Rümeysa, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Varoluş.
Deneyimi analiz edebilen biri için hata sadece fırsattır, bir hatayı düzeltebilecek güçte olabilmenin fırsatı. Kızmak, kurban gibi hissedip pes etmek ya da karşındakini suçlamak yerine sakince analiz etmek zorundasın. Bir şeyi neden istediğini, neden istemediğini ve ne istediğini, yani seçimlerini analiz edebildiğin kadar varoluşu anlayacaksın.

Aeden, Akilah Azra Kohen (Sayfa 75 - Destek yayınevi)Aeden, Akilah Azra Kohen (Sayfa 75 - Destek yayınevi)
Burak GÜNAYDIN, bir alıntı ekledi.
Dün 13:05 · Kitabı okuyor

..evet,şimdi koltukta senin oturduğunu görüyorum,orada olmandan ve yine de benim olmandan duyduğum mutluluğu kelimelerle,gözlerimle,ellerimle ve zavallı yüreğimle nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum.Ki bunları söylerken tam olarak seni sevdiğimi söyleyemem bile,daha çok senin bana bahşetmiş olduğun varoluş halini seviyorum.

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 139)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 139)
Filiz, bir alıntı ekledi.
Dün 10:19 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

İdris’in ruhani makamı, Güneş Feleğidir der Fusûsu’l Hikem’de. Güneş, feleklerin en yücesi olduğu için bir kutb’tur. Ve kutb’da sadece ölümsüzler oturur. Doğmazlar ve ölmezler, varoluş ve yokoluş olan iki zamanı aşmışlar ve An’da otururlar. Oradan tüm yaradılışı seyr ederler. Ariflerin makamıdır. Ve istedikleri vakit, ya da herhangi bir ihtiyaç anında, makamlarından ışıyarak, istedikleri bedende ve kainatın herhangi bir yerinde bedende görünebilirler.

Arif için Din Yoktur, Kevser YeşiltaşArif için Din Yoktur, Kevser Yeşiltaş
Yağmur, bir alıntı ekledi.
21 Ağu 18:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tantra der ki:Eğer sen kendine çeki düzen verdiysen,o zaman bütün dünya senin için düzene girer.Sen uyum içerisindeysen,o zaman bütün varoluş seninle uyum içindedir.

Tantra Dönüşümü Aşk ve Meditasyon, Osho (Sayfa 8 - Ganj Yayınları)Tantra Dönüşümü Aşk ve Meditasyon, Osho (Sayfa 8 - Ganj Yayınları)
Pagos35, bir alıntı ekledi.
21 Ağu 04:13 · Kitabı okuyor

İnsan her şeyi düşünebilir. Düşünce, zemini sonsuzluk olan bir oyundaki piyondur. İstediği yere gider. Hayal kırıklığı, varoluş uykusuzluğu ya da sadece merak kurbanı olan insan, yeryüzündeki benzerlerinin tamamını öldürüp Tanrı'yla yalnız kalmak isteyebilir. Eğer oralarda bir yerdeyse, Tanrı'yla konuşmak için en yüksek dağın zirvesine çıkıp "Neden?" diye sorabilir. " Artık yalnızız. Ne mucizelerinden korkacak yığınlar var, ne de cennet ve cehennemine yollayabileceğin iki ayaklı hesap makineleri. Sadece sen ve ben. Anlat şimdi. Neden?" Düşünce, insanın ölümsüz olan tek organıdır. Sonsuza kadar, yeryüzünün sırtında zıplayan tenis topları gibi, bir kafatasından diğerine çarpar. Çarpma anında, kişi aklına bir düşünce geldiğini sanır ancak kafatası tenis topunun içeri girmesine izin vermezse zıplama devam eder. Geçirgen bir kafatası bulana kadar düşünceler seker ve zıplar. Ta ki beyinlerine süzülecekleri insanları bulup, onlar tarafından uygulamaya geçirilene kadar. Ancak o zaman düşünce davranışa dönüşür.

Malafa, Hakan Günday (Sayfa 108 - Doğan Kitap)Malafa, Hakan Günday (Sayfa 108 - Doğan Kitap)
Özlem Koyun, bir alıntı ekledi.
19 Ağu 23:11 · Kitabı okuyor

Bir varlığın kendi varoluş şekline duyduğu sancı en ağırıydı.

Aeden, Akilah Azra KohenAeden, Akilah Azra Kohen
Şems Ç., bir alıntı ekledi.
19 Ağu 21:42

İçinde yaşadığınız güç, makam, prestij, şöhret, başarı ve bunların dışındaki her şeyi arzulayan bu rekabetçi kültürde içinizde ve dışınızda neler olup bitiyor gözlemleyin – çok gurur duyduğunuz o başarıları, içerdiği her tür ilişkide nefrete, düşmanlığa, vahşete ve bitmek bilmeyen savaşlara yol açan bir çatışma barındıran yaşamak dediğiniz bu âlemi gözlemleyin. Bu alem, bu hayat, bildiğimiz tek şey ve bu müthiş varoluş savaşını anlayamadığımız için doğal olarak ondan korkuyor ve bin bir çeşit kurnazca yol bulup ondan kaçıyoruz. Bilinmeyenden de korkuyoruz; ölümden, yarının ötesinde bizi nelerin beklediğinden korkuyoruz. Yani bilinenden de korkuyoruz, bilinmeyenden de. Günlük hayatımız bundan ibaret ve içinde umuda yer yok, dolayısıyla her tür felsefe, her teolojik kavram, sadece var olanın gerçekliğinden bir kaçıştan ibaret.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu KrishnamurtiBilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti