• 114 syf.
  ·1 günde·9/10
  Hemen hemen her kitabında ağaçların bahsini detayla yapan J. R. R. Tolkien'in ağaç sevgisi ve saygısıyla birlikte, kitaplarını oluşturma süreçlerinde esinlendiği olaylar, kendi hayatında yaşayıp romanlarına da yansıttığı durumlar, çoğu örnekleme ve detaylı bilgiyle bu güzel tenkit kitabı oluşturulmuş. Ağaçların resmini çizmek kadar, ağaçlarla birlikte olmayı da seven J. R. R. Tolkien , "Bütün eserlerimde, düşmanlarına karşı ağaçların tarafını tutarım." demiştir. Örneğin, Orklar gözünü kırpmadan, düşünmeden söküp atarlardı Fangorn Ormanı'nı, Morgoth, Valinor Ağaçları'nı yok etti, yine Saruman Shire'in güzel ormanlarını yok edip binalar yapardı, mesela Sauron, Mordor'u öyle bir hale getirmişti ki bir ağaç bile bitmezdi o topraklarda. Ve kendi diyarına yaptıkları yetmezmiş gibi Beyaz Ağaç'ı kesti yaktı. Ama ne oldu, Orklar öldü, Morgoth zamansız bir çukura hapsedildi, Saruman ve ordusu Ağaç Bekçileri Entlerin hezimetine uğradı, Sauron'un krallığı son buldu. Eğer Tolkien'in daha önce kitaplarını okumadan , Tolkien'in Ağacı'nı okuyorsanız , 1000K'da sisteme girilmiş hali ile ilk okuyan ve incelemesini hazırlayan biri olarak söylüyorum kimin ağaçlara karşı en ufak bir zararı varsa o kişi sonunda mağlup edilecektir, kimin ağaçlara karşı bir sevgisi varsa mesela Elfler, Galadriel, Elrond, Tom Bombadil, Hobbitler, Gondor'un Halkı, -nişaneleri Ak Ağaçtır- sonunda galip geleceklerdir sonuçta ağaç severlerdir onlar, onlara büyük saygı gösterip, onları sürüsünü koruyan çobanlar gibi korurlar.


  Hobbit'in girişinde 'Topraktaki bir kovukta bir Hobbit yaşardı' girişinden, Peri Masalı Üzerine adlı kitabın konusundan, Niggle'ın Yaprağı'ndaki baş kahramanın amacından, Yüzüklerin Efendisi serisinde geçen Kuytuorman, Lothorien'den tut yine şu anda okuduğum Silmarillion kitabında da, Silmarillerin içine Valinor'un güçlü altından ağaçlarının ışığının hapsedilmesi ve ağaçlar yok olduktan sonra hemen hemen herkesin Silmarilleri ele geçirmek için Arda'yı birbirine katması da Tolkien'in kitaplarında ağaçları konu edinmesinin birkaç örneklerinden biri. #43208042


  Yukarda saydığım ağaç severlerin dışında bir de bunlardan en eskileri - Tom Bombadil- hariç , ağaçları en sevip, kollayan, onlar için savaşan gözüpek bekçiler Entler vardır. Entler, Orta Dünya'ya ilk adımını atmış ölümlü ırkların en eskisidir. İlk yaratılan dört büyük ırktan birisidir. Bunlar; Elfler, Entler, Cüceler, İnsanlardır. İlk görüldüklerinde yapraksız ağaç sanılsalarda, uzaktan yakından alakaları yoktur -uykulu ve ağacımsı olan Huorn cinsi Entler dışında- , yalnızca odunsu yapıları bunu düşünmeye sevk eder bizi. İki ayağı ve iki kolları vardır, bir troll büyüklüğünde olup, yine ağaçların aksine etrafta dolanabilen bir ırktır Entler. Kötü değillerdir ama gazapları kötüdür ki Isengard taraflarında Saruman ve ordusuna neler olduğunu hepimiz izledik, okuduk ve tarihin en iyi sahnelerinden biri sayılabilecek türden olduğunu söyleyenler de çoğunlukta. İşte bu Entlerin en eskisi , desturu "ACELEYE MAHAL YOK" olan sevgili Ağaçsakal ile Tolkien'in benzerliklerinden bahsedeceğim şimdi.
  Filmde de kitaplarda da ağır diliyle diğer karakterlerden ayrı bir havası vardı Ağaçsakal'ın, Fangorn Ormanının ağaçları çok severdi, koyunlarını kollayan çoban gibi kollardı onları, bir ziyana uğrasalar hemen sinirlenir, köpürürdü, işte Tolkien ile Ağaçsakal'ın benzerliklerden ilki. Tolkien, onlara tırmanır, yaslanır, hatta onlarla konuşurmuş. Bu duygularını herkesin paylaşmadığını görmekse üzermiş onu. Bir keresinde "Değirmen gölünün üzerine sarkan bir söğüt vardı, uğraşıp ona tırmanmayı başarmıştım. ..Bir gün kestiler onu. Onunla bir şey de yapmadılar; kütük öylece durdu orada. Bunu asla unutmadım." diye bir anısını anlatmış, işte bu sözleri kitabın beni en etkileyen kısımları oldu çünkü aklıma Zéze ve Şeker Portakalı geldi ve üzüntüsünü daha iyi anlayabildim onun. Bu ve daha fazla sevgi ve sadakat sonucunda Tolkien ile Ağaçsakal'ı birlikte düşünen severler, Tolkien'in Ağaçsakal karakterlerinde, kendi kişiliğini yansıttığını düşünmüş, Yaşadıklarını basit şeyler olduğunu, yaşamları sıradan olduğunu da işin içine katarsak bu kanıya varabiliriz diye düşünmüşler. J. R. R. Tolkien, ne kadar 'Ağaçsakal hikayemdeki bir karakter, ben değilim!' diye reddetse de bunları neden olmasın diyebiliriz ve Ağaçsakal'ı okurken, dinlerken Tolkien'i yansıttığını düşünerek daha ince ayrıntılı düşünebiliriz. İşte geçmişte ve gelecekte her zaman benim için bu dünyaya gelmiş bu dünyadan geçmiş en başarılı ve en inanılmaz, olağanüstü yazar olan Tolkien'in dünyasına biraz daha fazla dalabilmek için bu kitabı okumanız gerekir. #43194986
 • “Nienna ise suskun durur, ıslatırdı tepeciği gözyaşları ile.. Onlar izlerken tepeciğin üzerinde incecik bir filiz belirdi ve sessizlik dünyanın dört bir yanına yerleşti; Yavanna'nın şarkısından başka çıt çıkmıyordu adeta. Bu ezginin eşliğinde fidanlar boy verdi, uzayıp letafet kazandılar ve çiçeklendiler; işte dünya yüzünde böylece belirdi Valinor'un İki Ağacı. Yavanna'nın eseri olan tüm şeyler içinde en çok nam salmış olanlar onlardır ve Kadim Günlere dair tüm hikâyelerde onların kaderi de anlatılır.”
 • "Ak Telperion ve Altın Laurelin isimli ağaçlar. Valar'ın yarattığı en görkemli şeylerden biridir. Yavanna'nın şarkısı ve Nienna'nın gözyaşlarındaki güçle yaratıldılar."
  J. R. R. Tolkien
  Valinor, Valar'ın Batı Ardadaki topraklarına verilen isimdir. Yavanna; Aūle'nin eşidir. Aūle, tüm zanaatların efendisidir. Nienna, kötülüğün bıraktığı her yara için yas tutan bi kraliçe olarak bilinir. Yalnız yaşar.
 • 691 syf.
  ·1 günde
  Orta Dünya'nın komple başlangıcından alan, bütün taşların yerine oturmasını sağlayan, "Demek Yüzüklerin Efendisi serisi sadece olayın sonuymuş." demenize sebep olan bir kitap. Tolkien resmen derya deniz. Eğer Yüzüklerin Efendisi hayranıyım diyorsanız Orta Dünya'nın yaratılışını, ilk elfleri, elflerin ayrılışını, insanların gelişini, cücelerin nasıl ortaya çıktığını, karanlık tarafla yapılmış savaşları, Saruman'ı, diğer büyücüleri, Earendil'i, Feanor'un isyanını, Fingolfin ve Finrod'un kahramanlıklarını, Beren ve Luthien'in destansı aşkını, Turin'le Nienor'un hazin hikayesini, Kadim diyar Valinor'un iki güzel ağacı Laurelin ve Telperion'u bilmeden kesinlikle göçüp gitmeyin.