Umay Özsoy, bir alıntı ekledi.
11 dk. · Kitabı okuyor

Bir insanın yaşamında kim olduğu ve sonsuz varoluş nedeni hakkında düşündüğü anlar gerçekten ne de azdır!

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 100 - Klan yayınları)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 100 - Klan yayınları)
Enes Sezer İslamoğlu, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Oysa insan, hem yaşamı, bize sunulan bu en yüce olguyu, hem de yaşam sonunda sonsuzluğa varmayı hak etmek zorunda. Yaşam, bu gelişmeye tüm kapılarını açan bir olgu. Gelişigüzel geçip gidilecek bir varoluş değil insan varoluşu.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 52 - Yapı Kredi Yayınları)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 52 - Yapı Kredi Yayınları)
Hilal Akbay, Sis'i inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Önsöz'den kendine hayran bırakmış Unamuro. Varoluş ve gerçekliği sorguladığı diyaloglarda okuru da kahramanın yanına çekmeyi başarmış, roman(novel) normunun dışına çıkmış bir nivola.

Dilay Ok, Varoluşçuluk'u inceledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor · Puan vermedi

"Varoluş,insanda ama yalnız insanda özden önce gelir. Bu demektir ki insan önce vardır;sonra şöyle ya da böyle olur.
Çünkü o,özünü kendisi yaratır. Nasıl mı?şöyle;
Dünyaya atılarak,orada acı çekerek,savaşarak yavaş yavaş kendini belirler. Bu belirleme yolu hiç kapanmaz..."

Delal yaman, Diriliş Neslinin Amentüsü'ü inceledi.
23 Mar 08:34 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bir başka anlatımla, müslüman, kendini müslüman bilmek veya saymakla müslüman olamaz. Müslümanligi bir varoluş haline getirmek borcundadir. Oluştan varoluşa geçmek, bu geçişi sürekli olarak geliştirmek ve verimlemdirmek, bu varoluşun şuur ve sorumluluguyla dolup taşmak kaygısını taşımalıdır o."

Aydın Nasuh, Dörtlükler'i inceledi.
 22 Mar 08:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Eyüboğlu'nun çabalarının Hayyam'ı daha iyi anlamamız için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Doğunun dilden dile dolaşan, gelecek çağlara aktarılan bu öz'üne keyfe keder bir rahatlıkta, sarsıcı bir üslupla ulaşıyorsunuz. Tanrı kavramı bazen bilinmezcilikle, bazen inkar ile bazen de umursamaz bir tavır ile sorgulanıyor.

Hayyam hedonist anlayışın en önemli öncülerinden. Yaşadığı çağ; çelişkilerle, aldanışlarla ve anlamsızlıklarla dolu. Elde ettiği bilgilerin, duyduğu kaygıyı gidermediğini - aslında bu var oluşunun kaygısıdır- rahatlıkla anlayabiliyoruz. İşte bu kaygı ile başa çıkmak için " dünya zevklerine " şaraba ve kadına sarılıyor Hayyam. Bir nevi bilgin bir sarhoş oluyor da şiirlerini de bu keyfilik durumu ile yazıyor.

Hayyam bana göre herşeyden önce bir sorgulayış ve anlama kaygısıdır. Bu varoluş kaygısını yaşadığı çağda ve bulunduğu yer'de aktaranların kutsal ilahisidir.

Önsöz'de de denildiği gibi yaşadığı dönemin sundukları ile halkın özüne karışan ve tam olarak hangi dörtlük'lerin kendisine ait olduğunu bilemediğiniz bir şairin özünü kavramak sanmıyorum ki sadece rubai'lerini ve dörtlük'lerini okuyarak mümkün olsun.

O nedenle tarihin ve edebiyatın bize sundukları ile o özü kavrama uğraşısına devam.

Gölgesizler
Bir varoluş sancısı bu yaşadıklarımız... Varoluşunuza bir avuç su çarpmak isterseniz, Hasan Ali Toptaş 'tan Gölgesizler 'i okumanızı ve ardından filmini de izlemenizi tavsiye ederim.

Kitabı okuyup bitirdikten hemen sonra 2008 yılında beyaz perdeye uyarlanan filmini izledim. Gerek oyuncu kadrosuyla gerek çekilen mekan olarak kitaptaki olay örgüsüyle birebir örtüşmüştü. Sadece -spoiler vermek istemiyorum- birkaç kesitin senaryodan çıkarıldığını fark ettim. Eğer o kısım olsaymış daha etkileyici olabilirdi. Yine de kitabı da filmi de harikulade olmuştu.

Kitap/Film konusuyla birebir örtüşen Candan Erçetin'den Ben Kimim? şarkısı, senaryo sonunda etkileyiciydi.

Ve en güzel yanı da Hasan Ali Toptaş'ı filmin bir sahnesinde görmek değerli bir duyguydu.

Düşünsenize; yazarsınız ve yazdığınız kitap, beyaz perdeye aktarmaya değer bir şaheser oluyor, ardındansa kendi yazdığınız kitabın kahramanı oluyorsunuz.

Şarkının linki; https://www.youtube.com/watch?v=X4yzANK_VWU
Filmin linki; http://www.hdfilmdeposu.com.tr/...2009-yerli-film-izle