Aleyna VAROL, bir alıntı ekledi.
11 saat önce

Bütün kalbimle tadını çıkardığım tatlı bahar sabahları gibi,bütün ruhumu mucizevi bir ferahlık sardı. Yalnızım ve benimkine benzeyen böylesi ruhlar için yaratılmış bu yerde yaşamak beni sevindiriyor. Öylesine mutluyum, öylesine zinde bir varoluş duygusuna gömülmüş durumdayım ki aziz dostum,sanatım bundan zarar görüyor. Şimdi resim yapamam, bir çizgi bile çekemem, ama hiçbir zaman şu an olduğumdan daha büyük bir ressam olmadım.

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Karbon Kitaplar)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Karbon Kitaplar)
Cansu, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okuyor

Benim varoluş biçimimde de dikkat çekici hiç bir şey yoktu ve en çok hoşuma giden yanı da buydu.

Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig (Sayfa 6 - İş bankasi yayınları)Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig (Sayfa 6 - İş bankasi yayınları)
gökçe türkkan, bir alıntı ekledi.
23 Nis 09:47 · Kitabı okuyor

"İsimler insanların varoluş kalelerine uzanan köprülerdir. Onlar vasıtasıyla başkaları, hem dostlar hem de düşmanlar parmak ucunda içeri girmenin bir yolunu bulurlar. Birinin adını öğrenmek varoluşunun yarısını ele geçirmektir, gerisi parçalardan ve ayrıntılardan ibarettir. Çocuklar bunu ruhlarının derinliklerinde bilirler. Bir yabancı isimlerini sorduğunda içgüdüsel olarak söylemeyi reddetmeleri bundandır. Çocuklar isimlerin gücünü idrak eder, ama büyüdüklerinde unutuverirler."

Araf, Elif Şafak (Sayfa 33)Araf, Elif Şafak (Sayfa 33)
Muharrem Okumuş, bir alıntı ekledi.
22 Nis 19:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Susarak anlattın bütün gizliyi
Sakladım duygumu ben konuşarak

Bir acı tarlası sessiz yüzünde
Aşkı yürürlüğe koyma savaşı

İçimde bir düzen kaynaşmaktadır
Büyük ve çekingen bakışlarından

***

En iyi anlatış artık susmaktır
Anladım bunu ben seni bilince

Gel denize yaslan yalnız denize
Sırrını denizler taşır insanın

Zaman bir hızdır yıldızdır akan
Esneyen günler ve geceler üstünden

Bir uyku bölmese anılarımı
Korkarım çıldırtır bu hayal beni

***

Gözlerin ne kadar İstanbul öyle
Sebiller uçuşur parmaklarında

Ortak günlerimiz tarih şöleni
Saçlarında sayfa sayfa güneşi

İçimde bir sergi var portrelerin
Hayalim her yerde kavrar gölgeni

Aşka ve tabiata ulaştır bizi
Gel kurtar bu şehrin gürültüsünden

***

Vurulmuş geyiktir sensiz zamanlar
İçimin ormanı bir yangın yeri

Bir uyku bömese anılarımı
Korkarım çıldırtır bu hayal beni

***

Istırap varoluş şartımız oldu
Esef etme yazım karaymış diye

Bir yanım vahşidir ürkütür seni
Aykırı düşerim sulhçülüğüne

Bir gün deli gibi sarsarak seni
Göklerin yolunu sorabilirim

Başımı taşlara vurabilirim
Aklımdan çıkarsa anılarımız

***

Paramparçayım gel gör onar beni
Topla aynalardan eski gölgemi

Göçebe ömrümü bağla zamana
Dağılsın içimin karıncaları

Bir uyku bölmese anılarımı
Korkarım çıldırtır bu hayal beni

Şiirler, Akif İnan (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)Şiirler, Akif İnan (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)
bookhead, Huzursuzluğun Kitabı'ı inceledi.
21 Nis 21:03 · Kitabı okudu · 24 günde · 10/10 puan

Öncelikle ruh haliniz ve psikolojinizin iyi olmadığını düşünüyorsanız bu kitabı okumayı biraz erteleyin.Çünkü kitap "Öyleyse kim kurtaracak beni var olmaktan? Hayatımı toprağa veriyorum." cümlesiyle başlıyor ve ardından sizde ister istemez yazarın umutsuzluğuna, kaybedişine ve üzüntülerine ortak oluyorsunuz.Ama yalnız olduğunuzu ,sizi anlayacak biri veya kendinizden bir şeyler (hatta daha fazlası) bulacağınız bir kitap arıyorsanız hemen okuyun derim.Bu kitaba başlamadan önce şüphelerim vardı.Anlatı türünde yazıldığı için pek etkileneceğimi sanmıyordum.Fakat hiç öyle olmadı.Her sayfasında alıntı yapılacak birden çok cümle var ve okuduğum bazı bölümlere geri döndüğümde yeni anlamlar çıkardığımı fark ettim.Bu kitap Pessoa'nın ölümünden sonra açılan sandığından çıkan dağınık metinlerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş.Kitap 3 bölüm.1.bölüm 563.sayfaya dek süren 483 tane kısa parçadan ,diğer iki bölümse "Büyük metinler ve Ekler " adında sonradan eklenmiş kısımlardan oluşmakta.Kitabın genelinde yazarın yalnızlığı,karamsarlığı ve varoluş sancılarını hissediyorsunuz."Kendime karşı bir yabancıyım ve kendi kendimin seyircisiyim." cümlesiyle yaşadığı ağır varoluş sıkıntısını açıkça ifade etmiş.Fakat "Istırap molası ve Sıkıntılı bir gecenin senfonisi " adındaki bölümlerin yeri bende ayrı oldu.Ve bugüne kadar okuduğum hayal-hayat çatışmasını en iyi ele alan kitap oldu.Wilde,Hayyam,Shakespeare,Eros,Amiel ve Herakleitos gibi bir çok yazarın düşünceleriyle kendi edebiyatının harmanlandığı zamanının ötesinde yazılmış nadide bir eser.Okuduktan sonra insana çok şey katacağını düşünüyorum.Ve bu kitabı ileride tekrar okumak istiyorum.Tavsiye ederim.