüşün destekçileri bu olgunun, Karl Heinz gibi nakil hastalarının yanısıra alerji, otoimmün hastalıklar, hatta kanserden muzdarip hastalarda ilaç tozlarını büyük ölçüde azaltma potansiyeli taşıdığını söylüyor.
  Jo Marchant
  Sayfa 49 - Domingo
 • "Yıllar boyunca hayatıma eşlik etmiş olan, yumuşak, sıcak bedeni bedenime değerek, soluklarımız birbirine karışarak uzun geceler geçirmiş olduğum bir kadın benden kopuyordu..."
  Stefan Zweig
  Sayfa 9 - İş bankası kültür yayınları
 • Köpek Yalnızlığım

  Benim yalnızlığım köpek yalnızlığı
  Sürer bütün sokakları boyunca dünyanın
  Nereye varsam
  Orada yalnızlığı beni bekler bulurum

  Her sabah evler boşalır
  Bir sel akar sokaklardan caddelere
  Ben kendi içimde kaybolurum
  Ne gidecek yerim vardır ne bekliyenim
  Gökyüzü saltanatım, dünya soframdır benim
  Zamanlar geçer, mevsimler değişir
  Değişmez benim kaderim
  Görür yüzüme bakanlar ilk aldanmışlığımı
  Söyler köpek yalnızlığımı gözlerim

  Ne zaman ellerin elime değse
  İnsan yüreğim o zaman çarpar
  Yalnızlık bir o zaman terk eder beni
  Tutar eşsiz gözlerin dağınık saçlarımdan
  O ışıktan dünyasına sürükler beni
  Ellerin bir bir ayıklar
  Eski halimden ne kalmışsa
  Doldurur sevgiyle, umutla, aşkla
  Suyum çekilmişse, içim boşalmışsa
  Verdiğin mutluluktan, sunduğun aydınlıktan
  Bir anda değişir bakışlarım
  Çözülmüş bir yumağı
  Yeniden sarmaya başlarım

  Işıkların demet demet
  Denizlerin dalga dalga gelir üstüme
  Yokluğun ölüme
  Varlığın aşka çağırır bir yandan
  Bilirim biraz sonra gideceksin
  Saatleri durduramam
  İnsanları öldüremem
  Ne çare ben de güçsüzüm bir yerde
  Kadere karşı duramam
  Ve işte çirkin alınyazım
  Sensizliğe mahkum eder
  İşte o zaman
  Yıkılmış bir şehirdir kalbim
  İçinde baykuşlar öter

  Dünyaya gelişimin
  Kırkıncı yılına bir basamak kala
  Bütün basamakların çöktüğünü hissederim
  Dünyaya gelişimin
  Kırkıncı yılına bir basamak kala
  O kırk kuruş etmez kaderim
  Her adım başında beni bir kere boğmaya başlar
  Gözbebeklerim sönmeye
  Ellerim soğumaya başlar
  Taşlar yağar üstüme gökyüzünden
  Uzun, sivri iğneler saplanır tenime
  Bir kere daha içim isyanla dolar
  Bir kere daha lanet ederim dünyaya geldiğime

  Kapını açık tut, pencereni kapatma
  Yarın evinin önünden ben geçeceğim
  O zaman
  Duvarların ağladığını duyacaksın

  İlk çağırışımda gel
  İkincisinde çok geç olabilir
  Ve ben ilk çağırışında geleceğim
  İkincisinde çok geç olabilir
  Kimbilir nasılım ve nerdeyim
  Bulursan ne olur beni bırakma
  Bulamazsan aradığın yerdeyim
  Hani o toprakla denizin kesiştiği
  Kumların üzerine yorgun gölgelerin düştüğü
  Sevenlerin ürkek adımlarla buluştuğu o yerde

  Yoksul rıhtımlarda köhne gemiler
  Benden bir parça koparıp gider
  Ben hep böyle yarım, ben böyle kırık dökük
  Ne olur beni bırakma bulunca
  Ve ilk çağırışımda gel
  Sarsın krallığım yeryüzünü bir uçtan bir uca

  Elini uzatsan tutacaksın
  Yakındayım
  Baksan göreceksin
  Görsen seveceksin
  Aradığın benden başkası değil
  Farkındayım
  Benim yüreğim değil
  Kayan bir zamandır avuçlarından
  Uzat ellerini susadım
  Güzelliğin
  Bir eski şarap gibi sızıyor parmak uçlarından

  Gel diyorum
  İlk çağırışımda gel
  Gel ki
  Aydınlığında
  Bütün geceler gündüz olsun
  Dinle, uzak bir saat onikiyi çalıyor
  Ne güç anlamıyor musun
  Bir ömür boyu arayıp da seni bulmamak
  Ben yokluğunda böyle yok, böyle yoksun
  Ben yokluğunda böyle paramparça
  Sensiz olmak hiç olmamak